Na dnešní zubařské téma se nám opravdu hodně rozepsala čtenářka malinke-kote. Takže žádný dlouhý úvod a jdeme hned na její příspěvek.

Přeji všem krásný dobrý den, dnes je pro mě téma jako dělané. Když slyším, že musím jít k zubaři tak mi mrazí v zádech.

Hned jsem si vybavila základní školu, kdy ještě bylo povinné k zubaři se školou chodit. Chodila jsem tam nerada i když jsme se ulily ze školy. Chodili jsme celá rodina k jedné zubařce o které se povídalo, že trhá zuby o kliku. Takže už asi i proto chápete, proč se ho bojím. Vždycky jsem si zuby trhala sama když se hýbaly. Také si pamatuji, že jednoho dne mi zubařka řekla že mám kaz. Napsala pozvánku a ať přijdu s rodiči na plombu. Samozřejmě už jsem nedorazila. Bylo to asi tak v páté třídě základní školy. Táta mě tam nenutil, říkal že je to ještě první zub a ten brzy vypadne.

Odjeli jsme asi tak v sedmé třídě do školy přírody. Kam jinam než do Volyně. Tam se jezdívalo často. Zub stále zůstal, ale co se nestalo. Bohužel se mi začal drolit, ale já to nikomu neřekla. Během půl roku jsem měla jenom půlku zubu. Byla to stolička. Vůbec jsem na povinné prohlídky nechodila. Nikdy jsem neměla se zuby problémy a tak jsem nikam nechodila. Nakonec mě naši chtěli objednat k zubařce ale bohužel nepřijímala. Řekla, že brzy půjde do důchodu takže už nebere.

Před rokem a půl mě přítel objednal k jeho zubařce bez mého svědomí. Oznámil mi akorát kdy tam jdu a že mě k ní objednal. Také nepřijímá, ale příbuzné ano. Strašně jsem se bála a čekala kdy nastane den D. Přijeli jsme a po chvíli mě hned vzala. Usedla jsem do křesla a strašně se bála co bude dělat. Slíbila mi, že se jenom na zuby podívá a nic dělat nebude. Kouká a říká, jeden kaz, druhý kaz až pátý kaz. Ten zub musí ven. To byl bohužel ten, co táta tvrdil, že vypadne. Do nedávna jsem tedy měla ještě dětský zub. Nechtěl ven. Když mi řekla, že mi bude odstraňovat zubní kámen, tak jsem si představovala co bude vlastně dělat. Bude t o bolet? No abych pravdu řekla tak to bylo pro mě docela nepříjemné ale zvládla jsem to.

Začala jsem tedy každý měsíc chodit na oprav zubů. Když jsem po měsíci přišla, sedla do toho křesla a začala se klepat co bude dělat. Hned chtěla vytrhnout zub, ale já řekla, že nejsem ještě připravená. Strašně jsem se bála co s ním bude dělat. Tak vzala první zkažený zub a zaplombovala. Další měsíc znovu to samé až mi jich udělala všech pět. Automaticky už mi dává injekci, protože se bojím a i když vím, že to vlastně nic není a že to nebolí tak se stejně klepu strachy pokaždé když usednu do toho křesla. Jediné co je pro mě nepříjemné, když dává tu plombu.

Nastal den, kdy měl jít ten zub ven. Zbyla tam jenom půlka zubu a část mi rostla do dásně, tak jsem se bála že po vytrhnutí mi bude muset dát steh. Dala mi injekci a během minuty byli dva kousky venku. Nechápala jsem. Nic jsem necítila, jenom slyšela jak křupou kořeny. Šel lehce ven. Ještě před vytrhnutím musela udělat rentgen aby zjistila jak jsou usazené kořeny. Co tam nenašla, jeden schovaný zkažený malý zoubek. Už za tyhle všechny plomby jsem tam nechala něco přes 2500 Kč.

Byla jsem tedy objednaná na poslední zub. Bylo to jak naschvál ale v ten den jsem nemohla přijít a tak mě objednala až další měsíc. Jenže během té doby mě chytl zub. Myslela jsem že mě bolí úplně jiný než by měl.  Nejdříve jsem to tajila, říkala jsem si „to nic nebude“. Po dvou dnech nepřestal bolet. Vzala jsem si prášek a objednala se k zubařce. Kouká a řekne: „V tom zubu je zánět nervů“. Vyvrtala zub, dala antibiotika, zadělala drenem. „Za měsíc přijďte na dodělání“. Tak jsem dorazila, vyčistila zup. Dala tam nějaký humus a zaplombovala. Ani se neptejte kolik mě ta sranda stála. „Bude to 680 Kč“. Koukala jsem na ní nevěřícně a dala peníze.

Teď jsem ráda, že k ní chodím. Kdo by mě ošetřil když bych neměla žádného zubaře? Co s tím bolavým zánětlivým zubem? Nedokážu si to představit, jak by to dopadlo. Stále se bojím, ale dá se to přežít. Nedávno jsem byla popůlnoční prohlídce a říkala, že zuby jsou v pořádku, jen ten zánět dásní tam stále je. „Jaký máte zubní kartáček?“ Ukázala jsem ho a povídá: „Ten je zbytečně široký, kupte si od nás za 70 Kč na tu vaší dáseň a pořiďte si ústní vodu nebo mezizubní kartáček“. No další peníze by po mě chtěla, tak mám te dy mezizubní kartáček.

„Nebojte se pořádně si ty zuby čistit i když vám ta dáseň krvácí, časem to přejde a budete mít dáseň zdravou“. Tvrdí zubařka, tak jsem tedy zvědavá kdy mě ta dáseň přestane krvácet. Uvidíme za půl roku na další zubní preventivní prohlídku. Už se tam vidím jak sedím zase v křesle a klepu se strachy co bude a co najde. Čištění zubního kamene je pro mě stále nepříjemné a tentokrát to dělala důkladně i na horních zubech a mezi zubech a prostě je to pro mě stále nepříjemné.

Na tohle téma jsem se docela rozepsala tak raději budu končit.
Přeji všem zbytek dne a nebojte se tak zubaře jako já.

Malinke-kote

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________

Panečku, opravdu jste se rozepsala, ale děkuji, že jste napsala :)
Přeji hezký sluníčkový den - a zubaře se nebojte, vždyť Vy jste přece tak kurážná :)
Saša

Téma dnešního dne 18. října zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné, pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku se zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zubaře od nás obdrží dárek: 2 ks zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

Reklama