Čtenářka Gerda miluje les a chtěla si vzít myslivce. Naštěstí pro něj k tomu nedošlo. Děkuji Vám Gerdo za příspěvek. Inu, žádný zkušený z nebe nespadl, škoda, že Vám babička ten svůj recept nesvěřila a nenaučila Vás to. Mohla jste nám ho dnes poslat…

Srdečný pozdrav z krásné Moravy! Dnešní téma mi připomnělo mou celoživotní lásku - les.

Odmalinka les miluju, naši mě do něj vozili na sedátku na kole, takže rozkvetlá louka (patrně základ celoživotní alergie na pyly:) a vůně jehličí se staly důležitou součástí mého života. A tak jsem si kdysi i romanticky představovala svůj budoucí život někde blízko lesů, nejlíp přímo na hájovně. Srnky na palouku, panáčkující zajíci... prostě idylka.

Naštěstí jsem na švarného myslivce nenarazila, a to bylo jeho i moje štěstí. Protože postupem času jsem přišla na to, že nedokážu nic zabít ani přijmout nic zastřeleného či zabitého jinak. Zřejmě by ten myslivec zabil mě, až by po medových týdnech odhalil, co jsem za kopyto.

Zvěřinu zkrátka neumím a umět nechci.  A nejen to, když vidím bažanta s peřím a ještě otevřenýma očima nebo zastřelenou lovnou zvěř, možná bych byla schopna leda tak vetknout jí smrkovou větvičku do čumáku (vím, říká se tomu jinak). A pak bych v slzách prchala namazat si chleba s máslem, pokud by mě vůbec nadlouho chuť nepřešla.

Nechápu lidi, co dokážou po něčem v lese vystřelit při honu. Mám ráda jen lovy beze zbraní, foťákem. Maso jíme, ne že ne, ale když už je od řezníka, jako materiál na vaření. Ne celé zvíře.

Jen jednou v životě jsem dostala zajíce, už dávno. Proto ani nevím, kdo ho tehdy stahoval. Matně jsem si pamatovala, že se má před úpravou v hrnci jaksi v čemsi mořit. Mořila jsem se s mořidlem sestaveným podle receptu. I dál jsem postupovala podle kuchařky. Snažila jsem se přiblížit chuti, kterou jsem si pamatovala od babičky - její zajíc na smetaně byl nepřekonatelný.  Představte si, u vědomí mimořádného jídla, jsem měla dokonce odvahu (či drzost) babičku k tomu osudnému obědu pozvat.

A výsledek? „Až budeš chtět zas jednó skazit zajica, dé mě vědět“:(... Od té doby se držím kuřat a podobných všedních věcí, nemusím přece umět všecko!
Gerda
Text nebyl redakčně upraven


Jaký je váš vztah ke zvěřině a myslivectví…

  • Jaké zvěřinové jídlo máte nejraději?
  • Nebo byste něco takového do pusy nikdy nevzala?
  • Máte nějaký skvělý recept?
  • Kdo vám zvěřinu dodává?
  • Ulovila jste vy někdy něco sama?
  • Umíte vyvrhnout a stáhnout z kůže nějaké zvíře?
  • Vběhla vám pod auto srna, nebo divoké prase?
  • Neb na vás nějaké roztomilé zvířátko zaútočilo?

Na vaše příběhy, recepty, úvahy na výše uvedené téma se těším na redakčním mailu

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin za příspěvek odměním. A čím? To bude překvapení!

Krásný den!

Reklama