Příspěvek k dnešnímu tématu poslala i čtenářka malinke-kote. A určitě se na něj už všechny těšíme. :)

Přeji všem krásný dobrý den, napřed jsem si myslela, že nic nenapíšu, protože v práci není vůbec čas. Je před auditem, ale nakonec se malá chvilička našla.
Už na základní škole byl povinný jeden cizí jazyk. Původně jsem chtěla jít na angličtinu, ale naši řekli „Kdo ti bude pomáhat s domácími úkoly?“ Tak jsem šla bohužel na německý jazyk. Mám babičku, která je Němka, ale bydlí v České republice. Proto se naši rozhodli mě dát na německý jazyk, aby mě mohla pomáhat s úkoly. Německý jazyk mi tehdy šel jenom na základní škole. Na střední to byla katastrofa. Ono také záleží jakého učitele dostanete. Dnes máme opravdu dobrou němčinářku, kde jsem se aspoň trochu vrátila zpátky do německého jazyka.

Abych ale pravdu řekla tak anglický jazyk je mnohem jednodušší. Na VOŠ jsem bohužel chytla i tento jazyk, ale nelituji. Mám aspoň malé základy anglického jazyka. Ale co se týká s dorozuměním, to bude asi větší problém. Letos v létě přijeli přítelovo příbuzné z Německa. Pro mě to byla katastrofa, protože jsem jim skoro vůbec nerozuměla. Mluví tak rychle, že jsem je musela neustále napomínat aby mluvili pomalu.

Cizinci v naší zemi mi vůbec nevadí, je to přeci jen člověk, který sice mluví jiným jazykem, ale proč by jsme je měli odcizovat. Nemyslím si, že by se měli učit český jazyk, přeci jen se říká, že čeština není tak jednoduchá a cizincům se to hůře učí. Akorát tedy bych si nedokázala představit s cizincem žít. I když je pravda, že mé kamarádky sestra si vzala nějakého Itala a bydí spolu v Německu. Bohužel i moje kamarádka se tam odstěhovala, protože tu není pro ni žádná vhodná práce.  
Zatím jsem žádné povolání neměla, jenom brigády, ale tam jsem potřebovala znát základy anglického jazyka kvůli přepojování. Co se týká s tím učením, tak anglický jazyk mi problém nedělá ale německý opravdu ano a to z toho budu dělat Absolutorium. To bude zajímavé.

Mě osobně se líbí slovenský jazyk, ale každý jazyk má něco do sebe. Můj táta je slovák a asi proto i ta slovenština mi přirostla více k srdci než čeština.

Přeji všem zbytek krásného pracovního dne

malinke-kote

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

________________

Děkuji za Váš příspěvek a držím palce u absolutoria, ono to není žádná legrace, věřte mi :)
A přeji: Schöne Tag unsere kleines Kätzchen:)
Saša

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

  • Dokážete se domluvit v zahraničí?
  • Jdou vám cizí jazyky?
  • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
  • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
  • Vzala byste si cizince?
  • Dokázala byste žít v cizí zemi?
  • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
  • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
  • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

Reklama