.

Maličkosti, kterými zbytečně trávíme čas a brání nám prožívat skutečně velké věci

Vztahy

Maličkosti, kterými zbytečně trávíme čas a brání nám prožívat skutečně velké věci

Všichni si dnes stěžujeme na nedostatek času. Máme pocit, že letí rychleji než dřív, že nic nestíháme, že jsme otroky nějakých vyšších tajuplných sil, které brání naší pohodě a štěstí.  Že zkrátka nemáme čas žít svůj život tak, jak bychom si přáli.

Čas letí jako bláznivý, zpívá Karel Gott v jedné své písni. A je to velká pravda. Na druhou stranu jsme to ovšem často my, kdo si jej necháváme zbytečně protékat mezi prsty. A kolikrát si to bohužel ani neuvědomujeme. Ano, musíme udělat svou práci – ať už v zaměstnání či pak následně doma. Ale ruku na srdce – neztrácí se nám někde drahocenné chvíle, které pak chybí, kvůli úplným zbytečnostem?

žena

Pokud poctivě sledujeme několik dnů náš časový harmonogram, tak většina známých, s kterými jsem tento experiment prováděla, mi přiznala, že našla spousta času, který věnovali úplně zcestným činnostem, které je spíš ve finále obíraly o energii, než aby jim něčím dobrým přispěly.

 • Nevěříte? Ono je to jako s jídelníčkem. Dokud si nezačneme poctivě zapisovat, co jíme, máme pocit, že jíme správně. Až na papíře si s hrůzou uvědomíme skutečnost, mnohdy dokonce až s pomocí odborníka, který rozklíčuje naše stravovací nešvary jediným pohledem na naše zápisky.

Ale zpět k času. Co nám jej zbytečně krade? Tady jsou hlavní viníci, kteří se kolikrát propojují do zrádných sítí. Nenechte se polapit!

Sledování televize

V mnoha rodinách běží televizní vysílání jako kulisa. Mnozí jej ani nevnímají, ale i tak se hlavy každou chvíli stáčejí k magickému světélku a nechávají se unést do jeho světa.

Ještě horší variantou je takřka každodenní sledování bezduchých nekonečných seriálů, které mají jediný cíl: udržet diváka u obrazovky a rvát mu do hlavy každou chvíli reklamy.

Surfování na internetu

Internet. Všudypřítomný zdroj informací. Před dvaceti lety jsme tu pořádně netušili, o co se jedná. Dnes na něm „ležíme“ prakticky všichni. Jako služebník, jenž poskytuje rychle informace od předpovědi počasí po důležité zpravodajství, není špatný, ale jeho zrádnost spočívá v tom, že skoro nikdy nezůstaneme u té jediné věci, kterou jsme hledali. Skáčeme na promyšlenou propojenost a opět se propadáme do pasti, kde ztrácíme čas.

Sledování cizího života

S internetem a potažmo i výše zmíněnou televizí souvisí i další kritický bod. Nemyslím si, že je to problém vás, čtenářek Žena-in.cz, ale zmínit jej zde musím. Vy chápete, co někomu dává sledování těch příšerných reality show? Ať už v televizi nebo na internetu, kde se často k podobným projektům rozběhne celý speciál, aby nikomu opravdu nic neuniklo. Není lepší se starat o svůj život? Vyrazit si někam do společnosti nebo za sportem, případně si přečíst dobrou knihu?

Totéž platí o sledování cizího života v reálném životě kolem nás. Samozřejmě je dobré si všímat, co se děje – člověk tak může zabránit třeba tragédii v podobě domácího násilí u sousedů, ale žít tím, že sleduji život někoho jiného, je skutečně - co se týká času – stejné jako vzít balík peněz, hodit ho do popelnice a divit se, že nemáme ani pár korun na nákup.

Závidění

Na sledování cizího života prakticky plynule navazuje závidění. Ano, řada lidí kolem nás se má – z našeho pohledu – lépe. Pěkný dům, nové auto, výhodné zaměstnání, žádné zdravotní problémy, obdivuhodný a milující partner… A i když je to často jen iluze navenek, červíček v mnohých zahlodá: Proč já to také nemám? Oni si to ani nezaslouží! Jak já k tomu přijdu, že jsem takový chudák? Závist je vyčerpávající emoce, jež často útočí na zdravý rozum a nutí dělat lidi věci, které by za normálních okolní nedělali.

 • Pamatuji si, jak v domě, kde jsem svého času bydlela, byla malá zahrádka. Jedna starší paní, která žila v přízemí, si zasadila pod okny malý stromek, který jí dělal radost při každém pohledu z okna. Sousedka, zhruba v jejím věku, jež bydlela o pár pater výš, jí toto potěšení z nepochopitelných důvodů záviděla. Pravděpodobně byla jen zahořklá ze svého života,  je tak snadné svádět svou nespokojenost na jiné. Jednoho dne vzala do svých rukou „spravedlnost“ a pilu - a stromek sousedce podřízla.  

Přehrabování v minulosti

Tohle je zřejmě na samostatný článek. Děláme to všichni, nebo skoro všichni. Vracíme se k všem těm křivdám, které se nám staly, říkáme si, že dnes BYCHOM se zachovali lépe. Moudrý jen ten, kdo se z minulosti poučí, aby neopakoval stejně chyby, a následně ji odloží.

 • A na závěr, ať končíme s úsměvem na rtu, si připomeňme to marné honění BYCHA větou z úžasného filmu Knoflíková válka: „Kdybych to byl býval věděl, tak by jsem sem nechodil“.

Přečtěte si také:

   
09.11.2015 - Láska a vztahy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] AmeA [*]

  Co člověk to názor

  superkarma: 0 09.11.2015, 19:34:11
 2. avatar
  [14] peetrax [*]

  Moc hezký článek, víc takových. Sml16 Všichni to sice víme, ale není od věci si to čas od času připomenout!

  superkarma: 1 09.11.2015, 17:24:03
 3. avatar
  [13] RenataMor [*]

  někdy jsou zbytečnost nezbytnostzí

  superkarma: 0 09.11.2015, 13:09:45
 4. [12] knihovna [*]

  Tento dobrý článek mi připomněl novou knihu, která mě zaujala v Neoluxoru: 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají. Sml58

  superkarma: 1 09.11.2015, 12:53:50
 5. avatar
  [11] vladka321 [*]

  Rikina — #7Já na mateřskou vzpomínám také moc ráda. Bylo to nejkrásnější, nejklidnější a nejradostnější období v mém životě. A i nyní, když už mám vnoučka, tak je to prostě jiné. On má své rodiče s jejich názory, nápady a výchovnými metodami... Měla jsem to úplně stejně a tak se jim do toho ani nemíchám a užívám toho mála, co mi dovolí :)

  gerda — #10Děkuji Sml16

  superkarma: 0 09.11.2015, 12:40:06
 6. avatar
  [10] gerda [*]

  vladka321 — #4napsala jsi to moc hezkySml67

  1. na komentář reaguje vladka321 — #11
  superkarma: 0 09.11.2015, 12:06:22
 7. avatar
  [9] Pentlička [*]

  A to já se na seriály dívám, dlouhodobě na Ulici a Ordinaci. Těším se na každý díl a neberu to jako ztrátu času. Na PC moc nechodím, o víkendu téměř nikdy a po večerech taky nikdy. Nezávidím nikomu nic, jsem spokojená, že jsem zdravá, mám kde bydlet, co jíst, co si obléknout a ještě zbude na malé radosti. Pravda je, že se ale dost často přehrabuju v minulosti a trápím se tím, co jsem měla udělat a neudělala nebo udělala a měla jsem to udělat jinak. Snažím se ale tyto myšlenky zahánět, protože vím, že nic nevyřeší, jen se zbytečně trápím. Přesto mě ale mnohokrát za den napadnou. No jo ...Sml80

  superkarma: 0 09.11.2015, 11:57:58
 8. [8] iřka [*]

  Je to tak,můj největší zloděj času je internet.Sml16

  superkarma: 0 09.11.2015, 11:03:47
 9. [7] Rikina [*]

  Tak to vezmu popořadě - sledování televize - nemám, tudíž nesleduju. Surfování na internetu - bejvávalo. Pracovně trávím tolik času u počítače, že když nemusím, tak ho ani nepustím, natož ještě po večerech surfovat. Sledování cizího života - vyplývá z již řečeného, reality show a seriály nemám kde sledovat, ani vůbec netuším, co teď zrovna letí. Závidění - no jak kdy. Hlavně teda tiše závidím lidem, co si udělají čas na to, aby cestovali po světě, a viděli hodně cizích zemí, přírodních krás a jiných pamětihodností, poněvadž to já už nestihnu ani náhodou. Protože navzdory tomu všemu furt ten čas nějak nemám, i když se jmenovanými zbytečnostmi nezabývám. Holt dělám něco špatně. Z minulosti se v tomto směru poučit nemohu, protože jediné období, kdy jsem měla fůru času na všechno a ještě mi přebýval, byla doba na mateřské. To jsem měla pohodičku, havaj a času neurekom. Zas nebyly peníze, pro změnu. Člověk si nevybere. Sml57 Sml80

  1. na komentář reaguje vladka321 — #11
  superkarma: 0 09.11.2015, 10:43:20
 10. [6] bobani [*]

  Už se vidím jak si vytvářím každodenní harmonogram . I " maličkosti " mohou být zajímavé a důležité .

  superkarma: 1 09.11.2015, 09:30:27
 11. [5] frenky299 [*]

  Super článek, je to pravda. Děláme tolik zbytečností a život nám utíká mezi prsty. Sama s tímhle v poslední době bojuji.

  superkarma: 1 09.11.2015, 09:14:13
 12. avatar
  [4] vladka321 [*]

  Ano, je to přesně, jako naplněná krabice pár velkými kameny, které představují to zcela pro nás nejdůležitější. Potom zaplníme dalšími ne sice životně důležitými, ovšem pro nás mnoho znamenajícími a nakonec nasypeme písek. Ten znázorňuje vše, co si myslíme, že v ten daný čas je strááášně důležité, nicméně není a když se dokonce písek začne sypat ven skulinami, tak jsme zralí tak na psychiatra a u něj zjistíme, čím vším nemožným, povrchním a leckdy i hloupým jsme se zabývali.

  1. na komentář reaguje gerda — #10
  superkarma: 2 09.11.2015, 09:02:32
 13. [3] Didi [*]

  tak tak Sml22, hezký článek Sml67

  superkarma: 0 09.11.2015, 08:10:40
 14. avatar
  [2] Milala [*]

  Tu větu z Knoflíkové války miluju! Docela často ji používám a stejně je mě to prd platné,vždy se nachomejtnu tam, kde bych nechtěla býtSml30

  superkarma: 1 09.11.2015, 08:02:37
 15. avatar
  [1] SNÍŽEK [*]

  to všechno je pravda,mrháme časem na zbytečné věci,než aby jsme se soustředili na ty důležité a žili si svůj život. Sml22

  superkarma: 1 09.11.2015, 06:41:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme