Zdraví

Mám celiakii. Co teď budu o Vánocích jíst?

První, co nás napadne při zjištění diagnózy CELIAKIE, je jídlo. Do této doby jsme si Vánoce bez obalovaných řízků, vánoček a cukroví vůbec nedovedli představit. Teď si nedáme cukroví z pšeničné mouky, ale ani v běžné restauraci omáčku, dortík a v obchodě budeme na každém výrobky pečlivě číst složení. Lepek je totiž i v mnoha dochucovadlech, pojivech, můžete ho najít i v některých šunkách, je skoro všude.

„Celiakie je intolerance na gluten neboli lepek. Trávicí soustava proto není schopna strávit potraviny obsahující lepek. Výsledkem této imunitní reakce jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva. Dochází ke snižování až vymizení mikroklků sliznice a tím k významné redukci resorpční plochy střeva. Rozvíjí se porucha vstřebávání všech živin, vitaminů, minerálních látek, tekutin. Organismus není schopen dostatečně vstřebávat tyto látky, objevují se příznaky jejich nedostatku, nedostatečné výživy,“ vysvětluje profesor MUDr. Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie FN Plzeň.

cukrBez diagnózy v ohrožení života

Když si vyslechla diagnózu celiakie Maruška, byla šťastná. Konečně věděla, že bude žít. Její obavy o život nebyly vůbec přehnané. V roce 1998 jí bylo 50 let a trpěla neskutečnou únavou, neustálými vysilujícími průjmy, bolestmi břicha, hubla a neměla ani sílu chodit do práce. Během roku hrůzy absolvovala nespočet vyšetření, navštívila mnoho lékařů a nikoho nenapadlo, že je to celiakie. Nikdo si nespojil klinický obraz s krevními testy, které kromě jiného jasně hlásily nedostatek železa a velmi vysoké imunitní reakce organismu.

Jak celiakii zjistit?

MUDr. Jaroslav Racek uvádí, že dříve byla jedinou metodou průkazu celiakie biopsie sliznice tenkého střeva a její mikroskopické zhodnocení. Biopsie sice stále zůstává vyšetřením, které definitivně potvrdí diagnózu, ale zavedením méně invazivních krevních testů do diagnostiky celiakie jejich četnost zřetelně klesla. Při podezření na celiakii se jako první krok provádí některý z testů protilátek. Nejspolehlivější je stanovení hladiny protilátek proti tkáňové transglutamináze (AtTG, IgA). Jestliže je test pozitivní, je diagnóza celiakie velmi pravděpodobná, biopsie se ale musí provést k jejímu potvrzení a k zjištění stupně postižení sliznice. Viz podrobné informace na www.laboratornitesty.cz.

Celiakie bohužel vyléčitelná není, to Marušce řekli hned. Nicméně striktní dodržování bezlepkové diety vrátilo její život do normálu. Naučila se nakupovat, vařit a objednávat jídlo v restauraci, její bezlepkové cukroví je v rodině vyhlášené.  A to, že v léčbě nepolevuje, dokládají už 17 let laboratorní výsledky. Patří sem vyšetření krevního obrazu (chudokrevnost), CRP a sedimentace (zánětlivé změny), stanovení hladiny minerálů (vápník, fosfor, železo), bílkovin, tuků, jaterní testy, příp. další.  Ale především se cítí naprosto zdravá, což je ten nejlepší důkaz.

http://www.labtestsonline.cz/static/img/logo_cs-CZ.jpg

Informace pro laickou i odbornou veřejnost o laboratorních vyšetřeních

   
17.12.2015 - Zdraví - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [8] free [*]

  bokul — #7Když jsem vařila jenom bezlepkově, naučila jsem syna na zeleninu a luštěniny všeho druhu, pěstovala jsem taky spoustu neznámé zeleniny. Jakmile se k tomu přidala šetřící dieta, byla sem v koncích. Nic z toho nemohl.... příjem je velice nízký.

  superkarma: 0 18.12.2015, 21:24:01
 2. avatar
  [7] bokul [*]

  V poslední době je na trhu stále více a více bezlepkových potravin. Jako nejhorší kombinaci s celiakií vidím celiakie + cukrovka a nebo celiakie + nízký příjem domácnosti.

  Zvládnout se to dá, ale dobrovolně bych do toho nešla. Většinu hlavních jídel dělám pro celou rodinu přerozeně bez lepku.

  1. na komentář reaguje free — #8
  superkarma: 0 17.12.2015, 22:14:12
 3. [6] kozeluhova [*]

  Táta i bráška celiakii měli, ale to bylo v době před revolucí a sehnat v té době jen bezlepkovou mouku na domácí chléb bylo velmi těžké. Dneska již se dají koupit různé mouky na pečení bez lepku a i hotové bezlepkové potraviny. Každopádně je to přísné omezení a malým dětem se těžko vysvětluje, že jen oni tohle nesmí,když můžou všechny děti.

  superkarma: 0 17.12.2015, 15:30:35
 4. [5] free [*]

  janavys — #1Přesně tak, skutečná celiakie se zjistí jenom biopsií, přitom ani doktoři to nevědí. Syn je celiak, dcera chtěla mít jistotu, lékařka jí vzala krev, kde skutečně byly protilátky, tak dceři hned naordinovala dietu. To mě docela rozčílilo, objednala jsem ji k synovu lékaři do Bohunic.... a ejhle, dcera celiakii nemá.

  Jinak už mám napečeny dvě krabice bez lepkového.

  superkarma: 0 17.12.2015, 12:47:07
 5. avatar
  [4] vodfon, kolie [*]

  vodfon — #3cukroví si peču bez ořechů a čokolády a bez tuku, na to si nikdy nezvyknuSml67

  superkarma: 0 17.12.2015, 12:07:22
 6. avatar
  [3] vodfon, kolie [*]

  lituji, já mám slinivkovou dietu a štvě mě to hlavně o vánocíchSml80Sml80Sml80Sml80Sml80nesmím salát, kapra skoro žádné cukrovíSml23Sml23Sml23Sml23

  1. na komentář reaguje vodfon — #4
  superkarma: 0 17.12.2015, 12:04:15
 7. [2] bobani [*]

  je mi těch lidí upřímně líto ...

  superkarma: 0 17.12.2015, 11:23:18
 8. [1] janavys [*]

  Transglutamináza se může mýlit, pokud má dotyčný anémii,jedině biopsie tenkého střeva a žaludku je průkazná s použitím histologie.Sml22

  1. na komentář reaguje free — #5
  superkarma: 0 17.12.2015, 07:34:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme