Do redakce nám dorazil čtenářský tip na zajímavou osobu, která si určitě zaslouží pochvalu, ne-li rovnou obdiv. Gabriela Sikorová je dvaatřicetiletá ředitelka finské společnosti pro poskytování finančních půjček mající na starosti Českou republiku, Slovensko, Slovinsko a Polsko a zároveň matka tříletého Maxe.

Řekli jsme si, že by to mohla být taková malá inspirace pro ostatní maminky. O tom, jak obě role zvládá, jsme si s Gabrielou popovídali prostřednictvím e-mailu.

Gabriela SikorováV kolik hodin vstáváte?
Vstávám v půl sedmé každý pracovní den. Pokud odjíždím na Slovensko, budíka si řídím na půl páté.

Jak se staráte o dítě – jak vypadá váš běžný den, kolik času trávíte s dítětem? Nemáte třeba výčitky svědomí, že se o něj nestaráte, jako kdybyste byla doma? Nebo se naopak domníváte, že takto bude dítě samostatnější?
Myslím, že se starám o Maxe jako každá jiná máma, pouze si v týdnu musím lépe rozvrhnout čas. Výčitky svědomí, že se o něj nestarám, jako kdybych byla doma, nemám, jelikož máme flexibilní pracovní dobu, která nám umožnila péči o Maxe přizpůsobit tak, aby má nepřítomnost nebyla častá. Naopak si myslím, že jsme tím Maxovi vytvořili větší rodinné zázemí, jelikož netrávil čas jen se mnou, ale s celou rodinou. Z každého si něco osvojil a je pravda, že je samostatnější a lépe se adaptuje v novém prostředí, jako je například školka, do které od září chodí. Ve Finsku je naprosto normální, že žena se vrací do práce po osmiměsíční mateřské dovolené.

Dostala jste se do své vysoké pozice už předtím, než se narodilo dítě, nebo potom? A Jak se vůbec žena dopracuje tak vysoko? Pracovala jste nepřetržitě po porodu, nebo začala pracovat až po nějakém čase?
Ke své práci jsem se dostala po narození našeho syna, kdy Maxovi bylo zhruba 9 měsíců. Víceméně jsem měla štěstí, spolupracovala jsem s manželem na otevření pobočky Ferratum v Čechách tak trochu neoficiálně, jelikož jsem byla ještě na mateřské dovolené. Krátce po spuštění provozu nás navštívil náš CEO (výkonný ředitel) Jorma Jokela, viděl náš společný výsledek, můj přístup k práci a nabídl mi pozici marketingové manažerky pro českou pobočku. Během pár týdnů jsme otvírali další pobočku na Slovensku, která už zůstala „moje“ a ve které působím jako country managerka. Následně jsme otevřeli pobočky v Polsku a ve Slovinsku, což nám přineslo další drahocenné zkušenosti.

Max

Jak jste zvládala skloubit péči o dítě a práci v těch začátcích, když bylo dítě mladší?
Jednoduše si nastavíte pravidla. Samozřejmě musíte někdy něco obětovat, potřebujete silnou podporu rodiny, hlavně babiček, a být si jisté, že vám práce za to stojí. Zároveň si však nemyslím, že by náš syn byl o něco ochuzen. Pokud přijdu domů, mohu s klidem říci, že se na něj těším, nejsem unavená každodenní jednotvárností a mohu se synem vypnout při jeho fantaziích. :o)

Máte partnera, který vám pomáhá, nebo všechno zvládáte sama?
S manželem si dokážeme vzájemně vyjít vstříc a naplánovat si věci tak, abychom nepropadali stresu. Pracujeme oba pro stejnou společnost, což přináší určité výhody. Otevřeně mohu říci, že jsme na vše dva.

Jak se vám spolupracuje s manželem?
Nazvala bych to jako určitý druh symbiózy, jsme začleněni oba do stejného procesu, tudíž oba známe velmi dobře problematiku společnosti. Jsme schopni reagovat na dané věci rychleji než ostatní a v tom je naše síla. Nemáme problém se domluvit na výsledku. Musím přiznat, že jsme z počátku byli považováni za raritu ve firmě, ale dnes už nás všichni berou jako jeden celek.

Povězte nám víc o své práci a pracovní náplni.
Budu upřímná. Svou práci pokládám za nadmíru zajímavou a pohodovou už jen proto, že pracuji pro finskou společnost. Téměř každodenně se učím něco nového, odpadá tedy stereotyp, který časem od práce odrazuje. Starám se o běžný chod pobočky, rozebírám čísla, statistiky, sestavuji reporty, tvořím nové media plány, řeším nové poznatky se svým týmem týkající se profilu našeho zákazníka, co bychom mohli zlepšit, a tím dosáhnout lepších výsledků. Konzultuji současné výsledky nebo jejich zlepšení s finským managementem společnosti, prezentuji svému teamu nové firemní strategie. A samozřejmě nesmím opomenout jednání s obchodními partnery. Jelikož se starám převážně o slovenskou pobočku, dá se říct, že i občas cestuji.

Co se vám na vaší práci nejvíce líbí?
Stejnou otázku mi položil i výkonný ředitel Jorma. Oceňuji otevřený přístup ve firmě, Finové mají jinou mentalitu, nemusíte mít strach sdělit váš názor, byť se to někomu nemusí líbit. Ve Finsku každý ocení vaši upřímnost a snahu zapálit se pro stejnou věc. Na základě toho dostanete neuvěřitelně volnou ruku. Jorma preferuje podnikatelského ducha, poskytne vám zázemí, ale už je na vás, jak s tím naložíte. Stejně tak jako v jiných společnostech je společným cílem plnit stanovené plány, očekávají se od vás jen ty nejlepší výsledky. A vy můžete ukázat, co ve vás je. Existuje zde určitý druh důvěry, kdy se vás nikdo neptá, zda jste přišli včas do práce, důraz se klade na výsledky.
Jsem tedy časově neomezená, mohu si plánovat věci podle sebe a vím, že mám podporu shora. To je pro mě velmi důležité.

Rozhodovala jste se někdy mezi dítětem a kariérou?
Snažím se vše skloubit tak, abych se nemusela rozhodovat mezi dítětem a kariérou.

Je vaše práce časově náročná? Máte čas na soukromý život?
Záleží, z jaké stránky na to člověk pohlíží a jak si to člověk udělá, takové to má.
Jsou dny, kdy se cítím, že na mě dopadá časový pres, ale připadá mi to normální. Nemůže být každý den stejně růžový. :o) A času na soukromý život se rozhodně nevzdávám.

Jak si od práce odpočinete?
Neotvírám doma notebook a věnuji se rodině, zajedeme si na výlet, víceméně spontánně, většinou neplánujeme akce dopředu, protože zákonitě nám vždy do toho něco přijde. Nebo jen tak lenošíme.

xx

Jaké jsou vaše firemní i soukromé plány?
Firemní plány mám jasné, posunout společnost na výsluní, být lídrem v oblasti poskytování krátkodobých spotřebitelských půjček, obhájit pozici firmy na středoevropských trzích.
Soukromé plány: život se plánovat dopředu nedá. Jsem spokojená se svým životem, mám skvělou rodinu a dobré zázemí celkově. Do budoucna uvažuji doplnit si vzdělání v oblasti financí a marketingu, získat větší rozhled od zkušenějších odborníků a z jiných oblastí, než je microloan business.

Co jste chtěla dělat, když jste byla malá?
Když jsem byla malá, chtěla jsem být letuškou, po pár hodinách strávených v letadle mě tato představa opustila (smích).

A co vy? Pracujete? Staráte se o rodinu? Nebo obojí?

Reklama