Rodina

Mám v bytě nájemníky. Jak je dostat pryč?

Když pronajímáte byt nebo dům, je to vždycky riziko. Nikdy totiž nevíte, na jaké lidi narazíte. I proto je důležité mít s nájemníky podepsanou dobrou nájemní smlouvu, kterou vám připraví právník. Bude se vám hodit hlavně v době, kdy bude nájemník odcházet.

A jak svědčí příběh paní Ivany, ani smlouva nemusí zaručovat, že všechno proběhne hladce. Pokud ji ale máte, můžete se svého práva domoci.

Nájemníci se nechtějí vystěhovat

„Vlastním byt 2+kk v paneláku a před pěti lety jsem ho pronajala mladému páru. Teď bych ho potřebovala pro dceru, ale nevím, jak to udělat. Mám s podnájemníky sepsanou smlouvu, ale když jsem jim řekla, že chci, aby se k 31. 4. odstěhovali, nesouhlasili. Řekli, že nemají kam jít, že s tím nepočítali, a chtějí, abych jim našla jiné bydlení.

Mají na to právo? Ve smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta k vystěhování, to jsem dodržela, takže se vystěhovat musí, ne? Ale co mám dělat, když tam zůstanou, jak je mám dostat fyzicky pryč? Můžu zavolat policii? Byt je přece můj...“

flat

Rada: Co dělat?

Na prvním místě je dobré zkusit se s nájemníky dohodnout. Jít za nimi se smlouvou, v níž je výpovědní lhůta, vysvětlit jim, že na ukončení nájmu trváte a že na to máte právo, případně jim pohrozit vystěhováním.

Pokud to nepomůže, jděte na policii. Vezměte si doklady o vlastnictví bytu, nájemní smlouvu a také výpověď z nájmu s dokladem, že jste jim ji doručila doporučeně ve správný čas, a nahlaste na policii, že ve vašem bytě pobývají neoprávněně. Policisté by měli do bytu zajít a nájemníky vyzvat k vystěhování.

Co říká nový Občanský zákoník?

Podle nového Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. může být nájem sjednaný na dobu určitou (v tom případě je termín vystěhování jasný), nebo neurčitou, po celou dobu se platí dohodnuté nájemné. O skončení nájmu pojednává § 2225: „Při skončení nájmu odevzdá nájemce pronajímateli věc v místě, kde ji převzal, a v takovém stavu, v jakém byla v době, kdy ji převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení při řádném užívání, ledaže věc zanikla nebo se znehodnotila; odevzdáním se rozumí i předání vyklizené nemovité věci. Byl-li při odevzdání věci nájemci pořízen zápis obsahující popis věci, přihlédne se při odevzdání věci pronajímateli také k němu.“

A musí se nájemce vystěhovat, když uplyne nájemní doba?

Ano, musí, pokud je nájem na dobu určitou, nebo byla včas řádně doručena výpověď z nájmu. Pojednává o tom § 2230.

§ 2230

(1) Užívá-li nájemce věc i po uplynutí nájemní doby a pronajímatel ho do jednoho měsíce nevyzve, aby mu věc odevzdal, platí, že nájemní smlouva byla znovu uzavřena za podmínek ujednaných původně. Byla-li původně nájemní doba delší než jeden rok, platí, že nyní byla uzavřena na jeden rok; byla-li kratší než jeden rok, platí, že nyní byla uzavřena na tuto dobu.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije přesto, že nájemce věc dál užívá, dala-li strana v přiměřené době předem najevo, že nájem skončí nebo již dříve nájem vypověděla.

§ 2231

(1) Nájem ujednaný na dobu neurčitou skončí výpovědí jednou ze stran. Jedná-li se o věc movitou, je výpovědní doba jednoměsíční, jedná-li se o věc nemovitou, je tříměsíční.

   
27.01.2014 - Rodina - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

  1. avatar
    [7] Barbucháč [*]

    Suzanne — #6 na školení NOZ nám pan školící odůvodnil §2230 odst.1 na případech, kdy někdo pronajímá např.byt a nedává nájemcům nájemní smlouvu, ale domluvili si ústně podmínky, vč.výše nájemného a nájemník řádně platí. Pro případ nejasností ohledně ukončení takto uzavřených smluv je tenhle paragraf. Zkrátka nájemce dál užívá a platí, pokud pronajímatel nic nenamítá.

    odst.2 je pro případy, kdy pronajímatel už nájemníka nechce a dá mu výpověď, pak tedy platí ta výpověď i tehdy, kdy se nájemník rozhodne, že si právo na nájem tzv. "vybydlí", tedy z bytu se nehne a dál bydlí.

    superkarma: 0 28.01.2014, 12:49:21
  2. avatar
    [6] Suzanne [*]

    Ať je smlouva dobrá, špatná, červeně napsaná, pořád platí, že jestli je tam, kdo pronajímá, komu pronajímá, co a kdy, na jakou dobu a jak dlouhá je výpovědní lhůta, není co řešit. Jak je psáno níže v komentářích, problém bude v měkkém přístupu. Já to znám, taky nemám ráda boj. Ale když to jinak nejde, je nutné přistoupit k zákonným prostředkům.

    Jen nerozumím této formulaci v § 2230 - [/b](2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije přesto, že nájemce věc dál užívá, dala-li strana v přiměřené době předem najevo, že nájem skončí nebo již dříve nájem vypověděla.

    Fakt tomu nerozumím. Je tam slovo "přesto" správně? Nemělo by tam být třeba "když" nebo "v případě"? Nechybí tam něco? A nebo blbě chápu Sml80

    1. na komentář reaguje Barbucháč — #7
    superkarma: 0 28.01.2014, 12:17:16
  3. avatar
    [5] Barbucháč [*]

    k 31.4. se fakticky odstěhovat nedá Sml57

    superkarma: 1 27.01.2014, 16:53:18
  4. avatar
    [4] v.poho [*]

    kobližka — #3 Jenže to tam nikde není, jestli si ji psala sama nebo právník a pokud sama, jestli je špatně sepsaná. Tam je jenom, že jim řekla, ať se vystěhují a oni jí řekli, že se nevystěhují. Tož co to je? To přece nemá nic společného se smlouvou.

    Chyba je nejspíš v paní - nechtějí, pošlu to písemně. No a udělám si pořádek v kalendáři, protože duben nemá 31 dní a tam by mohl být zakopaný pes - pokud budou čekat do 31/4, možná se paní opravdu nedočká....Sml30Sml30Sml30Sml30

    superkarma: 0 27.01.2014, 14:39:56
  5. avatar
    [3] kobližka [*]

    v.poho — #2 Jo,je pravda,že nabídka už převýšila poptávku,o byty nouze není.Jinak,já jsem z článku pochopila,že smlouvu má,samozřejmě,ale není jasné,jestli si jí sepsala sama s podnájemníky,nebo jí má od právníka.V tom bych asi viděla rozdíl,pokud teda paní Ivana není právnicky zdatná.Ona nějaká ta klička,kterou běžně člověk přehlédne,právníkovi neunikne.Já bych si sama smlouvu nesepsala,to jsem udělala jen jednou a byl to problém,takže z podobného "dobrodružství" jsem vyléčená.

    1. na komentář reaguje v.poho — #4
    superkarma: 0 27.01.2014, 13:28:54
  6. avatar
    [2] v.poho [*]

    kobližka — #1 Vždyť ona smlouvu má.

    Akorát je zbytečně měkká. Pošlu výpověď doporučeně, striktně je upozorním na bod ten a ten a pokud mají kecy, upozorním je, že se práva domůžu soudně, protože 3měsíční výpově´d platila i za starého zákona.

    Však bytů k pronájmu je všude dost, není co řešit.

    1. na komentář reaguje kobližka — #3
    superkarma: 0 27.01.2014, 12:06:13
  7. avatar
    [1] kobližka [*]

    No,když zákon mluví v takové situaci jasně,tak nechápu,proč si lidi zbytečně komplikují život.Raději obětuju nějakou korunu u právníka za sepsání smlouvy,než se potom dohadovat a dožadovat se svého práva,pakliže smlouva nebyla řádně sepsaná.

    1. na komentář reaguje v.poho — #2
    superkarma: 0 27.01.2014, 09:55:30

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme