S přechodem dětí ze školek do školy nastává nejen významný okamžik a změna v životě budoucího prvňáčka, ale také období, kdy musí rodiče řešit změny v jeho pokojíčku a zajišťovat školní výbavu. Připravili jsme pro vás několik rad, díky nimž vytvoříte malým školákům dlouhodobě kvalitní podmínky ke studiu jak ve škole, tak doma.

Ať už svého potomka povedete poprvé do školy nebo mu v září jako zkušenějšímu školákovi pouze zamáváte mezi dveřmi, budete jako rodiče určitě řešit nutné nákupy pomůcek, které souvisí s každým začátkem školního roku. U prvňáčků bude tato investice dozajista vyšší, protože s nástupem do školy se potřeby dítěte výrazně mění, je nutné postupně pořídit celou škálu školních pomůcek a zároveň je potřeba přizpůsobit i vybavení dětského pokoje.

Na výbavě nešetřete

V prvé řadě se jedná o vhodné ergonomické psací a kreslící pomůcky, které by neměly chybět v pěkném novém penále a následně v praktické školní brašně, společně se sáčkem na přezůvky. Nabídka na trhu je opravdu pestrá, školní brašny a pomůcky nabízí i kde jaký trhovec, ale u dětí je nutné dbát na kvalitu, podporu správného úchopu tužky či pera, podporu správného rozložení učebnic a pomůcek v tašce a další faktory. Proto není dobrý nápad šetřit na nesprávných místech, konkrétně na výbavě školáka.

Důležitější, než křiklavý obrázek oblíbené postavičky z filmu je správné umístění brašny na zádech, dostatek úložných prostorů, ochranné prvky a podobně. Stejně taknení dobré a zároveň finančně výhodné koupit tužky či pastelky, které se dítěti špatně drží, při ořezávání se lámou a na které musí tlačit, aby bylo vidět, co kreslí.

Jak poznat kvalitní tužku či pastelku?

Kvalitní pastelku poznáte tak, že si vyzkoušíte nejsvětlejší barvu z celé sady. Pokud příliš netlačíte a vidíte barevnou stopu na papíře, držíte v ruce kvalitní pastelku s tuhou, v níž je kvalitní pigment. Pokud se vám ale tužky lámou při ořezávání, je to tím, že tuha není lepena po celé délce a tuha je již pravděpodobně zlámaná uvnitř. Dobrá pastelka či tužka pro děti, které se učí psát, rovněž nemá tuhu po celé délce, pokud je psací potřeba krátká tak, že si ji dítě nemůže opřít o místo mezi palcem a ukazováčkem, už mu ji nedávejte. Vyvarujete se křečím a bolesti rukou u svých ratolestí.

Nábytek přímo pro studenty

Současným hitem v sortimentu dětského nábytku jsou rostoucí stoly a židle. Rostoucí nábytek lze postupně nastavovat, aby vždy odpovídal aktuální výšce dítěte. To je nejen velice praktické, ale i důležité pro správný vývoj dětské páteře. Správná výška psacího stolu a ergonomická židle jsou důležité především ze zdravotních důvodů. Špatné sezení totiž můžev budoucnu způsobit zdravotní následky jako bolesti zad a hlavy nebo poruchy soustředění. Příliš vysoký stůl pak vede k nežádoucímu napětí v oblasti ramen a krční páteře.

Na následujících řádcích najdete několik tipů na kvalitní pomocníky pro vaše ratolesti, vstupující do nové fáze svého života.

Pomocníci pro vaše děti

STABILO EASYIdeálním společníkem pro předškoláky i děti školou povinné jsou trojhranné pastelky STABILO EASYcolors Trojhranný ergonomický design pastelek ideálně zapadne do dětské ruky a prohlubně přirozeně vedou prsty malých umělců ke správnému úchopu. Díky nim dítě nebude pastelku v ruce otáčet a všemožně ohýbat, ale naučí se základy správného úchopu, z nichž bude profitovat později ve škole profitovat. Úchopové plochy končí pod horním koncem pastelky, protože správná pastelka je taková, která se při držení opírá o prohlubeň dlaně mezi palcem a dalšími prsty.

Doporučená cena:  214 Kč 6 ks, 449 Kč 12 ks s ořezávátkem, STABILO, www.stabilo.cz

Grafitová tužka STABILO EASYgraph zaujme všechny děti svým výjimečným a netradičním vzhledem. Má trojhranný ergonomický design, díky kterému se pohodlně usadí v ruce malého školáka a prohlubně po celé své délce. Ty přivedou každý prst na jeho místo a dítě tak intuitivně drží tužku v ruce správně. Tím pádem na ni vyvíjí přirozený tlak, ruka je uvolněná a připravena i na intenzivní nacvičování písmenek a číslic, dokud nebudou perfektní. Tužku můžete pořídit ve variantě speciálně pro leváka s označením na konci žlutou barvou a písmenem L, s červeným označením a písmenem R je tužka určená pro praváka. Vychytávkou je štítek na tužce, který si dítě může podepsat a už ji nikdy neztratí.

STABILO

Doporučená cena:  35 Kč, STABILO, www.stabilo.cz

STABILOErgonomický roller STABILO EASYoriginal metallic je moderní alternativou klasického plnicího pera pro všechny školáky od 6 a více let. Zahnutý roller zajímavého tvaru (vyvinut odborníky tak, aby těžiště přesně odpovídalo tvaru a velikosti dětské ruky) padne snadno do ruky a je skvělý pro uvolněné držení. Příjemná je i úchopová zóna z neklouzavého materiálu. Palec a ukazováček jednoduše zapadnou do ergonomicky vytvarovaných prohlubní. Díky tomu navedou každý prst na své místo a zajistí tak od samého začátku správný úchop. Kulička rolleru  lehce klouže po papíře, čímž zajistí plynulé a čisté psaní bez křečovitého držení pera, „škrábání“ či kaňky. Pro malé školáky je výhodou i velmi snadná výměna náplně, které jsou u pera hned tři navíc. S každou novou náplní přichází i nový hrot a proto nehrozí žádná inkoustová pohroma. Výhodou je i speciální varianta pro praváky a leváky. Pero pořídíte v modré, růžové, zlaté, žluté či zelené barvě.

Doporučená cena rolleru + 3 náhradních náplní:  199 Kč, STABILO, www.stabilo.cz

STABILOŠkolní batoh Chameleon – Dragon s výrazným oranžovo - červeným designem a obrázky draka se skvěle hodí nejen pro kluky, ale i pro holčičky. Školní batůžek je vybaven celou řadou praktických prvků. Umístění těžkého nákladu co nejblíže k zádům zaručuje vnitřní přepážka. Děti pak ocení především kapsy, do kterých mohou ukrývat svačinu či jiné poklady.

Doporučení cena: 1 875 Kč, LEASYN, www.leasyn.cz

STABILOSet školních pomůcek Tygr. Nepromokavý batoh s obrázkem tygra se skvěle hodí jak pro kluky, tak i pro školou povinné holčičky. Školní batůžek je vybaven celou řadou praktických prvků. Umístění těžkého nákladu co nejblíže k zádům zaručuje vnitřní přepážka. Děti pak ocení především kapsy, do kterých mohou ukrývat svačinu či jiné poklady. Součástí setu je také penál a sáček na přezůvky se stejným motivem.

Doporučená cena: 1 600 Kč, www.leasyn.cz

STABILOPsací stůl Cool Top představuje prototyp stolu se skvělým poměrem kvality a ceny. Výšku psacího stolu lze nastavit v rozmezí 51-78 cm, což zaručuje komfortní a zdravé sezení jak předškolákům, tak i starším studentům. Stůl je opatřen kolečky, která umožňují jednoduchou přepravu. Rohy stolu na sobě mají decentní stříbrné kryty, které zamezují úrazům.

STABILODoporučená cena:  4 990 Kč, KETTLER, www.kettlerprodeti.cz

Rostoucí židle Berri se dokáže plně přizpůsobit aktuální výšce dítěte. Opěradlo i výšku a hloubku sedadla lze totiž individuálně nastavit. Pro malé děti je možné opěradlo zajistit vpředu, u odrostlejších studentů se pak dá posunout do vzdálenější polohy od stolu. Díky tomu tak židle dlouhá léta „poroste” spolu s dětmi. Pohodlí pak zaručuje také anatomicky tvarované opěradlo.

Doporučená cena: 5 990 Kč, KETTLER, www.kettlerprodeti.cz

Reklama