Rodina

Máme malé miminko. Jak na klidný spánek bez křiku?

Vracíte se domů z porodnice, nebo již pár dní doma bojujete s nespavostí svého nového člena rodiny a nevíte si s ním rady? Zajistit miminku klidnou noc nemusí být vůbec snadné a pevná pravidla, která by platila bez výjimky, neexistují. Nevěste ale hlavu, nejste v tom sami. Jak s malými miminky správně pracovat a zajistit jim kvalitní odpočinek poradí laktační poradkyně specializovaného portálu Proděti.cz Hana Hutlová.

První měsíce života miminko prospí, neboť si zvyká na to, že je mimo dělohu, adaptuje se na okolní svět a v této fázi lze jen těžko říci, co je špatně a co dobře. Pár obecných pravidel vám ale pomůže zajet do pevných kolejí a zvyknout si na nový život.

baby

Začátky, první dny, měsíce

„Nesnažte se hned na začátku nastavit miminku nějaký režim, spíše přistupte na to, co žádá miminko, dovolte mu, aby spalo a jedlo, kdy bude chtít. V prvních měsících také klidně uspávejte miminko houpáním v náručí, neobávejte se získání špatných návyků, takto malá miminka se neumějí ukonejšit sama a nechat je vybrečet není správné,“ říká laktační poradkyně ze specializovaného internetového portálu Proděti.cz Hana Hutlová.

Rituály

Až teprve zhruba mezi 4. - 6. měsícem je již dítě celkem stabilizované a je schopno přivykat spánkovým zvyklostem a nějakému režimu. V této době je dobré zavést pevný uspávací rituál, měli by jím být klidnější činnosti, jako například příprava na koupání, samotné koupání, následuje masáž, oblékání pyžámka, krmení, povídání pohádky, následovat může přikrytí nebo uložení plyšového mazlíčka k dítěti do postýlky, pohlazení a pusa na dobrou noc.

Co je vlastě klidný spánek?

Klidný spánek je takový, kdy je dítě nehybné, dýchání je pravidelné, obličej je uvolněný, bez jakékoliv mimiky, kromě občasných náznaků sání. Klidný spánek je důležitý, protože v hluboké fázi spánku (NREM) se produkuje růstový hormon a zároveň se i lépe hojí rány a buduje se obranyschopnost organismu.

Co se děje během neklidného spánku?

„Během neklidného spánku (REM) pracuje podvědomí – „uklízí“, třídí poznatky a dojmy získané během dne, při tomto spánku mozek pracuje na plné obrátky a průtok krve mozkem je dokonce vyšší než v bdělém stavu, říká Hana Hutlová. Malé děti mají navíc sny až v průběhu poloviny spánku, nedonošené děti až v 80%, zatímco dospělý člověk sní čtvrtinu spánku.

Závislost na matce

Kolem 9. měsíce dítě začíná rozlišovat cizí osoby, uvědomuje si matčinu nepřítomnost, a proto je vhodný plyšový mazlíček, který mu pomáhá snášet tuto situaci. S hračkou se mazlí, připomíná mu něhu a teplo maminky. Pláč v druhé části noci bývá obvykle spojen se spánkovými cykly a je zcela přirozený, když dítě neumí samo usnout, přivolá rodiče – rodič by ho měl uchlácholit, ne si s ním začít hrát nebo rozsvítit a povídat si. Jestliže však dítě pláče v první polovině noci, může to být příznak nemoci, protože dítě by se nemělo během hlubokého spánku budit, často jsou příčinou rostoucí zoubky, zánět středouší nebo dýchací obtíže při nachlazení.

„Je nesporné, že klidný a dostatečný spánek je jedním z předpokladů zdravého růstu a vývoje dítěte. Ale často se maminky potýkají s velkou nepravidelností spánku svého dítěte a jsou pak samy nevyspalé a unavené. Proto odolejte pokušení dohánět domácí práce během dne, kdy dítě spí a odpočívejte též, nebojte se využít nabízené pomoci od příbuzných nebo kamarádů,“ uzavírá laktační poradkyně Hana Hutlová z Proděti.cz.

Čtěte také:

   
02.02.2016 - Děti - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Babca.p [*]

  Taky si myslím že už během prvního měsíce dítě rozpozná svoji matku od cizího člověka.

  superkarma: 0 02.02.2016, 17:25:40
 2. avatar
  [7] Suzanne [*]

  V dětské psychologii nám říkali, že dítě rozpoznává svou matku během prvního měsíce. Tak bych to řekla i podle vlastní zkušenosti Sml80

  superkarma: 1 02.02.2016, 14:24:50
 3. avatar
  [6] luneta [*]

  kobližka — #5souhlasím

  superkarma: 0 02.02.2016, 11:33:12
 4. avatar
  [5] kobližka [*]

  luneta — #3 On návrat z nemocnice a vlastně i ten pobyt tam je pro dítě traumatizující.Já jsem tam měla (před X lety) 14 měsíční holčičku,která byla veselá,komunikativní a po návratu domů trvalo asi týden,než se dala zase dohromady.Ovšem tvrdím,že cizí osoby pozná bezpečně daleko dřív.Proč by jinak nechtělo pochovat od někoho cizího a otáčelo se k matce,proč by nabíralo na pláč,pokud na něj promluví někdo cizí Sml80

  1. na komentář reaguje luneta — #6
  superkarma: 1 02.02.2016, 11:20:16
 5. [4] Ferdicek [*]

  Krásné miminko.

  superkarma: 0 02.02.2016, 10:55:47
 6. avatar
  [3] luneta [*]

  kobližka — #2 syn v 6 měsících otáčel hlavu a hledal mě,když jsem se vzdálila,ale zase teď jsem se vrátila po týdnu z nemocnice a nepoznal mě.Nechce být se mnou sám.Takže maminku pozná dřív,ale zase rychle zapomene

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 02.02.2016, 10:46:07
 7. avatar
  [2] kobližka [*]

  Nějak se mi nechce věřit,že by dítě kolem 9.měsíce začalo rozpoznávat cizí osoby a uvědomovalo si přítomnost matky Sml80Myslím,že matku pozná daleko dřív.

  1. na komentář reaguje luneta — #3
  superkarma: 0 02.02.2016, 10:28:36
 8. [1] bobani [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 02.02.2016, 10:23:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme