.

Máme doma štěňátko! „Dejte si pozor na špatnou komunikaci,“ varuje cvičitel psů

Domácnost

Máme doma štěňátko! „Dejte si pozor na špatnou komunikaci,“ varuje cvičitel psů

A je to tu. Rozhodnutí pořídit si štěně nabylo reálných obrysů a vy si jedete pro nového člena domácnosti. Jak ale nic nepokazit hned na začátku? Na to jsme se zeptali zkušeného chovatele a cvičitele psů Pavla Bradáče.

Jak staré by štěně mělo být?
Když jste se rozhodli pro správné plemeno, doporučuji ještě přidat výběr správného chovatele. Každý chovatel, i když chová psy s průkazem původu, má jinou odpovědnost a jiný zájem o kvalitu odchovů. Doporučuji si dát velký pozor na ty „chovatele“, kteří vám předají štěně před 49. dnem jeho života. Měl jsem v posledních týdnech několik případů, kdy bylo štěně vnuceno novým majitelům již v šestém týdnu. A na jeho chování to mělo tragické následky. Právě šestý týden končí období takzvaného vtiskávání a následky stresu, který způsobí odebrání štěněte mámě, si pak nese celý život. Ale naopak, příliš pozdní odebrání štěněte má za následek jeho silný vztah ke psům a slabý k lidem, zejména k majitelům. Ideální doba je okolo dvou měsíců věku štěněte.

Dog

Potřebuje speciální stravu?
Nové štěně určitě potřebuje stravu pro štěňata, ideálně kvalitní granule. Mají vyvážené a přesné složení. Pokud chcete krmit syrovou stravou typu „barf“ či vařenou stravou, začněte až od věku jednoho roku. Dříve může špatná či nevyvážená strava způsobit problémy v růstu a následně v dospělosti. Důležitý je také počet krmných dávek a intervaly krmení. Začínáme obvykle s pěti dávkami krmení denně a postupně jejich počet snižujeme až na jednu či dvě. Lepší je krmit dvakrát denně jako prevenci přetočení žaludku. Z téhož důvodu je vhodné také učit štěně klidu po jídle.

Může být samo? Myslím tím třeba přes noc. Nebo je dobré brát ho k sobě do ložnice?
Myslím si, že je důležité, aby štěně, ale i dospělý pes měli v životě jistou dávku pravidelnosti. Pes je smečkový čili sociální tvor. Proto mu není dobře, pokud je sám. Jako prevence stresu je doporučeno mít od chovatele jako součást místa ke spaní pro štěně hadr s pachem jeho mámy. Někdo dává štěněti také tikající budík jako náhradu tlukotu mámina srdce. Je na rozhodnutí majitele a na jeho možnostech, jaký zavede psovi režim. Důležitější, než kolik času se psem strávíme, je kvalita takto stráveného času. Dlouhá vycházka má menší hodnotu než několik minut společné intenzivní práce.      

Takže štěně vydrží samo přes den, kdy jsme v práci?
Počítejte s tím, že štěně nemusí mít vybudované hygienické návyky. Jakou dobu štěně vydrží samo, je velmi individuální. Každý pes to má jinak. A každý pes bude mít také jinou rychlost, se kterou přestane doma dělat hromádky a loužičky. Je pravidlem, že většina psů je přestane dělat doma samo, a ne díky „odnaučování“. Naopak. Odnaučování bývá často důvodem narušeného vztahu psa k jeho majiteli. Věřte, že to pes doma přestane dělat sám. Zpočátku zkrátka venčete velmi často, mnohokrát denně.

Od kdy a jak bychom měli štěně cvičit?
Pozitivními metodami můžeme štěně cvičit pomalu a opatrně od první chvíle. Negativními tresty, jako je cukání, korekce, škrticí obojky, struny a podobně, nikdy. Všechny cviky a všechny druhy problémového chování lze řešit pozitivními metodami, jen to ne všichni výcvikáři umí. Základní cviky se pes dokáže naučit i ve štěněcím věku. Důležitá je hlavně správná socializace, seznamování psa s okolím, dalšími (bezpečnými!) psy, lidmi a situacemi. Co se nestihne v tomto věku, to pak v dospělosti trvá velmi dlouho.

Na co si ještě dát pozor?
Zejména na špatnou komunikaci. Nejvíce problémového chování způsobují sami majitelé svým potvrzováním drobných problémů, až z nich nastanou velké. Pro psa je například odměnou jakékoli upoutání vaší pozornosti, a to i když dělá něco nežádoucího. Pro nové majitele jsou dobré speciální kurzy pro štěňata. Učíme je, jak si vybrat veterináře či psí školu, ale hlavně jak správně komunikovat, aby ze štěněte vyrostl poslušný a šťastný pes. Bez potlačení osobnosti a zdravotních následků.

Kdo je Pavel Bradáč?

bradacSpolečně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

   
16.06.2015 - Zvířátka - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [6] Anime Otaku [*]

  Ještě jedna rada pro majitele maličkého štěněte. Hned začít učit na nošení obojku a vodítka - a hlavně naučit, že vodítko není hračka - nekouše se a netáhá se za něj. Díky tomuhle má moje čubina pořád své první vodítko které jsem před třemi lety pořizovali. Sml16

  superkarma: 0 17.06.2015, 08:10:51
 2. [5] free [*]

  Naše psí miminko bylo v noci tak smutné, že jsem si rozbalila na chodbě karimatku a tři noci s ní vydržela. Potom sem si všimla, že stačilo zapomenout župan přehozený na židli a ona si ustlala jenom na tom cípku ... po týdnu už bylo všechno v pohodě. Noční hromádky jsme ji odnaučili tím, že jsme ji na chodbu rozprostřeli noviny a tu plochu zmenšovali.... až nebyly potřeba.

  Nikdy nic nezničila a nerozkousala, jenom jednou jsem při velkém žehlení musela udělat pauzu a odběhnout do obchodu. Po návratu jsem ji našla na hromadě všeho toho vyžehlenýho prádla nanošenýho doprostřed obýváku. Když jsem ji viděla šťastnou že mi tak záslužně pomáhá ani jsme jí nehubovala.

  superkarma: 0 16.06.2015, 16:13:50
 3. avatar
  [4] kobližka [*]

  Oceňuju klady naší malé jezevčí slečny - nikdy doma nic nerozkousala,ani nezničila a to i ve štěněčím věku a udržovat čistotu se naučila velmi brzy.Jen kdyby nereagovala na zvonek tak hlasitě a nevítala návštěvy s radostí šílence Sml30

  superkarma: 0 16.06.2015, 07:32:10
 4. [3] Rikina [*]

  Jinak s pánem souhlasím, že odnaučování loužiček nemá valný smysl - pes to časem sám pochopí, holt je potřeba často venčit, dokud pes nedoroste do věku, kdy už jednak pochopí, že doma ne, a druhak je schopen dost dlouho vydržet. Sml80 Dá se naučit psa chodit na WC jako to dělají kočky. Což je praktické pro lidi, kteří jsou přes den dlouho pryč, a pes by se nedočkal - jenže to zas je lepší si psa vůbec nepořizovat. Aby byl celý den zavřený sám doma... pes potřebuje společnost. Kromě toho u velkých plemen by takový "píseček" musel být značných rozměrů, aby se tam to zvíře vešlo a mohlo potřebu konat pohodlně. Sml57

  superkarma: 0 16.06.2015, 07:23:23
 5. [2] Rikina [*]

  Noo, vnuceno - oni někdy noví majitelé jsou nedočkaví a sami dyndají, aby dostali štěně co nejdříve. Protože je takové rozkošné, maličké a miloučké, takový hebký uzlíček, ňuňu. Sice nemají ani ponětí, jak se o tak malé štěně postarat, ale mermomocí ho chtějí, takže chovateli naslibují hory i s horákama, jen aby už jim ho dal. Realita je pak úplně jiná. Sml80 Sama jsem nedala štěně z ruky dřív, než mu byly tři měsíce, ačkoli jsem taky několikrát musela krotit vášně takových ňuňacích budoucích majitelů. On si za tu dobu aspoň majitel může něco nastudovat o psech, připravit mu doma podmínky a někdy se i rozmyslet, jestli to fakt myslel vážně, nebo touha po štěněti byla jen chvilková slabost (podlehnutí přemlouvání potomků, že chtějí pejska).

  superkarma: 1 16.06.2015, 07:13:27
 6. avatar
  [1] renda4141 [*]

  To štěňátko je nádherné. Měli jsme psa doma, ale už dalšího nechci. Všude chlupy, poškrábaný nábytek, všechno rozkousané. A když nám umřel, tak jsem to strašně obrečela.

  superkarma: 0 16.06.2015, 05:14:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme