Vztahy

Máma je na povinnosti, táta na hraní

Klíč cvaknul v zámku. „Jééé, táta!“ Malý Lukášek seskakuje mámě z kolenou, obrázkovou knížku nechává spadnout na zem a žene se ke dveřím. Velký Lukáš chytá syna do náručí a vyhazuje ho vysoko ke stropu. Lustr míjí sotva o centimetr, ale klid – je to jen koule z rýžového papíru, takže rozbitá hlava nehrozí. Lukášek piští radostí. Od téhle chvíle je máma Irena vzduch.

Ne že by to mamince tolik vadilo. Než se ti dva vyblbnou, prostře stůl a nachystá večeři. Dokonce si stihla i uhrábnout vlasy a dopít zbytek vystydlého odpoledního kafe. Při večeři chce Lukášek jako vždycky sedět u táty na klíně. Baští vzorně, vůbec ne jako s mámou, která ho musela v poledne přemlouvat a bojovat o každou lžičku.

„Utřela bys mu, prosím tě, pusu?“ žádá velký Lukáš s naprostou samozřejmostí. „Umíš to líp než já.“

Lukášek protestuje a hází sebou, když mu máma vlhkým ubrouskem otírá tvář a hledá ochranu u táty, který se jen směje. No jasně, protivná macecha a táta zachránce. Táta a syn pak společně mizí v pokojíčku a staví si z lega, zatímco maminka se smíšenými pocity skládá nádobí do myčky.

 

přísloví - sapiens těkavé organické látky

Je snad žárlivá? Zlobí se proto, že Lukášek tátu zbožňuje, přestože ona se o kluka stará čtyřiadvacet hodin denně, ve dne i v noci – zatímco Lukáš je  s ním hodinu nebo dvě? 

Ne, tak to není. „Nedivím se, že je Lukáš tak v kurzu. Kluk dobře ví, že když je s tátou, budou se dít věci. Půjdou pouštět draka, házet kameny do řeky, jezdit na poníkovi. Jenomže já jsem vždycky ta zlá, která Lukáškovi musí vnutit ty hnusné kapky proti kašli. Kdo se mu snaží ostříhat nehty na nohou. Kdo s ním sedí v přeplněné čekárně u doktora a snaží se ho zabavit. Můj muž si vybírá z koláče jenom rozinky!“ stěžuje si Irena.

„Není to spravedlivé,“ vzdychne si a unaveně dosedá na kuchyňskou židli, zatímco se oba Lukášové cachtají ve vodě, pokryté vrstvou plastových kelímků a stříkacích zvířátek. Z ohleduplnosti vzala na sebe všechny nepopulární povinnosti, které by manžela připravovaly o čas strávený se synem. Ví, jak tvrdě její muž pracuje, jak je večer utahaný, a chápe i to, jak moc Lukášek řádění s tátou potřebuje. Přesto se jí tohle rozdělení rolí začíná pořádně zajídat. „Táta by mi to dovolil!“ odsekl jí dneska Lukášek, když mu sebrala míč, se kterým chtěl hrát v předsíni fotbal.

„Možná bych měla někam vypadnout,“ táhne Ireně hlavou. „Odjet na celý víkend s Bárou na chalupu a nechat je tu spolu. Nebo dokonce na týden k moři… však bych si to zasloužila, no ne? Jen ať si tatínek zkusí, zač je toho loket.“

 

přísloví - tak jedinci druhu Homo

Z koupelny se ozývá Lukášův hlas: „Pojď sem prosím tě na chvilku, Lukášek potřebuje umýt hlavu!“

To zrovna. Ten kluk mytí vlasů přímo nenávidí. Když se mu šampon dostane do očí, je z toho dramatická scéna. „Nemůžu, mám jinou práci, to zvládneš sám,“ volá Irena a otevírá noviny. Taťka může s přebíráním nepopulárních povinností rovnou začít.

 

A jak to chodí u vás, milé ženy-in?

Je váš manžel táta se vším všudy, nebo jen „sváteční“?

Dokáže vašeho potomka vypravit do školky, nakapat mu kapičky do očí, trénovat s ním psaní?

   
27.03.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [63] Kuře [*]

  Tak jsem právě volala našemu živiteli, že musí jít odpo s malým k doktorce, protože má děsný průjem a já až do 21:00 učím. Vzal to jako fakt a ještě se ptal, v kolik mu ho babička předá...

  superkarma: 0 28.03.2007, 08:37:02
 2. [62] mindulinka [*]

  A je také pravda, že spoustu věcí děláme společně. A také, když já vařím, tak mi syna nikdo nehlídá. Proč by nemohl manžel se synem uklízet na zahradě a podobně?

  superkarma: 0 28.03.2007, 08:06:48
 3. [61] mindulinka [*]

  Mám 2,5 letého syna. Manžel je také věčně v práci. Do roku syna to u nás probíhalo také tak. Všechno na mě. Manžel se jenom mazlil. Začala jsem manželovi dávat syna nejen na mazlení, ale i na povinnosti - vykoupat (včetně hlavy a za strašného boje), nakrmit, oblíct (od mala syn nesnáší oblékání čehokoliv). Podala jsem mu to tak, aby to nebral jako povinnost. Jsi s ním málo, tak s ním (ale i s námi) dělej co nejvíc věcí. Teď jsem se jednou týdně vrátila do práce a malého hlídá manžel a v pohodě to zvládá. A hlavně si uvědomil, že je to pěkná zabíračka a nejen hraní.

  superkarma: 0 28.03.2007, 07:52:58
 4. [60] Karolina* [*]

  Mama me rodila cisarem a na posledni chvili. Bylo to jeste v dobach "temna", kdy monitorovacich pristroju bylo poskrovnu a malem jsme obe nebyly. Nasledovaly poporodni komplikace a mama byla bud v nemocnici nebo v horeckach doma. Ac babicky byly, tata zustal dva mesice doma a staral se o me kompletne. Krmil, koupal, prebaloval, pral (zadna automaticka pracka, pekne ROMO) vyvaroval a zehlil latkove pliny... proste uplne vsechno a kdyz byla mama v nemocnici, privezl me tam kazdy den na kontrolu
  Mne potom v zivote nikdy nenapadlo, ze by chlap mohl nejakou cinnost kolem miminka a ditete vubec i nedelat.

  superkarma: 0 28.03.2007, 01:50:16
 5. avatar
  [59] Jardine [*]

  Martina: chodím 2x týdně do mateřského centra na cvičení a plavání ... překvapilo mě, kolik tam chodí tatínků, a nejen jako "křoví" manželky, nýbrž aktivně sami s dětmi. Jsem ráda, že jsem porodila dítě do takové doby. Generace našich tatínků k péči o dítě moc vychovávána nebyla a můj vlastní otec poprvé vzal dětskou plínu do ruky až u své vnučky. A lituje, co všechno před 30 lety prošvihl...

  superkarma: 0 27.03.2007, 22:29:30
 6. avatar
  [56] Jardine [*]

  Je přirozené, když je manžel s dcerkou méně než se mnou, vítá ho s dvojnásobným nadšením a raduje se z každé chvilky s ním, ale jinak je to, jak říká Kotě ... s maminkou je taky legrace a ze spousty "nepříjemných" úkonů se dá udělat zábava, pokud to člověk okoření říkankou, nějakou šaškárničkou nebo zpíváním. Na každou rutinní práci (včetně stříhání nehtíků) mám vlastnoručně vymyšlenou básničku a přestože malá z toho ještě nemá moc rozum, hltá mě očima a směje se. A taťka občas taky vyfásne přebalování a jiné chuťovky

  superkarma: 0 27.03.2007, 21:14:52
 7. avatar
  [55] Vivian [*]

  *Kotě*: co je na tom pohoršujícího?

  superkarma: 0 27.03.2007, 20:58:05
 8. avatar
  [54] *Kotě* [*]

  Jo a můj muž například, když byl syn maličký, tak ho hrdě nosil v šátku, hrozně si to užíval... ovšem je fakt smutné, že tím zhusta budil přinejmenším šok, ale často i pohoršení u okolí

  superkarma: 0 27.03.2007, 20:46:19
 9. avatar
  [53] medved [*]

  Nyotaimori: mas recht

  taky ve svym okoli moc neznam chlapa, ktery by nezvladal kompletni peci o dite...proc by jako mama mela utirat pusu nebo myt hlavu ? kdyz tata koupe tak snad sakum pikum, ne ? kdyz krmi tak snad taky komplet, ne ? a kdyz si mama "blby" cinnosti bere na sebe, tak to je jeji problem, ne ?

  ale fajn, ze si to zacina uvedomovat

  superkarma: 0 27.03.2007, 20:44:11
 10. avatar
  [52] *Kotě* [*]

  Tak takového chlapa, co si s dítětem jenom pohraje, to by mě teda mohl milovat. Můj muž se stará o našeho syna kompletně už od miminka, je schopný se o něj postarat v nemoci... večerní koupání například odmalička obstarává výhradně on, takže kolikrát jsem já koupala dítě, to se dá spočítat na prstech

  A naopak - to si jako matky s dětma nehrajou nebo co? Já podnikám se synem spoustu zábavných věcí, děláme spolu výlety, stavíme z kostek, prostě všechno... věci okolo domácnosti dělám buď večer, na velký úklid mám paní. Nemyslím si, že by mě můj syn vnímal jako tu nezábavnou matku, co mu jenom utírá nos.

  Jaké si to kdo udělá, takové to má.

  superkarma: 0 27.03.2007, 20:43:33
 11. avatar
  [51] *Kotě* [*]

  7kraska: pro pochopení, jak žiješ a uvažuješ, jsou ty tvé výseče reality poměrně dostačující. Divila by ses, kolik toho na sebe tím, co píšeš, prozrazuješ. Tvého chlapa bych se nedotkla ani násadou od smetáku, ale myslím, že vzhledem k tomu, jak uvažuješ, si zřejmě zasloužíte jeden druhého

  superkarma: 0 27.03.2007, 20:43:02
 12. avatar
  [49] Meander [*]

  7kraska: Píšeš pořád dokola to samé. Jak ten tvůj doma nehne ani řasou, peníze nevydělá a o nic se nepostará a ty kolem něj lítáš - a že ti stejně nic jiného nezbývá. Tak co čekáš? Potlesk?
  Já ti neberu, že se ti to tak líbí. To je ostatně tvoje věc, každý mámě nějaké, řekněme, preference. Jenom prosím netvrď, že je to tak správně.
  Přeju vše dobré.

  superkarma: 0 27.03.2007, 18:30:05
 13. [48] 7kraska [*]

  Ja uz tady do diskusi asi nic psat nebudu, protoze tech par radku jsou vzdy jen takove malé výseče reality - pro uplne pochopeni by bylo potreba vedet vic o mne a o nem, jaci jsme, co delame, jak uvazujeme, jak jsme zili dotedka, jak zili nasi rodice a prarodice a praprarodice a tak vubec. Kdyz mne nekdo nepochopi uplne presne, tak jsem lehce rozladena a ten pocit u mne trva dlouho. Ale ctu Vas vsechny rada, ne ze ne.

  superkarma: 0 27.03.2007, 18:20:10
 14. avatar
  [47] phoebe24 [*]

  Gabi: já znám několik chlapů okolo třicítky, co by tedy mimčo nikdy nepřebalili aby se neshodili a potom několik dalších, kteří když zjistí e-e, tak mimí s patřičně znechuceným nebo vyděšeným (jak kdo) výrazem předávají matce. Já bych tedy v této situaci potomka nezaopatřila. Jak tady už bylo několikrát uvedeno: jaký si to uděláš....

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:49:13
 15. avatar
  [46] phoebe24 [*]

  Manx: předevčírem mi kočka před mýma očima pochcala (doslova) dveře od mrazáku. Tak jsem jí to dala pořádně čuchnout. Následně jsem měla výčitky svědomí, anžto to číča udělala ve stresu (výhrůžně na ni v tu chvíli vrčela kočičí konkurentka, což se profláklo až po čuchnutí), tak jsem to žehlila libovým hovězím .
  Takže raději a lépe zvládám ty plíny, než kočičince

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:42:43
 16. avatar
  [45] Suzanne [*]

  7kraska: můj táta je lékař a prý nás běžně přebaloval, mně ušil šatičky na karneval apod. A taky asi živil rodinu, když máma byla na mateřské Exmanžel taky přebaloval - musel

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:19:08
 17. [43] a.... [*]

  7kraska: Ten muj makal taky od nevidim do nevidim a přebaloval a věnoval se holce o víkendech, pokud nebyl na služebkách. A já si toho nevážila! Myslela jsem, že je to normální.Asi se nad sebou dodatečně zamyslím.

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:05:04
 18. avatar
  [42] Meander [*]

  7kraska: Podívej, zlato, já proti tobě, na mou čest, nic nemám. Ale to, jak ty tu prezentuješ partnerský život, nad tím by zaplesalo srdce zlého dominanta.

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:02:03
 19. avatar
  [41] Vivian [*]

  7kraska: on v práci přebaluje pacienty?

  superkarma: 0 27.03.2007, 17:00:45
 20. [40] 7kraska [*]

  Muj nic neprebaloval....ale ja jsem chorobna atd. (viz Meander nize). A to je ten muj doktor. Asi ma tech "humáčů" v praci dost. :-)))

  Moji kolegove kancelarske krysy taky nic neprebalovali (ani o vikendu). Sedeli od vidim do nevidim u pocitace a vydelavali penize pro rodinu. Taky asi chorobni.

  superkarma: 0 27.03.2007, 16:58:27
 21. avatar
  [39] Gabi [*]

  phoebe24: já zase neznám chlapa svýho věku, kterej by neuměl vyměnit plínu (bez ohledu na obsah plíny a pohlaví dítka) a nedělal to běžně. Ale jsou to samí takoví, co se starali o mimča od narození, vstávali k nim, chodili k lékaři apod. - zvládali a zvládají prostě celodenní péči o malé děti úplně stejně jako maminky dítek

  superkarma: 0 27.03.2007, 16:54:10
 22. avatar
  [37] Suzanne [*]

  phoebe24: myslím, že kdyby můj muž pronesl něco v tom stylu, že hovínka nepřebaluje, vrhla bych na něj takovej xicht, že už by to víckrát nezkusil. Jaký si to kdo udělá...

  superkarma: 0 27.03.2007, 16:46:20
 23. avatar
  [36] phoebe24 [*]

  a....: v mém okolí jsou tři druhy tatínků - přebalovačů:
  1. nebřebalují vůbec
  2. přebalují jen počůrané
  3. přebalují všechno
  bohužel musím konstatovat, že poslední skupina není zdaleka většinová

  superkarma: 0 27.03.2007, 16:06:28
 24. [35] a.... [*]

  Oni chlapi neměněj miminům plíny??? To tedy můj manžel hned jak jsem " to dítě" přinesla domů chtěl, abych mu ukázala jak se přebaluje, aby to taky uměl!

  superkarma: 0 27.03.2007, 15:24:14
 25. avatar
  [34] sanvean [*]

  Henri: Mám mladší sestru, tu už táta vnímal víc. Asi dospěl, nebo co, i když vyměnit plínu by ho nikdo nedonutil
  Je fakt, že chtěl vždycky kluka, jenže osud tomu tak chtěl, že má tři holky :))

  superkarma: 0 27.03.2007, 15:10:40
 26. avatar
  [33] phoebe24 [*]

  Queen Elle: já jsem plánovaně otěhotněla, když bylo holce devět měsíců a měli jsme s manžou dohodu: bude druhý mimísek a budem oba makat. Jak se říká z jedný vody a při jedněch plínkách. A fakt makal - přišel z práce a doma byl kolikrát binec - tak uklidil nádobí od oběda a potom klidně třeba pověsil plíny. Na procházky jsme ze začátku jezdili se dvěma kočárama. Kdyby dělal jenom ťuťu ňuňu do kočáru a s prvním problémem by mi mimí vrátil, tak rozhodně nejdu do druhého těhotenství takovým fofrem. S mým manželem jsem si mohla i "střihnout", kdo vymění pokakanou plenu.

  superkarma: 0 27.03.2007, 15:10:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Vivian [*]

  a KDO za to asi tak může... ? ono se to SAMO, žejo...

  superkarma: 0 27.03.2007, 15:00:01
 2. [31] Rikina [*]

  Henri: jestli to není třeba i tím, že starostlivé maminky dcerušky s otcem jednoduše nikam blbnout nepustí. Protože je to přece tak správné, že tatínek má blbnout s chlapečky, zatímco holčičky mají být v té kuchyni.

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:57:19
 3. avatar
  [30] Henri [*]

  Rikina: opakuju! Nezobecňuju, to je jen zkušenost se známými kolem. Jak je to u vás doma, je samozřejmě vaše věc.

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:47:49
 4. [29] Rikina [*]

  Henri: proč by měly dcerušky vařit s mámou v kuchyni? Se mnou tedy synové občas vařili, ale to proto, že jsem chtěla, aby se to naučili. Ne že by jim jaksi nic jiného nezbývalo. Dcerušky nemám, ale nevidím důvod, proč by to mělo být jinak. Jako dceruška jsem s otcem chodila bruslit, jezdit na kole, na výlety, pouštět draka, sjíždět řeku a plno jiných věcí, zatímco u matky v kuchyni jsem se tedy moc neohřála.

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:43:32
 5. avatar
  [28] Henri [*]

  sanvean: Nevím, jestli máš i bráchu, a když, tak jaký měl táta vztah k němu, ale v článku se myslím zapomíná i na pohlaví dítěte. Tatínkové ochotněji vypomůžou s chlapečkem při stavění vláčkodráhy než krmit s holčičkama panenky nebo si hrát na prodavačky. Samozřejmě nezobecňuju, jen mám kolem sebe pár příkladů, kde fakt funguje, že s chlapečky je ochoten a schopen pomoci tatínek, ale dcerušky ať vaří s mámou v kuchyni.

  Taková ta titěrná péče o miminko, to kolem sebe vůbec neznám. Manžel jednou koupal starší dceru, ještě jsem si ho u toho vyfotila, abych měla památku :-), druhou nekoupal vůbec nikdy ani jinou obsluhu neprováděl. Dokonce holky s ním ani nechtějí usínat a to ho na ně nechávám ochotně a ráda, ale nevnímá. Maximálně s nima blbne tak intenzivně, že mi je po pěti minutách vrací úplně schvácený.

  Teď bude mít zase syna (starší už jsou puberťáci, ty mají jiné nároky), tak jsem zvědavá, jak se bude projevovat :-).

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:24:00
 6. avatar
  [27] Juana [*]

  Pořád je lepší, když tatínek s dětmi blbne, než když se o ně vůbec nezajímá - v takové rodině vyrostl můj manžel a dodnes to tchánovi nezapomněl, našel k němu cestu až v dospělosti. Naštěstí je mu to dost odstrašujícím příkladem, takže se dětem věnuje a já jsem ráda - i když s nimi většinou jenom "blbne" - ale i to hraní je důležitý. Když byl kluk malej, tak podobně jako píše ZUZU, bral ho občas k jednomu zákazníkovi a paní zástupkyně ředitele z kluka byla úplně hotová. Dcerka tatínka úplně zbožňuje, ale je pravda, že zrovna v sobotu ráno jsem jela nakoupit, připravila jsem na křeslo oblečení pro holčičku - nějak se jí podařilo v noci se sebe svléknout pyžamo - a když jsem přijela, tak se tatínek choulil s holčičkou pod dekou, něco si povídali a oblečení, které leželo metr od nich na křesle, si nevšimli... Kdybych se měla kvůli tomu rozčilovat, tak si nepomůžu - na druhou stranu se o ní postaral, zmrznout ji nenechal, tak co.

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:13:48
 7. avatar
  [26] ellinor [*]

  TEST: Když dítě spadne a rozbije si koleno, za kým poběží? U nás se dělíme o povinnosti, ale i o užívání. Když jsem byla na MD, tak jsem toho hodně dělala sama a manžel jezdil domů až když děti spaly. Teď ale oba pracujeme a dělíme se skoro spravedlivě - jo, já peru, ale on zas jezdí do servisu, chodí na poštu, na tř.schůzky, atd. Ale stálo mě to pár let cviku, než jsem si o to naučila říkat tím správným tónem a v pravou chvíli a hlavně často! Aneb - nikdo vám nic dobrovolně a sám od sebe nedá, MUSÍTE SI O TO ŘÍCT! Chlapi mají dlouhý vedení, nejsou úplně zlí nebo líní. To z nich jen udělaly jen jejich starostlivé matinky, tak bacha, abychom to z našich synů neudělaly i my!

  superkarma: 0 27.03.2007, 13:10:20
 8. avatar
  [24] sanvean [*]

  Já měla vždycky jednoznačně radši mámu, i když na ní zbyly ty nepříjemnosti. Můj táta totiž jakoukoliv činnost se mnou coby miminem odmítal, protože "To ještě neumí mluvit a je s TÍM nuda" Když ho máma jednou donutila umýt nočník, pozvracel se...divím se, že to s ním vydržela těch 15 let..

  superkarma: 0 27.03.2007, 11:27:28
 9. avatar
  [23] závislá na čokoládě [*]

  U nás doma jsem taky ta okoukaná maminka a tatínek když přijde před večerníčkm je vzácnost. Doporučuji zajistit si nemoc-nejlépe s horečkama a chlap pochopí, co to je se celý víkend starat nejen o dítě, ale taky uvařit, nakoupit a nedejbože ještě něco pracovat. Přiznávám, ten květák jsem raději usmažila sama . Užívala jsem si v posteli a raději někdy dělala, že spím.

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:56:57
 10. [22] 7kraska [*]

  Meander 21. :-))))) No asi mas v leccems pravdu.

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:56:36
 11. avatar
  [21] Meander [*]

  Sklízí, co zasela.

  7kraska: Prosím, přestaň vydávat svoje chorobné postoje, názory a zkušenosti za standard, ano?

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:33:19
 12. avatar
  [20] Kuře [*]

  Kuře: Jé, já přehazovala věty a vyšlo mi to blbě. Zmínka o penězích patří k úklidu... Moc se omlouvám.

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:32:35
 13. avatar
  [19] Kuře [*]

  No u nás je teda táta velikou vzácností, v poslední době ho děti vídají jenom v sobotu dopoledne, ale že by se jim věnoval pouze "blbnutím", tak to ani náhodou. Klidně malému i ten zadek utře, prostě když je u toho, tak se stará. A dokáže je hodně rychle zklidnit a odkázat do patřičných mezí. Kuba z toho ještě nemá moc rozum, ale malou vede k tomu, že máma se stará a je potřeba jí pomáhat a vážit si toho, co dělá.
  Jasně, když přijede náhodou večer domů dřív a děcka jsou ještě vzhůru,tak by nejradši někam zalezl. Minimálně s nima ale poklábosí u koupání (a umyje i tu hlavičku), většinou se přemůže a aspoň chvíli si ještě hrají.
  Co se týče zábavných aktivit, tak nechápu, proč bych je s děckama nemohla dělat taky. Klidně s nima jedu na výlet vláčkem, jdeme na celý půlden do muzea, nebo pouštět draky. Jo, doma zatím vesele mává špinavé prádlo, ale to vypere pračka a žehlit se dá večer. Nádobí - myje myčka a mrňousci pak asistují při uklízení rádi, takže to děláme všichni a jde to rychle. Vaření - jednoduchá rychlá jídla - rizota, kus-kus, zelenina... Ta pětistovka měsíčně mi za to stojí. V pátek pořádáme tři maminy na střídačku hrací večery, takže jedna navaří předem nějakou véču a pak v klidu blbneme s děckama až do večerníčku. A za týden vaří zase druhá, nebo třetí. Úklid - razím zásadu, že při přecházení z místnosti do místnosti se má člověk rozlídnout a vzít s sebou, co by tam nesl při úklidu. A jednou za čtrnáct dní přijde paní a udělá důkladný pořádek.
  Kdybych měla sedět a žrát se, že si táta jenom hraje, tak už bych byla zelená zlostí a to by se mi nelíbilo

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:29:59
 14. avatar
  [18] kareta [*]

  Z_U_Z_U: poslední odstavec potvrzuji- smutná pravda a můžou si za to samy

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:27:58
 15. avatar
  [17] malenina [*]

  Co si nadrobila to má. Opravdu je takový problém říct manželovi utři mu pusu sám, vykoupej ho když už se s ním cvachtáš ve vaně apod.?

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:26:28
 16. avatar
  [16] Z_U_Z_U [*]

  a....: já mám doma " podnikatele" byt jde o malou firmičku, přežívající jen tak tak, ale i tak když přijde domů a trošku si orazí se rád a sám věnuje malému, dokonce když jede odvézt papíry ( přivydělává si jako účetní) bere malého sebou. Nedávno jel odvézt papíry do kadeřnického, piercingového a tetovacího salonu a baby tam byly z Maxíka úplně na větvi, takže se prcek neustále dožaduje, že tam chce jet znovu
  gerda: vidím to u kamarádek a známých, ženské k mrněti chlapa vůbec nepustí, nenechajího, aby si to taky zkusil, vytvořil si ke škvrněti vzath a když drobek povyroste tak na rok a kousek, hrozně se diví a stěžují si, že si mužskej jen pohraje a nic víc

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:22:05
 17. [15] Rikina [*]

  gerda: no já bych z těch chlapů nedělala zase takové chudinky. Většina těch, co znám, zvládne všechny práce v domácnosti i kolem dětí minimálně stejně dobře jako ženská, a urazili by se, kdyby se jim podsouvalo, že to neumí nebo se toho bojí. To si myslím, že takových, co opravdu neumí a bojí se, je zanedbatelné procento. Zato je hodně těch, co dělají od nevidím do nevidím, aby uživili rodinu, a na další jim prostě ten čas a síly nezbývají. Šprajcovat se, že to není spravedlivé, se mi zdá hloupé.

  superkarma: 0 27.03.2007, 10:20:55
 18. avatar
  [14] gerda [*]

  abych se zastala mužů - ono to pro ně není zas tak jednoduché. Neumí to, co máma dítěte, se kterým je většinu doby ona. Takže drobnosti, které mamina dělá automaticky, otce můžou znejisťovat, má strach, aby malému něco neudělal a vypadá to, že je jenom líný a vyvléká se z povinností. Když po chlapovi chceme, aby zajišťoval rodinu, je jasné, že je skoro pořád pryč. Je teda dost nespravedlivé vyčítat mu, co nemůže změnit.

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:52:44
 19. [13] a.... [*]

  Žádného takového otce, o jakém se píše v článku, neznám. Znám jen otce-karieristy a workholiky. Takovíto mužové, kteří se šťasně vrhají na své dítě, když přijdou domů z práce, žijí asi v nějakém jiném světě. Znám jen otce kteří přicházejí domů se slovy, že měli zase příšerný den a že si musí chvíli odpočinout...

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:38:50
 20. avatar
  [12] Gabi [*]

  Nyotaimori: K tomu není co dodat

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:16:32
 21. avatar
  [11] elfos [*]

  Máma není jen na povinnosti a táta není jen na hraní. Máma si může s malým víc hrát (chodit házet kameny do řeky a jezdit na poníkovi a chytit ho a točit se s ním až bude pištět smíchy a milión dalších věcí) a táta mu může umýt hlavu a utřít obličej při jídle (podat tátovi vlhký ubrousek se slovy Taky to umíš hezky).. všechno jde.

  Jinak souhlas, tátové jsou vzácnější a méně okoukaní než mámy, které jsou po ruce celý den. :-) Ale s tím asi nic nenaděláme.


  Mimochodem, scéna s ubrouskem (reakce otce.. někdy ještě přidají řeči typu Co ti to ta zlá máma dělá atd.) je dost typická.. Přesně takhle by to nemělo probíhat, tohle je špatně.

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:12:27
 22. avatar
  [10] kareta [*]

  pajda: v praxi jsem to řešila asi jako Z_U_Z_U: Manžel se ale na děti vyloženě těšil, nebylo mu to zatěžko. A orazit se potřebují oba rodiče

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:07:35
 23. avatar
  [9] SENSITIVESKIN [*]

  kde je ten včerejší článek o psí knížce ?

  superkarma: 0 27.03.2007, 09:03:46
 24. avatar
  [8] Amálie [*]

  pajda: Žádné dítě nebude hladovět a čím míň cirátů kolem jídla, tím líp.A špinavé? Kamarádka řešila vztekající se období prohlášením: klidně si choď špinavej, ale nesmíš do obejváku, do postele, za mnou do ložnice a chraň tě ruka páně dát mi takovou usoplenou pusu. A dělala, jakoby nic. To byste měli vidět ten fofr, jak se harant dožadoval napuštění vany.

  Myslim, že nejde vůbec o to, jestli máma dělá nepopulární činnosti s potomstvem víc než táta, ale HODNĚ záleží na přístupu. To samé jít na chlapa stylem: teď jsi přijel? fajn, tady máš seznam povinností, je dost černobílé.

  superkarma: 0 27.03.2007, 08:42:34
 25. avatar
  [7] Z_U_Z_U [*]

  Částečně ženské nic jiného nezbývá. Když je tatínek celý den v práci, musí se o ty nepopulárnější věci postarat ona a pro dítě je určitě zajímavější ten, kdo s ním není celé dny a není tak okoukaný jako máma. Na druhou stranu když přijde můj mužskej domů, má nachystaný oběd, když prcek spí po o, uděláme si společně kafe, nechám ho chvíli orazit a pak, pak klidně vyrazím do poilovny, nebo s kamarádkou na kafe, ať si s ním také poradí. O víkendech já dělám co potřebuju a tuhle " nepopulární práci" nechám na mužském, díky tomu ví, že to není jen o hraní. nejde ale o žádné drama a dřinu, když člověk chce, nedramatizuje to a umí si poradit, všechno jde vyřešit. Maxík měl také hysťáky z mytí hlavy, ale co u ježíšek přinesl žínku medvídka s houbičkou v pace, hlavu mu myje méďa a je z toho příjemná hra. I když chytat se za hlavu a zoufat by asi bylo jednodušší

  superkarma: 0 27.03.2007, 08:36:44
 26. avatar
  [6] pajda [*]

  Nyotaimori: kareta: dost by mě zajímalo, jak byste to řešily v praxi - já byla s děckem 4 dny v týdnu sama, protože manžel dělal v jiném městě. Takže nechat děcko hladové a špinavé a čekat, až se táta vrátí a ujme se "svých povinností"? Nebo jakmile vrznou dveře, tak utahanému manželovi nacpat děcko a hromadu špinavého prádla a nádobí a "starej se, když už jsi vlezl do bytu?" řekla bych, že by se domů vrátil tak maximálně dvakrát, pak už bych řešila hlavně rozvod. Já byla ráda, že si s děckem aspoń chvíli pohrál a já měla čas na sebe.

  superkarma: 0 27.03.2007, 08:36:40
 27. avatar
  [5] Amálie [*]

  Nyotaimori: Amen.

  superkarma: 0 27.03.2007, 08:30:40
 28. avatar
  [4] kareta [*]

  7kraska: povinnosti mají oba a když žena vyměkne a vezme to na sebe, je její chyba a dělá všem medvědí službu Děti se učí příkladem.

  superkarma: 0 27.03.2007, 07:18:07
 29. [3] 7kraska [*]

  No ale ty povinnosti je treba splnit a kdyz je otec odmitne, tak holt zbydou na matku. To je totiz bohuzel asi princip souziti muze a zeny - zena musi a muz muze. Kdyz se muz na vsechno vykasle, tak se jeste porad nekdo musi vyporadat se vsemi temi vecmi kolem deti a domacnosti. A muz si vzdycky najde duvod, proc zrovna bude delat neco jineho nebo proc nebude delat vubec nic - hrani s detmi pocitam k "necemu jinemu". Tak to aspon vidim ja. Ale jsou asi i vyjimky, nevim, kazdopadne nezadanym doporucuji, aby se prave na toto pri hledani partnera zamerily. Jestli je ochoten delat i veci, ktere ho nebavi.

  superkarma: 0 27.03.2007, 03:41:38
 30. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Nyotaimori: nezbývá než souhlasit s tebou

  superkarma: 0 27.03.2007, 01:46:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme