Rodina

Mám strach, že něco bere

drug

Drogy. Pro rodiče snad nejhorší noční můra. Ať radši nosí ze školy samé pětky, sprostě nadává nebo doma nehne prstem, ale ať do „toho“ – proboha – nespadne! Tolik se bojíme, že když pak při úklidu v jeho pokojíku najdeme jointa, vyletíme jako čertík z krabičky. Není divu, že si pak náš potomek třikrát rozmyslí, než by se nám se svými zkušenostmi a touhami svěřil.

Jak to poznáme?

Těžko, zvlášť když je teprve ve fázi experimentování. Vše se zpravidla odehrává mimo domov a vy se s dítětem setkáte, až když všechny účinky odezněly.

Následky užívání nebezpečných látek se navíc dost podobají běžným projevům puberty. Že se potomek chová divně? Opustil všechny předchozí zájmy a jen se tak plácá životem? Je popudlivý, nervózní, nebo naopak celé hodiny prospí? No jasně, tak se přece chová každý druhý puberťák.

Opravdu bychom měli zpozornět v případě, když náhle opustí všechny předchozí kamarády a schází se jen s novou partou, když výrazně zanedbává základní osobní hygienu, začne chodit za školu nebo naprosto totálně kašle na veškeré školní povinnosti. A pokud se vám začnou doma ztrácet věci nebo peníze, to už je opravdu zle.

Okamžik pravdy

drug

Nastane, když objevíme předměty doličné – stříkačku a jehly, nepřirozeně zahnutou lžičku nebo kus gumy, který se dá použít jako škrtidlo, případně divné tabletky, které na šumivý aspirin rozhodně nevypadají.

V takové situaci vřele doporučujeme nedělat nic, uklidnit se a ze všeho nejdřív vyhledat odbornou pomoc v protidrogovém centru. Lidé, kteří tam pracují, už mladistvých závisláků viděli spoustu a vědí lépe než vy, jak s nimi jednat, co v žádném případě neříkat a co neočekávat. Hovor s nimi bude pravděpodobně tvrdý a ne moc příjemný, ale uvede vás do reality.

K léčení musí každý dozrát sám

Ze začátku je droga fajn. Jen dává a nic nebere. Tohle období může trvat docela dlouho, takže není divu, že dítě nechápe, proč vyšilujete a proč by se proboha mělo jít léčit. Má pocit, že to má pořád pod kontrolou a že může přestat, kdykoli bude chtít.

V tomhle období je ze všeho nejdůležitější udržet si s dítětem rozumné vztahy a důvěru. Nepřestat spolu mluvit. I když se vám vůbec nelíbí, co se dozvídáte – hlavně když informační kanály pořád fungují.

Dokud dítě samo nedojde k tomu, že má problém a že je třeba s tím něco dělat, nemá smysl cpát ho do léčebny. Ten, kdo v této chvíli potřebuje terapeutickou pomoc, jste spíš vy – nestyďte se o ni požádat. Až bude vašemu dítěti zle, musíte být ve formě, abyste mu mohli stát po boku.

Máte i vy vlastní zkušenost s drogou? Užívalo vaše dítě někdy nějaké? Jak jste se zachovala? Pomohlo to?

   
05.08.2009 - Děti - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Jupíí [*]

  Rikina — #6 Já si tedy myslím, že zkusil skoro každý. A jako časem přijdeš na to, že sedět denně v hospodě nebo být od rána do večera v lihu, je nesmysl a jsou lepší věci, dojde ti s věkem a zkušenostmi, i u dalších  "drog"  jak to s nimi je.

  superkarma: 0 07.08.2009, 08:11:10
 2. [6] Rikina [*]

  OlgaMarie — #4 Ale děti přece chápu, že drogy "jsou špatné". Ovšem taky jsou zvědavé na to, jak se to projevuje, co to udělá, vyzkoušet na vlastní triko. Stejně jako stokrát můžeš říct "oheň pálí" a to dítě se spálí přesto, protože dokud neví, co to znamená "pálí", tak neví, čeho se má vyvarovat a prostě to zkusí. Sml80

  Jo, mí synci zkusili leccos, a nemohla jsem s tím udělat nic. "Pazoury urazit" by asi moc nepomohlo. Časem pochopili, že jim to nic nepřináší... a měli kliku přímo odtamtud, že to experimentování na nich ani nezanechalo následky. A vlastní zkušenost? No jo, něco by se našlo. Taky pustá zvědavost. Sml57 Sml30 

  1. na komentář reaguje Jupíí — #7
  superkarma: 0 06.08.2009, 15:17:38
 3. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  OlgaMarie — #4 dospeli maji drogu alkohol, decka maji JINOU drogu. Jen tak pro presnost.

  superkarma: 0 06.08.2009, 12:01:51
 4. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Ach jó, dospěláci mají pivo, děcka drogy. Jak lze tedy vysvětlovat dětem, že drogy jsou špatné? Střet generací.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #5
  2. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 06.08.2009, 06:44:45
 5. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Naštěstí, jsem nic takového nemusela prožívat, jsem moc ráda Sml67

  superkarma: 0 05.08.2009, 18:34:22
 6. [2] FAXÍK [*]

  nemám vlastní zkušenost, ale vím o čem je řeč

  superkarma: 0 05.08.2009, 14:21:09
 7. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Dokud dítě samo nedojde k tomu, že má problém a že je třeba s tím něco dělat, nemá smysl cpát ho do léčebny. Ten, kdo v této chvíli potřebuje terapeutickou pomoc, jste spíš vy – nestyďte se o ni požádat. Až bude vašemu dítěti zle, musíte být ve formě, abyste mu mohli stát po boku.

  Do kamene tesat. Diky Marusko!

  Jo, ja mam osobni zkusenost, sakra tvrdou a sakra dlouhou. Deti jsou zatim nastesti OK. No deti - uz jsou to dospeli chlapici.

  superkarma: 0 05.08.2009, 02:51:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme