Bulvár

Mám věřícího muže - problém nebo výhra?

"Věřící jsou lidé jako všichni ostatní, ale od věřícího bychom přeci jen čekali trochu více slušnosti."
Právě tento výrok platí o to více i v hledání partnera pro život v náboženském prostředí. Část žen od nich automaticky očekává, že budou věrní, slušní, hodní a vůbec "lepší" než ostatní muži. Ale je tomu tak doopravdy?
Nehrozí ženě, která se zamiluje do věřícího muže, lapání do církevních osidel?
V čem jsou věřící muži jiní?

"Pokud by měl být věřící člověk v něčem jiný, tedy ve vědomí, že nás něco přesahuje, že nejsme na žádný problém sami, nežijeme jen tak náhodou a naše dobré skutky mají smysl." Takto popisuje rozdíl věřící Jan. Krásná charakteristika, jenže trošku vzdálená od každodenního života.
"Jako muži nejsou jiní, ale jako věřící ano. Tedy věřící muž má stejné potřeby a tužby jako nevěřící, ale k těmto potřebám zaujímá trochu jiný postoj než nevěřící," vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš. Tento jiný postoj se zpravidla týká sexuality. Právě sexuální oblast se může stát důvodem obav ze vztahu s věřícím mužem.

"Pokud muž nemá vyjasněný vztah k sexu a k případnému kněžství, tak se u něj může objevovat kolísání, někdy se s ženou pomiluje, pak toho lituje, nechce ji ani vidět, pak to nevydrží a znovu ji vyhledá. Je to kombinace psychických problémů, chronických pocitů viny, které může víra zhoršovat. Tedy bál bych se nezvládnutých pocitů viny."

Není zde problémem víra, ale spíš osobnost daného muže. Proto nelze zevšeobecňovat.

Co lze od vztahu s věřícím čekat?
"Možná obohacení vlastního pohledu na svět, vědomí, že se dá žít jinak než konzumem a sháněním peněz, možná i zdroj konfliktů," říká Jan, který by sám tak trochu mohl být zosobněním představ o věřícím muži. Jemný, citlivý, milý, zkrátka "slušný hoch".

Jeroným Klimeš to vidí podobně: "Věřící muž nabádá k věrnosti, ke stabilní rodině, potlačuje promiskuitu. Takže i když je věřící muž nevěrný, pak vinu nehází na ženu, ale ví, že je to jeho problém, jeho hřích."

Vztah s věřícím s sebou zákonitě přináší i problémy.
Rozdílnost náboženského přesvědčení nemusí hrát skoro žádnou roli a nebo naopak se velmi snadno stane zdrojem sporů a hádek.
"Myslím, že opravdově věřící muž a nevěřící žena mohou mít hezké přátelství, ale těžko si umím představit trvalý vztah dvou lidí s rozdílnými pohledy na podstatné věci," říká mladý kněz Petr Stejskal, nyní na misii v Kanadě. Avšak platí to jen o takovém párů, kde jsou náboženské postoje naprosto rozdílné. "Papírovému" členovi církve nebude vztah s nevěřícím dělat velké problémy. Zpočátku ani u partnerů, kteří mají opačné pohledy na svět, nemusí být velké rozepře. Ale pokud má vztah směřovat k manželství, což je častý cíl mnoha věřících mužů, problémy se téměř zákonitě vyskytnout musí. "V zamilovanosti se dá mnohé přehlédnout, ale o to hůř je na tom pozdější vztah," souhlasí P. Stejskal. To doplňuje Jan: " Náboženství se může stát zástupným problémem pro jiný zdroj neporozumění. A pak se třeba z výchovy dětí stane "ideologické kolbiště", pod jehož zástěrkou se budou řešit úplně jiné problémy."

Další obavou může být, jestli do vztahu bude nějak výrazně zasahovat církev. Psycholog Klimeš tyto obavy vyvrací: "Pravděpodobně církev do vztahu zasahovat nebude, pokud ji tam muž nějak "nepřizve"."

Přesto tu určitý zásah církve do vztahu je - církevní sňatek. Z pohledu církevního práva je pro církev "snazší" sňatek dvou věřících, ale i zde jsou samozřejmě možné vyjímky. Vysvětluje Stejskal: "Existuje možnost, tzv. "dispenz" tomuto svazku nevěřícího a věřícího požehnat. Praxe je naprosto běžná a pokud do jejich vztahu hrubě nezasahuje kněz neuměřenými požadavky, církev nijak do vztahu těchto dvou lidí nezasahuje."

"Žena by si měla především ujasnit, jestli je vstřícná vůči tomu, že její děti budu chodit na náboženství, že budou hovořit o Bohu, jako o otci," upozorňuje naproti tomu psycholog Klimeš.
"Jinými slovy, i když se děti rozhodnou pro nebo proti víře v dospělosti budou formované určitými názory již v dětství. Pokud je to pro ni nepřijatelné, tak ať si věřicího muže raději nebere."

Jsou věřící lepší než nevěřící?
"Muž nevěřící, který žije podle svědomí a upřímně hledá pravdu, bude na tom asi stejně. Takže pravdivost života vypovídá o mnohém, ale ne vždy o víře člověka. Kostelové chození nic nevypovídá o vnitřním stavu muže...," uzavírá P. Stejskal.   

        
   
06.06.2003 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [166] grofka [*]

  Gana. naprosto souhlasim

  superkarma: 0 06.06.2008, 21:28:11
 2. avatar
  [165] Jardine [*]

  .... oops, nějak jsem překoukla, že je to staré téma.

  superkarma: 0 06.06.2008, 13:38:23
 3. avatar
  [164] Jardine [*]

  Věřící muž by mi nevadil, pokud by to nebyl takový ten křečovitě fundamentalistický sebemrskač, který se pořád ohání Biblí a za vším hledá hřích. Přestože v Boha věřím, nikde se neorganizuji, nikde to neprezentuji a beru to jako svou čistě soukromou věc. Manžel je přesvědčený ateista, který stojí nohama pevně na zemi a to mi maximálně vyhovuje. Z našich často protichůdných názorů vznikají zajímavé debaty, ve kterých se jeden druhého nesnažíme přesvědčit, že jedině ta moje pravda je ta "pravdoucí". Myslím, že čím to má člověk v hlavě více srovnáno, tím méně svým osobním přesvědčením omezuje druhé a je naopak tolerantnější. Fakt bych nestrpěla žít ve vztahu, kde bych se nemohla svobodně projevovat, protože by to naráželo na soubor nějakých regulí nebo dogmat. Brrr...

  superkarma: 0 06.06.2008, 13:24:31
 4. avatar
  [162] Dášule [*]

  emma:Ono ji to taky štve, ale je hluboce věříci, takže nedokáže nic dělat. chodí do kostela, ale nesmí ke zpovědi a přijímání, ono jí to vadí /nám by to bylo šumafuk/. Já osobně zastávám názor, že náboženství je soukromá věc každého, každý ať si věří čemu chce, ale nevnucuje to druhým. Stát by neměl mít právo mluvit do toho, čemu kdo věří, ale nepřipustit, aby někdo omlouval svoje trestné činy svou vírou.

  superkarma: 0 16.06.2003, 11:07:26
 5. avatar
  [157] Susina [*]

  Myška: no já teda musím bejt děsná ošklivka, když mě žádnej ještě nikdy v Jindřišský neoslovil..

  superkarma: 0 10.06.2003, 16:39:44
 6. avatar
  [156] emma [*]

  Myška: trapná nejsem a blbá a naivní už vůbec ne, ty tichá sledovatelko. neříkám, že chlapíci postávající v jindřišský tam čekaj na tramvaj nebo na syna až půjde ze školky, necpi mi to do pusy, ale pokud tedy sleduješ diskusi už tak dlouho, tak bys mohla vědět, co přesně Afitka napsala (nebo Susina). vytýkám ti, že hážeš všechny do jednoho pytle, to je dost omezený a krátkozraký. ne všichni, co přijdou z cizí země, tak musej bejt pakáž vekslácká. tobě by se asi taky nelíbilo, kdyby ses někam přistěhovala, aby tě hodili do jednoho pytle s místníma grázlama.

  superkarma: 0 10.06.2003, 15:30:00
 7. avatar
  [154] emma [*]

  Myška: jsi trapná. to je jako bych těď řekla, že všichni obyvatelé Jindřišský jsou xenofobní omezenci. ty třeba jsi, ale neplatí to přece na všechny!

  superkarma: 0 10.06.2003, 14:14:43
 8. avatar
  [153] Susina [*]

  Myška: Myško, tohle Afitka (promiň, Afi, že mluvím za tebe, ale dost mě Myška nadzvedla) určitě nemyslí. Vím, o čem mluvíš, Jindřišská je dost hrůza, ale všichni takoví nejsou. Už někde v půlce diskuse jsem psala o rodinách z Bosny, které znám, podnikají tady a jsou naprosto prima, makají jak šroubi a mafie to prostě není a špinavý peníze - no to teda taky ne.. Ty máš s tou mafií tak dobré kontakty, že víš, že ovládá půl Prahy?? neházej všechny do jednoho pytle, to bys taky mohla říct, že Češi jsou tuneláři a zloději, když to tak vidím kolem sebe, co se děje, my nejsme o nic moc lepší..

  superkarma: 0 10.06.2003, 14:12:37
 9. avatar
  [150] emma [*]

  je Irka1 ta samá co Irka bez přihlášení? mám v tom nějak zmatek??

  superkarma: 0 10.06.2003, 10:04:49
 10. avatar
  [149] tutik [*]

  Irka1: modra_planeta: to vas obdivuju, prozily jste si toho urcite hodne.

  ja se tu obcas lituju, jak mi nikdo nerozumi, jaky to mam tezky, jak jsem daleko od pratel a rodiny... a to jsem sla dobrovolne, vicemene nedaleko, s moznosti se kdykoliv vratit a s tim, ze jdu za nekym, s kym chci travit zbytek zivota...

  Kazdy ma svuj svet a svoje problemy, kterym musi celit, ale kdyz tu obcas ctu, cim si prosly/prochazi nektere mistni zeny-in... hned se prestanu litovat

  superkarma: 0 09.06.2003, 22:41:31
 11. avatar
  [147] Irka1 [*]

  modra_planeta: Ja vim, ono je jedno jestli je to novorozenec ( moje holcina mela 4 mesice) nebo vetsi dite. Zacatek to byl pernej, co. Aspon mame na co vzpominat.

  superkarma: 0 09.06.2003, 21:13:49
 12. avatar
  [144] emma [*]

  clarCa: to jsem nepsala já!

  Irka: fakt hustý! jsi drsňačka!!

  superkarma: 0 09.06.2003, 16:34:58
 13. avatar
  [142] clarCa [*]

  emma: no nevím ta tvoje letecká historka má několik logický neuvěřitelností.
  1) prohlídky na letišti jsou namátkové (sama jsem jednou prošla), nezaberou nijak dlouhou dobu (pokud je člověk u odletu opravdu ty dvě hodiny před). Samozřejmě, že má člověk větší pravděpodobnost, že bude prohlížený pokud jde pozdě - už jednom proto, že vypadá "nervózně".
  2) protože jsou namátkové (reps. snaží se tak působit) tak ti nikdy žádný úředník neřekne PROČ tě prohlíží - za prvé nemusí a za druhé se tady natolik hlídá aby to bylo "rasově spravedlivé", že by si to nedovolil. Takže představa úředníka, který říká, že tě staví proto, že Česká Republika je teroristický stát mi přijde dost nepravděpodobná
  3) Obzvláště po 9/11 si nedokážu představit, že by letadlo odletělo se zavazadlama cestujícího, kterého nemá na palubě. Sorry, ale tohle se hooooděn hlídá (zase - nám se tohle stalo před měsícem dokonce dvakrát. Jednou se cestující dostavil v čekací době, podruhé jsme čekali ještě dalších dvacet minut, než našli jeho kufry a vyndali je).
  4) Pokud ti letecká společnost zašantročí kufry a nedodá je do určité doby (24 hodin?) máš právo koupit si věci osobní potřeby (prádlo, hygiena) v určité hodnotě (bývalo to 100 dolarů).

  Takže suma sumárum - nejpravděpodobněji to je tak, že žádnou takovou kamarádku nemáš a slyšela jsi to v agentuře JPP (já tuhle historku slyšela taky). Ještě pravděpodobnější je, že dotyčná kamarádka šla pozdě na letadlo a protože vypadala podezřele, tak si jí vytáhli. Ona se začala hádat a dělat problémy, takže tím spíš jí podusili. Její kufry z letadla vyndali a ona měla smůlu, protože letecká společnost neručí za to, když přijdeš pozdě k letadlu. Musela si koupit novou letenku, a protože má vztek, tak si vymyselela, jak jsou americký celníci "blbý"...

  superkarma: 0 09.06.2003, 16:14:02
 14. avatar
  [141] emma [*]

  Irka: jestli jsi odešla za totáče, tak jak tady naznačuješ, tak se ani nedivim, že máš USA ráda - poskytly ti domov. to ti asi budem těžko něco vyvracet
  :-))

  superkarma: 0 09.06.2003, 16:08:42
 15. avatar
  [138] Susina [*]

  Dášule: naprostý souhlas

  superkarma: 0 09.06.2003, 13:45:51
 16. avatar
  [136] emma [*]

  Andreak: ok, co se týče diskusí o USA nebudeme se zapojovat. "Jistěže tam skoro všechno funguje líp než tady" (cit. Stana)

  otázka je, jak dlouho to vydržíme.....!!! nejsme přece žádný třasořitky, co se bojej osočení z nenávisti!

  superkarma: 0 09.06.2003, 13:02:45
 17. avatar
  [132] emma [*]

  Dášule: to by mě teda pěkne sr***, být tvojí kamarádkou. prostě církev je jedno velký hnusný pokrytectví! jsi-li jednou vdaná, máš smůlu, i kdyby tvůj manžel byl debil, nemáš naději na nový život!!! pokrytci!

  superkarma: 0 09.06.2003, 12:08:50
 18. avatar
  [131] emma [*]

  Stáňa: jenže dneska není odejití do USA otázkou odvahy, ale otázkou trpělivosti, štěstí, peněz a konexí. USA již dááávno nejsou tou otevřenou mírumilovnou zemí. a o to tady přece jde. ne, kde je to lepší, ale neofrňovat se nad těma, co tady zůstali. a to třeba LaChica dělala, proto to Andreak napsala, i když někdo třeba auditko o Iráku nenavštěvoval a je to mimo mísu. v ČR neni přece všechno jenom špatný. v USA sice je možná menší bordel, ale menší bezpráví....? možná se snažej o bezpečnost, ale za cenu velké osobní nesvobody jednotlivce. takže bezmezné cvychvalování není na místě.

  superkarma: 0 09.06.2003, 12:03:23
 19. avatar
  [129] Dášule [*]

  Pentlička: Pentličko, nerozčiluj se, říká se, že poturčenec horší turka. Někteří lidé prostě stupňují dobrý, lepší nejlepší americký. Já osobně nemohu za demokratickou považovat zem, která lidem předepisuje, v jaké poloze nesmějí souložit. Jsem zastánce materialismu a ateismu. Přesto přispívám na děti v Indii prostřednictvím arcidiecezní charity Praha adopce na dálku/, protože mám jistotu, že ty peníze, které do toho dávám, dostane někdo konkretní. Myslím, že nelze povahu lidí hodnotit podle toho, jestli patří k nějaké církvi a jsou věřící nebo ne. Náboženství na tom nic nemění. Ne všichni křesťané se chovají podle desatera, ne všichni komunisté se chovali podle morálního kodexu budovatele komunismu. Zpověď, pokání a následné automatické odpuštění není běžné ve všech církvích. Ideální by asi bylo, kdyby se náboženství stalo opravdu soukromou záležitostí věřících a církve se nesnažily zasahovat do všeho. Středověk skončil. Pokud se manželů týče, myslím, že idiot a hrubec je špatným manželem bez ohledu na víru. Problém je jen v tom, že rozvod v křesťanských církvích je komplikovaný a mnoho žen si nedovede představit život "ve hříchu" s novým manželem. MOje kamarádka o tom diskutovala s knězem. Rozvedla se. Je dál věřící, její nový manžel je věřící. Sama řekla, že žijí více ve víře než s tím minulým, ale pro církev jsou ztraceni. Ona např. může chodit do kostela, ale nemůže jít ke zpovědi, protože odpuštění by bylo vázáno na rozvod s nynějším mužem.

  superkarma: 0 09.06.2003, 11:36:07
 20. avatar
  [127] Pentlička [*]

  Ježiš, ženský, o čem se to tady hádáte? Jestli jsou USA lepší než ČR? Jestli je lepší člověk křesťan nebo muslim nebo nevěřící?
  To jsou přece všechno individuální názory! Názor můžu mít jaký chci, ale proč ho vydávat za objektivní pravdu?
  Někomu se líbí v USA a někomu ne. No a co? Svědčí to snad o tom, že někdo má pravdu a někdo nemá? Někdo je věřící katolík a někdo ne. Kdo má pravdu? Existuje bůh nebo ne? Kdo má pravdu?
  Moje odpověď: nikdo.
  Nikdo dosud nedokázal, že bůh je a nikdo nedokázal, že bůh není.
  Katolická církev napáchala plno zla, ale udělala i plno dobrých věcí. Koneckonců jako každý na tomto světě. Tak o co jde? Ať si každý věří, v co chce, ať se každému líbí, kde chce a co chce!

  A co se týče těch článků o náboženství: podle mě by měly být více vzdělávací než emocionální. Protože, ať chceme nebo ne, naše civilizace je založená na křesťanství a lidé u nás v ČR o křesťanství vědí čím dál, tím míň. Takže až budeme něco odsuzovat, musíme o tom vědět poněkud více, než že křesťané chodí do kostela a katolíci nám upálili Mistra Jana.

  superkarma: 0 09.06.2003, 10:05:38
 21. avatar
  [126] Susina [*]

  Jeremi: ahoj, no a právě proto mi to připadá jako blábol...já jsem byla vychovávaná už odmala jako katolička, a jakmile jsem byla natolik velká, že jsem si mohla prosadit svůj názor, tak jsem odešla jinam. Prostě těch nesmyslů bylo v katolické věrouce na můj vkus nějak moc.

  superkarma: 0 09.06.2003, 09:16:39
 22. avatar
  [121] Jeremi [*]

  Irka: Baba za přepážkou na autobusovém nádraží nerozhoduje o povolení vstoupit do země! Policista na hranicích má alespoň střední školu.

  superkarma: 0 09.06.2003, 06:48:58
 23. avatar
  [118] Jeremi [*]

  Irka: Ale člověk jen se základním vzděláním těžko bude dělat imigračního úředníka na letišti, ne? Nehledě na to, že fakt nepotřebuje ani znalost zeměpisu na to, aby dokázal porovnat slovo "Chechnia" (ze seznamu) s "Czech" (v pase).
  Ostatně ani to vzdělání z rodné země nemusí být až tak strašné - VŠ nemusela být horší jenom proto, že ležela na druhé straně velké louže.

  superkarma: 0 08.06.2003, 22:03:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [116] Jeremi [*]

  Irka1: A můj text byl zas reakcí na ClarCu - já si nemyslím, že by v USA nebyl nikdo, kdo ovládá zeměpis a tuší něco o tom, že Praha neleží poblíž Londýna. I když u rodičů lektora mě to trochu překvapilo - kdyby se někdo z mojí rodiny rozhodl strávit roky života v "horoucích peklech" neznámé zemičky, tak si to aspoň najdu na mapě.
  A k případu, který popsala Ťapina - očekávala bych, že imigrační úředník na letišti bude mít v politickém zeměpise trošku lepší znalosti než řadový občan, když je to jeho denní chleba ne? Nebo že si alespoň dokáže správně přečíst ten seznam. Ale těžko říct - nemám možnost prozkoušet naši pohraniční policii, jestli je na tom nějak výrazně lépe.

  superkarma: 0 08.06.2003, 21:24:36
 2. avatar
  [113] Irka1 [*]

  Ťapina: Precti si o cem psala Jeremi, moje reakce navazovala na jeji text.
  Mrzi mne, ze diky neprijemnostem zpusobenych tve kamaradce byly narusemy mezinarodni vztahy mezi Ceskem a Us. Omlouvam se.

  superkarma: 0 08.06.2003, 18:50:34
 3. avatar
  [112] Ťapina [*]

  Irka: Ten rozdíl tady prostě je. USA vystupují v mezinárodních vztazích jako jeden stát, evropské státy ne - zatím. A z čistě praktického hlediska - tím, že si spletu dva americké státy neudělám žádnou paseku, protože reprezentují stejný světový názor. Ale když moji kamarádku zdrželi na letišti v USA, protože podle nich přijela ze země, která je na nějakém seznamu zemí, ze kterých hrozí terorismus , nechali jí uletět letadlo a v něm zavazadla, takže měla problémy na několik dalších dní (když letěla dalším letadlem, tak už zavazadla cestovala zpátky jako nevyzvednutá), a pak zjistili, že Čečensko je trošku něco jiného než Česko, tak to je prostě na po tlamě.
  Africké a asijské státy, které vystupují jako suverénní státy si nepletu. USA je pro mě jeden velký stát, protože se tak chová.

  superkarma: 0 08.06.2003, 18:41:51
 4. avatar
  [110] tutik [*]

  Andreak: zajimalo by me to auditko o valce v iraku... da se to jeste nekde dohledat? Diky.

  superkarma: 0 08.06.2003, 17:42:08
 5. avatar
  [109] -Lucinecka- [*]

  superkarma: 0 08.06.2003, 17:36:43
 6. avatar
  [108] Ťapina [*]

  Irka: Ostrava je "hlavní město" správního celku ČR, stejně jako Helena je hlavní město (teď už dejme tomu bez uvozovek) správního celku USA, ne? Emma to napsala naprosto správně.
  Ale to sem fakt nepatří.

  superkarma: 0 08.06.2003, 17:31:04
 7. avatar
  [106] emma [*]

  Irka1: sorry, ale ptát se, kde je Helena je skoro jako ptát se Američana, kde je Ostrava. rozlišovat státy v Evropě je snad něco jinýho než rozlišovat státy v USA....
  a někdy by mě zajímalo, jak setřeš Státy....

  superkarma: 0 08.06.2003, 10:22:54
 8. avatar
  [104] kosmokosmo [*]

  Holky.....pockejte az poznate me............to ztratite o vericich posledni iluze.........

  superkarma: 0 07.06.2003, 23:05:08
 9. avatar
  [103] Irka1 [*]

  Andreak: To je presne ono, udelala jsi si obrazek. Mam tri hlavy, z usi a nosu mi sleha para, sira a plameny. Za ubrani roku se neomlouvej, to potesi, Ameriku jsem dobyla, cim se muzes pochlubit ty?

  emma: Jo, jsem rejpal. Snazim se vzdy videt obe dve strany problemu a ne jako vetsina Zen-in jen omezeny kousek a vzajemne se podporovat v pohledu na nej. Setru Staty nebo Cesko, pokud se mi neco nelibi.

  Jeremi: Sice to neni adresovane mne, ale i Evropani nemaji znalosti zemepisu Ameriky. Zeptej se ve svem okoli at ti nekdo rekne, v kterem state lezi Helena. Jo kdyz bude mit cela Evropa jedno hlavni mesto, tak jako Staty, tak pak muzem srovnavat. Amerika nebo Kanada, je to prece kousek od sebe, ne?! Golden Gate ?!, v Cesku se prece plno mistum rika jinak ! ( argumenty vzdelancu z Zeny-in).

  superkarma: 0 07.06.2003, 22:53:50
 10. avatar
  [100] pajda [*]

  Začínám mít pocit, že ty bouřky dělají svoje...děťátka, rozdáme si kyblíčky a lopatičky a můžete se mlátit po hlavičkách, jak chcete...poslyšte, když se někomu líbí v USA, v Kanadě nebo třebas na Marsu, tak ať tam žije - je to jeho rozhodnutí a jeho věc. Mě se líbí tady a tady žiju - i když bych nemusela. (Mám docela slušně zazobané příbuzné u klokanů a nabídku bydlet s nimi ve společné komunitě). Jenže mě připadá urážlivé, jestliže některé z vás posuzují moje rozhodnutí jako pitomost jenom proto, že ony udělaly rozhodnutí jiné. Když mi budou chutnat krůty, taky tady nenapíšu, že všichni lepší lidi jí krůty, protože jsou to nejlepší a kdo je nejí, může holt jenom závistivě brečet, jelikož já si vybrala líp a on má smůlu...určitě se to dá napsat jinak a slušněji. Jsou tady takové, které nám v Čechách přiznávají aspoň špetku práva udělat vlastní rozhodnutí a některé naše rozhodnutí i respektují - a těch si nesmírně vážím. Do financování zdravotnictví vidím - myslím si - docela slušně (mezi klienty mého muže je několik soukromých ambulatorií) a plně souhlasím s Emmou - peněz je dost, ale většina těchto zařízení je v druhotně platební neschopnosti - moloch VZP zhltne skoro všechno, co se mu dá, sám pro sebe.

  Jinak doporučuji oblíbenou strategii tohoto serveru - nesmyslné příspěvky ingnorovat. Zatím to tady má docela slušnou úroveň, tak si ji udržme!

  superkarma: 0 07.06.2003, 12:31:47
 11. avatar
  [99] Eva_CZ [*]

  Evy tak vyzněl a mě teda naštvalo i přirovnání ČR k Rusku
  _________________________________

  No tak na tohle uz vazne nemam argument! KDE jsem srovnavala CR s Ruskem?

  Nota bene, kdyz uz tak moc chces srovnani, bohuzel mate k Rusku bliz, nez k Americe.

  ANO,i tady ve te zle Americe, ktera sla do valky jen tak, aby byla prdel, ti poskytnou urgentni peci, pokud ji potrebujes a jsi chuda.

  Andreo, jsem rada, ze mas svuj nazor a je ti fajn, ja mam na tebe take svuj nazor a z nej mi moc fajn neni.

  superkarma: 0 07.06.2003, 12:27:10
 12. avatar
  [98] emma [*]

  Evo, nemocnice jsou zadlužené i proto, že jim neplatí "skoromonopolní" VZP (měla zpočátku monopol, tak natáhla nejvíc lidí - zdr. poj. je u nás povinné, který jsou teď líný přihlásit se k jiné). Jiné pojišťovny platí dobře, proto dnes u velmi dobrých doktorů, kteří mají dost klientů, již klienty pojištěné u VZP holt neberou. ale nemocnice poskytuje urgentnější a podrobnější péči, tudíž si to nemůže dovolit. a hlavně ze zákona (!), musíš poskytnout urgentní pomoc, nehledě na pojištění - ale to bude asi i v USA.

  na obranu Andreak: je fakt, že La Chica da Praga s tim byla na auditku o Iráku nesnesitelná. Irka spíš krirtizuje Čechy, než že by vychvalovala Ameriku. Ale Irka je takový věčný šťoural do všeho (a já to beru, taky furt rejpu ), nemyslím, že by se to týkalo jen USA. a příspěvek Evy tak vyzněl a mě teda naštvalo i přirovnání ČR k Rusku!

  superkarma: 0 07.06.2003, 11:13:44
 13. avatar
  [97] Jeremi [*]

  clarCa: A pro mnohé Američany je zas Evropa jedna vesnice. Si pamatuju na rodiče našeho lektora angličtiny, jak mu volali "Tak už jsme tady! Přijeli jsme za Tebou, jsme na letišti." a při bližším výslechu se ukázalo, že jsou na letišti v Londýně. Prostě letenky do Londýně byly z celé Evropy zrovna nejlevnější. Prostě na obou stranách oceánu najdeš lidi, kteří neumí odlišovat.

  A když už se nám ta debata takhle posunula jinam - Evo, to, že je spousta nemocnic v ČR zadlužených není dáno tím, že by do zdravotnictví teklo málo peněz, ale leckdy spíš neschopností nemocnic hospodařit, tím, že musí investovat do věcí, které s léčením nesouvisí (jídlo zdarma) a spoustou dalších věcí. A kupodivu, jsou tu i nemocnice, které zadlužené nejsou.
  Osobně si myslím, že zrovna ve zdravotnictví je USA a ČR prakticky na protilehlých pólech možností financování, přičemž ideální není ani jeden model.

  superkarma: 0 07.06.2003, 09:29:56
 14. avatar
  [93] clarCa [*]

  Andreak: zapoměla jsi ještě na mě...
  A taky paměť ti moc neslouží, směšuješ jablka s hruškami - aninas a kosmokosmo jsou v Kanadě (chápu, že Evropana takové mírné rozdíly jako půl kontinentu nezajímají - amerika jako amerika, hodinky jako holínky vobojí se natahuje).

  No ale co jsem chtěla napsat. Myslím, že z nás, co jsme v Americe jsme tu všechny dobrovolně. Není to jednoduchá volba, a pokud jí člověk učiní tak jako my, tak k tomu musí mít zatra dobré důvody. Když už si můžu vybrat, tak budu žít v té zemi, která mi vyhovuje víc.

  Nevím jak ostatní, ale já vidím opravdu veliké rozdíly mezi USA a Evropou- historické, ekonomické, sociální, politické atd. atd. atd. Prostě všechno je tu JINAK. A je otázka, jestli člověku více vyhovuje Evropský systém, nebo ten USA. A jak už jsem podotkla - mě osobně více vyhovuje ten co mám tady, než v čem jsem žila před tím. PRoto mi přijde zcela samozřejmé říct, že to a to je tady lepší. Jsou tu i věci, které mě nesmírně štvou, ale kdyby jich byla většina, tak bych si to prostě nevybrala.

  Kanada mi přijde blíž k Evropě, než k USA - proto si myslím, že ty rozdíly nejsou tak velké a tak nepřijdou na přetřes....

  superkarma: 0 07.06.2003, 03:03:07
 15. avatar
  [92] Eva_CZ [*]

  Andreo, nebul a CTI - nebo si to nechej nekym vylozit!
  Co vim, vzdycky pisu o tom, ze neco je tady dobre, neco se mi nelibi. Ale v podstate jsem tady stastna. 25 uz neni ani starsimu synovi...
  Sorry, jestli jsem tvuj jemnocit urazila svym prispevkem o mistni charite. Ze je tady lekarska pece na vyssi urovni - ano. Ale pokud onemocni clovek bez pojistky, muze dopadnout velice spatne.
  V CR sice kazdeho bezplatne osetri, ale nemocnice jsou zadluzene. A tak babo rad.
  P.S. Byla bych rada, kdybys mi z mych prispevku vybrala to, jak pisu, ze USA je uzasna! Kde vychvaluji Ameriku do nebe!?
  Mam rada CR stejne jako Ameriku, ale doma budu mit vzdycky tam, i kdyz umrit chci tady....

  superkarma: 0 07.06.2003, 02:59:29
 16. avatar
  [91] tutik [*]

  ja si vzdy rada prectu nazory a zkusenosti nekoho dalsiho, kdo zije v cizi zemi, at je to amerika nebo ne. Ne vzdy s tim nutne musim souhlasit, ale jsou to nazory a postrehy... Ja ziju v Holandsku a ac netvrdim, ze tu vse je 'lepsi az nejlepsi', ve spouste veci musim rici, ze je to 'lepsi' nez v CR. To neznamena, ze nemam rada Ceskou zem, ze bych se nechtela jednou vratit...to jen na okraj...

  a co se tyce viry a nabozenstvi-jsou to dve uplne rozdilne veci, casto se zamenuje jedno za druhe.

  a Lidko - ohledne tech 'pravidel' protestanstkych, nebo spis bych napsala 'nekatolickych' krestanskych sboru ci cirkvi - Bible zcela jasne mluvi o nemanzelskem sexu, takze si nemyslim, ze by to zalezelo na kazateli To, ze lide nekdy veci prekrouti nebo 'chybne' vysvetli, je uz jina vec... bohuzel...

  superkarma: 0 07.06.2003, 01:39:45
 17. avatar
  [86] Eva_CZ [*]

  To : Emma
  mimochodem v ČR je každý zaměstnavatel povinnen (!) platit na zaměstnance zdr. a soc. poj. nejenom to, co ti strhne z platu (= když máš plat třeba 15.000 tak ještě další 2.000 dá navíc za tvoje pojištění)
  ____________________________________________________________________

  Tak proc jsou vsechny spitaly v CR zadluzene az po prdel, kdyz vsichni zamstnavatele tak uzasne platej? USA neni zadny socialni stat, ale znam vice pripadu, kdy mesto na sebe vzalo naklady na operaci atd.
  Mimochodem : pointa byla jinde, psala jsem o vericich, kteri se staraji o nemocne.
  Urcite ne jen verici. Ale zda se, ze vericich je tady vetsina.
  Jinak - vsechny ty veci okolo pojisteni ( a v pripade nepojisteni predrazena lekarska pece ) je to, co se mi tady nelibi.
  A kazdy slusny zamestnavatel zdravotni pojistku plati. Me ji platili vsichni, ted podnikam, takze si sve problemy resim sama.

  superkarma: 0 06.06.2003, 20:02:57
 18. avatar
  [84] Jeremi [*]

  Lidka: Řekla bych, že tohle téma soužití katolík - nevěřící stojí za dotažení. Přimlouvala bych se za trošku faktografičtější pojetí - za jakých podmínek je možné mít svatbu v kostele, v kterém kostele to může být (třeba podle mých zkušeností to není až tak věc svobodného výběru), jakou přípravou musí snoubenci projít, kdo a koho žádá o dispens (jestli znáš nějaký případ, kdy byla zamítnuta), co podepisuje nevěřící strana, co si slibují snoubenci u oltáře...
  A ještě mě k tomu napadá - může mít rozvedený (1.manželství pouze občanský sňatek) svatbu v kostele?

  superkarma: 0 06.06.2003, 19:26:43
 19. avatar
  [83] pajda [*]

  Lidka: děkuju...i orientační povídání bude dobré, budu za ně vděčná.

  superkarma: 0 06.06.2003, 18:51:45
 20. avatar
  [81] werka [*]

  No já si myslím, že tenhle článek neměl být o postavení církví, ale jen o tom, co člověk může čekat, vezme-li si katolíka. To na obranu autorky. Na druhou stranu mi i v tomhle směru přijde malinko frázovitý.
  A asi by fakt bylo lepší, kdyby se v tomhle směru začalo nějakým víc všeobecným povídáním o postavení církví v naší společnosti. Ony třeba z hlediska práva nemají všechny církve úplně stejné postavení. O tomhle bude asi víc vědět Jer - já absolvovala za hlubokého socialismu, takže jsem se toho o církvích až tak moc nedozvěděla, a upřímně řečeno jako bezvěrec po tom v pozdější době ani nebádala. Nicméně vím, že postavení církví je u nás mj. z hlediska práva upraveno zákonem ...

  superkarma: 0 06.06.2003, 18:44:19
 21. avatar
  [80] pajda [*]

  Jeremi: díky dobrá vílo - od Lidky jsem to pochopila asi špatně (ale psala tam, že je to zjedodušené, takže je to moje vina)...to, co jsi navrhovala, bylo skvělé - za to bych byla velice povděčná, samotnou mě mrzí, že tyhle věci neznám.

  superkarma: 0 06.06.2003, 18:27:03
 22. avatar
  [79] Jeremi [*]

  Susina: Pokud si pamatuju z hodin církevního práva, tak s tím "neuznáváním" jiného než církevního sňatku dvou katolíků je to tak, že neplatný je jen relativně - třeba kdyby přišel člověk, který absolvoval jen civilní sňatek a stále je ženatý, že si chce vzít jinou slečnu v kostele, tak to nepůjde.

  Pajdi - když si "pohan" bere katolíka nepodepisuje, že z dětí budou katolíci, ale že nebude bránit, aby jeho děti byly vychovávány ve víře. Což je rozdíl. Já nemůžu ovlivnit, pro co se moje dítě rozhodne (tedy jestli bude katolíkem), ale neměla bych bránit jeho otci, když mu chce svoji víru předat.

  Jájíček - to myslíš vážně, že církev nic záslužného nedělá? Co ústavy pro tělesně a mentálně postižené? O ty nejhorší případy leckde i za totáče pečovaly řádové sestry. Nebo co spravování a opravování historických památek (kostelů)? Každý klášter míval pozemky, rybník a podobný majetek, z jehož výnosů dokázal vlastními silami udržovat budovy. Kdyby měl i dneska, nemusí žádat o dotace na opravu střechy.

  Lidko, prosím, opravdu by nešlo sepsat nějaká ta fakta jak jsem navrhovala? Přece mě tady pár lidí podpořilo, že by je to zajímalo.

  superkarma: 0 06.06.2003, 17:36:30
 23. avatar
  [78] Susina [*]

  Dorina: nemáš pravdu, já znám několik muslimských rodin, jsou to lidé, kteří utekli z Bosny před válkou, už tu žijí několik let, maji tu děti, podnikají - mimochodem mají obchod v Praze na Národní třídě, a rozhodně aspoň v jedné z nich je tou hlavou žena... Jsou moc skvělí, mám je ráda. K jakémukoli názoru jinému jsou naprosto tolerantní, stejně tak, jako bereme jako normální, že oni slaví Ramadán, tak oni berou jako normální, že slavíme Vánoce.. dětem vánoce udělají taky, protože je mají v normální české školce a nechtějí, aby se děti s českým prostředím nesžily...
  teda to jsem se dnes odpoledne rozepsala...

  superkarma: 0 06.06.2003, 17:11:19
 24. avatar
  [77] Susina [*]

  Lidka: ty chystáš sňatek v kostele a sex z pohledu církve atd. - bude to jen pohled katolické církve, nebo i tam uvedeš i názory církví jiných??

  superkarma: 0 06.06.2003, 17:06:52
 25. avatar
  [76] Susina [*]

  stasha: máš pravdu, většina náboženství to hlásá, ale není to pravda a je to navíc v rozporu s Biblí, kdy v Novém zákoně je řečeno, že "Bůh má ovce i v jiných ovčincích".. tím samozřejmě nechtěl říct, že má nějaké tupé stádo , ale že lidé se mohou hlásit k různé víře, že ji mohou praktikovat různým způsobem, důležité je to, jak se chovají a co dělají..

  superkarma: 0 06.06.2003, 17:02:43
 26. avatar
  [75] Susina [*]

  Lidka: Lidko, nepřipadá ti netolerantní, když katolická církev neuznává sňatek mimo kostel?? Taky jsem členem křesťanské církve, ale nikoho z nás by ani nenapadlo považovat civilní sńatek za neplatný (teda aspoň jsem to nikdy neslyšela)... Kdo chce, klidně ať ho má, církev chápe, že třeba někteří příbuzní snoubenců se v kostele nebo ve sboru necítí dobře, tak se svatba prostě koná na úřadě, to je přece jedno. Snoubenci si následně klidně mohou, když chtějí,oslavit svatbu ve sboru se svými spoluvěřícími..Já mám nevěřícího manžela, takže svatbu jsme měli normálně na úřadě a lidé se sboru tam s radostí přišli a bylo nám všem moc fajn - přišli proto, že s námi chtěli oslavit naší radost... takováhle katolická dogmata jsou k ničemu, fakt... a zavazovat se, že moje děti budou katolíci??? jak to můžu?? Po mně teda z církve nikdo nic takového nechtěl..Naši měli svatbu v kostele, zavázali se tedy zřejmě taky a ani já, ani brácha katolíci nejsme... vždyť je to jen čárka do počtu členů, ale fakticky to nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu..

  superkarma: 0 06.06.2003, 16:58:33
 27. avatar
  [73] pajda [*]

  Lidka: Pokud jde o to "mě je jedno, co si myslíte" - já myslela, že proto sem píšeš, abychom z toho něco vytěžily a myšlení popřípadě poupravily...nebo ne? Jinak já se ti snažila napsat, co by tak asi zajímalo mě...věci, na které narazím v praktickém životě...jako 15 let vdaná si asi věřícího těžko vezmu, leda by se celý můj život obrátil naruby. V patnácti, kdy jsem svého muže poznala, mě taky zajímaly docela jiné kvality...ve dvaceti mě zajímalo, jestli máme kde bydlet... Nevím taky, a zajímalo by mě moc, proč vlastně podepisuje ten druhý, že děti budou katolíci? To jako není věc rozhodnutí, ale papíru mezi věřícím manželem a církví? To, prosím, ber jako řečnický obrat, tuším ze sestřina manželství, že tomu tak není...co by tak měla udělat moje pokřtěná neteř, pokud by si chtěla vzít Žida? Nebo představitele jiného náboženství? A vysvětlení Židé/křesťané jsme takhle stručně brali na ZŚ...ale určitě mají společného víc, nebo ne?

  superkarma: 0 06.06.2003, 16:11:06
 28. avatar
  [72] emma [*]

  Dorina: přečetla jsem si to. i to, žes chodila i to, že mimo jiné. já je taky znám.... a pravda, muslim v ČR je asi něco jiného než muslim v Iráku a něco jiného než muslim v Alžíru....

  a odpovíš mi?

  superkarma: 0 06.06.2003, 15:42:52
 29. avatar
  [71] emma [*]

  Eva:
  vysvětlivky pro nafoukanou Evu: 1) vím o USA dost, neboj.
  2) chlubila ses, že jí péči platí stát, tak jsem se ptala kolika lidem ji platí. je mi jasný, že nikomu ( akdyž už, tak jen ty nejnutnější věci v těch nejšpinavějších nemocnicích), je to zcela ojedinělý případ, tak nevim, proč to tady vystavuješ jako skvělost USA. a ne každý zaměstnavatel platí všem pojistné. nedělej ze mě vola, to není v USA nic běžného!!
  a mimochodem v ČR je každý zaměstnavatel povinnen (!) platit na zaměstnance zdr. a soc. poj. nejenom to, co ti strhne z platu (= když máš plat třeba 15.000 tak ještě další 2.000 dá navíc za tvoje pojištění)

  superkarma: 0 06.06.2003, 15:40:33
 30. avatar
  [69] Eva_CZ [*]

  Emmo, jsi vazne tupa.
  Pripominas mi jednu pani, ktera blila nad vsim, co neznala, neokusila...
  Reklo se slovo ustrice a pani udelala bleeeeeeee. V zivote je ale v ustech nemela.
  Ja z tebe.
  Cest praci!
  P.S.:lekarska pece je na tak vysoke urovni, o jake se CR bohuzel jeste nekolik desitek let ani nebide zdat.
  JAK kolika lidem plati peci stat? Zamestnavatel plati zamestnancum pojistne.
  Prober se uz z toho socialismu!

  superkarma: 0 06.06.2003, 15:19:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme