Tento rok se k mým životním zkušenostem rozhodla do různorodého kolektivu přidat i zkušenost velmi nevítaná, ač je podle názvu rodu ženského, nic něžného na ní nenaleznete. Do života se vám zpočátku vetře poměrně nenápadně – jednoho dne se na obličeji (v okolí úst, nosu a v oblasti brady) vytvoří drobný růžový pupínek, který může zpočátku připomínat prachobyčejné akné. Jenže chyba lávky, pupínky se vesele množí, olupují, slévají do nepěkných zánětlivých ploch. Nakonec vás může okolí považovat za vzdálenou příbuznou Homera Simpsona, nicméně vaše vousy nebudou nakresleny hnědě, ale rozličnými odstíny červené.

 

Jaké jsou příznaky nemoci?

Onemocnění se objevuje takřka výhradně u žen mezi 20.–30. rokem, u mužů a dětí se vyskytuje velmi zřídka. Nejčastěji postihuje osoby s mastnější pletí se sklonem k akné či naopak jedince s velmi suchou pokožkou. Projevy choroby ve formě drobných růžových pupínků (papulek) o velikosti od 1 do 2 mm a šupinek olupující se pokožky nalezneme výhradně na obličeji v oblasti typické pro tuto chorobu: okolí úst a nosu, oblast brady, výjimečně nalezneme zánětlivá ložiska i na očních víčkách a tvářích. Při těžkém průběhu dermatitis perioralis je zasažen celý obličej. Toto postižení nejčastěji vzniká po dlouhodobém lokálním podávání mastí s obsahem kortikoidů. Zanícená kůže někdy svědí, ale podmínkou to rozhodně není.

 

Příčina v podstatě neznámá!

Dle dostupných zdrojů bylo zmíněné onemocnění dříve nejčastěji pozorováno u letušek. Za příčinu vzniku se považovala nadměrná spotřeba kosmetických přípravků (nejrůznější typy krémů a pleťových mlék, make-up, čisticí vody, mýdla, ale i zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoru apod.). Podráždění pokožky kosmetickými přípravky se i nadále považuje za jednu z možných příčin choroby.

V poslední době se zjistilo, že k nastartování nemoci přispívá i používání hydratačních krémů, ty způsobují zbobtnání buněk rohové vrstvy epidermis. Tento efekt se podílí na snížení ochranné bariérové funkce kůže a napomáhá změnám přirozené kožní mikroflóry, tím je oslabena celková imunita pokožky.

Mezi další podezřelé patří dlouhodobý stres, užívaní hormonální antikoncepce, sluneční záření, umělé UV záření (solária), poruchy střevního bakteriálního osídlení, chlorovaná voda, pobyt v prašném prostředí, dráždění fousy partnera atd. Všechny uvedené faktory potenciálně zhoršují již vzniklé onemocnění.   

Jako přímý viník vzniku periorální dermatitidy byla v některých případech jednoznačně označena předchozí lokální aplikace kortikoidních krémů, gelů apod. Tyto přípravky mohou být při mnoha typech kožních onemocnění velkým pomocníkem, nicméně chybná diagnóza, dlouhodobá léčba, nerespektování doporučení lékaře ohledně častosti aplikace vede někdy ke vzplanutí této obtížně léčitelné nemoci. Nikdy proto nepoužívejte uvedené přípravky bez doporučení lékaře!

 

Léčba a prevence

V případě kožních chorob se samoléčba příliš nevyplácí, jakmile se vám něco nepěkného začne na obličeji dít, zajděte raději k dobrému dermatologovi. Dobrým pomocníkem v léčbě jsou obklady připravené pomocí tzv. Jarischova roztoku, ten působí protizánětlivě a zklidní podráždění. Lékař vám pravděpodobně doporučí vysadit všechny kosmetické přípravky, obličej omývat nechlorovanou vodou a používat pouze takové zubní pasty a vody, které neobsahují fluor (např. Sensodyne Classic). Pokud je obličej suchý, lze po poradě s lékařem používat nedráždivé přípravky obsahující zcela minimální nebo dokonce žádné množství konzervačních látek, barviv či parfému (Cutilan, Synderman, Pontin, Ambiderman atd). Osobně mám dobrou zkušenost s krémem Bepanthen a s neparfémovaným panthenolem ve spreji (např. Altermed).  

 

V lehčích případech vám odborník kromě uvedených doporučení předepíše zevní lokální přípravek s obsahem ichtamolu, metronidazolu apod. Některé předepisované masti mohou obsahovat i antibiotika. Dermatolog totiž může provést i mikrobiologické vyšetření pomocí stěrů z postižené kůže. V těžších případech se pak přistupuje k celkovému podávání antibiotik nebo zcela výjimečně retinoidů. Osvědčuje se ale například i ženám poměrně známý lék Entizol, užívaný především při některých vaginálních infekcích. Léčba Entizolem se zpravidla doplňuje lokální aplikací krému (připraví vám ho na předpis v lékárně) s účinnou látkou léku Etizol metronidazolem.

V ideálním případě očekávejte viditelné výrazné zlepšení až po dvou měsících terapie. Alternativní medicína vám po ukončení celkové léčby doporučí detoxikovat organismus, což považuji za velmi rozumné, neboť například Entizol velmi zatěžuje játra.

Reklama