Čtenářka Renicek má dva blízké lidi, co v řeči zadrhávají. A stojí ji velké úsilí, aby jim neskákala do řeči a nedokončovala věty za ně. Díky Vám Renicko za příspěvek. Vaše snaha je chvályhodná…

Opravdu moc zajímavé téma. I v rodině i v práci mám poměrně blízké lidi, kteří mají poruchu řeči. Zadrhávají, a to celkem výrazně.

Jsou to chytří, milí vzdělaní lidé, ale mají prostě problém své myšlenky vyslovit. A problém je to i pro mě! Jsem takový ten temperamentní, živý typ. Netrpělivý jedinec, a tak je pro mě někdy hodně velký problém udržet se na uzdě. Neskočit jim do řeči.

Někdy mám tendenci za ně dokončovat celé věty. Poposedávám, visím jim na rtech a v duchu jejich mluvu popostrkuji dopředu. Ale vím, že to dělat nesmím.. nechci.. mám oba dva zmíněné lidi moc ráda, uvědomuji si jejich handycap a vím, že i oni si ho uvědomují. Že žít s ním pro ně musí být samozřejmě o moc těžší než pro nás ostatní, kteří jim musíme naslouchat.

Uvědomuji si neomalenost a nezdvořilost skákání do řeči. Občas se neudržím a někdy v běžné konverzaci někde na kafi,  jen tak, mezi námi holkami, kamarádce do řeči vstoupím a pak za chvíli ona mě.. a pak zas já jí.. to je takový ten asi povolený, běžný způsob konverzace, ale když se jedná o mého švagra a mou kolegyni, tak si dávám opravdu pozor.

Cvičím se v trpělivosti. Říkám si, že není kam spěchat, že těch pár vteřin, které ušetřím tím, že za ně dokončím větu, mi nejsou k ničemu. A oni budou mít třeba lepší pocit z toho, že je někdo skutečně klidně a pozorně vyslechl  bez toho, aniž by třeba hned několikrát jim i celému okolí připomněl jejich postižení.

Nevím jak oni, ale já sama na sobě pozoruji určité zlepšení a jsem  tomu moc ráda. Ráda se s ostatními dělím o zážitky a zkušenosti a jsem vděčná za dobré posluchače, za takové, kteří mi do řeči neskáčou.

A slibuji svým známým a kamarádům, že i já to ještě vylepším.

Renicek.
Text nebyl redakčně upraven


Téma dne je: Skákání do řeči

  • Co si myslíte o tom, když někdo někomu skáče do řeči?
  • Dělá to někdo vám?
  • Nebo jste si vědoma, že skáčete do řeči vy?
  • Opravujete historky, které vyprávějí vaši známí, a vy jste se jich zúčastnila?

Své úvahy, příběhy, historky i stížnosti směřujte na redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

Jednu z vás, co přispěje k tématu dne, dnes kolem 16. hodiny odměním  balíčkem Maybellin New York v hodnotě cca 500 Kč.

maybelline.jpg

Reklama