Rodina

Máma a táta se už nemají rádi

nemají rádi

Když jste se vdávala, také jste věřila, že to bude na celý život? Pak přišly děti a všechno se zdálo ještě v růžovějších barvách. Léta plynula a najednou zjišťujete, že vedle vás bydlí cizí muž. Pořád je to Váš manžel, ten hodný Pepa, ale už dávno si nemáte co říct. Nebo ještě hůř, už dávno to ten hodný Pepa není.

Možná jste se snažila nefunkční manželství zachránit, možná jste už na to neměla sílu a dost možná máte ve svém srdci už jiného muže. Ať je to tak, nebo jinak, cítíte, že je nutné udělat krok vpřed. Chcete začít znovu. Čeká Vás nelehký úkol postavit před vaše rozhodnutí děti, které nejspíš ani netuší, že by máma s tátou měli problémy. Jenže děti to bohužel moc dobře vědí.

Kvůli dětem

Děti moc dobře vnímají atmosféru doma, a to i když se zdá, že je všechno relativně v pořádku. Pokud rodina netráví čas pohromadě, každý si žije po svém a děti nevidí například ani to, že se máma s tátou objímají a mají se rádi, cítí, že něco je špatně. Žijí v nejistotě, a to je pro ně ještě horší, než když se dozvědí pravdu.

Spousta rodičů chce své děti ušetřit zklamání, a proto žijí raději ve lži. Jenže žít v nefunkčním vztahu, ze kterého je cítit chlad, není pro děti žádným přínosem, právě naopak. Podle toho, jak fungovalo jejich zázemí, si vytvářejí později vlastní vztahy.

Lhát se nemá

Své děti učíme už odmalička, že lhát se nemá. Samy si pak ale lžeme do vlastní kapsy a čekáme na zázraky. Co když se něco změní a s Pepou to bude jako dřív? Nebude. Pokud na vztahu nepracujete, sama se žádná věc nezmění. A jestli k Pepovi už necítíte zhola nic, těžko se to vrátí do starých kolejí jako kdysi. Buďte upřímná sama k sobě, ale i k manželovi a samozřejmě k dětem.

Pokud cítíte ve vztahu nespokojenost, řešte ji, dokud je čas, a to především komunikací s partnerem. Jestli nic nepomohlo a jste rozhodnutá od manžela odejít, je nejdůležitější na všem se domluvit v klidu a bez hádek před dětmi. Jste-li schopní rozumně se dohodnout, nemusí být pro děti rozvod až tak traumatizující záležitostí.

Házet špínu – přísný zákaz

Spousta rodičů má tendence svalovat vinu na toho druhého. Opouštěný partner se cítí zhrzený a ten, který opouští, chce zase ulevit svému svědomí a ujistit se, že on za nic vlastně nemůže. Na společném soužití se ale podílejí oba manželé, na rozpadu manželství má tedy alespoň částečnou vinu každý z nich.

I v případě, že odchází tatínek od rodiny kvůli milence, není dobré si brát děti jako rukojmí a štvát je proti němu. Vy musíte řešit váš vztah s manželem, pro děti to je ale táta, a tím by měl zůstat celý život.

Nemáme se už rádi

Říct dětem, že se jejich rodiče už nemají rádi a budou bydlet každý zvlášť, je nesmírně bolestivá záležitost. Když je ale necháte žít v klamu, s pocitem, že se to jednou třeba spraví, je to pro ně ještě horší. Dětem musíte vysvětlit, že se nic tak hrozného zase neděje, že je máte oba rádi a rozhodně není jejich vina, že si s tatínkem už nerozumíte.

Důležité je, aby pochopily, že jsou stále ve hře a vždycky budou mít u obou rodičů dveře otevřené. Když pak uvidí, že jejich máma a nebo táta jsou konečně šťastní, se situací se dokážou poměrně dobře vyrovnat.

Jak jste prožívala rozvod? A vaše děti?

   
16.06.2009 - Děti - autor: Simona Votyová

Komentáře:

 1. [7] orangutan [*]

  Sml16moje děti to ani nepocítili,nahrazovala jsem jim lásku dvojitě

  superkarma: 0 27.06.2009, 00:13:59
 2. [6] orangutan [*]

  Sml16já velmi dobře

  superkarma: 0 27.06.2009, 00:12:52
 3. [5] MARRYKRVAVA [*]

  Já se taky rozvedla. Není to k chlubení, ale stalo se. Dětem jsem to vysvětlila, neplakaly a chovaly se pořád stejně. Nejsem alibista, ale je to tak. Vinu jsem na tom měla já, našla jsem si jiného muže, jsem s ním ale už pět let a pořád šťastná a děti taky, žijeme dohromady s mým novým mužem. Styku s tátou jim nebráním a všichni vycházíme dobře. Manžel si časem našel partnerku a je spokojený. Člověk by neměl být v nefunkčním vztahu jen kvůli dětem. Jinak bysme se trápili do smrti a to přeci ani těm dětem nepřinese nic hezkýho.

  superkarma: 0 17.06.2009, 11:32:29
 4. [4] Rikina [*]

  "Pokud na vztahu nepracujete, sama se žádná věc nezmění." - což platí ale už od svatební noci, a u někoho i dřív. Probudit se po letech a najednou se snažit zachraňovat, to je vždycky obtížnější, než od začátku udržovat. "Pokud cítíte ve vztahu nespokojenost, řešte ji, dokud je čas, a to především komunikací s partnerem." - další věta, co by se měla tesat. Jenže ono je to pracné, a výsledek není hned a napořád, lidi nemají tu trpělivost... Rozvod by měl být až to poslední řešení, ne první. No jo, taky jsem šťastně rozvedená. Ale nerada, a beru to jako osobní selhání, radši bych byla slavila to výročí svatby, a na dětech se to taky podepsalo, ne že ne. Ale pochopitelně to člověku neřeknou - až po letech, jako dospělí lidé, teprve přiznají, jak moc jim to vadilo, přes všechnu snahu nás rodičů. Prostě jsou věci, na které člověk nemůže být zrovna pyšný. Sml15 Sml80

  superkarma: 0 17.06.2009, 00:00:12
 5. avatar
  [3] danca79 [*]

  Muzete tohle vysvetlit moji svagrove? Bracha, rodice ani ja jsme deti nevideli od zari.....

  superkarma: 0 16.06.2009, 20:03:10
 6. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  FAXÍK — #1 Já byla ráda, ale s odstupem času si myslím, že se moji rodiče měli rozejít dřív. Každý z nich měl absolutně jinou představu o manželství a rodině. Společnou řeč ani nehledali. Nás děti spíš poznamenalo soužití než rozvod.

  superkarma: 0 16.06.2009, 17:21:52
 7. [1] FAXÍK [*]

  prožívala jsem ho strašně, myslela jsem si, že když se rodiče rozvedou, že děti půjdou do dětského domova

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  superkarma: 0 16.06.2009, 15:36:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme