Vztahy

Mám doma zcela hi-tech IT kočku

Pořídil jsem si značkovou kočku za patnáct tisíc, má rodokmen delší než půlka šlechtických rodů a je rozhodně výjimečná. Výjimečně, nebezpečně inteligentní. Máme se rádi, ale některé věci nemůže pořád pochopit. Tedy ona je chápe, ale stejně se jí nelíbí.

Samozřejmě narážím na její vztah k elektronice. Mám takový dojem, že je to proto, že je to kočka a ne kocour. Prostě mám doma ženskou, i když je malá, čtyřnohá a chlupatá, má k počítačům svého životního partnera stejný vztah jako většina ženských. Kdyby uměla mluvit, určitě bych měl denně na talíři: K čemu ty zpropadené krámy máš? Nech ten počítač, věnuj se mně!

Prvně se to projevilo s telefony. Pochopitelně jako správný technomancer nemám jen jeden, ale hned tři. Jakmile jsou na stole, kočka je jde sundat na zem. Jsem doma, mám mít přece klid a drbat ji, popřípadě ji krmit! K tomu asi ví, že mi telefonují jiné ženy, a to se přece nebude trpět! Kam bychom to dopracovali, jsme spolu pár měsíců a už tohle! Tak to ne, holenku!

Nejjasněji to dává najevo přímo v okamžicích, kdy mi někdo volá nebo píše zprávu. Zvonění mám vypnuté, to je jasné, takže telefon začne někde vrnět a příst více než ona, což ji pochopitelně rozladí na nejvyšší míru, takže jde a telefon prostě chytí do pacek a zakousne ho. Ano, všechny moje telefony nesou známky jejích krásných a špičatých zoubků. Jako jehličky, to vám povídám.

 

 

 

 

 

 

Nejhorší je, že se učí, po čem nic. I s těmi telefony se zlepšuje, když jsem párkrát nebyl dost rychlý, zvládla už i přijmout hovor. Naštěstí mluvit zatím neumí (je jí teprve půl roku), takže jsem jí ho stihnul sebrat a telefonát v klidu vyřídit sám. I když ten pohled, který po mně umí hodit, když už „zase“ telefonuji, ten bych vám nepřál. Někdy se cítím vážně provinile.

Neumí sice mluvit – jsem říkal. To je pravda. ale jednu věc už zvládá celkem s přehledem. Pochopitelně, že ji neštvou jenom telefony. Nemá ráda ani počítač. Nebo možná právě má, to jsem ještě nezjistil. Rozhodně se ale ráda pouští do nejrůznějšího experimentování, a to pokud možno v okamžiku, když u toho nejsem.

Je jí jedno, jestli je to stolní nebo notebook (u stolního má předvídatelně nejradši myš), ráda mačká klávesy a zkouší, co zajímavého se stane. Pravda, nejdřív si vystačila s kurzorem a trvalo jí nějaký ten pátek, než jí došlo, že s ním hýbu pomocí myši, což v zápětí zvládla sama, ale je zvídavá a kurzor ji nemohl uspokojit na dlouho.

Když jsem u jejích pokusů, dá se to ještě jakž takž koordinovat, ale nejradši sedí za odklopeným monitorem a čas od času mi bleskurychle a naslepo zmáčkne nějaké tlačítko v horní řadě (ne, vůbec netuším, kdo jí řekl, že zrovna tahle tlačítka dělají ty nejzajímavější věci). Bohužel pro mě, na jedné straně mám escape, na straně druhé delete. A protože jsou nejsnáze dosažitelné, nejčastěji je také trefí drápatou pacinkou.

Je velmi inteligentní, jak jsem říkal už na začátku, takže s neomylnou přesností se vždy trefí do té, která má v daný okamžik destruktivnější účinky. Když jí začnu nadávat, podívá se ně mě tak, že se začnu stydět za svoji drzost, pak pro forma kousne do horního rohu monitoru (svůj notebook bych teď už poznal mezi tisíci stejnými), sekne mě do nohy a uraženě odkráčí. Měl bych si podle ní totiž uvědomit, s kým že to bydlím a že je to pro mě vlastně čest.

Buďte si ale jisti, že toto nejsou ani zdaleka všechny její kousky ve světě počítačů. Někdy příště vám budu vyprávět o tom, jaká je to tradicionalistka a jak se to projevuje v preferovaní klasických médií před USB flash, jak si oblíbila páníčkovo nové hypervýkonné stereo (ale jen když hraje potichu) a jako zlatý hřeb si na příště nechám její komunikační schopnosti.

Moje kočka má totiž povahu více než velmi společenskou, a tak ji napadlo, že se naučí používat instant messengera, a jakmile se hnu od počítače a uvolním místo, začne komunikovat se všemi, jejichž okna jsem nezavřel. Ale o tom skutečně až zase příště, seká mě po rukou, mám to už konečně vypnout a jít jí dát večeři. Auuuu!

Šumařův blog je ZDE.

   
13.09.2006 - Láska a vztahy - autor: Richard Klíčník

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [99] Evik8 [*]

  Hm,vtipne napísané,mačky ale nemusím

  superkarma: 0 20.12.2006, 19:57:40
 2. avatar
  [97] Dášule [*]

  Ten článek je opravdu krásný. Dík. Bylo to jak pohlazení zataženou kočičí tlapkou

  superkarma: 0 16.09.2006, 18:38:32
 3. avatar
  [94] Meander [*]

  ještěrka.ehp: Jenomže ty tu špínu fakt pliveš. Nemůžu uvěřit tomu, že jsi vážně tak moc omezená.

  superkarma: 0 15.09.2006, 13:08:29
 4. avatar
  [93] Blues [*]

  ještěrka.ehp(82): "Kočka přirozeně u baráku" je z téže kategorie, jako "pes má barák hlídat a spát v boudě".
  A přesto si lidé pořizují velké psy do panelákové garsonky, což třeba zase nechápu já, pokud s nimi majitel netráví několik hodin denně běháním po venku.

  superkarma: 0 15.09.2006, 11:59:55
 5. avatar
  [92] ještěrka.ehp [*]

  richard.klicnik: 5 tisíc mě zaráží jak za kočku, tak za psa, nepotřebuju mít doma značku . Mno ale koukám, že ať naštvaně, nebo slušně, s vámi se člověk nedomluví, kočky mi nevadí, psy mám radši, ale holt jsem okamžitě zarytý pejskař co plive špínu na vaše miláčky Abysme se dobrali konce, můžu vám říct, že vaši miláčci na druhém konci republiky jsou mi vcelku šumák

  superkarma: 0 15.09.2006, 07:31:43
 6. [90] Bébina [*]

  ještěrka.ehp: No ja myslim, ze se kocicich debat klidne ucastnit muzes i nadale, pokud nebudes milovnikum plivat spinu na jejich zviratka. Jako kockar jsem od zarytych pejskaru slysela na kocky nepekne veci, aniz bych jako prvni pejskarum jejich oblibene zviratko hanila. Vzdyt i ty sama jsi toho dukazem, ze zaryti pejskari jsou takovi. A nejvic rvou ti, co doma kocku nikdy nemeli (opravdu doma, ne nejakou polodivokou co se chodi jen nazrat) a neznaji jejich povahu. Jsou lidi, kteri kockam neporozumi, i kdyz by chteli. Je videt ze kocky fakt neznas. Moje jsou stastne se mnou kdekoliv i v hotelu, naopak doma s celou rodinou, ale beze mne jsou smutne. Na chate jsou dve kocky, ktere i kdyz maji jidlo u sousedu , muzou se zblaznit stestim, kdyz moje rodice parkrat do roka prijedou. To pak ta jak ty pises divoka a svobodna zviratka nechteji vubec ven a jsou stastne, ze muzou byt uvnitr domu ve spolecnosti lidi.

  Me nesedi povaha psu, nerozumim jim, neumim to s nima. Pomazlim se s nima, ale domu bych si psa nejspis neporidila. A taky nelezu na psi fora a nevykladam tam, proc si lidi kupuji cokly za desitky tisic a ze pes patri na retez k boude nebo to thajskeho hrnce.

  superkarma: 0 14.09.2006, 15:43:19
 7. avatar
  [89] Zdendula [*]

  naše kočka taky nesnáší když sedíme u počítače, nacpe se před monitor a po odstrčení odejde pomalinku a hrdě přes klávesnici.
  Dcera ji nazývá - počítačový vopruz.

  superkarma: 0 14.09.2006, 15:16:30
 8. avatar
  [88] ještěrka.ehp [*]

  Ťapina: OK, nemá cenu se dohadovat o prkotinách, zhýčkaná potvora se mohla někoho dotknout, poslání do prdele též. Kočku jako zvíře žijící svobodně, tzn. s možností toulek atd. beru, kočku zavřenou celý život v bytě ne. Kočičí povaha mě rozhodně neoslovuje tak, jako psí, ale to podle mě neznamená, že nemám ráda zvířata. Příště se prostě kočičí debaty účastnit nebudu, je to evidentně háklivé téma.

  superkarma: 0 14.09.2006, 15:09:53
 9. avatar
  [87] Ťapina [*]

  ještěrka.ehp: Ne do všech definicí slova "zvíře" spadá pavouk, ale kočka spadá úplně do všech.

  superkarma: 0 14.09.2006, 15:02:30
 10. avatar
  [86] ještěrka.ehp [*]

  Ťapina: a Tvá představa lásky ke zvířatům, tomu taky nerozumím. Nemám, fakt nemám ráda pavouky (i když s nimi žiji v jednom domě). Svědčí to snad něco o tom, že nemám ráda zvířata?

  superkarma: 0 14.09.2006, 14:53:15
 11. avatar
  [85] ještěrka.ehp [*]

  Ťapina: nemůžu si pomoct, ale kočka mi připadá jako zvíře divoké a přirozeně svobodné, které má vztah k domu, kam se může kdykoli vrátit ze svých toulek. Kočky v bytě - tomu prostě nerozumím

  superkarma: 0 14.09.2006, 14:50:24
 12. avatar
  [84] Ťapina [*]

  ještěrka.ehp: Jo. Zaujatost člověka, který má dva psy Ale v životě bych se nenavezla do jiného zvířete, než které mám zrovna doma. Buď člověk zvířata má rád a nedělá mezi nima rozdíly, nebo je rád nemá a to pak chudáci ti, které si i přes to přitáhne domů Obzvlášť slovní spojení "u baráku" mi zvedne tlak stoprocentně. Kočka má být u baráku a ženská u plotny, tak co děláš na netu?

  superkarma: 0 14.09.2006, 14:33:14
 13. [83] Bébina [*]

  ještěrka.ehp: Nevim jak bych mela mit kocku prirozene u baraku, kdyz bydlim v panelaku. Mam ji snad nechat behat zcela prirozene po sidlisti? Nebo ma nekdo nechat kocku zcela prirozene behat po Vaclavaku? Vidis to dost zjednodusene a kratkozrace.

  superkarma: 0 14.09.2006, 14:10:14
 14. avatar
  [82] ještěrka.ehp [*]

  Meander: v tom s tebou nemůžu než souhlasit, psy mám, ale při minulé diskusi ohledně psů v restauraci jsem se radši vůbec nezapojovala, protože krajně nespravedlivé a zaujaté byly obě strany, až mi to přišlo zbytečné a hloupé. Tady mě jen zarazilo, že kdyby takovou odpověď někdo dal na psí diskusi, bude z toho dvousetpříspěvková hádka, co si to dovoluje a na kočičí je to tak OK. Řekla jsem, že kočky v bytě (notabene za 15 tisíc) jsou zhýčkané potvory a podle mě má být kočka přirozeně u baráku a hned mám jít do prdele a nelézt na tuhle diskusi. Trochu histerická reakce dle mého názoru

  superkarma: 0 14.09.2006, 13:39:43
 15. avatar
  [81] Meander [*]

  ještěrka.ehp: Moje zkušenost je, že agresivně útočící advokáti jsou především majitelé psů. Kočkaři jsou zvyklí na to, že jim okolí jejich miláčky haní, takže nevyskakují kvůli každému "kočičímu guláši"

  superkarma: 0 14.09.2006, 13:24:59
 16. avatar
  [80] ještěrka.ehp [*]

  Bébina: OK, tak já se omlouvám všem kočkařům, že jsem se zůčastnila jejich dyskuze a ještě jsem tu prudila. Už se to nebude opakovat, ooo mocní

  superkarma: 0 14.09.2006, 13:20:25
 17. [79] Bébina [*]

  ještěrka.ehp: Jenže čoklistům žádný kočkař nepředhazuje, jak jsou jejich miláčkové příšerní. Tohle je výhrada jen pejskařů, ty lezou na kočičí diskuze a prudej,u veterináře pruděj, všude pruděj. Já jsem se příspěvku Ťapiny zasmála a souhlasím s ním.

  superkarma: 0 14.09.2006, 12:47:22
 18. avatar
  [78] ještěrka.ehp [*]

  Ťapina: o psech se diskutuje často a divoce, ale aby tam někdo reagoval tak jako ty teď na "zhýčkané potvory", to jsem si ještě nevšimla . Asi nějaká zvláštní zaujatost, ne?

  superkarma: 0 14.09.2006, 12:17:51
 19. [77] Bébina [*]

  Odemětobě: No jo, oni nekteri chovatele uz nevi, jak by ta kotata novym zajemcum vnutili a tak si vymysli nekdy i blbosti. Treba vcera jsem se na ifaune docetla v clanku, ktery psala dlouholeta chovatelka, ze exoticke kocky prakticky nelinaji. Nu vpodstate ma pravdu, protoze vzhledem k mnozstvi podsady linaji exoticke kocky zcela neprakticky .
  Nejlepsi pri vyberu kocky je chodit po vystavach, oci a usi otevrene, ptat se a pozorovat. Behem jednoho dne muzete videt desitky zastupcu jednoho plemene a jejich reakce pri posuzovani. Sice nelze kategorizovat, ale ja si treba troufnu tvrdit, ze napr. prevazna vetsina maincoonu je klidna a v pohode a nikdy se mi nestalo, ze bych s mainkou mela nejaky problem, kdezto treba u angor a rusek je traba optrnosti. Siamky jsou sice ukecane plemeno, ale pokud neco na vystave vresti, pak je to s nejvetsi pravdepodobnosti britka nebo persanka.

  superkarma: 0 14.09.2006, 09:54:59
 20. avatar
  [76] Odemětobě [*]

  gerda:O naší kočce jsem si donedávna taky myslela,že kromě postele a misky ji nic nezajímá.Ale od letošního jara ji chodím pást na zahradu,musím ji hlídat,aby neutekla na ulici a třeba ráno se v mokré trávě úplně vyžívá.Vyčurá se kde ji napadne a ani se nesnaží to zahrabat.Takže docela chápu,že se najde i peršanka cestovatelka.Jedna zákaznice má briťáka,který ji doprovází po celé vesnici,když jede s kočárkem na procházku.Kočky jsou holt kočky,každá má něco extra,že jo?

  superkarma: 0 14.09.2006, 09:02:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [75] gerda [*]

  Landriel: peršanky jsou typické bytovky, to se divím, že je ven vůbec pouštíš? Kvůli srsti.

  superkarma: 0 14.09.2006, 08:08:11
 2. avatar
  [74] edith1975 [*]

  kočky doma nemusím

  superkarma: 0 13.09.2006, 22:23:42
 3. avatar
  [73] xjannickax [*]

  superkarma: 0 13.09.2006, 21:13:40
 4. avatar
  [72] Landriel [*]

  gerda: peršanky a klidné? Kurňa, někdo to těm mým dvěma asi zapomněl říct...a hubené jsou jak potvory, koule chlupů a pod nima kost a kůže...asi je přestanu pouštět ven...

  superkarma: 0 13.09.2006, 17:37:50
 5. avatar
  [70] narciska [*]

  damanka: taky touzim po Rusce ale nejsou prachy. Tva formulace "krizena s dablem" se skvele hodi i na mou kocku. Toho dabla bych tipla tak 80-95 procent

  superkarma: 0 13.09.2006, 17:25:33
 6. avatar
  [69] Odemětobě [*]

  richard.klicnik:děkuji,už jsem se dívala,i koťátko jedno mi tam padlo do oka,taková hezká kočička.Bohužel nějak nemám volných 15 tisíc na kotě a doma by asi druhá kočka neprošla.

  superkarma: 0 13.09.2006, 16:58:35
 7. avatar
  [67] Odemětobě [*]

  Bébina: bonda: jenže každý chovatel píše,jak je to plemeno společenské a přítulné.Tak jsem čekala,že podle vzoru mourků z dětství ji budu mít věčně na klíně a bude za mnou chodit jak ocásek,třít se o nohy a i jinak se dožadovat pozornosti.Ale i tak ji máme rádi a ona taky říká,že si nás nechá.

  superkarma: 0 13.09.2006, 16:26:31
 8. avatar
  [66] bonda [*]

  Odemětobě: My máme jen mourky zachráněné z ulice, taky nejdřív měli odstup, ale po vykastrování jsou z nich mazlíčci. Doslova vycítí, že je potřebujeme a pak se přitisknout. Ale stisknout v náručí snad nejde žádného kocoura, nejsou na muchlování, potřebují pořád možnost úniku.

  superkarma: 0 13.09.2006, 16:12:25
 9. avatar
  [65] cizinka [*]

  roztomile milé zvířátko..:o)) ještě že já mám pejska, který snad ani neví co mobil je..:o)

  superkarma: 0 13.09.2006, 16:04:13
 10. avatar
  [64] Meander [*]

  Bébina: Přesně. Je to těžké hovado a navíc nespolupracuje

  superkarma: 0 13.09.2006, 15:41:29
 11. [63] Bébina [*]

  Meander: Myslis kvuli houserovi?

  superkarma: 0 13.09.2006, 15:28:22
 12. avatar
  [62] Meander [*]

  Bébina: To je pravda. Ostatně, chtít pochovat mého briťáka je o záda.

  superkarma: 0 13.09.2006, 15:07:20
 13. [61] Bébina [*]

  Odemětobě: Britky zrovna moc mazlici plemeno nejsou, jsou to spis takove prilehavacky, ale na poradne pomuchlovani a treba pochovani v naruci vetsina z nich neni.

  superkarma: 0 13.09.2006, 15:02:33
 14. avatar
  [60] Odemětobě [*]

  damanka: Když se můj muž zakoukal do britky,kula jsem železo a sbírala informace na internetu i po lidech.Kočka mi měla poskytnout mazlení,mám ráda,když se kočka tře o nohy.Bohužel ta naše je z velkého chovu,kde si kočky vystačily samy a člověka nebraly jako něco důležitého.Po kastraci se trochu zlepšila,dceři občas vyskočí na klín,ale mazlení si s ní moc neužiju.Spí se mnou v posteli,ale na vzdálenost paže,abych na ni náhodou nedosáhla.Na rozdíl od tebe mám ráda kočky robustní se širokým obličejem a kratším čumáčkem.

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:51:56
 15. avatar
  [59] Odemětobě [*]

  Bingo!!!Typovala jsem ráno správně!!Holt mám slabost pro těžkotonážní kočky.

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:46:59
 16. avatar
  [56] gerda [*]

  damanka: to si ale napřed dobře vyber, pohledej na internetu, dobrý časopis je Naše kočky nebo se podívej na Ifaunu, sekce Kočky. Kočka je doma koupená hned, ale když to neklapne, jsou pak nešťastní všichni, i ta kočka, co za nic nemůže.

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:13:04
 17. avatar
  [54] gerda [*]

  Odemětobě: já bych tipovala main coon kočku.

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:07:45
 18. avatar
  [53] Odemětobě [*]

  SOS !!! Šumaři!!! Jaké rasy je ta tvoje úžasná kočka? Zvědavostí nemůžu ani pracovat!!!

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:05:07
 19. avatar
  [52] gerda [*]

  Meander: tak to si ten poklad hýčkej a denně mu šeptej, že je zlatíčko největší. Smraďoši se z chovu vyřazují, ale někteří prostě čas od času jaksi...musí. Načurat na dveře, překousat šňůru od telefonu, rozervat kuchařku (knihu, ne mne) a tak.

  superkarma: 0 13.09.2006, 14:00:28
 20. avatar
  [51] Meander [*]

  gerda: Já nevím. Znám hodně kočičářek a pravda, některé mají kocoury ohromné prasáky. Ale ten můj není až taková světlá výjimka. Jenom v Plzni vím určitě o 4 dalších takových.

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:57:15
 21. avatar
  [50] gerda [*]

  Meander: kdepak prase, ty jsi jen obrovská klikařka!

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:46:52
 22. avatar
  [49] gerda [*]

  koukni třeba semhttp://sweb.cz/kockohratky/kotata.htm - přísahám, že jde o náhodný výběr a s touto stanicí nemám nic společného, chtěla jsem jenom předvést, jak tahle rasa vypadá.

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:46:06
 23. avatar
  [48] Meander [*]

  gerda: Proč kaskadérka? To je pověra, že každý nekastrovaný kocour smrdí, značkuje a řve. To bych byla strašné prase, něco takového mít doma.

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:45:08
 24. avatar
  [46] gerda [*]

  damanka: no ale exotická je vlastně peršanka taky, jenom má krátkou srst!

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:35:07
 25. avatar
  [45] gerda [*]

  Meander: šmarjá, to jsi kaskadérka, v bytě.... a co značkování a řev? Jak to zvládáš?

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:34:34
 26. avatar
  [44] aiša [*]

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:34:05
 27. avatar
  [42] Meander [*]

  damanka: Rusky jsou nádherné. Ale bacha, vyžadují klidné a tiché lidi.
  gerda: Kocoura jsem dovezla jako chovného, nová krev z Anglie. Kastrovat ho nechám, až bude mít kariéru za sebou. Což bude teda záhy, protože mě to jeho nadržené šlapání po polštářku dosti vytáčí. Je to nechutné.

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:21:25
 28. avatar
  [41] monca13 [*]

  můj značkový pes naštěstí není hi-tech IT

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:14:15
 29. avatar
  [40] gerda [*]

  damanka: nechci ti brát iluze, ale nemám dojem, že by ruská kočička byla moc klidná...klidnější jsou asi spíš zavalitější typy, třeba peršanka, exotická a tak

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:13:30
 30. avatar
  [39] gerda [*]

  Meander: copak ty nemáš kastráta? Nebo to tropí, byv vykastrován??

  superkarma: 0 13.09.2006, 13:12:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme