Domácnost

Mám pouštět kočku ven? Co udělat pro její bezpečí

Otázka do pranice: Pouštět, či nepouštět kočku ven? Pokusí se vám na ni odpovědět veterinářka Hanka Žertová v dalším díle seriálu o kočkách. Na kočku venku číhají mnohá nebezpečí...

kočka

Náš seriál o kočkách se blíží ke svému závěru. V tomto díle se dozvíte (opět z úst veterinářky a zvířecí psycholožky Hanky Žertové), jaké nástrahy čekají na kočku venku. Pomineme ale všechna známá nebezpečenství a budeme si povídat přímo a jen o světě kočičím. Co se tedy může stát, když potká kočka kočku venku?

Venkovní boje

zertova

Kočky nemají rády jakékoli omezování. Jsou zvědavé a podnikavé, náruživě loví. Proto stále spousta majitelů koček přemýšlí, zda kočka zavřená trvale v bytě může žít naplno. Přiznám se, že i já občas zapochybuji, jestli je moje kočka opravdu šťastná, když přichází o všechna dobrodružství a požitky, které nabízí venkovní svět. Jenže svoboda bývá příliš drahá. Kočky za ni platí tím nejcennějším - svým zdravím a často i životem. K nebezpečí v podobě aut, psů, zlých lidí, přenosných nemocí a nastražených pastí či jedů se často přidává i ohrožení ze strany vlastního druhu - ostatních venku běhajících koček.

Kočičí přirozenost

Chceme-li trochu nahlédnout do pravidel soužití volně žijících koček, stačí pár dnů pozorovat kočky pohybující se v blízkosti hotelů, nemocnic, lázeňských jídelen či zemědělských objektů. Taková skupinka bývá vlastně jedna velká rodina. Je v ní několik matek s koťaty různého věku, kočky, které zrovna koťata nemají, a pár dorostenců. Jsou-li ve skupince vidět i kocouři, pak se zpravidla chovají velmi plaše a nenápadně. Celou rodinu zpovzdáli kontroluje despotický vládce: Velký, hubený, špinavý kocour s jizvami po celém těle. Je to vítěz mnoha urputných soubojů, který si vybojoval právo předávat své úžasné geny dalším generacím koček. Náplní jeho (často velmi krátkého) života je udržovat si stálý přehled o plodných kočkách a nedopustit, aby je obšťastnil konkurent. Bere-li své poslání příliš vážně, často se nestihne ani pořádně najíst. Na sexuálními orgiemi vyčerpaného plemeníka si pak počíhají oni plaší a nenápadní kocouři, kteří doteď vydatně jedli a v klidu odpočívali, a zkusí s ním změřit síly. Vítěz pak samozřejmě zažene poraženého a navíc pořádně zpráská celý harém, aby nebylo pochyb o tom, kdo tu vládne.

Nebezpečné známosti

Do blízkosti takto uzavřené kočičí společnosti se asi naši mazlíci na svých toulkách po okolních zahradách nedostanou. Jenže všechny nekastrované kočky a kocouři, ať jsou to bezdomovci nebo sousedovi miláčci, se chovají tak, jak jim velí pudy. A ty říkají, že k přežití je nutná agrese. Většinou se dá zařadit do následujících kategorií:

 1. Sexuálně podmíněná agrese: Sexu chtivý kocour slídící po kočkách v říji se pustí do bitky s každým kočičím kožichem, na který cestou narazí, a vůbec nezkoumá, kdo jej nosí. Moudré kočky a kocouři se mu proto z dálky vyhnou.
 2. Mateřská agrese: Kočky jsou vzorné a obětavé matky, které brání svá koťata i před mnohem většími nepřáteli (skutečnými či domnělými) s nasazením života. Není radno je dráždit.
 3. Teritoriální agrese: U kocourů je zaměřena především na střežení sexuálních partnerek. Kočky jsou zase ryze praktické a hlídají si zdroj potravy, popřípadě teplé klidné místečko. Je-li potravy a místa dost, jsou kočky vzájemně tolerantní a dohodnou se na denním rozvrhu, který všechny pečlivě dodržují. Vystřídají se tak nejen u jídla, ale také na pelíšcích a na přístupových cestách. Ty, na které ještě nepřišla řada, v klidu a naprosto nezúčastněně sedí a čekají. Problém nastane obvykle s příchodem zimy. Jeden zdroj tolik koček neuživí a ty se vzájemně vyhánějí do jiných lokalit. Podrážděné hladové kočky pak nejdou pro pádnou ránu daleko.

Pokud se intaktním kočkám v takovémto rozpoložení připlete do cesty váš zvědavý dobrácký kastrát, zachovají se k němu často velmi hrubé. Nešťastník pak přiletí domů jako naježená dělová koule s vytřeštěnýma očima, a když se jej pokoušíte ukonejšit, zuřivě vás podrápe a vyluzuje při tom zvuky, jaké jste z jeho tlamičky dosud nikdy neslyšeli. V lepším případě pak nechce chodit pár dalších dnů, týdnů, měsíců či let ven (podle stupně vyděšení a odolnosti nervové soustavy). V horším případě se rozhodne své dobré bydlo zabezpečit proti případnému vniknutí těch nebezpečných bestií pravidelným a důkladným značkováním okolí oken a dveří, popřípadě i všech strategicky důležitých míst. K těm bezpochyby patří lednička, stůl, kuchyňská linka, mikrovlnka, no a samozřejmě pohovka a většinou i vaše postel. Rozmluvit mu takové počínání rozhodně není jednoduché.

Hana Žertová: Od kotěte ke kočce - jak vychovat bezproblémovou kočku

 • kockaGOLF TIME, spol. s r.o. Pardubice 2011
 • Počet stran: 63
 • Cena: 90,- Kč

Kniha Od kotěte ke kočce obsahuje základní pravidla soužití lidí a koček, která by měli znát všichni, kdo uvažují o koupi kočky, nebo už kočku doma mají. Je určena jak pro čerstvé majitele koťat, které připravuje na všechna úskalí prvních dnů společného života, tak pro všechny obdivovatele a milovníky koček. Autorka pohlíží na tato dokonalá zvířata jako na jedinečné osobnosti a ukazuje, jak se s kočkami domluvit a jak jim správně porozumět. V závěru knihy jsou zmíněny také nejčastější poruchy chování koček.

Knížka je psána jazykem dobře srozumitelným i dětem a doplněna mnoha fotografiemi.

Co udělat pro bezpečí a klid

Chcete-li dopřát své kočce volný výběh, snažte se kromě jiného minimalizovat i nebezpečí, se kterým by se mohla setkat ze strany druhých koček.

 • Kočku i kocoura nechte vykastrovat a zkuste o totéž požádat i vaše sousedy. Zabráníte tak nežádoucímu množení koček a významně snížíte riziko vzájemné agrese.
 • Dbejte na pravidelné odčervování, odblešování a očkování.
 • Často kontrolujte, zda kočka nemá na kůži (především na hlavě, krku, tlapkách) kousance a škrábance. Neošetřené rány rychle hnisají.
 • Nekrmte cizí kočky na vašem pozemku.
 • Umožněte vaší kočce vždy volný přístup domů.
 • Pro rychlé obnovení ztracené duševní rovnováhy vaší vystrašené kočky instalujte do zásuvky feromonový odpařovač Feliway.
 • Jsou-li rizika volného pohybu kočky příliš velká, uvažujte o vybudování velké venkovní voliéry nebo „nepřekonatelného“ plotu kolem zahrady.

Na závěr perlička z mé praxe: Majitelka kastrovaného bengálského kocoura Matyáše, který chodil volně ven na velikou zahradu, začala s podzimem přikrmovat polodivoké kočky, které se k domu stahovaly. Jeden z venkovních kocourů si opakovaně vyřizoval s Leonardem účty. Ten se ho sice nezalekl a vždy se mu statečně postavil, dokonce ho vyhlížel a dožadoval se puštění ven, ovšem doma pak několikrát denně označkoval všechna okna a dveře. Museli jsme to řešit antidepresivy. Od té doby (je to už šest let) je musí užívat každou zimu. Příchod chladných měsíců a toulavých koček jej aktivizuje k obraně vlastního dobrého bydla, přestože onen nepřítel se tam již více neukázal.

MVDr. Hana Žertová
www.hanazertova.cz

Čtěte seriál o kočkách...

   
07.03.2012 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] daska59 [*]

  pinokio — #36 Sml80 bohužel,názor nezměním 10 minut s kočkou v jedné místosti a mohu se udusitSml15,kočku mám,ale jen na zahradě k užitkuSml16

  superkarma: 0 09.03.2012, 19:51:00
 2. [45] Lydia001 [*]

  Já bych kočku ven určitě nepouštěla.

  superkarma: 0 07.03.2012, 22:03:34
 3. avatar
  [44] Vera.Macík [*]

  DanaD — #25 Lyoness — #27 Alka1 — #35miláčkové, k zulíbání Sml30 Sml67

  superkarma: 0 07.03.2012, 20:10:15
 4. avatar
  [43] yutinkaca [*]

  možná jednou kočku pořídím, zatím je doma jen pejsek Sml16

  superkarma: 0 07.03.2012, 20:07:45
 5. avatar
  [42] tajnostii [*]

  Chodí ven a dovnitř,kdy se jimm zachce-pes i kocourSml30

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:50:35
 6. avatar
  [41] ekleinovka [*]

  Vzhledem k tomu,že kočku nemáme,pouštím ven jen svého pejska

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:45:53
 7. avatar
  [40] DanaD [*]

  Lubička — #33 hele staci dat do okna sit proti hmyzu a nebo specialni kocici sit. Jestli mas plastaky, tak ti ram se siti na miru udela primo ta fy co dsela okna.  pokud sit odmitas, tak aspon na venkovnu parapet nalep pasy stareho koberce, kocka bude mit o fous vetsi sanci az bude padat, ze ae zachyti

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:39:56
 8. avatar
  [39] majdis [*]

  Mám ráda kočičky, naši mají tři...ale ty chlupy grrr všude samé chlupy

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:39:32
 9. avatar
  [38] pajda [*]

  Máme koček plnej barák a všechny až na jednoho kocourka chodí ven volně. A mají v tom celkem jasno...

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:38:44
 10. avatar
  [37] DanaD [*]

  daska59 — #34 Sml16 ale jsi ty brepto

  superkarma: 0 07.03.2012, 17:38:02
 11. [36] pinokio [*]

  daska59 — #34 Kecy v kleci,přečtěte si na netu,čím jsou kočky přínosné pro lidi,možná změníte názor

  1. na komentář reaguje daska59 — #46
  superkarma: 0 07.03.2012, 17:27:42
 12. avatar
  [35] Alka1 [*]

  daska59 — #34 Říká kdo? Sml8

  1. na komentář reaguje Vera.Macík — #44
  superkarma: 0 07.03.2012, 17:15:31
 13. avatar
  [34] daska59 [*]

  Kočka do bytu nepatří - spousta alergenů.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #35
  2. na komentář reaguje pinokio — #36
  3. na komentář reaguje DanaD — #37
  superkarma: 0 07.03.2012, 16:36:59
 14. avatar
  [33] Lubička [*]

  no moje kočka se bojí vylést i na chodbu,ale zase paradox je,že bydlíme v sedmém patře a párkrát jsem zahlédla kočku ležet na parapetu z druhé strany okna,tak už v její přítomnosti okno otvíráme jen na ventilačku.

  1. na komentář reaguje DanaD — #40
  superkarma: 0 07.03.2012, 16:35:50
 15. avatar
  [32] DanaD [*]

  Saritka — #29 neni niuc jednodussiho nez ji nechat vykastrovatSml80

  superkarma: 0 07.03.2012, 16:10:45
 16. [31] Trefa [*]

  Trefa:kocicku bych si poridila ,kdybych zila na venkove,ale do panelaku ji nechci.

  superkarma: 0 07.03.2012, 15:58:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] dadma [*]

  Můj syn má v domě také pět koček,tedy čtyři kocoury a jednu kočičku.Kočička je vykastrovaná.Přes zimu se drží docela doma,ale v létě přes den spí a v noci šup a už běhají venku.Kočka je tak chytrá, že když chce domů vyskočí si na parapet u babičky v přízemí a packou klepe na okno.

  superkarma: 0 07.03.2012, 15:19:08
 2. [29] Saritka [*]

  Neteř donesla domů kočku, teď ji stále musí hlídat, aby nepřinesla přírustekSml30

  1. na komentář reaguje DanaD — #32
  superkarma: 0 07.03.2012, 15:04:08
 3. avatar
  [28] LudPa [*]

  Ať neběhají po cizích zahradách, tchán nemá pochopení.

  superkarma: 0 07.03.2012, 14:58:58
 4. [27] Lyoness [*]

  jukl — #24 DanaD — #25 Jo jo, ten muj kocour zrovna tak... Gauc - to je jeho

  1. na komentář reaguje Vera.Macík — #44
  superkarma: 0 07.03.2012, 14:48:07
 5. [26] evamagdalena [*]

  Mám westíka. A tak jen z dálky po očku pozorujeme různé kočičí jedince a jejich život.

  superkarma: 0 07.03.2012, 14:14:07
 6. avatar
  [25] DanaD [*]

  jukl — #24 no ty moje jsou teda zvykle na gauc a televiziSml30

  1. na komentář reaguje Lyoness — #27
  2. na komentář reaguje Vera.Macík — #44
  superkarma: 0 07.03.2012, 14:04:43
 7. [24] jukl [*]

  naši bydlí na vesnici, mají pět koček, stále jsou venku...zdržují se u domu - pod přístřeškem mají své pelíšky...já bych do bytu kočku nechtěla, přeci jen je to zvířátko zvyklé na volnost...

  1. na komentář reaguje DanaD — #25
  2. na komentář reaguje Lyoness — #27
  superkarma: 0 07.03.2012, 13:55:00
 8. [23] Rikina [*]

  Ve městě, na sídlišti, to nejde pustit kočku. Sml80 To už by zpátky nepřišla. Leda ji vzít na vodítko, ale to se nechá velice málo koček. Jednou jsme vzali naši tehdejší kočku, čistě bytovou, na chalupu. V domnění, jak si užije zahradu. Prd, velebnosti. Kočka nevylezla celej víkend zpod postele a nejšťastnější byla po návratu, že je zase doma v bytě, v bezpečí. Sml57 

  superkarma: 0 07.03.2012, 13:40:54
 9. avatar
  [22] phoebe24 [*]

  tak u nás to nefunguje :-(

  superkarma: 0 07.03.2012, 13:20:03
 10. [21] cilani [*]

  datura — #17 řekla bych, že když si pořídíš psa, už k tobě nevlezou..

  superkarma: 0 07.03.2012, 12:32:02
 11. avatar
  [20] DanaD [*]

  datura — #17 a vlastni kocka si neznecistuje pozemek... naucis ji na zachodek a budes mit klid

  superkarma: 0 07.03.2012, 11:38:15
 12. avatar
  [19] Alena613 [*]

  datura — #17

  to by chtělo vykastrovat.

  superkarma: 0 07.03.2012, 11:37:56
 13. avatar
  [18] Alena613 [*]

  DanaD — #16

  to je fakt, k nám cizí kočky nechodí Sml16. A to moje nejsou venku pořád, mají jen vycházky Sml16.

  superkarma: 0 07.03.2012, 11:37:09
 14. avatar
  [17] datura [*]

  DanaD — #16 No nevím jestli by stačila jedna moje na smečku cizích / jedni sousedi 3 a druzí 6 / a jaro na krku, to zas bude v noci řevu a pak plno koťátek Sml31

  1. na komentář reaguje Alena613 — #19
  2. na komentář reaguje DanaD — #20
  3. na komentář reaguje cilani — #21
  superkarma: 0 07.03.2012, 11:35:28
 15. avatar
  [16] DanaD [*]

  datura — #15 porid si vlastni kocku aona tam cizi nepusti, fakt to obvykle fungujeSml16

  1. na komentář reaguje datura — #17
  2. na komentář reaguje Alena613 — #18
  superkarma: 0 07.03.2012, 11:26:56
 16. avatar
  [15] datura [*]

  Co já bych za to dala, kdyby si sousedi svoje kočičky nechali doma jen pro svou potěchu. Koček mají několik, nejsou kastrované, takže počty se stále zvyšují a likvidují moji zahradu. Už mám kolem dokola ostnatý drát a stejně si najdou cestu. Věčně lítat s lopatkou a sbírat exkrementy mě už nebaví a o tom, že vybírají hnízda ptákům ani nemluvím. Nechápu, nač ta zvířata mají, když jsou stejně od rána do večera v práci. Sml80

  1. na komentář reaguje DanaD — #16
  superkarma: 0 07.03.2012, 10:54:41
 17. avatar
  [14] saruz [*]

  Určitě pouštět kočku ven,vždyť proběhnout se potřebujeme i my,taky nejsme neustále zavření doma.Ovšem na podávání antidepresiv jak u koček nebo psů,mám u paní doktorky Žertové svůj názor,velmi ráda je předepisuje a ne vždy to situace vyžaduje.

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:28:54
 18. avatar
  [13] Kytinkak [*]

  kočky se mi moc líbí, ale ty do bytů, šlechtěné, co se toulají venku bych do bytu nechtělaSml23

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:27:25
 19. [12] free [*]

  k rodičům se zatoulala mladá kočička a už tam zůstala.  Je ale polodivoká a nedá se chytit, takže případné kastrování nevím nevím.

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:19:29
 20. [11] pinokio [*]

  Já kočky začátkem jara pouštím ven,bydlíme v rodinném domku a máme velkou zahradu.Obě jsou vykastrované,drží se jenom zahrady a mají volný přístup do domku.

  Nebezpečí hrozí všude u každého,to bychom nemohli vycházet z domu.

  superkarma: 0 07.03.2012, 10:19:26
 21. avatar
  [10] arminka [*]

  kočky nemusím ,ale v podstatě nebezpečí v podobě aut, psů, zlých lidí, přenosných nemocí čeká venku na každého z nás,asi bychom neměli chodit ven,protože často přidává i ohrožení ze strany vlastního druhuSml30

  superkarma: 0 07.03.2012, 09:51:58
 22. avatar
  [9] geriliw [*]

  já sem měla kočku v bytě a obas jsem s ní šla ven...uplně to milovala:D

  superkarma: 0 07.03.2012, 09:50:55
 23. avatar
  [8] Jindriska8 [*]

  Paní doktorka Žertová,píše moc pěkně o kočkách a ráda si počtu.Kočky pouštím pravidelně ven,máme zahradu i dvorek.V noci přespávají doma na chodbě,volný přístup v létě do domu mají.Nevítaného navštěvníka většinou vyštvou.Je zajímavé,že ta jedna vykastrovaná nemusí tu nevykastrovanou a někdy ji ubližuje.Sml22

  superkarma: 0 07.03.2012, 09:41:07
 24. avatar
  [7] řinka [*]

  Svoboda bývá často velmi drahá,to platí nejen o kočkách

  superkarma: 0 07.03.2012, 09:37:06
 25. avatar
  [6] vmarta [*]

  DanaD — #2  krásne kočičky...Sml67Sml67

  superkarma: 0 07.03.2012, 08:48:18
 26. avatar
  [5] Alena613 [*]

  Sml67 Moc zajímavý článek. Jenom někdy je moc těžké donutit sousedy, aby své kočky taky vykastrovali. Někteří ještě toto všechno nechápou.

  Moje kočky taky chodí ven, ale v noci jsou doma a tak cizí moc nepotkávají. Ve dne se u nás cizí kočka naštěstí neukáže.

  superkarma: 0 07.03.2012, 07:29:42
 27. [4] lidicka [*]

  Naštěsti tyto "problémy" nemusím řešit - kočky  nechovámSml30

  superkarma: 0 07.03.2012, 07:28:04
 28. [3] jithule [*]

  hezké kočky

  superkarma: 1 07.03.2012, 07:24:24
 29. avatar
  [2] DanaD [*]

  Sml16 Ja bych si u nas na sidlisti netroufla kocky pustit ven. Maji zasitovany balkon a tam si uzivaji slunicka

  1. na komentář reaguje vmarta — #6
  superkarma: 0 07.03.2012, 06:14:01
 30. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Díky bydlení na vesnici, od jara do podzimu chodí Madlenka ven a lítá si po zahradě, leze po stromech, užívá si to Sml67

  Je vykastrovaná, koťátka nebudou Sml23Sml59

  superkarma: 0 07.03.2012, 04:59:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme