Celulitida, odborně nazývaná také lipohypertrofie či dermatopannikulóza, postihne dříve či později 80 až 90 % žen. Netrpí jí jen ty staré a obézní, ale i mladé a štíhlé dívky. Celulitidě se podle jejího vzhledu také říká pomerančová kůže, méně poeticky se jí dříve říkalo kůže prasečí. Označujeme tak dolíčky a hrbolky na kůži, vzniklé v důsledku zvětšování tukových buněk a specifického uspořádání ženského podkožního vaziva. Muži totiž, až na výjimky, celulitidou netrpí.

 

Může za ni vazivo!

Je to skutečně tak - za celulitidu může především naše podkožní vazivo. To mužské totiž tvoří jakousi síť, a tak se při zbytnění tukových buněk roztahuje do stran a povrch kůže zůstává hladký. Ženy však mají provazce vaziva souběžné a kolmé na povrch kůže. Když pak začnou tukové buňky růst, derou se cestou nejmenšího odporu a vytváří hrbolky, zatímco v místě úponu vazů vznikají dolíčky.

 

Pozor na hormony!

Za zmnožení a růst tukových buněk může mimo jiné i ženský hormon estrogen - proto je vznik celulitidy často spojen s počátkem užívání hormonální antikoncepce, s těhotenstvím nebo s klimakteriem. Estrogen ovšem také změkčuje vazivo, a to se pak snáze napíná. Celulitida se nejčastěji objevuje na zadní straně stehen a pak se šíří na stranu vnitřní, na boky, břicho, hýždě i na zadní stranu paží. V některých případech může celulitida postihnout prakticky celý povrch kůže.

 

Začíná nenápadně

Celulitidou, jak již bylo uvedeno, se označuje typ určitého zvrásnění kůže se vznikem dolíčků a hrbolků. Nejdříve je patrná na zadních stranách stehen. Teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží. V extrémním případě se může takto změnit celý povrch kůže.

 

Čtyři stádia

Existují v podstatě čtyři stádia celulitidy. První z nich, takzvanou pomerančovou kůži, zjistíme štípacím testem - když sevřeme kožní řasu. Hrbolky a dolíčky jsou totiž viditelné jen při tlaku na kůži. Ve druhém, manekýnském stádiu, už se hrbolky objevují i při prostém napětí svalů nebo při sezení na tvrdé podložce či proti ostrému světlu. Ve třetím stádiu už jsou nerovnosti na první pohled patrné. Ve čtvrtém stádiu pak dochází ke vzniku hrubých nerovností, k bolestivost a otokům.

 

Proč ji někdo má a někdo ne?

Celulitida je stejně tak záležitostí životního stylu jako genetické predispozice. Její vznik podporuje stárnutí, nadváha, hormonální výkyvy v organismu - puberta, těhotenství, klimakterium - kouření a pití alkoholu, špatný pitný režim, nedostatek pohybu, časté prochládání partií stehen a hýždí, pokusy o hubnutí s následným jo-jo efektem, ale také dědičné předpoklady.

 

Existuje zázračný krém?

K odstranění celulitidy nám nepomohou žádné zázračné krémy ani pilulky. Pokud se nacházíme v prvních dvou stádiích, může nám pomoci trochu zdravě zhubnout, zlepšit pitný režim a přidat pohyb. Různé krémy mají samozřejmě podpůrný efekt - stejně důležité jako jejich složení je ovšem i masáž při jejich vtírání do pokožky - nestačí na sebe krém prostě jen tak nanést. Také různé tabletky a nápoje mohou tím, že zlepší vnitřní výživu kůže, přispět k odstranění celulitidy - péče však vždy musí být komplexní.

 

Když už je zle

Ve vyšších stádiích je na místě odborné dermatologické vyšetření a komplexní péče. Rozhodně bychom se měly vyvarovat radikálních diet s následným jo-jo efektem, ale třeba i sportů s prudkými změnami tempa a směru, jako je například squash nebo tenis. Prospívají naopak sporty s plynulou zátěží, jako je chůze, tanec, běh nebo cyklistika. Důležité je dodržovat pitný režim a zkonzumovat alespoň tři litry vody, minerálek nebo bylinkových čajů denně. Černý čaj, káva nebo džusy se do příjmu tekutin nezapočítávají.

 

Lymfatická drenáž a liposukce

Prospěšná je také lymfatická nebo-li mízní drenáž. Jde o techniku jakési jemné masáže, která aktivuje pomalými tahy a tlaky na kůži lymfatický systém. Méně účinné, ale také užitečné je střídavé sprchování postižených partií studenou a teplou vodou. Liposukce nás celulitidy nezbaví, stejně jako nám nepomůže proti nadváze. Pokud se nám však v některých partiích ukládá nadbytečný tuk a nedaří se ho odstranit cvičením, může být vhodnou preventivní metodou.

 

Reklama