Ne každý umí spontánně objevit kouzlo podzimu. Naopak. Řada z nás bohužel podléhá ponurým náladám, které jako by zrcadlily počasí za oknem. Ale nepropadejte trudomyslnosti. Někdy stačí pár triků, trochu pozitivní nálady, kterou silou vůle vydolujeme někdy hluboko v nás, a i ten nejsychravější podzim dostane časem příjemnější barvu.

Tady je pár ověřených rad, jak si v podzimních dnech udržet zdraví a dobrou náladu:

podzim

Začněte s něčím novým

Že jste ráda, že vůbec žijete a vše tak tak stíháte a vůbec nemáte chuť ještě si k tomu něco přidávat? No, možná děláte tím razantním odmítáním velkou chybu. Za vyzkoušení nic nedáte. Nové aktivity, na které není naše tělo zvyklé, dávají totiž hlavě nový náboj, který sám o sobě může zpříjemnit vnímání světa.

  • Co se zapsat na lekce jógy, které už tak dlouho plánujete s tím, že AŽ JEDNOU přijde ten správný čas. Věřte, že správný čas je vždy TEĎ.

Rozsviťte!

Ráno vstáváme do tmy a stejná tma nás zastihne často ještě před návratem domů. To nám na optimismu a dobré náladě rozhodně nepřidá. Proto zkuste v rámci možností zapomenout na šetření elektrickým proudem - a zvlášť pokud máte úsporné žárovky, rozsviťte si doma, kde se dá.

  • Příjemným dojmem působí pak světlo svíček. Inspirovat se můžete těmi úžasnými dekoracemi, které kolují po internetu pod hesly „zimní pohoda doma“ aj. Pozor ovšem na bezpečnost. Pokud po bytě pobíhají malé děti, psi a kočky, tak s tímto romantickým osvětlením opatrně.

Pročistěte tělo

Ačkoliv jsou různé očistné kúry spojovány hlavně s jarem, právě na podzim je dobré si něco podobného zopakovat. Úplně nejjednodušším řešením je například pravidelné pití vlažné vody s citrónem a medem. Hodně přínosné jsou pak různé bylinkové čaje na „očistění krve, ledvin a jater“.

  • Zapomeňte ovšem na nějaké pohodlné louhovací pytlíčky s drceným „prachem“. Chce to vyrazit do specializované prodejny a zakoupit pěkné sušené bylinky na váhu. Tam vám často i poradí, kterou směs nejlépe ve vašem případě použít.

Provoňte okolí

Podzimní plískanice vnášejí do našich dnů různé nepříjemné rýmičky a pokašlávaní, což nepotěší už tak v tomto období (listopad) oslabené plíce a dýchací cesty. Věnujte proto zvýšenou pozornost péči o své zdraví, abyste tělo co nejméně zatěžovali. V praxi to znamená mimo jiné používání éterických olejů k tomu určených, které nejen že krásně provoní byt, ale také často desinfikují vzduch přírodní cestou. Vyzkoušejte například eukalyptus, borovici nebo kadidlo.

  • Ideální aromalampa má skleněnou mističku, kterou lze snadno a dobře vymývat a nehromadí se v ní „připálené“ nánosy.
  • Olejíčky nakujte od ověřených zdrojů, ať se vyhnete různých nekvalitním náhražkám. Šetřit se zde nevyplácí. Navíc množství, které spotřebujete, je opravdu minimální, takže lahvička vydrží na celou zimní sezonu.  

Scházejte se

Podzimní a dlouhé večery jsou jako stvořené pro posezení s přáteli. Pokud jste poslední dobou všechna pozvání odmítala, protože bylo lepší vyrážet na kolo či procházku, nyní je ten správný čas svoji společenskou reputaci napravit. Uvidíte, že se spřízněnými dušemi, sklenkou vína či hrnkem dobrého čaje je ten podzim mnohem snesitelnější – a to i když není zrovna jako malovaný….

Přečtěte si také:

Reklama