Každý z nás nemá takové štěstí, aby mu celý život vydržely vlastní zuby. Někdo se tak musí dříve nebo později rozhodnout, co bude dělat dál. Jedním z řešení je zubní náhrada.

Mít cizí předmět v ústech je nezvyk, člověk se asi musí nejdřív se zubní náhradou naučit žít, připravit se na úskalí a pomocí odborníků, rad zkušených je překonat. Nakonec si ale zvykneme, jak potvrzuje padesátiletá paní Ema. „Co můžu dělat? Bez zubů nezůstanu.“

zubní náhrada

Můžete nám popsat, jaké jste měla trápení se zuby?
Odjakživa mám paradentózu a problémy se zuby. Často mi krvácely dásně, první zub mi vypadl už v devatenácti, naštěstí to byla stolička, takže mi zubařka udělala můstek. Před třiceti lety se lidi o zuby tolik nestarali, nebyla ani žádná zubní hygiena, o paradentóze se moc nemluvilo… Mně zubařka vždycky jen říkala, že si mám pořádně čistit zuby.

A jak to pokračovalo dál?
Postupně se mi začaly kývat i ostatní zuby, dostala jsem další dva můstky na stoličky. Mezi předními zuby se mi udělala velká mezera, jak už zuby pořádně nedržely v dásních a malinko se hýbaly. Pevných mi jich zůstalo jen pár.

Kdy jste se rozhodla pro zubní náhradu?
Asi před rokem. Skoro všechny zuby už se mi kývaly, takže jsem po konzultaci se zubařem souhlasila, že si nechám udělat zubní náhrady, lidově řečeno protézu. Už jsem se styděla usmívat, jak jsem měla hrozné zuby. Zubař mi udělal otisky, byl hodně pečlivý, všechno mi vysvětlil.

Jak dlouho trvalo, než jste zubní náhradu dostala?
Nevím, asi měsíc. Nejdřív jsem dostala provizorní protézu, kterou jsem nosila, když mi zubař vytrhal vlastní zuby. Zůstaly mi asi čtyři, ostatní už v dásních nedržely. A musím říct, že ze začátku to byl strašný pocit, mít v puse něco cizího.

Ona asi ta provizorní náhrada nebyla úplně ideální.
To samozřejmě nebyla, tím jsem se utěšovala. Tu pravou náhradu mi několikrát zkoušeli, vybrala jsem si barvu, nechtěla jsem úplně bílou, aby to nebylo jako pěst na oko, dvakrát mi ji ještě brousili, aby dobře seděla. Když jsem v ní pak odešla od zubaře, cítila jsem se konečně zase jako člověk.

zubní náhrada

Jak jste si na ni zvykala?
Moc dobře ne, trvalo mi to dlouho. Jsem hodně citlivá a cizí předmět v puse mi dost vadil. Ze začátku mě trochu bolely i dásně, jak na ně náhrada tlačila, ale to časem ustalo. Pak už mi vadila jen jediná věc – bála jsem se, že mi protéza vypadne, třeba když se budu smát nebo při jídle.

Ale na to přece existují různá lepidla, fixační krémy, speciální prostředky, ne?
Však jsem je taky začala používat, a od té doby už mi protéza ani nevadí. Dneska už naštěstí mají fixační krémy příjemnou chuť a vydrží celý den.

Máte nějakou radu pro ty, co s náhradou začínají?
Určitě nenechat se vykolejit prvními neúspěchy. Jde přece o to, abychom se s náhradou sžili a měli dobrý pocit, že v ústech nic nechybí. I pro mě to bylo těžké, ale díky lékaři, rodině a vhodným fixačním prostředkům se to nakonec povedlo.

Náš tip – zajímavé tipy pro vás, kdo začínáte se zubní náhradou najdete na této stránce:

http://www.corega.cz/jak-mam-pouzivat-zubni-nahradu/ a na http://www.corega.cz/zivot-se-zubni-nahradou/

Výraznou pomoc při používání zubních náhrad přináší fixační a čisticí přípravky např.  značka COREGA®.

Corega

Corega

 

Reklama