.

Maličkosti, bez kterých na horách sice přežijete, ale s nimi je to lepší

Cestování

Maličkosti, bez kterých na horách sice přežijete, ale s nimi je to lepší

Je to tak. Zima je tu a lyžařská sezona v plném proudu. Děti odjíždějí na lyžařské výcviky, rodiny a jednotlivci na dovolené nebo aspoň prodloužené víkendy. Každý den na svěžím horském vzduchu se počítá k dobru.

Lyže, hůlky, boty, přilby, lyžařské brýle, oteplovačky, bundy, rukavice, teplé spodní prádlo, hygienické potřeby - to a další zimní klasiku máte jistě v malíčku a vždy spolehlivě zabalenou.

hory

Dnes se podíváme na pár maličkostí, které sice na zimní dovolené můžete klidně postrádat, ale když si je přibalíte, bude možná v mnoha směrech příjemnější.

Malý přímotop

Ne všichni jezdíme do luxusních hotelů a stále ještě vyznáváme kouzlo staré dobré horské chaty. A právě tam občas přijde vhod nějaký ten „výdobytek civilizace“, protože i když si hrajeme na horaly, tak jistá zhýčkanost už tu přece jen je (mluvím za sebe). A bylo by škoda po první chladné noci až do konce týdne lyžovat s rýmou.

 • K dostání jsou dnes opravdu malá a lehká elektrická kamínka, která s přehledem nacpete do nějakého zavazadla. A když pak začnou pořádné mrazy a správce není k dohledání, trocha teplého – dobře mířeného - vzduchu je k nezaplacení.

Čelovka

Klasická baterka patří mezi standardní výbavu, ale taková čelovka – to je vynález. Nejen že s ní můžete pěkně pochodovat na malý průzkum kolem chaty, aniž byste se ztratili ve tmě, ale ještě vám vždy zbudou obě ruce volné. A to se hodí třeba i při cestě na toaletu (úsměv), zvlášť když je k ní někdy cesta dlouhá a spletitá…

Společenské hry

Ano, bývají součástí různých kluboven, ale vyplatí se mít nějaké své, zvlášť když počasí nepřeje a ponorková nemoc stoupá. Malé  šachy, karty mariášky a taktéž různé cestovní verze oblíbených vědomostních her jako Česko a spol. se vejdou do každé krosny bez problémů.

Kniha

I na horách přijdou chvíle, kdy se vám zachce zalézt si někam jen se svou knihou. Samozřejmě netáhneme žádnou těžkou literaturu – ani stylem, ani objemností publikace. Potěší nenáročný románek, povídky, fejetony.

 • Je tedy smutnou pravdou, že v dnešní době většina návštěvníků hor sedí spíš u svého tabletu či telefonu.

Cestovní varná konvice

Dělají se snad čím dál menší a jsou skvělé. Ve spojení s termohrnkem vykouzlí krásné chvíle plné pohody, aniž byste museli někam do lokálu nebo blízké restaurace.

Čaj a kafe potěší dospěláky, děti zase různé nápoje typu „horké jablíčko“. Jo, je to asi samá chemie, ale tak jednou za čas to snad nezabije…

Fajnšmekři si dokážou přibalit i věci na svařák. Klobouk dolů, ten si zatím kupuji na sjezdovce, i když ono se dá na pokoji připravit opravdu vše, když se chce.

Placatka s alkoholem pro zahřátí

Jelikož bernardýna s rumem znám jenom z obrázků, spoléhám se v této věci na domácí přípravu. Ať si kdo chce, co chce, říká, když mrzne, až praští, tak doušek slivovičky neuškodí.

Navíc pokud si občas místo oběda koupíte grilovanou klobásu, tak přispěje i k lepšímu trávení. Zdravá strava na horách se zkrátka až na výjimky moc nenosí, že?

Jezdíte v zimě na hory?

Možnost%
Ano, pravidelně každý rok11,2
Jen občas, když to vyjde14
Téměř vůbec ne25,2
Naposledy jsem byla na horách ještě se školou35,5
Nikdy jsem nebyla14

Přečtěte si také:

   
23.02.2016 - Tipy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [9] bobani [*]

  naposledy se školou Sml30

  superkarma: 0 23.02.2016, 13:29:17
 2. [8] Boros [*]

  risina — #6 No, já bych věděla, co jiného dělat po večerech a to ybchom se zahřáli i bez kamen, ale s dětmi nelze

  superkarma: 0 23.02.2016, 13:04:31
 3. [7] Rikina [*]

  risina — #6 Poslední moje zkušenost z hor je loňská, a byla to horská bouda v Krušných horách. A tam jsem měla koupelnu i WC přímo v pokoji, čaj nebo kafe bylo k dispozici celou otevírací dobu jídelny, což bylo od 7 ráno do 23 večer. Nikdo mi nebránil si to odnést do pokoje, naopak mi ještě dali tácek, abych jim nebryndala po nábytku. Sml57 Balkónek, pravda, nebyl, ale stejně bych v prosinci na balkonku neseděla. No a co dělat večer? Upadnout a usnout. Sml80 Aspoň teda já jsem už asi starší paní, a celodenní štrapáce ve sněhu mě unaví, takže se hraním společenských her bych všechny poslala na fialky. Sml16

  superkarma: 0 23.02.2016, 11:37:43
 4. avatar
  [6] risina [*]

  Rikina — #4 V zimě na hory nejezdíme (naposled před asi 10 let, na intru, kde byla společná kuchyňka a sprchy a WC na chodbě) ale v létě si malou varnou konvici berem i do hotelu - ráda mám možnost uvařit si čaj nebo kafe kdykoli a pít ho třeba posteli nebo v křesílku na balkóně, kde sedám právě s knížkou nebo čtečkou Sml22. I nějakou tu malou hru berem vždycky - co taky dělatjiného po večerech, že Sml58.

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  2. na komentář reaguje Boros — #8
  superkarma: 1 23.02.2016, 09:40:56
 5. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Rikina — #4 No, karty nebo kostky nejsou zas taková váha a knížky si beru všude. Já třeba bez čtení před spaním neusnu. Vůbec si neumím představit den bez knížky, nikdy jsem to nezažila. Je ale fakt, že hodně lidí už má čtečku, ta je skladnější.

  superkarma: 1 23.02.2016, 08:37:27
 6. [4] Rikina [*]

  Ony už i horské chaty jsou civilizované, takže je zcela zbytečné si brát konvice a přímotopy. Čelovka je dobrá věc na pozdní návraty z výletu, když je brzo tma, ale na cestu na WC? No... Sml80 A knihy a společenské hry jsou prostě mrtvá váha navíc, a jestli někdo nese všechny svoje věci v batohu na zádech, nemá terénní vozidlo ani domorodé šerpy na dopravu nákladů a do těch hor si to musí donést osobně, tak sakra dobře zvažuje, jaké fíkoviny bude lepší nechat doma.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #5
  2. na komentář reaguje risina — #6
  superkarma: 0 23.02.2016, 08:08:17
 7. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Alkohol v mrazu je věc rozporuplná

  superkarma: 0 23.02.2016, 07:50:27
 8. [2] Boros [*]

  Ta kamna jsou ale nápad- jak to vezmu na hřbet???

  superkarma: 0 23.02.2016, 06:30:39
 9. avatar
  [1] gerda [*]

  Místo přímotopu bych radila cestovní fén. Ten vysuší i promočené boty.

  superkarma: 1 23.02.2016, 05:30:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme