Vztahy

Mám tě rád, proto tě opouštím…

Jakkoli vám bude znít titulek paradoxně, je to víc pravda, než se může zdát. V některých situacích. Tak například v momentě, když dva lidi dělí vzdálenost a ani jeden nemůže přes veškerou snahu být s tím druhým stále. Jeden by třeba zvládal mít vztah na dálku, ale druhý…

man

Stane se.

Člověk se zamiluje a myslí, že nic není nemožné. Ani odejít z domova, od přátel, od rodiny, ořezat svou práci na polovinu a jít za hlasem srdce. Prakticky mít jen toho druhého po celých 24 hodin.

Měla jsem všechno, co jsem potřebovala. Dům, milovaného člověka, hmotné zázemí a vůbec všechno, na co jsem si vzpomněla.

Až jsem si připadala nevděčná, když se mi čím dál víc stýskalo, když jsem si po třech letech začala připadat zbytečná, když jsem po každém příjezdu do Prahy brečela jako želva.

Návraty byly čím dál složitější.

Láska k člověku, kterého jsem si vybrala a který neudělal nic, nač bych si mohla stěžovat, se čím dál víc tloukla se steskem po domově, společnosti, kolektivu v práci... rodině.

Pracovala jsem z domova, doma jsem byla, doma čekala... 24 hodin denně.

Jsem srab, ale 26. ledna 2010 jsem odešla zpět do Prahy a holky, které na tom byly stejně, šly se mnou.

Vrátila jsem se do práce na plný úvazek, pronajala domek, protože o byt, který byl státní, jsem za tu dobu přišla, a pevně jsem věřila, že čtyři dny v týdnu ve Varnsdorfu a s přítelem budou vztahu stačit k tomu, aby byl dál spokojený.

Mně ano, jemu ne…

Je to jednoduché. Zatímco já měla najednou spoustu radostí a přátel a kolegů a pracovního vytížení zpět, on měl jen práci a prázdné tři dny v týdnu.

Nechci tu usínat sám ani tři dny. Nechci být sám vůbec. Chci přijít domů a vědět, že tu jsi. Pokud tohle z tvé strany není možné, Míšo, raději než půl, nebudu mít nic. Mám tě rád, tak rád, že tě opouštím,“ pravil a rozešli jsme se.

Ano, měla jsem mu to za zlé.

Nechápala jsem, jak může někdo pohřbít něco, co mohlo žít a dýchat jenom proto, že není schopen něco obětovat. Připadal mi nedospělý, umíněný a rozmazlený. Přišlo mi, že mě tlačí ke zdi.

Navíc jsem měla pocit, že všechno jsem doposud obětovala já. Já se pokusila žít tam, já opustila práci a já se teď mám vracet, jinak přijdu o něho.

„Mám Tě ráda, ale nechci už žít jako před tím, bez ničeho, jen mezi čtyřmi zdmi. Chtěla bych část předešlého života zpátky.“

„Mám tě rád a nebudu tady sám.“

Neřešitelné.

Rozešli jsme se jako lidé.


Rok zpátky a s Tomášem, kterého jsem potkala 22. 2. 2011, se na to už dívám zcela jinak.

Děkuju za spoustu zkušeností, za nádherné tři roky, za to, že jsem mohla být vedle člověka, který mě i holky hodně naučil, za všechno, co pro nás kdy udělal, a celou bytostí si přeji, aby byl šťastný a dostalo se mu toho, co potřebuje. Tedy „ženy domů“, která tam bude jen a jen pro něho a bude hodná a laskavá. Myslím, že jí to bude umět vracet.

Nelze žít život druhého člověka

Není přínosem ořezat vlastní život na malinkatý kousek a prakticky ze tří čtvrtin začít žít život někoho druhého, i kdyby ho měl sebevíc rád.

Neučiní člověka šťastným, když se zcela odevzdá.

Nejde složit veškerou společnost z jedné jediné bytosti.

Asi je schůdnější nechat vyrůst vedle jedné květinky zcela přirozeně druhou než riskovat, že přesazením do zcela jiné hlíny, odloučením od ostatních a vlivem zcela odlišného prostředí nakonec uvadne.

Děkuju, že jsem potkala skvělého muže z prostředí, které je mi vlastní, že mohu být s ním, a přesto pracovat, že můžeme spojit své životy, aniž by jeden o většinu toho svého přišel, že mám zpět své přátele a zbytek rodiny, milované město a pocit, že zase žiju celý svůj život, a navíc v něm nejsem osamělá.

Děkuju za zkušenost, že vím, na co mám a na co ne.

Jistě že věřím, že tohle je napořád! :-)

Jsem vlastně šťastný člověk. A vlastně jsem s krátkými pauzičkami vždycky byla.

   
28.04.2011 - Ona s ním - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] oalison [*]

  Anai — #19 Já ti povim, někdy se mi po malé garsonce, kdy jsem si žila sama podle sebe docela stýská, bylo to moje království a nikdo mi do toho nekrafalSml16 Knížky taky půjčuju a vracim se k nim pokaždý, když mě popadne touha vzít telefon a zavolat JEMU. Sml16

  superkarma: 0 29.04.2011, 08:57:42
 2. avatar
  [39] Kadla [*]

  Michaela Kudláčková — #38 Tak hodně štěstí Sml16

  superkarma: 0 29.04.2011, 08:53:32
 3. avatar
  [38] Michaela Kudláčková [*]

  Kadla — #37 ...Myslím, že mi vztah s ním dal za tři roky víc, než než jiný třeba za deset.

  Vím díky němu hodně věcí, které jsou současně pro mě nezbytné.

  Viděla jsem věci, které jsem toužila vidět. (opravdu mi splnil pár snů a za to mu patří dík)

  Skutečně téměř zásadně mi v několika věcech pomohl.

  V jednu chvíli jsem si dokonce krátce po rozchodu říkala, že tenhle vztah nemůže být plně nahraditelný.

  Pak mi došlo, že je to jinak. Žádný vztah není nahraditelný. Jsou jen lidé, které máme z nějakého důvodu v nějaké fázi života potkat, protože to má důvod. A že to není napořád?

  Už teď poznávám, jak moc jsem potřebovala potkat právě Tomáše. Život je zvláštní a některým věcem asi nemůžeme zcela rozumět.

  1. na komentář reaguje Kadla — #39
  superkarma: 0 29.04.2011, 08:28:59
 4. avatar
  [37] Kadla [*]

  Michaela Kudláčková — #36 Díky za odpověď. Docela jsem se nad tím včera dlouho zamýšlela. Já to beru tak, že se člověk může poučit/naučit/získat z každého vztahu, z každé chyby, z každého průseru, a je jasné, že by ses mnoho věcí naučila i ze vztahu s někým úplně jiným. Proto jsem se zamýšlela, proč ti Freya poslala právě Radka. Čím byl výjimečný... Muselo v tom být něco víc. Není třeba možné (promiň, že šťourám do osobních věcí, ale zajímá mě to z hlediska principu fungování), že Radek je opravdu ten jediný správný a že třeba je tvým úkolem zjistit, že vztah s člověkem je více než konkrétní "místo", "přátelé", "domov". Do uvozovek jsem to dala proto, že si myslím, že si člověk tyhle hodnoty může vybudovat kdekoli. Jestli teda není tvou cestou učit se dál a vrátit se na začátek. Vím, zní to zmateně, ale nechce se mi věřit, že by smysl vztahu s Radkem spočíval jen ve třech šťastných letech a ponaučení z toho vztahu.. Ale to jen spekuluji.. :-)

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #38
  superkarma: 0 29.04.2011, 06:39:20
 5. avatar
  [36] Michaela Kudláčková [*]

  Kadla — #31 Víš, já nad tím také často přemýšlela. Možná opravdu existují etapy života a tohle byla jedna z nich, ke které mi pomohla.

  Hodně jsem se naučila a hodně pochopila.

  Nemohla bych nikdy říct, že to, co bylo, bylo byť z desetiny zbytečné. Hodně mě vztah s Radkem posunul. A nejen mě, také holky. Dnes mají zkušenosti, ke kterým by hodně těžko docházely. Takže účel to od Freyi rozhodně mělo a velký. Jsem za to vděčná.

  Krom toho všeho, si víc, než kdy jindy vážím domova.

  1. na komentář reaguje Kadla — #37
  superkarma: 0 28.04.2011, 22:36:26
 6. avatar
  [35] fructia [*]

  To je těžké.... Sml13  Nevím, co bych na Tvém místě dělala já, ale jsi silná osobnost, že jsi se dokázala odtrhnout.... Přeji Ti, aby jsi byla šťastná se vším všudy...

  My jsme od sebe cca 35 km a rozhodli jsme se pro bydliště na půli cesty, ale bylo to i z důvodu levnějšího bytu než v krajským městě Sml22

  superkarma: 0 28.04.2011, 20:22:35
 7. avatar
  [34] Eva_CZ [*]

  Miso, kdyz jsi psala, ze jsi zpatky v Praze, pomyslela jsem si : prima, jen je otazka casu, kdy se ti dva rozejdou. Zvladli jste to ale velmi bravurne a .... proste hodne lasky preju!Sml16

  superkarma: 0 28.04.2011, 20:15:59
 8. avatar
  [33] kebulkaevulka [*]

  Míšo,jsem ráda,že tě mám zpátky,vidět tě jednou za rok,mi nestačiloSml48

  superkarma: 0 28.04.2011, 17:16:32
 9. [32] Anai [*]

  Kadla — #31 Byla s ním 3 roky a myslím, že s ním byla většinou šťastná, tak proč ne? V tu dobu to BYL ten pravý a dnes je to holt jinak - karty se taky, myslím, nevykládají až tři roky dopředu, takže i ta bohyně nemohla vědět... Sml16

  superkarma: 0 28.04.2011, 17:16:26
 10. avatar
  [31] Kadla [*]

  Míša Kudláčková: Mě by zajímala jedna věc. Tady: http://zena-in.cz/clanek/misa-kudlackova-radka-jsem-dostala-k-valentynovi/kategorie/laska-a-vztahy/rubrika/vztahy-a-sex?autor=30695

  jsi psala, že Radka vlastně poslala bohyně Gebo. Zajímalo by mne, jak to celé funguje... proč byl Radek jen "na dobu určitou". Čekala bych, že když je to takhle, jak jsi to měla ty s Radkem, že to bude ten pravý, na celý život... A asi nebyl...

  1. na komentář reaguje Anai — #32
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #36
  superkarma: 0 28.04.2011, 16:17:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] SNÍŽEK [*]

  bylo to hodně těžké rozhodnutí,škoda,že nevyšel kompromis,ale konec dobrý,všechno dobré,moc Ti přeji,Míšo,aby vztah s Tomášem vydržel Sml25Sml72

  superkarma: 0 28.04.2011, 16:03:44
 2. [29] Karo Líná [*]

  Dante Alighieri — #14 A proč jsi nechtěla přistoupit na ten model, že bys k němu jezdila na víkendy? Přišlo ti to málo?

  Já jednu dobu takový vztah měla. Dojížděla jsem za ním jenom na víkendy, protože to ani jinak nešlo. A musím říct, že to bylo dobrý Sml67 Stejně jsme díky internetu byli pořád v kontaktu a ve všední dny jsme chodili oba z práce domů až bůhvíkdy večer. Mělo to výhodu v tom, že se nekonala všednost a měli jsme se neustále na co těšit. Nezůstali jsme spolu, ale rozhodně to neskončilo kvůli vzdálenosti, byly tam jiný důvody.

  Přiznám se, že bych se ze svýho města za chlapem neodstěhovala. Přesně ze zde uvedených důvodů, ustýskala bych se. A taky se mi nelíbí představa být s někým pořád, každý den, to nemusím. Já jsem asi teda "těšící typ" Sml30 Nejradši mám vztah, kdy mám možnost se na toho druhýho těšit. Což když odejde ráno do práce a večer se vrátí, skutečně není Sml23

  superkarma: 0 28.04.2011, 15:49:19
 3. avatar
  [28] Zázvorka [*]

  Míšo, držím palce v "novém" životě! Je dobře, že si spokojená a vyhovuje Ti to takto!

  superkarma: 0 28.04.2011, 12:36:08
 4. avatar
  [27] Michaela Kudláčková [*]

  Strýček Fester — #26 .."vítací typ"...to je hezké. To máme stejně. Člověk se rád vrací tam, kde ho vítá někdo, koho má rád.

  Stačí mi loučení, když jdeme do práce. Beztak se mi už v poledne stýská Sml16.

  superkarma: 0 28.04.2011, 12:21:23
 5. avatar
  [26] Strýček Fester [*]

  Michaela Kudláčková — #25 Rozumím, jen se ptám. Sml16

  Já jsem třeba vítací typ.

  Jak říkal Svěrák ve Vratných lahvích: "To je chlap, kterej se svou ženou rád vítá. Těší se na ní v práci, a když přijde domu, tak volá na prahu: „Tak mě tady zase máš, ženo!“ Ovšem aby bylo vítání, musí bejt napřed loučení." Sml16

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #27
  superkarma: 0 28.04.2011, 12:15:27
 6. avatar
  [25] Michaela Kudláčková [*]

  Strýček Fester — #24 ...ALE VŮBEC NE...tím jsem chtěla jen řešit tu situaci. Nedokázala jsem žít, bez kolegů, bez přátel, bez velké části rodiny, jen odkázaná na jednoho člověka a prakticky stále v jednom domě.

  Bylo pro mě schůdnější si tři dny stýskat, než být neustále mnohem víc osamělá. On to tak nechtěl. Dnes jsem mu vděčná.

  1. na komentář reaguje Strýček Fester — #26
  superkarma: 0 28.04.2011, 11:51:00
 7. avatar
  [24] Strýček Fester [*]

  Michaela Kudláčková — #9 Pochopil jsem z Tvého vyprávění správně, že Tobě by vyhovovalo, kdyby jsi se viděla s partnerem jen některé dny v týdnu?

  Ptám se proto, že lidé po určité době spíš  touží mít volnou chvilku pro sebe. Nechce se jim trávit nonstop veškerý čas s partnerem.

  A myslím, že je to tak správně, nechat si kus svého života pro sebe a nebýt pořád jen s tím druhým. Za sebe jsem přesvědčen, že to vztah spíše utuží.

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #25
  superkarma: 0 28.04.2011, 11:45:59
 8. avatar
  [23] peetrax [*]

  Přeju tobě a tvé rodině hodně štěstí. Sml16

  A taky je fajn ta pauza na vzpamatování se a tak... Když vidím kolem sebe to střídání vztahů (jeden skončí a do měsíce je ta osoba s někým jiným), tak nechápu... Sml14

  superkarma: 0 28.04.2011, 11:16:55
 9. [22] Sekyrová [*]

  Míšo, bylo to krásné a neřešitelné období. A jednu věc musím říct, s Radkem byla sranda (s vámi oběma). V té době jsi napsala své největší PERLY. Už jsem taky přišla na to, že člověk nikdy neví, kam ho to hodí, i pracovně. Kéž bych mohla říct to co Ty na konci. Aspoň někdy...pořád čekám. Ale možná se něco děje..

  superkarma: 0 28.04.2011, 11:14:16
 10. avatar
  [21] rusalka2008 [*]

  Taky souhlasím Míšo, jsi skvělá, je to jedna ze životních moudrostí - člověk není šťastný, když se cele odevzdá druhému a obětuje se pro spokojenost druhého, partnerství je o něčem jiném... Sml22

  Taky jsem uvažovala o lepší a uspokojivějším práci mimo náš region, ale nakonec jsem do toho stejně nešla - kvůli dětem (14 let) i mému muži, se kterým jsme zrovna procházeli krizí... Ale aspoň teď žiji více po svém a trochu se snažím být v některých věcech sobecká...

  superkarma: 0 28.04.2011, 10:25:51
 11. avatar
  [20] Dante Alighieri [*]

  Michaela Kudláčková — #18 Spíš si myslím, že na to taky jednou DOJEDEME. Úplně se obávám toho, že pokud budou děti, zamrznu tu na nejméně 20 let.

  superkarma: 0 28.04.2011, 10:21:26
 12. [19] Anai [*]

  oalison — #11 Ano, přesně tak já, už bych se nikdy neponižovala a taky mám pocit, že bych klidně mohla žít sama a to je hrozně důležité! Knížky půjčuju všem kamarádkám, abych jim taky otevřela oči, jsem moc ráda, že nejsem sama a věřím, že jim knížky pomohou stejně, jako mně!

  1. na komentář reaguje oalison — #40
  superkarma: 0 28.04.2011, 10:17:36
 13. avatar
  [18] Michaela Kudláčková [*]

  Dante Alighieri — #17 ...moc držím palce. Fakt vím, co je stesk po domověSml79Sml22

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #20
  superkarma: 0 28.04.2011, 10:16:14
 14. avatar
  [17] Dante Alighieri [*]

  Michaela Kudláčková — #16 Já jsem městská holka a třeba takový Písek, který je "na půli cesty" asi největším městem, by mi byl už malý. Nehledě na to, že bysme tam asi oba byli dlouho bez práce. On nechce z ČB, protože tu má byt a zase naopak "nadává" na příliš velkou Prahu. Ale mohli bysme bydlet třeba v Průhonicích a ne na Václaváku. Sml58 Já o tý Praze mluvim pořád, tak mu třeba jednou vsugeruju, že tam chce taky. Sml30

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #18
  superkarma: 0 28.04.2011, 10:12:58
 15. avatar
  [16] Michaela Kudláčková [*]

  Dante Alighieri — #14 ..je to rozumný muž. A někam na půl cesty byste nemohli jít?

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #17
  superkarma: 0 28.04.2011, 10:05:52
 16. avatar
  [15] Michaela Kudláčková [*]

  monkee — #12 ...Sml16 netuším, ale přála bych si, aby nebyl sámSml16. Holky se jistě už zajímají. Není to veliké městoSml58...

  superkarma: 0 28.04.2011, 10:04:42
 17. avatar
  [14] Dante Alighieri [*]

  Odstěhovala jsem se z Prahy do ČB - za ním. Když při cestě domů sjíždím Cukrák a mám pod sebou v údolí Prahu, nejednou se dojmu. Ach jo. Pořád mě to do Prahy táhne. Pokud se s ním někdy rozejdu, přinese mi to obrovské pozitivum: vrátím se DOMŮ! Zatím se snažím to brát sportovně, jakože vzdálenost 150 km nic není a můžu klidně každý víkend sednout do auta a jet.

  Kdybych měla tu možnost být 3 dny v týdnu v Praze a 4 dny v ČB, s radostí bych po ní chňapla. Dokonce o tom sním jako o ideálu. Vím, že je mu by to nevadilo, dokonce mi navrhoval, ať se vrátím do Prahy a k němu jezdím jen na víkendy. Sml79 To zas nechci já, no...

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #16
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #29
  superkarma: 0 28.04.2011, 10:02:37
 18. avatar
  [13] femme [*]

  jak já ti, Míšo, rozumím Sml58 Sml22 

  superkarma: 0 28.04.2011, 09:50:10
 19. avatar
  [12] monkee [*]

  Lvice.Sml22 Co dodat?Sml24 Sml67 

  A holky ve Varsdorfu by se měly začít zajímat...Sml16 Nebo už není sám?

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #15
  superkarma: 0 28.04.2011, 09:45:58
 20. avatar
  [11] oalison [*]

  Anai — #6 Jo tyhle dvě knížky mi taky otevřely oči a ačkoliv v srdci ještě stále mám usazeného jednoho člověka, dokážu žít tak jak chci jáSml16

  1. na komentář reaguje Anai — #19
  superkarma: 0 28.04.2011, 09:24:01
 21. avatar
  [10] Odemětobě [*]

  Když jsem v roce 83 potkala jednoho černovlasého krasavce,hned jsem věděla,že on je otcem mých dětí. V r.86 jsem se za ním stěhovala a vzala jsem jako naprostou samozřejmost,že následuji manžela,opouštím rodiče a kamarády.Nastala jen nová životní etapa. Našla jsem si nové přátele,pak i práci. Kdybych tohle měla udělat ve 40 letech,už bych přemýšlela jinak a váhala,jestli opustit třeba dobrou práci. naštěstí tyhle starosti nemám. Jsem ráda,že jste se Míšo,rozešli jako slušní lidé,protože to bolí tak jako tak.Přeji hodně štěstí do dalšího života.

  superkarma: 0 28.04.2011, 09:23:00
 22. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  Moc vám děkuju, opravdu.Sml16

  1. na komentář reaguje Strýček Fester — #24
  superkarma: 0 28.04.2011, 08:21:22
 23. avatar
  [8] selinka [*]

  Míšo,Ty si umíš ze všeho vzít to nejlepší, neocenitelný přístup k životu Sml67

  superkarma: 0 28.04.2011, 08:19:38
 24. [7] Anai [*]

  .. já bych totiž ve svých nešťastných dobách před 9 lety cupitala úplně s každým mužem, který by mě chtěl třeba na kraj světa a tam mu ochotně posluhovala a podřizovala se a sloužila a vzdala se si všeho kromě dětí.. Bože, jak já bývávala blbá! Sml15

  superkarma: 0 28.04.2011, 08:18:48
 25. [6] Anai [*]

  Četla jsem se zatajeným dechem, vyprávěla jsí o tom při výkladu karet.... no a přidávám se k přejícím a moc Ti držím palce!!! Sml79Sml67 Já osobně si takovou situaci absolutně nedovedu představit, neboť já bývávala vždy ta "uťápnutá rozhožka všem mužům podkuřující", což nemohlo skončit jinak, než ponižováním od mužů, kteři by si to k jiné nedovolili a opuštěním, které jsem nechápala, neboť jsem se přece tak snažila. Ortel jsem vyslechla a pochopila jejich chování (a všem odpustila) až po přečtení geniální knížky Proč muži milují potvory a jejího pokračování Proč si muži berou potvory. Ale o té knížce jsem se určitě už v nějakém příspěvku pod jiným článkem zmiňovala. Míša číst tyhle knížky nepotřebuje, naštěstí a její příběh je důkazem jejich pravdivosti.  

  1. na komentář reaguje oalison — #11
  superkarma: 0 28.04.2011, 08:14:40
 26. avatar
  [5] Heather [*]

  Moc hezky napsané Sml59

  Míšo, přeju hodně štěstí! Sml67

  superkarma: 0 28.04.2011, 07:31:11
 27. avatar
  [4] maje [*]

  Míšo, ani nevíš, jak moc ti tohle všechno přejiSml22Sml22Sml16

  superkarma: 0 28.04.2011, 07:09:38
 28. [3] Anime Otaku [*]

  Je fakt, že vzádt se ve vztahu sebe sama je cesta do pekel. Pak si člověk může přestat sebe vážit, a pak si ho přestane vážit i ten druhý.

  Jedna známá, dokud je sama, má spoustu koníčků, je zajímavá a chtrá, ale jakmile potká chlapa, tak se promění ve svou mámu, uťápnutou domácí puťku, která se ve všem snaží partnerovi podřídit, ale jak asi zareaguje chlap, který ji potkal na zajímavém místě a pak zjistí, že ta úžasná soběstačná holka je tvárná jako modelína Sml80

  superkarma: 0 28.04.2011, 07:00:03
 29. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Rozumím. Sml79

  superkarma: 0 28.04.2011, 06:55:19
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Míšo, není co dodat... Pod všechno se podepisuju.

  superkarma: 0 28.04.2011, 00:31:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme