.

Mallorca – ostrov splněných snů

Cestování

Mallorca – ostrov splněných snů

My, obyvatelé středu Evropy nikdy nepohrdneme možností strávit svou dovolenou na břehu moře pod rozpáleným, jižním sluncem. Mořský příboj, zlatavé pláže a exotika jsou opravdu lákavé, a díky nim se skutečně dostáváme za hranice všedních dní.

Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří dozajista i Mallorca. Každý, kdo ji alespoň jednou navštívil, se sem rád vrací, nebo návrat alespoň plánuje.

A není divu. Na Mallorce si na své přijdou jak milovníci koupání a sluníčka, tak vyznavači sportovního vyžití včetně cyklistiky a turistiky. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří ze všeho nejraději poznávají historické a kulturní zajímavosti.

Mallorca je prostě opravdovým rájem.

Tento největší ostrov Baleárského souostroví se pyšní neuvěřitelným počtem pláží. Má jich celkem 179, od rozsáhlých dunových oblastí přes zátoky lemované útesy, malé fjordy s bílým pískem, až po divoké plážičky, k nimž je přístup poměrně dramatický. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří svou dovolenou rádi trávíte na lehátku pod slunečníkem, máte opravdu z čeho vybírat.

A kdyby se vám náhodou to plážové lenošení přestalo po pár dnech zamlouvat, věřte, že Mallorca vám nabízí spoustu dalších možností, jak si svou dovolenou krásně užít.

Jestliže budete mít chuť pořádně si protáhnout tělo, obujte si pevné boty a vyrazte třeba na pořádnou túru. Kam? Nejlépe na severozápad ostrova. Severozápadní pobřeží totiž patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější oblasti Mallorcy. Krajina je zde poměrně málo osídlena a pro své přírodní bohatství a krásu je oblíbena právě milovníky pěších výletů.

Zmoženi pořádnou procházkou se můžete zastavit na odpočinek například ve vesničce Valldemosa, která na vás dýchne neopakovatelnou atmosférou. Její dominantou je klášter Cartuja de Jesús Nazareno, ve kterém svého času trávili odpočinek dvě významné osobnosti. Polský skladatel Fryderyk Chopin a jeho přítelkyně George Sandová.

Tento nesezdaný pár tehdy vzbudil v místních, velmi silně věřících obyvatelích odpor a byli nazývání “nenávidění cizinci”. Pohoršení navíc prohlubovala George Sandová svým extravagantním chováním a vystupováním. Na tehdejší dobu byla skutečně velmi odvážná: kouřila doutníky, nosila kalhoty a ve své knize Zima na Mallorce dokonce nazvala místní obyvatele barbary a opičáky. Chopinovi, který si zde léčil tuberkulózu, se lidé také vyhýbali a jejich sympatie si tehdy rozhodně nezískal.

Jinak je tomu ale dnes. Z této kdysi nevítané návštěvy těží vesnice i v současné době. Chopinovský kult se zde odráží dodnes a mezi největší kulturní události Valldemossy patří již tradičně Chopinovův festival, který se koná vždy v červenci a srpnu.

Valldemossu proslavil i slavný americký herec Michael Douglas. Jeho bývalá manželka pocházela právě z ostrova Mallorca a Douglas si tento ostrov ve Středozemním moři zamiloval. Ve Valldemose zřídil kulturní centrum, které můžete navštívit a podívat se například na dokumentární film a Mallorce, kterým provází sám Michael Douglas, či zajít do baru, kde je možno si prohlédnout řadu fotografií známých osobností, které Mallorcu navštívily.

Je toho mnoho, co tento jedinečný a půvabný ostrov nabízí svým návštěvníkům. Pokud jsme vás ale již teď naladili a vy uvažujete o tom, že letošní dovolenou strávíte právě zde, je právě nyní ta nejvhodnější doba zamluvit si ten nejvhodnější termín zájezdu.

   
08.02.2005 - Zahraničí - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] koule [*]

  na Malorce jsem byli pred 2roky a dost se nam tam libilo. bylo to dany asi i nasim letoviskem, ktery bylo rozsahli, ale zadny barakovy budovy, ale bungalovi, vsude zeleno. No proste jsme si tam tu dovolenou uzili. More bylo taky cisty, akorat tam byli u brehu rasy, ale kosek dal fakt lahoda. No a i kdyz jsem si myslela, ze deti z toho nemaji rozum, tak nase mala uz ted krici, kdy opet pojedeme na Malorku.

  superkarma: 0 08.02.2005, 13:30:00
 2. avatar
  [7] berulinka [*]

  Mám podobnou zkušenost jako "okno".Byli jsme tam před dvěma lety,a opravdu jsem nebyla nadšená Pláže špinavé.moře ještě víc,okolí hotelu jeden samý panelák,a všudypřítomní hluční a nevychovaní turisti z německa...říká se,že Mallorca je ostrov němčourů Taky ale dost možná,že jsme si nevybrali správné letovisko Zkusit musí každý podle svého Letos jedeme na Zakynthos Nemáte někdo nějakou zkušenost?Díky

  superkarma: 0 08.02.2005, 12:10:16
 3. [6] okno [*]

  Máme projetý velký kus světa,navštívila jsem i Mallorku a já osobně jsem moc nadšená nebyla..podle mě je to továrna na peníze,hotely jsou většinou jak paneláky min.8pater vysoké,všude hlava na hlavě, je to letovisko Němců a Angličanů, kteří jen sedí,pijí,jí a jsou napití a pak arogantní..mnohem víc mě vyhovují země jako Turecko, Egypt apod...,ale je to věc názoru

  superkarma: 0 08.02.2005, 11:13:34
 4. avatar
  [5] tortora [*]

  na Mallorce jsem nebyla,jen na Grand Canarii a můžu také vřele doporučit,i když jsou to ostrovy trošku jinde,ale i tak super...

  superkarma: 0 08.02.2005, 11:01:35
 5. avatar
  [4] Alousek [*]

  Jedeme letos

  superkarma: 0 08.02.2005, 10:29:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme