Dnešním dnem máme nárok na více bezplatných preventivních vyšetření u lékaře, a to díky novelizované vyhlášce o preventivních prohlídkách. Která to jsou?

Hladina glukózy

Do dnešního dne měli nárok na toto vyšetření při preventivní prohlídce u praktického lékaře pro dospělé pacienti ve věku 18 až 19 let (při vstupní prohlídce) a pak až ve 40 letech, jednou za dva roky. Nyní začnou lékaři pravidelně měřit hladinu glukózy v krvi už u třicetiletých pacientů.

Správné fungování ledvin

Jednou za čtyři roky nově zkontrolují lékaři funkci ledvin u svých pacientů starších 50 let, kteří se léčí s cukrovkou, vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními poruchami.

Poruchy autistického spektra

Dětští lékaři začnou plošně testovat pacienty ve věku 18 měsíců.

doktor

Zdroj foto: Shutterstock

Koncentrace cholesterolu

Pokud se u některého člena rodiny mladšího 55 let vyskytla ischemická choroba srdeční, infarkt, angína pectoris nebo třeba náhlá cévní mozková příhoda, podstoupí děti test na koncentraci cholesterolu. Bude to v sedmi, devíti, 11 a 13 letech věku.

Poučení rodičů

Rodiče malých dětí mají od lékařů získat například informace o důležitosti dostatku vitaminu D, který je mimo jiné prevencí proti křivici, nebo také o důležitosti kojení a o výživě dítěte. Nakolik je tato součást lékařské péče nová, to už záleží na pečlivosti každého pediatra.

Reklama