Rodina

Mám homosexuální dítě, co s tím?

Jak vidí homosexualitu svých dětí rodiče, to jsme zjišťovali mezi přáteli i na internetu. A oslovili jsme i jednu osobnost: Známý fotograf Robert Vano se se svou orientací rodičům nikdy nesvěřil.

homosexual

Mnoho rodičů má s homosexualitou svých dětí problém. Moje kamarádka Veronika se mi svěřila, že se to mámě bála říct. Zvlášť poté, co měla vážný vztah s mužem. Její obava byla oprávněná, rodiče tu zprávu nepřijali vůbec dobře a celou situaci musela dávat do pořádku babička. Čas ale vše spravil. „Trvalo to něco málo přes rok. Nejdřív si mamka myslela, že mě to přejde, vzpomíná Verča. Nakonec se ale vše srovnalo a Veronika už smí za rodiči chodit se svou přítelkyní.

Jinak svou orientaci a vztah s rodiči vidí sedmnáctiletá slečna Mirka...

„Jsem lesbička a nenávidím svoje rodiče,“ tvrdí: „Nenávidím je tolik, že toužím, aby zemřeli! Nedokážete si představit, jak já je nenávidím... Za všechno mohou jejich debilní názory na homosexualitu, která je přece naprosto přirozená věc.“ A co Mirce její rodiče provedli? Svěřila se jim, ale oni to nehodlají respektovat. Dostává zákazy, příkazy, a kdykoli se v televizi či třeba na reklamním billboardu objeví nějaký slavný homosexuál či lesbička, je ústy rodičů okamžitě kritizován.

Robert Vano

Slavný fotograf Robert Vano je gay. Jak na jeho sexuální orientaci reagovali jeho rodiče?
Moji rodiče se to nikdy ode mě nedozvěděli. Vyrůstal jsem v padesátých letech, a to se o sexu nemluvilo. Na jižním Slovensku si katoličtí kluci mohli něco začít s holkou až po svatbě. Odmaturoval jsem a v osmnácti emigroval. Vrátil jsem se až, když mi bylo pětačtyřicet. Táta už zemřel a maminka to asi věděla, protože jsem měl v rodném městě výstavu nahých kluků. Ale nikdy se mě na to nezeptala a já jí to v jejích pětasedmdesáti nechtěl říkat. Takže vlastně nevím, jestli to věděla, než zemřela, ale mámy vycítí všechno.

Jak vidí homosexualitu dětí další rodiče?

Následující názory jsem našel v internetových diskuzích, jména jsem pozměnil, abych zachoval anonymitu...

Otec Petr (47 let), úředník
Kdyby můj kluk byl homosexuál a řekl mi to, tak fakt nevím, co bych mu řekl. Chtěl bych být tolerantní, chtěl bych to brát v pohodě, ale vím, že by to skončilo tak, že bych s ním do konce života nepromluvil, a možná ho i vydědil... Navíc bych měl panickou hrůzu, že se to někdo dozví.

Maminka Anna (32 let), na mateřské
Mít homosexuální dítě, to musí být katastrofa. Já mít takové dítě, tak mu šlápnu na krk, ať se kouká vzpamatovat. Vždyť je to proti přírodě, br...

Maminka Marcela (44 let), učitelka
Člověk se do té situace nedokáže vžít, dokud se mu to samotnému nestane. Myslím ale, že každý milující rodič se s tím vypořádá. Mně to trvalo několik měsíců. Hlavou mi kolovala spousta otázek, bála jsem se hlavně nemocí a toho, že jednou nebudu mít vnoučata. Vlastně jsem to ale tak nějak vždycky tušila. No, dcera mě svým přístupem překvapila a já se ji teď snažím s její partnerkou maximálně podpořit. Jednou by chtěly vlastní dceru, jen ještě přesně neví, jak to zařídit.

Otec Radim (38 let), barman
Syn nám to řekl nedávno a nemám s tím problém. Nezáleží přece na tom, jestli si jednou domů přivede kluka, nebo holku, hlavně aby byl šťastnej... i když v tu chvíli jsem se rozbrečel. Je to hodně velký vyznamenání, když za váma přijde dítě s takovym doznánim.

Maminka Lýdie (52 let), lékařka
Těžce jsem nesla jen to, že jsem to sama nepoznala, neporozuměla náznakům a syn musel sebrat odvahu a říct mi to na rovinu. Takže v době, kdy se tím trápil, jsem mu nemohla pomoct, protože jsem nic nevěděla. Myslím, že mluvení o problému je moc důležité právě kvůli pochopení. Měla jsem největší strach z AIDS, takže jsem potřebovala rozebírat detaily, a to se mu moc nelíbilo. Právě proto jsem zabrousila na fóra s touhle tématikou a pročítala všechny názory, příspěvky a tak... abych se ho nemusela ptát na všechno.

Jak byste reagovala na homosexualitu vašeho dítěte vy?

Kam dál?

   
10.11.2011 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [17] ekleinovka [*]

  Jak může zavrhnout vlastní dítě - má to v genech,nic s tím neudělá,nechápu

  superkarma: 0 30.11.2011, 19:31:26
 2. avatar
  [16] ladouch [*]

  mě se to naštěstí netýká, ale nikdy bych svoje ddítě nezatratila

  superkarma: 0 27.11.2011, 17:53:20
 3. avatar
  [15] hubajda [*]

  átéčko — #7 moje rec Sml67Sml59

  superkarma: 0 26.11.2011, 22:48:57
 4. avatar
  [14] átéčko [*]

  Vivian — #13 Sml22Sml67

  superkarma: 0 21.11.2011, 13:39:55
 5. avatar
  [13] Vivian [*]

  Tak tohle fakt vůbec neřeším... O sexu dceru informuju, ale s kým ho bude provozovat, to bude jednou čistě její věc. Pokud se u ní projeví menšinová orientace, tak to holt budu muset přijmout. Tak si přivede holku, no... Hlavně aby to byl hodnej a slušnej člověk a aby ona byla šťastnáSml54, pohlaví je to poslední, co mě zajímá...

  1. na komentář reaguje átéčko — #14
  superkarma: 0 21.11.2011, 10:54:01
 6. [12] molly [*]

  Homo nebo hetero? To mě netrápí, ale vadilo by mi kdyby si dcera přivedla chlápka který jí bude tlouct, výplatu(když bude makat) celou prochlastá a jediné co naučí jejich děti budou sprostá slova a násilí. Takže: nežli šovinistické prase to ať domů raději dotlačí křehkou dlouhovlásku!

  superkarma: 2 10.11.2011, 23:08:44
 7. avatar
  [11] kobližka [*]

  Nevím,jak někdo může zavrhnout svoje dítě jenom proto,že je homosexuál.Víte,kolik potřebovalo odvahy,aby se s tím nejdřív samo vyrovnalo a potom doma přiznalo? A někteří rodiče,místo,aby mu pomohli,stáli při něm,tak se odtáhnou a zaujmou negativní postoj.Stydí se.....co tomu řeknou známí a sousedi.Tak já nevím - záleží vám víc na svém dítěti,nebo na nějaké paní Vocáskové?Rozhodně bych to neviděla jako tragédii.Podívejte se na rodiny,kde mají nevyléčitelně nemocné dítě,nebo postižené....to je potom k zoufání.Ale tohle?Prosím vás,snad žijeme v jednadvacátém století.Určitě bych taky neskákala metr vysoko,kdy s tím moje dítě přišlo,ale neodsoudila bych ho a v té situaci bych ho podržela.

  Názory pana Petra a maminky Anny jsou zoufalé.Zrovna tak jako sedmnáctiletá Mirka,která svoje rodiče nenávidí tak,že si přeje,aby umřeli.Za všechno prý můžou jejich debilní názory na homosexualitu...To je hrůza,co napsala!Asi by nejdřív potřebovala na pr*el za tu drzost.

  Nevím,jestli je homosexulita naprosto přirozená věc,jak píše,to musí zodpovědět odborník.Přirozená asi není,ale je chápána a tolerována.

  A ten argument s vnoučaty.....já nevím,ale copak kvalita života je jenom v vnoučatech?To nám dospělé dítě nemůže přinést radost i bez nich?

  superkarma: 2 10.11.2011, 15:36:19
 8. [10] funnka [*]

  mě by to nevadilo.Můj synovec si hraje s panenkama a chce nosit šatičky.Švagr mu to pořád zakazuje.Já si spíš myslím,že mu tím ubližuje.Já bych počkala,až jestli ho to přestane bavit

  superkarma: 1 10.11.2011, 12:11:14
 9. avatar
  [9] Altamora [*]

  Teď jsem někde četla blog o homosexuálech a teplouších. Byl trochu homobobní. I tak jsem s autorem v jedné věci souhlasila - homosexuálové mi nevadí, teplouši ano. Rozdíl je v tom, že ti první mají menšinovou sexuální orientaci a žijí svůj normální život, třeba i se stálým partnerem, a neobtěžují tím své okolí, zatímco ti druzí mají potřebu dávat svoji orientaci na odiv. Akce jako Prague Pride mě dost odpuzují. I kdyby tam všichni byli heterosexuální. Tenhle povyk není nic pro mě. Ne snad, že bych takové akce zakázala, to ne, ale moji podporu by rozhodně nezískají. Okázalost je něco, co mě odpuzuje.

  Co bych dělala, kdyby moje dítě bylo gay nebo lesba? Nic. S tím se nedá nic dělat. Nejásala bych, ale zvykla bych si. Nevěšela bych to na nos každému, ani bych se za to nestyděla. Proč bych měla?

  superkarma: 3 10.11.2011, 10:51:54
 10. [8] pramati [*]

  Dcera ma 8 let a asi od 3 let se zamilovava do kluku i do holek, ze se ji libi ta konkretni osoba bez ohledu na pohlavi.

  Asi bych byla zaskocena, ale asi bych to nebrala extra daramaticky, jen bych potrebovala trochu casu.

  superkarma: 0 10.11.2011, 08:56:04
 11. avatar
  [7] átéčko [*]

  IRISS215 — #6 Je to tak! I když si hodně lidí myslí, že si tuhle cestu tihle "jiní" vybrali. Z toho se nadá vyspat, vystřízlivet, vyléčit... Ale můžeme být tolerantními.

  1. na komentář reaguje hubajda — #15
  superkarma: 0 10.11.2011, 08:50:16
 12. avatar
  [6] IRISS215 [*]

  Sml16Vím, pro někoho je těžké pochopit, že jejich dítě je jiné, ale láska si nevybírá. Osobně si mywslím, že štěstí vlastního dítěte je na prvním místě každé normální mámy a pokud to některé nedokáže respektovat, tak to není snad ani mámaSml15nemusí se nám to líbit, ale měly by jsme toto jejich rozhodnutí respektovat a snažit se jim pomoci!! Nikdy bych své dítě za to jaké je neodvrhla!!! a ten kdo to udělal, dělá nebo chce udělat, tak dle mého názoru není rodič v pravém slova smyslu. Toto není nemoc, která by se dala léčit. Lidi by už měli být konečně tolerantní k geyům, lesbičkám, transexuálům, crossdresserům i transvestitům a měli by je brát takové jaké jsou. Takových lidí jsem poznala již hodně a jsou to lidé stejní jako my heterosexuální, jsou zábavní, milí prostě obyčejní lidé a mimochodem, každý máme své chyby a jak řekl jeden psychiatr -"Nikdo není normální" a Já s tímto plně souhlasím!!!!Sml22

  1. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 10.11.2011, 08:46:46
 13. avatar
  [5] řinka [*]

  Nic co si zasadili to mají je to holt životSml16

  superkarma: 0 10.11.2011, 08:38:43
 14. avatar
  [4] átéčko [*]

  Prožívala jsem to spolu s kamarádkou, které se tohle stalo. Něco jiného je tohle žít v anonymním velkoměstě, něco jiného v malé vesničce. 

  Kamarádka tak plakala, že mi to ani nemohla říct. Ale byla jsem na svatbě její dcery a moc se mi tenhle obřad registrace líbil.

  Je to úplně normální rovnocenný vztah, jenže v něm jsou dvě dívky. Ty zrovna plánují jak vyřešit mateřství, protože náš zákon nepovoluje umělé oplodnění lesbického páru, pokud žijí v registrovaném svazku. A já jim moc fandím!Sml67

  superkarma: 0 10.11.2011, 07:49:07
 15. avatar
  [3] kominice [*]

  Jako máma mám své děti ráda. Od narození, od prvního úsměvu, dokonce i v době kdy jim rostly zuby, potkala je puberta..... Jsou moje se vším co k nim patří. Říct mi syn, že je na kluky, nebo holka na holky..... tak mě to asi zarazí, ale žádná scéna by se nekonala. Mě je jedno kdo s kým funí do peřin, důležité je to, aby ten člověk byl šťastný. A pokud by šlo o mé děti, jejich štěstí by pro mě bylo dvojnásob důležité.

  superkarma: 0 10.11.2011, 07:47:16
 16. avatar
  [2] enka1 [*]

  Asi jako O-M, přemýšlím o tom dlouho a často, už teď vím, že bych s tím byla vyrovnaná a svoje dítě bych milovala dál úplně stejně, protože je to zlatý člověk s velkým srdcem.Sml24

  superkarma: 0 10.11.2011, 07:07:26
 17. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Přemýšlela bych, jak to zařídit, abych se dočkala vnoučete.

  Rozhodně bych se ale dítěte nezřekla. A co si myslí ulice? Ta mě neživí.

  superkarma: 1 10.11.2011, 06:40:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme