Každá z nás to zná, doma je pořád co dělat a co uklízet. Vlastně zná to skoro každá z nás. Některé ženy si totiž platí uklízečku, takže se o pořádek v bytě starat nemusejí.

Osobně bych to nechtěla, vadilo by mi, že mi po bytě chodí cizí ženská. Ale jsou ženy, kterým tohle nevadí, navíc uklízet nestíhají, a tak si zaplatí na úklid někoho jiného. Proč ne, když jim to tak vyhovuje?

uklízečka

Jedna známá mi vyprávěla o své švagrové Tereze. Podle povídání jsem usoudila, že je to typický příklad ženy, která se doma stará o děti, zatímco manžel jezdí do práce a vydělává peníze (asi dost peněz). A domů jim třikrát týdně chodí uklízečka.

„Švagrová je doma s dětmi asi pět let, do práce nechodí, nevím, co celé dny dělá, ale uklízet nestíhá. Od té doby, co se jí narodily děti, je pořád unavená a hotová, to jsou její vlastní slova. Mám pocit, že je to pořád horší, poslední dobou už se tolik nevídáme, protože mě její přítomnost unavuje. Málokdy bývá příjemná a v pohodě, neustále si na něco stěžuje a kritizuje, často přes den spí - to vůbec nechápu. Když řekne, že jde uložit malého Jiříka, je mi jasné, že si jde lehnout s ním. Neznám jiného člověka, který by byl až takhle bez energie...

Z čeho je unavená?

Její muž (můj bratr) asi taky není moc spokojený, ale co může dělat? Snaží se pomáhat, věnuje se dětem, když je doma, nakupuje i vaří. Aby měl klid od věčných stesků a taky od neustálého nepořádku, dohodl se s Terezou, že si najmou uklízečku. Ta je u nich prakticky od té doby, co se před pěti lety narodila Helenka. Paní k nim chodí třikrát týdně a dělá všechno, pere, žehlí, vytírá, zametá, pracuje i na zahradě a často ji vidím, jak si hraje s dětmi. Někdy dělá i další věci, co jsou potřeba. A tak mě napadá: Co vlastně doma dělá Tereza? A z čeho je pořád tak unavená?

Jednou jsem se Terezy zeptala, jestli jí nevadí, že má neustále v bytě cizí osobu, přece jen to není člen rodiny. Tereza mi řekla: „Teď už vlastně tak trochu člen rodiny je, jsme na ni zvyklí, děti ji mají rády. Když je potřeba, přijde i jindy, dělá věci navíc, fakt mi to pomáhá.“ Tereza si to nemůže vynachválit...

A co říká na to, že si o ní kamarádky nebo příbuzní myslí, že je znuděná manželka bohatého muže, která nezvládne ani uklidit? To asi vůbec neřeší, každopádně když na to přijde řeč, její odpověď zní vždycky stejně: Tak mám uklízečku, no a co? Sama bych to prostě nezvládala...“

Co si o tom myslíte vy, milé čtenářky? Máte doma taky někoho na pomoc s domácností, nebo (ne)zvládáte všechno samy? Zkuste odpovědět v naší anketě, případně napište komentář do diskuse. Zajímají mě vaše názory.

Další články v magazínu:

Reklama