Rodina

Mám hyperthyreozu a chci dítě

Třicetiletá Hanka má dlouhodobé problémy se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Před několika lety dokonce kvůli své nemoci samovolně potratila. Dlouho se bála znovu otěhotnět. Ze strachu, že o dítě opět přijde, nebo že se nenarodí zdravé.

těhotenství

Ale touha po miminku byla tak velká, že se rozhodla to riziko podstoupit. Absolvovala důkladné vyšetření a vše nasvědčovalo tomu, že by mohla znova otěhotnět. Novinku, že čeká dítě, všem oznámila s obrovskou radostí, ale netušila, co bude následovat.

Už začátek jejího těhotenství probíhal velmi dramaticky. Vyzvracela vše, co pozřela, celé dny proležela v posteli a nebyla schopná dělat vůbec nic, jak byla zesláblá. Za dva měsíce zhubla pět kilo a nakonec skončila v nemocnici na kapačkách. Další testy prokázaly, že se její štítná žláza opět „ozvala“ a bude nutná léčba. Bez ní by mohlo dojít k vážnému poškození mozku dítěte, které by mělo trvalé následky.

To jí samozřejmě na klidu nepřidalo, ale s případnými riziky byla seznámena a s nimi do těhotenství šla. Začala brát léky a její stav se rychle zlepšil. Teď už je v šestém měsíci a miminko se podle všech testů vyvíjí tak jako u zdravé ženy.

I když si nepřipouští, že by to mohlo dopadnout špatně, červíček pochybností v ní přece jen hlodá. A bude asi hlodat do té doby, dokud neporodí zdravé dítě.

Možná si řeknete, že by vám to za ten stres, že přivedete na svět postižené dítě, nestálo, ale nikdy se nemůžete úplně vžít do role ženy, která tolik touží po dítěti. Všichni s ní žijeme a držíme jí palce.

Nechtěla jsem se jí moc vyptávat na podrobnosti, ale chtěla jsem vědět o souvislostech těhotenství versus nemoc štítné žlázy víc, tak jsem zavolala gynekoložce Dagmar Sládkové, aby mi to jako laikovi vysvětlila.

Pokud má žena se štítnou žlázou problémy, a přesto chce miminko, co má dělat?
Štítná žláza v těhotenství zvyšuje svoji aktivitu i u jinak zdravých žen. Její činnost povzbuzuje i tzv. těhotenský hormon. To souvisí i s těhotenským zvracením a nevolností. Většina žen, které v první třetině těhotenství zvrací, mívají zvýšenou činnost štítné žlázy.

Pokud má problémy se štítnou žlázou už před otěhotněním, určitě by měla absolvovat endokrinologické vyšetření. Rozhodně bych ho doporučila i ženě v případě, že se onemocnění vyskytuje v rodině. Nejlépe již před plánovaným těhotenstvím, nejpozději v jeho prvních týdnech.

Jestliže o svém onemocnění ví a léčí se, dítě i ona by měly být v pořádku. Když žena s mírnější formou hypertyreózy otěhotní, měla by být léčena minimálními dávkami léků, které jsou nezbytné pro její zdravotní stav.

V každém případě musí být informována o možném riziku poškození plodu léčbou (může vést k porušení mozku a následnému zpomalení vývoje plodu). U těžších poruch se proto raději doporučí umělé ukončení těhotenství.

Čtěte také

   
29.04.2011 - Těhotenství a porod - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] ekleinovka [*]

  Je to potvora,také mne zlobí,dokonce tak,že mi už hrozili operací anebo léčbu radiojodem - která má také pěkné vedlejší účinky.Já myslím,že jsem si to podvědomě vypěstovala ze stresů v soužití s bývalým mužem

  superkarma: 0 22.02.2012, 19:59:04
 2. [8] Ryor [*]

  řešit v tomto případě pravopis je pěkná hovadina...           Já mám také nemocnou štítnou žlázu a doufám že v těhotenství nebudu mít problémy, miminko taky moc chci... Přeji hodně štěstí oboum.

  superkarma: 0 05.05.2011, 18:01:38
 3. avatar
  [7] Ginger20 [*]

  pravopis bych v tomto případě určitě neřešila! Přeji jen hodně štěstí ať se miminko narodí zdravé, ja takové štěstí neměla! Sml13

  superkarma: 0 02.05.2011, 08:20:25
 4. avatar
  [6] Kimmy [*]

  Fiiiiha... to nie su dobre spravy

  Mne tiez pred dvoma rokmi zistili zvysenu funkciu stitnej zlazy, pri vypytovani sa rodinnych prislusnikov sme dosli k zaveru, ze to moze (a zrejme aj bude) nejak geneticke dane... Sml80

  Potom o sest mesiacov na to mi zase zistili zvysenu hladinu hormonov stitnej zlazy, endokrinolog diagnozu urcil tusim ako "painless subacute thyrotoxicosis" (sorry, neviem ako sa to pise po slovensky), a musela som brat urcity kratky cas lieky a kazde dva tyzdne chodit do nemocnice na krv, co bolo trochu neprijemne iba z toho hladiska, ze som kvoli tomu vzdy vynechavala z prace...

  Nakoniec sa to ustalilo, ale aj tak musim chodit kazdy rok na kontrolu a pri poslednej navsteve mi endokrinolog velmi kladol na srdce, ze pri pripadnom otehotneni mu to musim oznamit, lebo vtedy to velmi dokladne monitoruju.... to som ale nevedela, ze by nesledovane tehotenstvo pripadne mohlo mat taketo negative vazne nasledky, ze by sa dieta mohlo narodit s poskodenim mozgu, brrrr...Sml2

  Tak snad len good luck Sml72

  superkarma: 0 29.04.2011, 18:24:25
 5. avatar
  [5] Barbucháč [*]

  Altamora — #4 ale v té první připomínce vůbec nešlo o hSml33

  superkarma: 0 29.04.2011, 15:04:30
 6. avatar
  [4] Altamora [*]

  Radek Kříž — #2 Myslím, že od té doby, co nepíšeme theorie, ale teorie, můžeme psát i hypertyreoza, hypertyreóza (např. http://www.atlasnemoci.cz/stitna-zlaza/hypertyreoza/, http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/hyperthyreoza). Já jsem absolvovala gymnasium, ale moji potomci gymnáziumSml32 Holt časy se mění a pravopis s nimi.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #5
  superkarma: 0 29.04.2011, 11:45:45
 7. avatar
  [3] Barbucháč [*]

  absolvovala jsem s hyperthyreozou dvě těhotenství, byla jsem pod kontrolou endokrinologa a všechno proběhlo OKSml67 

  Člověk asi nesmí zbytečně moc myslet na případná negativa a má brát věci tak, jak jsouSml80

  superkarma: 0 29.04.2011, 09:08:54
 8. avatar
  [2] Radek Kříž [*]

  sieglinde — #1 Děkujeme za upozornění.

  1. na komentář reaguje Altamora — #4
  superkarma: 0 29.04.2011, 08:09:28
 9. [1] sieglinde [*]

  Minule tu byla interkontinence misto inkontinence, Greek misto Grieg a ted hyperteoza misto hyperthyreozy . Kdyz uz opisujete, tak aspon poradne.

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #2
  superkarma: 0 29.04.2011, 06:25:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme