Zabodnout si o svátcích do krku kapří kost, to není žádná legrace. Ale historky z toho legrační bývají. Tahle se udála mému kamarádovi Vojtovi - kapr zákeřně zlikvidoval skoro celou rodinu...

bone

Když mi nedávno náš šéfredaktor vyprávěl o šikulovi, který skončil mezi Vánočními svátky třikrát na pohotovosti s kostí v krku, vybavil jsem si příhodu, která se kdysi stala mému kamarádovi Vojtovi. Nazval jsem ji „Kapr na studeno“.

Kapr na studeno

Vojta vyrůstal ve velké rodině. V domácnosti jich bylo celkem pět - on, sestra, mamka s taťkou a babička.

Byl po Štědrém dni, čas dojídání zbytků ze štědrovečerního stolu. A tak se stalo, že mátožné kroky všech členů rodiny vedly ráno do lednice - šup s kouskem kapra na talíř, vedle něj kydnout trochu salátu a zase zpátky do pelechu. Postupně si takhle pro porci kapříka přišli, až na maminku, všichni.

„Co to dlabeš, ségra?“
„Kapra
.
„Jo, dobrej nápad.“

Jenže dlabání kapra nakonec moc dobrej nápad nebyl... „Eh... eh... he-le, aasi mám v krku kost,“ vypravila ze sebe Vojtova sestra, když se Vojta vrátil z kuchyně a zakousl se do své porce.

Ale - blbost, pomyslel si Vojta, když tu najednou i on sám ucítil v krku nepříjemné píchání: „Eh... eh... fuj... jaá taky...

A tak se sourozenci vypotáceli do ložnice rodičů, kde zrovna kaprem dávil tatík. Nedlouho na to se ozvalo známé: „Eh.. eh...“ i z bábinčina pokoje.

„Ten kapr málem zákeřně zlikvidoval celu famílii. Zachránila nás mamka,“ bavil historkou kamarády ještě roky Vojta, „zavolala pohotovost a doktor ze záchranky se mále udávil smíchy. Eh... eh... jako by měl v krku kapří kost.“

Jiřina Ernestová, tisková mluvčí pražské Zdravotnické záchranné služby, mi sdělila: „Lidé a novináři se mylně domnívají, že jezdíme v období vánočních svátků hojně vytahovat zabodnuté rybí kůstky z krku, ale tak tomu není. Díky přejídání dochází k intoxikacím organismu, žaludečním a žlučníkovým kolikám, kolapsům. Doba je náročná i na psychiku člověka, když je o Vánocích sám, snadněji propadá depresím."

Takže buďte v klidu, milé čtenářky, kuriózní nehoda s kostí v krku se vám pravděpodobně v tomto období nestane. Obrňte se ale pevnými nervy a připravte si prášky na trávení.

Reklama