Bulvár

Maličkosti, které vám pomohou užít si adventní čas

Na vánoční čas se těšíme, a zároveň se ho většinou tak trochu obáváme a pokládáme si v duchu úplně zbytečné otázky: Stihneme všechno dokonale připravit? Budou naše Vánoce mít opravdu tu pravou vánoční atmosféru, kterou si pamatujeme z dětství a vídáme ji v romantických filmech?

Jeden moudrý člověk mi jednou řekl, že se nemám ptát na věci, na které nechci znát odpověď. A já si na to vzpomněla i nyní. Takže odpověď je - pokud ji chcete slyšet - bohužel, že Vánoce už nikdy nebudou jako v našem dětství. A už vůbec ne takové, jak jsou prezentovány v hollywoodských kýčovitých filmech, kde i vnitřní stěny domu mají kolikrát vánočně sladěné barvy (viz například Sám doma) a s interiéry si hrálo několik profíků pěknou řádku hodin.

 • A teď ta dobrá zpráva, zvlášť pro optimistické povahy: Vaše Vánoce mohou být stokrát lepší, když to opravdu budete chtít. A dovolíte si připustit, že i když budou jiné, než jste si tajně vysnila, budou vaše a budou úžasné.

To je asi ta nejdůležitější myšlenka, resp. poselství dnešního článku. A protože je zvykem přidávat různé praktické rady, tady jsou. Když tomu člověk věří a něco pro to udělá, tak to funguje... Vánoce jsou přece časem zázraků, ne?

Přenechte vánoční shon jiným a vyjeďte se pokochat majestátností naší historie

Prohlídky hradů a zámků v tomto čase mají své kouzlo, mimo jiné proto, že jsou tak trochu výjimečností - většina historických objektů je v této době zavřená a interiéry obvykle „zazimovány“, vzácnosti uskladněny v depozitáři.

Nicméně právě čas adventní umožňuje zažít v těchto místech opravdu sváteční atmosféru, ať už díky tomu, že zde probíhají speciální programy, nebo že prostě musíte urazit v chladnějším počasí pár kroků k cíli (a upíjet třeba z termosky teplý čaj či punč).

Lednice

Zdroj: Facebook Státní zámek Lednice

Vyrazit tak můžete například na hrad Karlštejn a zámky Sychrov (tam je i úžasný vánoční trh), Lednice, Dobříš, Mníšek pod Brdy, Hluboká, Bítov, atd.

 • Aktuální otevírací dobu je dobré vždy ověřit na internetu nebo ještě lépe telefonicky.

Nepodléhejte představě, že čím větší město, tím lepší vánoční trh

Vyjíždění na vánoční trhy je krásnou tradicí. Dodnes si pamatuji, jak jsem jako dítě byla v bývalé NDR na trhu v Drážďanech. Určitě je prima využít dnes možnosti bezproblémového cestování a zažít například atmosféru vánoční Vídně nebo jiné evropské metropole.

Na druhou stranu je asi zbytečné se každý rok stresovat tím, že by se někam takto mělo jet.

adventní trh

Jen aby nevznikla mýlka: rozhodně bych nechtěla odrazovat od cestování a poznávání zahraničí, ale chci jen zdůraznit, že v naší zemi máme spousta úžasných a opomíjených míst, kde můžete zažít velmi příjemnou předvánoční atmosféru, kde se nemusíte tlačit a počítat každé euro. Kde si můžete zazpívat koledy a neřešit, že už by se mělo vyrazit na cestu domů, protože vás čeká minimálně pět a více hodin jízdy nebo už odjíždí zájezdový autobus.

 • Prostě adventní doba není tak dlouhá a je škoda ji trávit jako honící pes a minout tak třeba kvůli vzdáleným ty blízké cíle.

Krásné vánoční trhy jsou třeba v Brně, v Plzni a samozřejmě v matičce Praze. Tam navíc nemusíte jít jen na ten největší, jenž se pravidelně koná na Staroměstském náměstí a kde bývá hlava na hlavě a ceny téměř vysokohorské. Ale tu pravou malebnost ochutnáte například na náměstí Míru, Tylově náměstí (kde mají mimochodem ten nejlepší svařák a poznáte ho podle toho, že tam dávají sušenou švestku) nebo letos nově na Hradě.

vanocni trhy

A já osobně poslední dobou ráda objíždím malá města, kde je sice jen pár stánků, ale skutečně milá atmosféra a na dosah obvykle příjemná kavárna či hospůdka.

Píše se to všude, ale je třeba to zopakovat: Advent není mistrovstvím světa v úklidu!

Tento bod přeskočte, pokud vás předvánoční úklid baví a naleštěné nádobí je tím, co vás naplňuje radostí a hrdostí.

My ostatní si zopakujeme, že uklizený byt vám hezčí vánoční prožitky rozhodně nepřinese. Pokud nečekáte kontrolu ze sociálky (smích) a váš byt není cítit hůře jak místo, kde se narodil malý Ježíšek, neměl by se v podstatě vánoční úklid nijak zvlášť lišit od toho normálního. Navíc umně umístěné dekorace nám často ušetří hodně dřiny. Jak říká jedna moje praktická kamarádka: umělý sníh na okna je obrovský vynález, který udělá spousta radosti a zakryje hodně čmouh.

A ještě na jednu věc jsem si vzpomněla. Před časem jsem dělala článek s jednou známou osobností o Vánocích. Tzv. mimo mikrofon mi řekla, že na své dětství v tomto směru nevzpomíná vůbec ráda. Dlouhé dny se uklízelo, každá věc se v bytě musela umýt a vyleštit, doma vládla nervozita a zápach z čisticích prostředků. Nikdo na nikoho neměl čas. Cítila se vlastně velmi osamělá... O to víc nyní v dospělosti dbá, aby její rodina zažívala skutečné svátky pohody a radosti.

zehleni

A jaké z toho plyne poučení? Že jediný úklid, který bychom měli v adventní době provádět, je úklid našich vztahů. Poctivě si přiznat, zda se věnujeme dostatečně těm, kteří jsou tu s námi. A pokud ne, tak to napravit nebo se o to aspoň pokusit. Ač se to nezdá, je to kolikrát těžší než umýt okna v celém bytě a vysmejčit každý kout v domě. Ale ten výsledek za to stojí.

A to už je opravdu všechno. Tak ať se vám vydaří...

Přečtěte si také:

   
09.12.2015 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [9] vocjan [*]

  Rikina — #5U nás je to podobné. Jen s tím rozdílem, že moji rodiče chtěli uložit u nás na hřbitově a tak je máme oboje v místě.

  Bez sněhu jsou vánoce smutné.Sml68

  superkarma: 0 09.12.2015, 23:37:02
 2. avatar
  [8] diblice [*]

  mně chybí sníh a vypadá to, že za 18 let co bydlím v Krkonoších zažiji druhý Štědrý den bez sněhu

  superkarma: 0 09.12.2015, 21:58:21
 3. avatar
  [7] denkas [*]

  Já nevim,u nás ,když sem byla dítě,se před vánocema gruntovalo,ale vůbec sem si nepřipadala odstrčená.Jako malá sem pomáhala,jako větší sem se vytrácelaSml30 Cukroví sme pekli po večerech a to mě baviloSml22Ale nic se doma nehrotilo,nenervovalo, pohoda. A i nyní to tak mám,předvánoční a Vánoční čas si užívám,nehoním se nenervuju.Je trochu víc práce než jindy,ale zase nic nepřeháním. Jen je pravda,že ty vzpomínky,na ty co už s náma nejsou,sou o Vánocích smutnějšíSml79Je pravda,že už Vánoce neprožívám jako když sem byla dítě,ale zase tu sou vnoučata a s nima se to kouzlo Vánoc vracíSml22

  superkarma: 1 09.12.2015, 17:03:35
 4. [6] Rikina [*]

  No a věnovat se těm, kteří jsou tu s námi, to činím prakticky každé vánoce, a v důsledku toho jsem pak z toho kolotoče návštěv unavená a nejradši bych celé vánoce zrušila a zakázala. Už mnoho let si maluju v představách, jak si vezmu 14 dnů dovolené, odjedu někam do tepla mezi palmy, slunce, moře, a hlavně tam nebudou žádné koledy, perníčky, trhy a jiný vánoční mumraj, zkrátka bude Havaj. Sml62 Ale ještě jsem si na to do prasátka neušetřila, tak holt ani letos nic nebude. Sml80

  superkarma: 0 09.12.2015, 11:14:27
 5. [5] Rikina [*]

  gerda — #1 Těžká věc - u mě je to tak, že těch, co odešli, už je víc, než těch, co zatím zůstávají. Letos pojedu udělat vánoce na tři hřbitovy, na čtvrtý nepojedu jen proto, že to už prostě nestihnu, tak jsem to delegovala na exmanžela. Konec konců to byla jeho matka, moje tchyně, tak ať se taky hoch stará. Sml80 Sml57

  1. na komentář reaguje vocjan — #9
  superkarma: 0 09.12.2015, 11:10:28
 6. avatar
  [4] RenataMor [*]

  u nás se to nehrotí, jde spíš o tu atmosféru

  superkarma: 1 09.12.2015, 08:05:09
 7. [3] bobani [*]

  výborný článek především ten závěr

  superkarma: 0 09.12.2015, 08:03:21
 8. [2] ZdenaZ [*]

  velice pravdivé a poučnéSml67Sml67

  superkarma: 0 09.12.2015, 08:03:03
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  Pravdivé, dobrý článek!Sml67 Mně k vánoční atmosféře chybí ti, co letos odešli navždycky. Neumím si představit jaké to letos bez mámy bude...Prožívání Vánoc podle mě záleží hlavně na lidech a vztazích.

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 3 09.12.2015, 06:34:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme