Viry útočí! Lékaři varují: Blíží se k nám pandemie (hromadný výskyt infekčního onemocnění postihující obyvatelstvo v neomezeném prostoru) chřipky. Chřipka i nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest a někdy nebývá snadné rozpoznat, co právě útočí na váš organizmus. Pro mnohé z nás je chřipka totéž, co nachlazení nebo angína. Je to obecně rozšířený omyl. Chřipku a nastuzení způsobují viry, angína, přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí.

Chřipkové viry se z člověka na člověka šíří kapénkovou nákazou. Jde o mikroskopické infekční částečky hlenu a slin obsahující velké množství virových částic. Při aktivním onemocnění jsou viry ve velkém množství přítomny v sekretu dýchacích cest. K tvorbě a uvolňování kapének pak dochází při kašlání, kýchání, ale i při běžném mluvení. Kapénky se společně s okolním vzduchem dostávají při vdechu do dýchacích cest dalších lidí. K obvyklým způsobům přenosu chřipkových virů patří například i líbání nebo používání společných předmětů (jídelních příborů, kapesníků).

Nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle. Ráno se ještě cítíte v pohodě a odpoledne je už všechno jinak. Klasické příznaky nachlazení –  rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, chrapot a kýchání nebývají tak závažné jako příznaky chřipky, k nimž patří horečka, nesmírná únava, bolesti hlavy, kloubů a svalů.

Také uzdravování je při těchto infekcích různé; nachlazení trvá obvykle týden, ale máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky obtěžovat jen tři čtyři dny. Nakažlivá chřipka ale většinou trvá až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik dalších týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují závažnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek či zápal plic.

Jaké jsou příčiny?
Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se zachytí na sliznici nosu nebo krku, rozšíří se v horních cestách dýchacích a někdy přejdou až do plic. Imunitní systém reaguje zaplavením postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí. Příznaky nachlazení a chřipky nejsou působeny samotnými viry. Jsou výsledkem snahy organizmu odvrátit infekci.

Chřipka i nachlazení jsou častější v zimě, když topení snižuje v bytech vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkého vzduchu vytváří dokonalou základnu k množení virů. Ty způsobují otok, vysoušení a poškozování nosní sliznice. Čas od kontaktu člověka s virem do počátku příznaků onemocnění (inkubační doba) je krátký. Pohybuje se mezi 18–24 hodinami.

Horečka a bolesti
Chřipka má poměrně krátkou inkubační dobu a její první projevy překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel. Začíná zpravidla vysokou horečkou (38–40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Stejně jako ne každé nachlazení je chřipka, je třeba si dávat pozor i na nemoci, které se mohou jako chřipka tvářit, ale ve skutečnosti představují zcela jiný problém. Rýma a bolest hlavy spojená s horečkou mohou být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších dutin nosních. Kašel je přítomný jak u onemocnění horních cest dýchacích, tak u nemocí průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestí očí a světloplachostí může být příznakem zánětu mozkových blan neboli meningitidy. Myslete na to, pokud se při zdánlivé chřipce nedostavuje během několika dnů pokles teplot a úleva. V takových případech je na místě neprodleně vyhledat lékaře.

Pravidla při chřipce

• Po smrkání si umyjte ruce
• Nezakrývejte si při kýchání a kašlání ústa holou rukou (rukama přenášíte viry)
• Používejte papírový kapesník a vyhoďte jej po jednom použití
• Smrkejte často, jemně a jednu nosní dírku po druhé
• Nepotlačujte kašel a rýmu, aby choroboplodné zárodky mohly z těla ven. Berte jen léky k uvolnění ucpan0ho nosu a usnadnění vykašlávání.
• Omezte užívání nosních sprejů na 3 dny
• Pijte hodně horkých tekutin, zůstaňte v teple
• Jezte jogurty, ovoce a zeleninu, užívejte vitamin C
• Pijte silnou kuřecí polévku
• Nekuřte, omezte alkohol a snižte spotřebu kofeinu
• Hodně spěte a odpočívejte
• Po nemoci vyhoďte zubní kartáček (abyste se znovu neinfikovali)
• Často měňte ručníky (vlhko prospívá virům) a hodně větrejte
• Používejte mentolové pastilky pro zmírnění bolesti v krku
• Používejte mentolovou mast pod nos a na hrudník na noc
• Na noc si dejte více pod hlavu
• Nezapomeňte, že člověk je nakažlivý několik dní před projevením příznaků a týden po vyléčení

Nyní je nejlepší doba na očkování proti chřipce. Vakcíny by letos mělo být na rozdíl od loňského roku dostatek. Přijde zhruba na 200 až 300 korun. Letos je složená ze dvou kmenů chřipky A a jednoho kmene chřipky B.

Věříte, že očkování zabrání ataku nemoci? Používáte preventivně multivitaminy, a pokud ano, jaké? Máte nějaký zaručený recept proti chřipce?

Reklama