Mít velikost XS nemusí být zrovna výhoda. Sehnat na sebe oblečení, které by se vám líbilo, může dát stejně zabrat, jako když máte XXL a chcete se oblékat podle posledních trendů. Jak jste na tom vy? Pojďme velikostem a nákupům oblečení věnovat dnešní téma.

xl

O módě píšu už pár let a samotné je mi líto, že se točí stále kolem hubených holek. Vždyť těch, které nemají parametry modelek, je podstatně více. Ani se nedivím, že se na mě některé z vás občas zlobí (jistě ne ve zlém), že si oblečení těžko představí na sobě, když ho prezentuji na fotkách s dlouhonohými a štíhlými modelkami. Ani nevíte, jak bych to ráda změnila. Možná se blýská na lepší časy, objevila jsem butik Lady XL, ve kterém se oblékají ženy od velikosti 50. Nedalo mi, abych tam nezašla a neudělala si malý průzkum.

Vstoupila jsem a prodavačky neskryly lehký údiv, cože tam já, hubené „pindě“, pohledávám. Když jsem se představila jako redaktorka magazínu pro ženy, která chce o tomto butiku napsat, pochopily, že tu nejsem omylem, a ochotně se mi věnovaly a odpovídaly na mé otázky.

Vidím, že tu máte bohatý sortiment... (Divily se, že se divím…)
Kromě prádla a bot tady prodáváme úplně všechno. I plavky. Ženy se tu mohou obléknout sportovně, elegantně i společensky. Kromě toho tu máme i doplňky. Od kabelek, klobouků, přes bižuterii až po punčochy. Žena si pak může všechno krásně sladit. Pokud chce, rádi jí poradíme a oblečení třeba upravíme, aby sedělo dokonale. Ženy jsou spokojené a rády se k nám vrací.

Jaká věková kategorie žen k vám chodí nejčastěji?
Určitě ženy středního věku. Starším ženám, které jsou v důchodu, se to zdá drahé. Tričko za tři sta tady opravdu nekoupíte. Vybíráme kvalitní věci z perfektních materiálů, které neztratí tvar po prvním vyprání.

Kde zboží nejčastěji nakupujte?
To je různé, jezdíme pravidelně na veletrhy a kupujeme od mnoha výrobců. Ale českým ženám se proporčně nejvíce blíží německé velikosti a střihy. Italská, francouzská nebo španělská móda jim už tak dobře nesedí.

Líbí se mi, že máte pestrý výběr vzorů a barev. Nemají ženy větších velikostí problém nosit pestré barvy?
Některé umí svá kila prostě nosit a nemají s tím nejmenší problém. Klidně si koupí cyklámenově růžový svetřík a k němu dlouhé výrazné korále. Ale to je spíš otázka sebevědomí než proporcí. Přece i mnohé štíhlé ženy se oblékají jako myšky a chtějí být nenápadné, zatímco jiné se na sebe nebojí upozornit.

A co pověstné vodorovné pruhy? Můžou je nosit i plnoštíhlé?
Tak to je největší blud, který kážou různé časopisy. Proč by silné ženy nemohly nosit vodorovné proužky? Je pravda, že trochu rozšiřují, ale každá silnější žena vám řekne, že proužky a dobře zvolené vzory jsou mnohem lepší než upnutý jednobarevný materiál. Umí totiž skvěle zamaskovat faldíky, vystouplé bříško a různé nerovnosti postavy. Také samozřejmě záleží na šířce proužků a na materiálu.

Nechají si od vás ženy poradit?
Většinou ano, někdy se jim třeba nechce do některého vzoru nebo barvy, ale když si věci pak vyzkouší, jsou milé překvapené. Doslova se rozzáří. Potom už se samy ptají, co bychom jim mohly doporučit.

Všechno oblečení, které tu máme, je velmi dobře střihově řešené. Svetříky a topy mají výstřihy do V, které protahují krk a zeštíhlují, vzory jsou situované na střední části, aby upoutaly pozornost, saka a kabáty jsou mírně vypasované. Když má třeba žena velké poprsí a vezme si ještě rozšířené sako nebo kabát, vypadá ještě silnější, protože to kolem ní trčí. Nebo jsou ženy, které mají velká prsa, ale poměrně štíhlý pas, a pak je přece škoda ho neukázat. Postava pak dostane mnohem hezčí proporce.

O oblečení postavách a různých zeštíhlujících fíglech jsme si povídaly hodně dlouho a já jsem si řekla, že tady určitě nejsem naposledy. Budu si tyhle milé dámy brát jako poradkyně, protože o módě velikosti XL toho vědí opravdu hodně.

Pojďme volně navázat a věnovat velikostem a nakupování celodenní téma. Myslím, že je dost XL, aby se do něj vešly všechny velikosti.

Jakou máte velikost? Sháníte na sebe oblečení snadno? Jste vysoká, prsatá, boubelatá a chcete se oblékat trendově? Možná patříte mezi ženy, které mají opačný problém. Jste maličká a drobná a těžko na sebe sháníte oblečení adekvátní věku? Máte malou nožku jako Popelka  a chtěla byste také lodičky na podpatku? Jak snadno nebo těžko se vám nakupuje oblečení a boty? Co vám dělá největší problém? Jste spokojená s přístupem prodavaček? Myslíte, že umí fundovaně poradit?

Napište nám dnešní téma na redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat dárkovou poukázku na nákup oblečení v hodnotě 500 Kč

Reklama