Na vánoční čas se těšíme, a zároveň se ho většinou tak trochu obáváme a pokládáme si v duchu úplně zbytečné otázky: Stihneme všechno dokonale připravit? Budou naše Vánoce mít opravdu tu pravou vánoční atmosféru, kterou si pamatujeme z dětství a vídáme ji v romantických filmech?

Jeden moudrý člověk mi jednou řekl, že se nemám ptát na věci, na které nechci znát odpověď. A já si na to vzpomněla i nyní. Takže odpověď je - pokud ji chcete slyšet - bohužel, že Vánoce už nikdy nebudou jako v našem dětství. A už vůbec ne takové, jak jsou prezentovány v hollywoodských kýčovitých filmech, kde i vnitřní stěny domu mají kolikrát vánočně sladěné barvy (viz například Sám doma) a s interiéry si hrálo několik profíků pěknou řádku hodin.

  • A teď ta dobrá zpráva, zvlášť pro optimistické povahy: Vaše Vánoce mohou být stokrát lepší, když to opravdu budete chtít. A dovolíte si připustit, že i když budou jiné, než jste si tajně vysnila, budou vaše a budou úžasné.

To je asi ta nejdůležitější myšlenka, resp. poselství dnešního článku. A protože je zvykem přidávat různé praktické rady, tady jsou. Když tomu člověk věří a něco pro to udělá, tak to funguje... Vánoce jsou přece časem zázraků, ne?

Přenechte vánoční shon jiným a vyjeďte se pokochat majestátností naší historie

Prohlídky hradů a zámků v tomto čase mají své kouzlo, mimo jiné proto, že jsou tak trochu výjimečností - většina historických objektů je v této době zavřená a interiéry obvykle „zazimovány“, vzácnosti uskladněny v depozitáři.

Nicméně právě čas adventní umožňuje zažít v těchto místech opravdu sváteční atmosféru, ať už díky tomu, že zde probíhají speciální programy, nebo že prostě musíte urazit v chladnějším počasí pár kroků k cíli (a upíjet třeba z termosky teplý čaj či punč).

Lednice

Zdroj: Facebook Státní zámek Lednice

Vyrazit tak můžete například na hrad Karlštejn a zámky Sychrov (tam je i úžasný vánoční trh), Lednice, Dobříš, Mníšek pod Brdy, Hluboká, Bítov, atd.

  • Aktuální otevírací dobu je dobré vždy ověřit na internetu nebo ještě lépe telefonicky.

Nepodléhejte představě, že čím větší město, tím lepší vánoční trh

Vyjíždění na vánoční trhy je krásnou tradicí. Dodnes si pamatuji, jak jsem jako dítě byla v bývalé NDR na trhu v Drážďanech. Určitě je prima využít dnes možnosti bezproblémového cestování a zažít například atmosféru vánoční Vídně nebo jiné evropské metropole.

Na druhou stranu je asi zbytečné se každý rok stresovat tím, že by se někam takto mělo jet.

adventní trh

Jen aby nevznikla mýlka: rozhodně bych nechtěla odrazovat od cestování a poznávání zahraničí, ale chci jen zdůraznit, že v naší zemi máme spousta úžasných a opomíjených míst, kde můžete zažít velmi příjemnou předvánoční atmosféru, kde se nemusíte tlačit a počítat každé euro. Kde si můžete zazpívat koledy a neřešit, že už by se mělo vyrazit na cestu domů, protože vás čeká minimálně pět a více hodin jízdy nebo už odjíždí zájezdový autobus.

  • Prostě adventní doba není tak dlouhá a je škoda ji trávit jako honící pes a minout tak třeba kvůli vzdáleným ty blízké cíle.

Krásné vánoční trhy jsou třeba v Brně, v Plzni a samozřejmě v matičce Praze. Tam navíc nemusíte jít jen na ten největší, jenž se pravidelně koná na Staroměstském náměstí a kde bývá hlava na hlavě a ceny téměř vysokohorské. Ale tu pravou malebnost ochutnáte například na náměstí Míru, Tylově náměstí (kde mají mimochodem ten nejlepší svařák a poznáte ho podle toho, že tam dávají sušenou švestku) nebo letos nově na Hradě.

vanocni trhy

A já osobně poslední dobou ráda objíždím malá města, kde je sice jen pár stánků, ale skutečně milá atmosféra a na dosah obvykle příjemná kavárna či hospůdka.

Píše se to všude, ale je třeba to zopakovat: Advent není mistrovstvím světa v úklidu!

Tento bod přeskočte, pokud vás předvánoční úklid baví a naleštěné nádobí je tím, co vás naplňuje radostí a hrdostí.

My ostatní si zopakujeme, že uklizený byt vám hezčí vánoční prožitky rozhodně nepřinese. Pokud nečekáte kontrolu ze sociálky (smích) a váš byt není cítit hůře jak místo, kde se narodil malý Ježíšek, neměl by se v podstatě vánoční úklid nijak zvlášť lišit od toho normálního. Navíc umně umístěné dekorace nám často ušetří hodně dřiny. Jak říká jedna moje praktická kamarádka: umělý sníh na okna je obrovský vynález, který udělá spousta radosti a zakryje hodně čmouh.

A ještě na jednu věc jsem si vzpomněla. Před časem jsem dělala článek s jednou známou osobností o Vánocích. Tzv. mimo mikrofon mi řekla, že na své dětství v tomto směru nevzpomíná vůbec ráda. Dlouhé dny se uklízelo, každá věc se v bytě musela umýt a vyleštit, doma vládla nervozita a zápach z čisticích prostředků. Nikdo na nikoho neměl čas. Cítila se vlastně velmi osamělá... O to víc nyní v dospělosti dbá, aby její rodina zažívala skutečné svátky pohody a radosti.

zehleni

A jaké z toho plyne poučení? Že jediný úklid, který bychom měli v adventní době provádět, je úklid našich vztahů. Poctivě si přiznat, zda se věnujeme dostatečně těm, kteří jsou tu s námi. A pokud ne, tak to napravit nebo se o to aspoň pokusit. Ač se to nezdá, je to kolikrát těžší než umýt okna v celém bytě a vysmejčit každý kout v domě. Ale ten výsledek za to stojí.

A to už je opravdu všechno. Tak ať se vám vydaří...

Přečtěte si také:

Reklama