Zdraví

Malý pupínek přinesl velký problém

Tento rok se k mým životním zkušenostem rozhodla do různorodého kolektivu přidat i zkušenost velmi nevítaná, ač je podle názvu rodu ženského, nic něžného na ní nenaleznete. Do života se vám zpočátku vetře poměrně nenápadně – jednoho dne se na obličeji (v okolí úst, nosu a v oblasti brady) vytvoří drobný růžový pupínek, který může zpočátku připomínat prachobyčejné akné. Jenže chyba lávky, pupínky se vesele množí, olupují, slévají do nepěkných zánětlivých ploch. Nakonec vás může okolí považovat za vzdálenou příbuznou Homera Simpsona, nicméně vaše vousy nebudou nakresleny hnědě, ale rozličnými odstíny červené.

 

Jaké jsou příznaky nemoci?

Onemocnění se objevuje takřka výhradně u žen mezi 20.–30. rokem, u mužů a dětí se vyskytuje velmi zřídka. Nejčastěji postihuje osoby s mastnější pletí se sklonem k akné či naopak jedince s velmi suchou pokožkou. Projevy choroby ve formě drobných růžových pupínků (papulek) o velikosti od 1 do 2 mm a šupinek olupující se pokožky nalezneme výhradně na obličeji v oblasti typické pro tuto chorobu: okolí úst a nosu, oblast brady, výjimečně nalezneme zánětlivá ložiska i na očních víčkách a tvářích. Při těžkém průběhu dermatitis perioralis je zasažen celý obličej. Toto postižení nejčastěji vzniká po dlouhodobém lokálním podávání mastí s obsahem kortikoidů. Zanícená kůže někdy svědí, ale podmínkou to rozhodně není.

 

Příčina v podstatě neznámá!

Dle dostupných zdrojů bylo zmíněné onemocnění dříve nejčastěji pozorováno u letušek. Za příčinu vzniku se považovala nadměrná spotřeba kosmetických přípravků (nejrůznější typy krémů a pleťových mlék, make-up, čisticí vody, mýdla, ale i zubní pasty a ústní vody s obsahem fluoru apod.). Podráždění pokožky kosmetickými přípravky se i nadále považuje za jednu z možných příčin choroby.

V poslední době se zjistilo, že k nastartování nemoci přispívá i používání hydratačních krémů, ty způsobují zbobtnání buněk rohové vrstvy epidermis. Tento efekt se podílí na snížení ochranné bariérové funkce kůže a napomáhá změnám přirozené kožní mikroflóry, tím je oslabena celková imunita pokožky.

Mezi další podezřelé patří dlouhodobý stres, užívaní hormonální antikoncepce, sluneční záření, umělé UV záření (solária), poruchy střevního bakteriálního osídlení, chlorovaná voda, pobyt v prašném prostředí, dráždění fousy partnera atd. Všechny uvedené faktory potenciálně zhoršují již vzniklé onemocnění.   

Jako přímý viník vzniku periorální dermatitidy byla v některých případech jednoznačně označena předchozí lokální aplikace kortikoidních krémů, gelů apod. Tyto přípravky mohou být při mnoha typech kožních onemocnění velkým pomocníkem, nicméně chybná diagnóza, dlouhodobá léčba, nerespektování doporučení lékaře ohledně častosti aplikace vede někdy ke vzplanutí této obtížně léčitelné nemoci. Nikdy proto nepoužívejte uvedené přípravky bez doporučení lékaře!

 

Léčba a prevence

V případě kožních chorob se samoléčba příliš nevyplácí, jakmile se vám něco nepěkného začne na obličeji dít, zajděte raději k dobrému dermatologovi. Dobrým pomocníkem v léčbě jsou obklady připravené pomocí tzv. Jarischova roztoku, ten působí protizánětlivě a zklidní podráždění. Lékař vám pravděpodobně doporučí vysadit všechny kosmetické přípravky, obličej omývat nechlorovanou vodou a používat pouze takové zubní pasty a vody, které neobsahují fluor (např. Sensodyne Classic). Pokud je obličej suchý, lze po poradě s lékařem používat nedráždivé přípravky obsahující zcela minimální nebo dokonce žádné množství konzervačních látek, barviv či parfému (Cutilan, Synderman, Pontin, Ambiderman atd). Osobně mám dobrou zkušenost s krémem Bepanthen a s neparfémovaným panthenolem ve spreji (např. Altermed).  

 

V lehčích případech vám odborník kromě uvedených doporučení předepíše zevní lokální přípravek s obsahem ichtamolu, metronidazolu apod. Některé předepisované masti mohou obsahovat i antibiotika. Dermatolog totiž může provést i mikrobiologické vyšetření pomocí stěrů z postižené kůže. V těžších případech se pak přistupuje k celkovému podávání antibiotik nebo zcela výjimečně retinoidů. Osvědčuje se ale například i ženám poměrně známý lék Entizol, užívaný především při některých vaginálních infekcích. Léčba Entizolem se zpravidla doplňuje lokální aplikací krému (připraví vám ho na předpis v lékárně) s účinnou látkou léku Etizol metronidazolem.

V ideálním případě očekávejte viditelné výrazné zlepšení až po dvou měsících terapie. Alternativní medicína vám po ukončení celkové léčby doporučí detoxikovat organismus, což považuji za velmi rozumné, neboť například Entizol velmi zatěžuje játra.

   
30.08.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Kupcovka [*]

  Vidíte a já měla PD než jsem začala brát HA,při braní nic a teď,když jí zas neberu,tak se mi objevila Nejdřív jsme to přisuzovala hormonům,protože jsem do nedávna kojila,ale co jsem přestala kojit,tudíž hormony by měly být už ustálené,tak se mi objevila ještě víc.Mám suchou pokožku,ale díky tomu,že jsem na mateřské prostě nějak nemám čas se každý den mazat jako dřív,takže myslím,že ani po těch krémech to nemám.

  superkarma: 0 04.09.2007, 18:38:30
 2. [9] pavca02 [*]

  Taktéž jsem trpěla PD. Používala jsem dlouhá léta kosmetiku VICHY - a ta zapříčínila moje onemocnění. Bojovala jsem s tím dlouho, cca 2 roky. Odmítala jsem vysadit veškeré kosm. výrobky, ale pak mi nic jiného stejně nezbylo, mazala jsem se vepř. sádlem a myla převařenou vodou. Za 14 dní bylo po PD, ale jakmile jsem začala opět používat kosmetiku, PD se vrátila zpět. Teď už vím, jakou kosmetiku použít - a mám klid!!! Objednávám si ji na adrese kosmetika.a.zdravi@centrum.cz. Tam mi pomohli zbavit se tohoto "strašáka" a moje pleť nikdy nevypadala líp, cítím se v "ní" skvěle a hlavně - JE BEZ pupínkůůů!! :-)

  superkarma: 0 31.08.2007, 09:28:21
 3. [7] Chellsea [*]

  Periorální dermatitidu jsem měla před 5 lety. Málem jsem kvůli tomu ani nevycházela z baráku, bylo to hrozný, nikomu nepřeju. Okolo pusy jsem měla malý svědivý pupínky, kůže byla zarudlá a loupala se:-( Léčila jsem se zhruba 3 měsíce, žádné mastičky mi nepomáhaly zabraly až antibiotika..

  superkarma: 0 30.08.2007, 16:48:12
 4. avatar
  [6] vládík [*]

  Periorální dermatitidou jsem trpěla několik týdnů, když jsem začala chodit se svým , kdo ví, jestli za to mohlo soustavné a nebo to, že jsem začala brát HA, ale potrápilo mě to, protože jsem fakt vypadala úchvatně . Vyplatilo se mi nedávat na to vůbec nic,a ni pleťovou vodu ani krém, časem to odeznělo samo

  superkarma: 0 30.08.2007, 14:06:21
 5. avatar
  [5] aviaki [*]

  I když už nepatřím do kategorie do 30 let, popisovanou vyrážku kolem nosu jsem měla asi 4 měsíce taky. Vždy dočasně, ale aspoň to, mi pomohla mast pro miminka Rybulka (nebo Rybelka? k dostání v lékárně). Je trochu mastná, ale přitom částečně vysušuje. (Taky je moc dobrá na vlka ). Akorát děsně smrdí po rybím tuku, nedoporučuju se mazat před plánovaným .

  superkarma: 0 30.08.2007, 12:22:01
 6. avatar
  [4] Meander [*]

  Z Jarischáku jsem měla parádní vyrážku... Takže se asi budu muset smířit s tím, že mám obličej jak porridge.

  superkarma: 0 30.08.2007, 09:43:27
 7. [3] cokzmrzlina [*]

  Taky mám zkušenost, nejsem letuška a málo se maluju, lékaři jsem říkala, že jsem po depresi, jestli to může být tím, tvrdil, že ne , napsal ROSALOX, léčba byla poměrně dlouhá, ale zabralo to a už se to nikdy nevrátilo.

  superkarma: 0 30.08.2007, 09:39:24
 8. avatar
  [2] kačinka [*]

  Taky jsem měla asi před 4 lety po aplikaci nového krému, pomohl Jarisch a obyčejné sádlo (mám suchý xicht). Od té doby neexperimentuji a držím se osvědčené značky, která mi nic nedělá.

  superkarma: 0 30.08.2007, 07:44:11
 9. [1] 1Mona [*]

  Ano, tohle jsem měla asi před 12ti lety.Nepřeju nikomu !Vypadala jsem strašně, bradu rudou, svědivou a rozdrápanou až k nosu.Pamatuju si, že mi doktor předepsal Jarischovu vodu a nějaké léky, už nevím co to bylo.A vznik - přesně, jak se tu popisuje, prostě se mi udělal nějaký mokvavý vřídek a pak se, hajzl, rozlezl po půlce ksichtu!

  superkarma: 0 30.08.2007, 00:10:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme