Jak vidí homosexualitu svých dětí rodiče, to jsme zjišťovali mezi přáteli i na internetu. A oslovili jsme i jednu osobnost: Známý fotograf Robert Vano se se svou orientací rodičům nikdy nesvěřil.

homosexual

Mnoho rodičů má s homosexualitou svých dětí problém. Moje kamarádka Veronika se mi svěřila, že se to mámě bála říct. Zvlášť poté, co měla vážný vztah s mužem. Její obava byla oprávněná, rodiče tu zprávu nepřijali vůbec dobře a celou situaci musela dávat do pořádku babička. Čas ale vše spravil. „Trvalo to něco málo přes rok. Nejdřív si mamka myslela, že mě to přejde, vzpomíná Verča. Nakonec se ale vše srovnalo a Veronika už smí za rodiči chodit se svou přítelkyní.

Jinak svou orientaci a vztah s rodiči vidí sedmnáctiletá slečna Mirka...

„Jsem lesbička a nenávidím svoje rodiče,“ tvrdí: „Nenávidím je tolik, že toužím, aby zemřeli! Nedokážete si představit, jak já je nenávidím... Za všechno mohou jejich debilní názory na homosexualitu, která je přece naprosto přirozená věc.“ A co Mirce její rodiče provedli? Svěřila se jim, ale oni to nehodlají respektovat. Dostává zákazy, příkazy, a kdykoli se v televizi či třeba na reklamním billboardu objeví nějaký slavný homosexuál či lesbička, je ústy rodičů okamžitě kritizován.

Robert Vano

Slavný fotograf Robert Vano je gay. Jak na jeho sexuální orientaci reagovali jeho rodiče?
Moji rodiče se to nikdy ode mě nedozvěděli. Vyrůstal jsem v padesátých letech, a to se o sexu nemluvilo. Na jižním Slovensku si katoličtí kluci mohli něco začít s holkou až po svatbě. Odmaturoval jsem a v osmnácti emigroval. Vrátil jsem se až, když mi bylo pětačtyřicet. Táta už zemřel a maminka to asi věděla, protože jsem měl v rodném městě výstavu nahých kluků. Ale nikdy se mě na to nezeptala a já jí to v jejích pětasedmdesáti nechtěl říkat. Takže vlastně nevím, jestli to věděla, než zemřela, ale mámy vycítí všechno.

Jak vidí homosexualitu dětí další rodiče?

Následující názory jsem našel v internetových diskuzích, jména jsem pozměnil, abych zachoval anonymitu...

Otec Petr (47 let), úředník
Kdyby můj kluk byl homosexuál a řekl mi to, tak fakt nevím, co bych mu řekl. Chtěl bych být tolerantní, chtěl bych to brát v pohodě, ale vím, že by to skončilo tak, že bych s ním do konce života nepromluvil, a možná ho i vydědil... Navíc bych měl panickou hrůzu, že se to někdo dozví.

Maminka Anna (32 let), na mateřské
Mít homosexuální dítě, to musí být katastrofa. Já mít takové dítě, tak mu šlápnu na krk, ať se kouká vzpamatovat. Vždyť je to proti přírodě, br...

Maminka Marcela (44 let), učitelka
Člověk se do té situace nedokáže vžít, dokud se mu to samotnému nestane. Myslím ale, že každý milující rodič se s tím vypořádá. Mně to trvalo několik měsíců. Hlavou mi kolovala spousta otázek, bála jsem se hlavně nemocí a toho, že jednou nebudu mít vnoučata. Vlastně jsem to ale tak nějak vždycky tušila. No, dcera mě svým přístupem překvapila a já se ji teď snažím s její partnerkou maximálně podpořit. Jednou by chtěly vlastní dceru, jen ještě přesně neví, jak to zařídit.

Otec Radim (38 let), barman
Syn nám to řekl nedávno a nemám s tím problém. Nezáleží přece na tom, jestli si jednou domů přivede kluka, nebo holku, hlavně aby byl šťastnej... i když v tu chvíli jsem se rozbrečel. Je to hodně velký vyznamenání, když za váma přijde dítě s takovym doznánim.

Maminka Lýdie (52 let), lékařka
Těžce jsem nesla jen to, že jsem to sama nepoznala, neporozuměla náznakům a syn musel sebrat odvahu a říct mi to na rovinu. Takže v době, kdy se tím trápil, jsem mu nemohla pomoct, protože jsem nic nevěděla. Myslím, že mluvení o problému je moc důležité právě kvůli pochopení. Měla jsem největší strach z AIDS, takže jsem potřebovala rozebírat detaily, a to se mu moc nelíbilo. Právě proto jsem zabrousila na fóra s touhle tématikou a pročítala všechny názory, příspěvky a tak... abych se ho nemusela ptát na všechno.

Jak byste reagovala na homosexualitu vašeho dítěte vy?

Kam dál?

Reklama