Bulvár

Mám práci, dítě i volný čas!

Do redakce nám dorazil čtenářský tip na zajímavou osobu, která si určitě zaslouží pochvalu, ne-li rovnou obdiv. Gabriela Sikorová je dvaatřicetiletá ředitelka finské společnosti pro poskytování finančních půjček mající na starosti Českou republiku, Slovensko, Slovinsko a Polsko a zároveň matka tříletého Maxe.

Řekli jsme si, že by to mohla být taková malá inspirace pro ostatní maminky. O tom, jak obě role zvládá, jsme si s Gabrielou popovídali prostřednictvím e-mailu.

Gabriela SikorováV kolik hodin vstáváte?
Vstávám v půl sedmé každý pracovní den. Pokud odjíždím na Slovensko, budíka si řídím na půl páté.

Jak se staráte o dítě – jak vypadá váš běžný den, kolik času trávíte s dítětem? Nemáte třeba výčitky svědomí, že se o něj nestaráte, jako kdybyste byla doma? Nebo se naopak domníváte, že takto bude dítě samostatnější?
Myslím, že se starám o Maxe jako každá jiná máma, pouze si v týdnu musím lépe rozvrhnout čas. Výčitky svědomí, že se o něj nestarám, jako kdybych byla doma, nemám, jelikož máme flexibilní pracovní dobu, která nám umožnila péči o Maxe přizpůsobit tak, aby má nepřítomnost nebyla častá. Naopak si myslím, že jsme tím Maxovi vytvořili větší rodinné zázemí, jelikož netrávil čas jen se mnou, ale s celou rodinou. Z každého si něco osvojil a je pravda, že je samostatnější a lépe se adaptuje v novém prostředí, jako je například školka, do které od září chodí. Ve Finsku je naprosto normální, že žena se vrací do práce po osmiměsíční mateřské dovolené.

Dostala jste se do své vysoké pozice už předtím, než se narodilo dítě, nebo potom? A Jak se vůbec žena dopracuje tak vysoko? Pracovala jste nepřetržitě po porodu, nebo začala pracovat až po nějakém čase?
Ke své práci jsem se dostala po narození našeho syna, kdy Maxovi bylo zhruba 9 měsíců. Víceméně jsem měla štěstí, spolupracovala jsem s manželem na otevření pobočky Ferratum v Čechách tak trochu neoficiálně, jelikož jsem byla ještě na mateřské dovolené. Krátce po spuštění provozu nás navštívil náš CEO (výkonný ředitel) Jorma Jokela, viděl náš společný výsledek, můj přístup k práci a nabídl mi pozici marketingové manažerky pro českou pobočku. Během pár týdnů jsme otvírali další pobočku na Slovensku, která už zůstala „moje“ a ve které působím jako country managerka. Následně jsme otevřeli pobočky v Polsku a ve Slovinsku, což nám přineslo další drahocenné zkušenosti.

Max

Jak jste zvládala skloubit péči o dítě a práci v těch začátcích, když bylo dítě mladší?
Jednoduše si nastavíte pravidla. Samozřejmě musíte někdy něco obětovat, potřebujete silnou podporu rodiny, hlavně babiček, a být si jisté, že vám práce za to stojí. Zároveň si však nemyslím, že by náš syn byl o něco ochuzen. Pokud přijdu domů, mohu s klidem říci, že se na něj těším, nejsem unavená každodenní jednotvárností a mohu se synem vypnout při jeho fantaziích. :o)

Máte partnera, který vám pomáhá, nebo všechno zvládáte sama?
S manželem si dokážeme vzájemně vyjít vstříc a naplánovat si věci tak, abychom nepropadali stresu. Pracujeme oba pro stejnou společnost, což přináší určité výhody. Otevřeně mohu říci, že jsme na vše dva.

Jak se vám spolupracuje s manželem?
Nazvala bych to jako určitý druh symbiózy, jsme začleněni oba do stejného procesu, tudíž oba známe velmi dobře problematiku společnosti. Jsme schopni reagovat na dané věci rychleji než ostatní a v tom je naše síla. Nemáme problém se domluvit na výsledku. Musím přiznat, že jsme z počátku byli považováni za raritu ve firmě, ale dnes už nás všichni berou jako jeden celek.

Povězte nám víc o své práci a pracovní náplni.
Budu upřímná. Svou práci pokládám za nadmíru zajímavou a pohodovou už jen proto, že pracuji pro finskou společnost. Téměř každodenně se učím něco nového, odpadá tedy stereotyp, který časem od práce odrazuje. Starám se o běžný chod pobočky, rozebírám čísla, statistiky, sestavuji reporty, tvořím nové media plány, řeším nové poznatky se svým týmem týkající se profilu našeho zákazníka, co bychom mohli zlepšit, a tím dosáhnout lepších výsledků. Konzultuji současné výsledky nebo jejich zlepšení s finským managementem společnosti, prezentuji svému teamu nové firemní strategie. A samozřejmě nesmím opomenout jednání s obchodními partnery. Jelikož se starám převážně o slovenskou pobočku, dá se říct, že i občas cestuji.

Co se vám na vaší práci nejvíce líbí?
Stejnou otázku mi položil i výkonný ředitel Jorma. Oceňuji otevřený přístup ve firmě, Finové mají jinou mentalitu, nemusíte mít strach sdělit váš názor, byť se to někomu nemusí líbit. Ve Finsku každý ocení vaši upřímnost a snahu zapálit se pro stejnou věc. Na základě toho dostanete neuvěřitelně volnou ruku. Jorma preferuje podnikatelského ducha, poskytne vám zázemí, ale už je na vás, jak s tím naložíte. Stejně tak jako v jiných společnostech je společným cílem plnit stanovené plány, očekávají se od vás jen ty nejlepší výsledky. A vy můžete ukázat, co ve vás je. Existuje zde určitý druh důvěry, kdy se vás nikdo neptá, zda jste přišli včas do práce, důraz se klade na výsledky.
Jsem tedy časově neomezená, mohu si plánovat věci podle sebe a vím, že mám podporu shora. To je pro mě velmi důležité.

Rozhodovala jste se někdy mezi dítětem a kariérou?
Snažím se vše skloubit tak, abych se nemusela rozhodovat mezi dítětem a kariérou.

Je vaše práce časově náročná? Máte čas na soukromý život?
Záleží, z jaké stránky na to člověk pohlíží a jak si to člověk udělá, takové to má.
Jsou dny, kdy se cítím, že na mě dopadá časový pres, ale připadá mi to normální. Nemůže být každý den stejně růžový. :o) A času na soukromý život se rozhodně nevzdávám.

Jak si od práce odpočinete?
Neotvírám doma notebook a věnuji se rodině, zajedeme si na výlet, víceméně spontánně, většinou neplánujeme akce dopředu, protože zákonitě nám vždy do toho něco přijde. Nebo jen tak lenošíme.

xx

Jaké jsou vaše firemní i soukromé plány?
Firemní plány mám jasné, posunout společnost na výsluní, být lídrem v oblasti poskytování krátkodobých spotřebitelských půjček, obhájit pozici firmy na středoevropských trzích.
Soukromé plány: život se plánovat dopředu nedá. Jsem spokojená se svým životem, mám skvělou rodinu a dobré zázemí celkově. Do budoucna uvažuji doplnit si vzdělání v oblasti financí a marketingu, získat větší rozhled od zkušenějších odborníků a z jiných oblastí, než je microloan business.

Co jste chtěla dělat, když jste byla malá?
Když jsem byla malá, chtěla jsem být letuškou, po pár hodinách strávených v letadle mě tato představa opustila (smích).

A co vy? Pracujete? Staráte se o rodinu? Nebo obojí?

   
16.12.2009 - Rozhovory - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [66] monikaa [*]

  Tak ferratum nemají nic moc úroky, ale když opravdu potřebujete půjčit před výplatou tak se ferratum půjčka sms hodí :-)

  superkarma: 0 10.09.2010, 16:20:38
 2. avatar
  [65] dasena [*]

  šikulka

  superkarma: 0 17.12.2009, 09:15:10
 3. avatar
  [64] RenataP [*]

  a jestli chce někdo úkolovat tatínky, tak někde to prostě není možný....

  http://www.blesk.cz/clanek/pro-muze-rozzlobeni-muzi/128728/skoro-polovina-otcu-je-jeste-v-praci-kdyz-jdou-jejich-deti-spat.html

  ráda bych viděla, jak by tohle rozsekla nějaká paní dokonalá....

  superkarma: 0 17.12.2009, 06:43:43
 4. avatar
  [63] RenataP [*]

  Rikina — #56 myslím, že moje babička by to okomentovala stejně...

  Problém v podobných diskuzích je totiž jen jeden. Ženy se dělí na dvě části:

  1. berou dítě jako svůj vlastní závazek a s vyplazeným jazykem bez pocitu vděku komukoliv zvládají vše sami se svým partnerem.

  2. berou dítě jako součást širší rodiny a tudíž jim nepřijde divné zaúkolovat babičky, někdy i tetičky....

  na obou je kus pravdy, a každému co jeho jest nebo jaké má možnosti...

  MMCH - s půjčkou bych ji poslala kamsi, kyrysník nekyrysník! Sml57

  superkarma: 0 17.12.2009, 06:41:51
 5. [62] Dana90 [*]

  tak rodinu ještě nemám,mám dost času myslím a práci bohužel taky ne a to mě dost štve.snažím se jak nejvíc umím,ale prostě se nikde nechytám...Paní managerku obdivuju co všechno zvládá.Sml67

  superkarma: 0 16.12.2009, 22:25:07
 6. avatar
  [61] risina [*]

  wich — #59 To je fakt lichva: https://www.ferratum.cz/

  superkarma: 0 16.12.2009, 22:00:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Qwendolka [*]

  Sml16 To jsem ani netušila, jaká jsem hvězda. Sml79

  2,5 letá dvojčata (nechodí ještě do školky), zaměstnání, studium. Když já si ale uvědomuji, že kdyby nefungovala  babička (pracující) a manžel (pracující a studující), tak jsem asi v .....doma Sml80

  superkarma: 0 16.12.2009, 17:12:50
 2. avatar
  [59] wich [*]

  Stejně jako některé čtenářky pode mnou, považuji tento způsob půjček za obyčejnou sprostou lichvu Sml80

  1. na komentář reaguje risina — #61
  superkarma: 1 16.12.2009, 16:48:20
 3. avatar
  [58] wich [*]

  Každý svého štěstí strůjce.

  superkarma: 0 16.12.2009, 15:41:26
 4. avatar
  [57] Lukáš Čejka [*]

  maje — #55 Si proste objetava Sml52

  superkarma: 0 16.12.2009, 14:47:39
 5. [56] Rikina [*]

  lonkue — #27 noo, vlastně ano, trochu té paní závidím, že si to uměla takhle zorganizovat a postavit všechny kolem do latě. Sml57 Má babička by to nejspíš nazvala "ženská jako kyrysník" - a hodí se to paní Sikorové jistě i v práci, každý si hned vezme tu půjčku a neodmlouvá. Sml58 

  1. na komentář reaguje RenataP — #63
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:47:25
 6. avatar
  [55] maje [*]

  Lukáš Čejka — #54 ty nevíš, že nouze naučila i Dalibora housti?Sml32Sml57 člověk si zvykne na všechno.Sml57

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #57
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:41:30
 7. avatar
  [54] Lukáš Čejka [*]

  maje — #53 Ty hledas zenskou?Sml57Sml52

  1. na komentář reaguje maje — #55
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:36:52
 8. avatar
  [53] maje [*]

  Lukáš Čejka — #51  tomu by to nedošlo, ani kdybych se pod to podepsalaSml32Sml57 teď mě tak napadá, kdybys věděl o někom, kdo má rád děti a práce v domácnosti ho vyloženě nabíjí, tak mi dej vědětSml32Sml58

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #54
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:34:17
 9. avatar
  [52] mi-ki [*]

  German — #34 Znam takoveho muze. Jeho manzelka pracovala a on byl 2 roky doma a staral se o dite i domacnost. A zvladl to obdivuhodne. Tedy alespon muj obdiv za to rozhodne ma.

  superkarma: 0 16.12.2009, 14:32:52
 10. avatar
  [51] Lukáš Čejka [*]

  maje — #49 Teda ze se nestydis Sml31Sml52 Co kdyz si to tu precte?Sml57Sml54

  1. na komentář reaguje maje — #53
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:30:42
 11. [50] German [*]

  lonkue — #47 Ha, takže přece jen jako z amerického filmu! Sml16

  superkarma: 0 16.12.2009, 14:29:04
 12. avatar
  [49] maje [*]

  Lukáš Čejka — #48 milý lukáši, to je ze života. taky jsem několikrát vymýšlela ve spěchu výmluvy - takový, aby jim uvěřil a aby nebyly úplně stupidní.Sml32 (nakonec stupidní byly a on jim uvěřilSml57)

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #51
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:15:59
 13. avatar
  [48] Lukáš Čejka [*]

  maje — #46 Ja nevim, ale vy zeny vzdycky hned vymyslite nejake hororove scenare. Sml52

  1. na komentář reaguje maje — #49
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:05:30
 14. [47] lonkue [*]

  German — #42 mam doma velmi emancipovaneho americana a i ten se musi nahanet a musim tvrde trvat na podileni se na domacnosti....Sml57. I kdyz je fakt, ze s nim je to jednodussi, nez s ceskym pritelem (manzelem)....

  1. na komentář reaguje German — #50
  superkarma: 0 16.12.2009, 14:04:41
 15. avatar
  [46] maje [*]

  Lukáš Čejka — #45 jasně. Sml52Sml52Sml52Sml52"kdo přítel mojí ženy, je přítel i můj, neb obdělává pole, tím šetří potah můj", ty produktivito. jen bych chtěla vědět, jestli bys  to takhle vysvětloval i manželce, kdyby tě načapala Sml32Sml57

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #48
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:59:16
 16. avatar
  [45] Lukáš Čejka [*]

  maje — #44 spravny rozsevac zasije, ale at sklizi jiny - normalni delba prace, zvysuje to profesionalizaci a tim i kvalitu a prodiktivitu Sml57Sml32

  1. na komentář reaguje maje — #46
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:55:51
 17. avatar
  [44] maje [*]

  Sml32Sml57 Lukáš Čejka — #43  v tom případě je fajn, že je takový muž tak rodinný typ - aspoň se zapojí ve více rodináchSml32 na druhou stranu - kdyby se měli opravdu a na plno věnovat dětem, tak byste dorozsévali viď?Sml57

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #45
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:50:53
 18. avatar
  [43] Lukáš Čejka [*]

  maje — #29 když byl u výroby, má být i u výchovy - to tak nemuzes brat, muzi jsou od prirody rozsevaci Sml32

  1. na komentář reaguje maje — #44
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:47:20
 19. [42] German [*]

  lonkue — #40 Já teda naivně doufám, že takoví muži nejsou jen v pohádkách nebo v americkém filmu, ale že snad aspoň ti dnešní mladí budou už trošku jiní.....??Sml80

  1. na komentář reaguje lonkue — #47
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:43:32
 20. [41] German [*]

  maje — #38 Třeba zrovna s ním! Sml16

  superkarma: 0 16.12.2009, 13:40:19
 21. [40] lonkue [*]

  German — #34 a jeste dodam k memu drivejsimu prispevku - taci panove existuji jen v pohadkach, kterymi se krmi mlade, nezkusene a naivni devcata, ktera si pak mysli "Jeee udelame si miminko a on mi bude se vsim pomahat. To bude pohoda...". No a pak procitnou do reality. Proto radim - neverit pohadkam a zaridit si vlastni zivot dobrou organizaci a delegovanim pravomoci.....Sml54. Ale to musi vychazet z te zeny samotne, zadny chlap se do toho dobrovolne nepozene.....Sml24.

  1. na komentář reaguje German — #42
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:37:26
 22. avatar
  [39] maje [*]

  German — #37 ono je to logické, protože tento model tady přetrvával hodně dlouho. a výchovu a hlavně vzory si bereme z domova. na druhou stranu - já chodím domů dřív než manžel, takže je jasné, že vařím já. on má právo přijít domů, v klidu se najíst a chvilku odpočinout. ale pak nevidím důvod, proč by se neměl podílet na výchově. Sml22ale plácat někoho po zádech, za to že zvládám 1 dítě a chodí do práceSml80 není rozhodně jediná. a jak se píše dole, jsou tady holky s 2 nebo 3 dětmi a zvládají to taky v pohodě. tuhle paní můžu obdivovat za to, že se prosadila v práci, má dobrý post,... ale ne za to, že si pořídila dítě, to hlídá někdo jiný a ona to zvládáSml32Sml32

  superkarma: 0 16.12.2009, 13:36:48
 23. avatar
  [38] maje [*]

  German — #34 třeba rozhovor s jejím manželem? Sml32Sml32Sml57

  1. na komentář reaguje German — #41
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:30:44
 24. [37] German [*]

  lonkue — #35 Mně ale připadá, že takhle to neberou jen chlapi (to by se dalo ještě pochopit), ale i ženy. Prostě, děti a domácnost - to je záležitost ryze ženská a pokud náhodou má některá to štěstí, že jí s tím její muž pomáhá - tak to je výhra! Ta se má!

  1. na komentář reaguje maje — #39
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:29:48
 25. avatar
  [36] Vivian [*]

  German — #34 jsou společné, ale ta žena v této oblasti přece jen hraje trochu jinou úlohu než muž... Emancipace-neemancipace, maminka je maminkaSml16

  superkarma: 0 16.12.2009, 13:28:06
 26. [35] lonkue [*]

  German — #34 ano to se mylne domnivas....Sml30. Takovej chlap neexistuje. Jenom v pohadkach....Sml52

  1. na komentář reaguje German — #37
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:23:18
 27. [34] German [*]

  Já se jen těším, až tady bude jednou článek o nějakém muži, který pracuje, má malé děti a ještě stíhá nějaké koníčky. Ráda si přečtu, jak on to všechno zvládá, kdo mu s dětmi pomáhá apod., jelikož jsem se asi mylně domnívala, že děti (i domácnost) jsou společné a tím pádem i péče o ně....Sml80

  1. na komentář reaguje lonkue — #35
  2. na komentář reaguje Vivian — #36
  3. na komentář reaguje maje — #38
  4. na komentář reaguje lonkue — #40
  5. na komentář reaguje mi-ki — #52
  superkarma: 0 16.12.2009, 13:21:36
 28. avatar
  [33] Vivian [*]

  lonkue — #32 a dětem to taky jedině prospěje, když nebudou pořád jenom u maminky Sml16Sml67

  superkarma: 0 16.12.2009, 13:20:45
 29. [32] lonkue [*]

  maje — #29 hmmm... asi se rozchazime v nazorech. Podle me je prave ta schopnost delegovat a delit se o povinnosti spojene s vychovou deti obdivuhodne. Ono je logicke, ze kdyz mama je sama zodpovedna za vse okolo deti, tak ji zbyva mene casu na praci, konicky... Proto si myslim, ze je potreba delegovat. Aby se clovek nezblaznil a nebo nebehal s jazykem na veste....

  1. na komentář reaguje Vivian — #33
  superkarma: 2 16.12.2009, 13:17:16
 30. avatar
  [31] Vivian [*]

  Gwendylon — #17 Já se na jaře stěhuju a babičky budu mít taky přes 200 km daleko, ale jsem už domluvená s kamarádkou, která bydlí tam, co se stěhuju, a má taky malé děti, že si je budeme navzájem hlídat :) A kdyby nebyla kamarádka, tak si najdu na pár hodin týdně paní na hlídání, to nás nezruinuje. Ale Káje už byly dva a možná by mohla do školky, jestli teda někde bude místo :-))

  superkarma: 0 16.12.2009, 13:14:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme