Bulvár

Mám v hlavě vše!


...napsala dcera mé kamarádky na korespondenčním lístku z tábora.
Tento výrok jí předhazují vždy, když jde ke zkoušce. Já jsem nic takového z tábora nepsala.
Já jsem psala, ať mi ještě pošlou peníze na gumové medvídky.
Vši se vylíhly až doma.

Moje maminka je zdravotní sestra a třetí příjezd z tábora, kdy se moje hlava opět otřásala jako... prostě jako dobře fungující sídlištní aglomerace, ji rozhodně nepotěšil.
Měla jsem dlouhé vlasy do půli zad, maminka měla malinký hustý hřeben, difusil, orthosan a bůhvíco ještě, ale vši zase byly nezdolné, všechny tyhle snahy oceňovaly a zůstávaly.

Maminka trpěla představou, "co si lidi řeknou" (všichni víme, že si řeknou, i kdybych žádné vši neměla...), a tak jednoho dne poslechla prastaré rady a.... ne... neobětovala mě za svitu luny v místním hájku... ale přinesla petrolej.
Petrolejem mi namazala celou hlavu a zabalila... tu věc... do alobalu. A poslala mě spát. A pak to začalo. Strašně pálit.
Chvíli jsem to statečně vydržela, protože správná léčba často vyžaduje oběti (kolikrát i na životech), po půlhodině jsem ale vystřelila z postele a volala na maminku: "Mami, strašně to pálí!" Co mi na to řekla?
Tak není to ta maminka, kterou popisuje František Hrubín nebo pan Seifert v čítance, nerozplakala se soucitem, nýbrž pravila: "To je dobře, to je dobře, vydrž!"
Tak vydržet to šlo ještě asi deset minut. Pak mi maminka odmotala ručníky (aby se nezničil polštář) i alobal (aby to v teple pořádně pracovalo) a našla mou červenou hlavičku plnou flegmatických vší, které se zfetovány petrolejem potácely mými vlasy.
Oblblé vši šly dobře smýt proudem vody, stejně jako pokožka z mých oušek a nekrytých částí hlavy.

Co nešlo smýt, byl ten zasraný petrolej.

No nebudu vás již více unavovat.
Dnes, po dvaceti letech, už petrolej v hlavě nemám. Patřím ale k všivé generaci, která si ještě užila prověřování všivých hlav ve škole.
Kdo je má, jde doprava a připraví si žákovskou knížku... My s tmavými vlasy jsme to měli jasné... v určitém věku jsou lupy prevít... to ale není tak vtipná příhoda.

Malenka                                                                                                                                                              Malenka

Milá Malenko,
taky bych chtěla mít v hlavě vše.
Vši jsem naštěstí nikdy neměla a nemusela podstupovat tuto potupnou odvšivovací proceduru. 
Musel to být děs a vy to popisujete tak sugestivně, že mě začíná pálit hlava.
Zlaté myši.                               
   
26.01.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] danca79 [*]

  No, ja mam lupy, respektive ekzem ve vlasove casti hlavy, tudiz pokazde kdyz ve skole byla kontrola na vsi, byla jsem jedna z prvnich komu tvrdili ze je ma - a tehdy jsem jeste nevedela, ze ty lupy jsou vlastne ekzem a tudiz ze hned tak nejakej sampon mi na to nezabere, nehlede na to, ze za komancu az takovej vyber lecebnejch samponu stejnak nebyl......

  Jo a jako ostuda mi to neprijde taky, proste se stane.....Byvala kolegyne tuhle tropila silene sceny, protoze jeji soucasna kolegyne ji oznamila, ze chytla od sve dcery vsi. Ja nevim, ja bych na jejim miste misto scen byla rada ze me varovala - plus kdybych je nedejboze chytla taky, tak bych aspon vedela od koho a nebyla paranoidni ze si ani nemuzu sednout v metru na latkovou sedacku. No nic.

  superkarma: 0 26.01.2006, 17:09:04
 2. avatar
  [8] Malenka [*]

  Lindaa:
  Ani nevím,jestli ti to mám říct!Koho chceš zabít?!

  superkarma: 0 26.01.2006, 15:55:08
 3. avatar
  [7] Meander [*]

  Vši si ze školy přinesl asi každý z nás

  superkarma: 0 26.01.2006, 15:13:31
 4. avatar
  [6] Ivana. [*]

  taky jsem mívala vešky ale naštěstí se mě rodiče petrolejem nepokoušeli zavraždit spolu s nima vždycky stačil difusil a blešáček a vůbec si nemyslím že je to ostuda když to člověk chytne

  superkarma: 0 26.01.2006, 15:11:00
 5. avatar
  [5] peguša [*]

  Pravda, ve škole už se snad děti netřídí na zavšivené a nezavšivené, ale každou chvíli děti přinesou v notýsku: "Prosíme o prohlížení vlasů, ve škole se objvily vši!" A tak prohlížíme a hustíme dětem do jejich hlavinek, že si nesmí půjčovat nic, co se, byť letmo, dotýká vlasů. A doufáme, že to budou dodržovat.

  superkarma: 0 26.01.2006, 14:36:55
 6. avatar
  [4] átéčko [*]

  Také jsem měla vši. Přivezla jsem si je z dětské léčebny. A máma, která by ani za nic nešla koupit žádný přípravek na hubení takového hmyzu, protože je to hrozná ostuda, použila onen smradlavý rortok i na mou hlavu! Ještě teď si připomínám oten puch.A dodnes mě svědí hlava při vzpomínce na likvidaci tohoto hmyzu. Pamatuji si, že poučena holkama v léčebně jsem si vajíčka vešek sundávala z vlasů pomocí octa.
  Přešlo pár let a doba se změnila.Neteř přijela k mé měmě, coby třináctiletá vnučka a hlásí: Babi, mám vši! A moje máma, Věruško, to je hrozná hanba! Ale prd babi! Teta mi dá na hlavu Difusil a plínu a půjdeme do lesa!! A když to ta mrchy nezabije, nechám si dát trvalou!!! A Vší se zbavila opravdu až s pomocí trvalé!!

  superkarma: 0 26.01.2006, 14:30:30
 7. [3] Lindaa [*]

  A zabírá to??? Myslím petrolej. A kde se dá dneska sehnat.

  superkarma: 0 26.01.2006, 14:17:30
 8. avatar
  [2] Arči [*]

  superkarma: 0 26.01.2006, 14:14:22
 9. avatar
  [1] Maši [*]

  Malenka: Taky jsem podstoupila tuto proceduru a při tvém barvitém líčení jsem si na ni úplně živě vzpomněla.Taky jsem měla vlasy až na zadek, milá maminka se nerozpakovala a se slovy, " kdo ti bude ty hnidy vybírat?" mi je ušmikla nad rameny.Z petroleje mě hlava pálila tak, že jsem si myslela, že mi vlasy slezou i s kůží.Takže vím, o čem mluvíš...

  superkarma: 0 26.01.2006, 14:13:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme