Rodina

Malí plaváčci

Voda, živel, který je pro náš život nezbytně nutný. Je potřeba doplňovat vnitřnímu prostředí tekutiny, ale stejně blahodárně působí i při koupelích. Taky znáte ten úžasný pocit, když vlezete po náročném dni do vany a voda odplaví všechny vaše starosti a problémy? Má opravdu skvělé účinky. Dopřejte ji také svým dětem a rozhodně nemusíte čekat až do první třídy, než začnete děti učit plavat.

V dnešní době už je možnost plavání s kojenci. Ano, i naši nejmenší už se rádi rochní ve vodě, a i když se to zdá těm starším naprosto nemožné, popřípadě rovnou jako holá šílenost, pořádají se na to i kurzy. Plavat můžete začít s miminkem, batoletem či předškolákem. Záleží jen na vás.

Pokud o tom přemýšlíte, porozhlédněte se ve svém okolí a vězte, že snad každý plavecký stadion tuto “vymoženost” už zařadil do své nabídky. Zeptejte se kamarádek, které mají zkušenosti. Protože ne všechny stadiony jsou vybaveny na plavání kojenců, a také nepočítejte s tím, že čachtá-li se vaše dítko rádo ve vaně, bude automaticky stejně rádo navštěvovat bazén.

V našem městě ještě donedávna nebyla možnost plavání s miminky, takže jsme se rozhodli pro začátek “plavecké kariéry” našeho drobka až od dvou let. V mylném domnění, že v bazénu předvede stejnou exhibici jako ve vaně jsem celá natěšená nastoupila do řady maminek a čekala se zmítajícím se capartem v náručí.

Lektorka nám vysvětlila, jak bude výuka probíhat, a na samotný začátek si nejprve s dětmi zopakovala říkanky, které měly něco společného s vodou. Potom nám nabídla pro děti na ruce polystyrenové rukávky, které většina dětí přijala s křikem. Ve vodě jsme měli malé plaváčky nejprve pomalu seznamovat s vodou, potom je povozit na lehátku a na závěr je potopit pod vodu.

Nečekejte happy end. Toto byla naše první a na dlouhou dobu poslední návštěva bazénu. Budově školy, ve které bazén je, se dodnes vyhýbá obloukem a hlásí, že plavat tady on už teda nebude. Nenutili jsme ho. Počkali jsme tři roky a teď už můžu s úspěchem říct, že bazén zvládá v pohodě.

Nebojte, ne všichni mají takového “antiplaváčka” jako my. Ale i vy pamatujte, že každé dítě je jiné, a zatímco jedno zvládne výuku s instruktorem bez větších problémů, druhé vás svým křikem od dalších návštěv spolehlivě odradí. Stejně tak jako neuváženě prudké pohyby, které mohou u dětí vyvolat panický strach z vody. Proto buďte velmi opatrní a k dítěti přistupujte velmi citlivě.

Pokud jste nezačali s plaváním do čtyř let věku, potom je vhodné nechat zapsat dítě do kurzu, kde bude s instruktory a se svými vrstevníky samo. Je známo, že příklady táhnou... Nebuďte netrpěliví, pokud se mu hned zkraje nedaří vše tak, jak by mělo. Lepší pomalejší začátky než doživotní odpor k vodě.

A jak takový výuka plavání vypadá? Zpravidla bývá vedena zábavnou formou. Nikdo nepředpokládá, že pětileté děti budou trhat světové rekordy. Proto je zaměřená na seznámení se s hlubokou vodou a využívá k tomu nejrůznější dětské hry, hračky i pomůcky. Některá plavecká střediska začínají rovnou ve velké hloubce, jinde mají brouzdaliště.

Nevěšte hlavu, když se váš drobek prozatím vody bojí. Nenuťte jej, nestresujte, ani mu nepředhazujte odvážnější kamarády.

A co vy a vaše ratolesti? Plavou už prvních měsíců života, nebo se je stále marně snažíte dostat do vody?

   
   
08.02.2006 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. [27] Patroj22 [*]

  U nás to má plavecký stadion pěkně pro děti udělané, malá je ve vodě jako kapřík.

  superkarma: 0 28.06.2011, 11:43:38
 2. avatar
  [26] Meander [*]

  Já mám z plaveckého výcviku trauma, a to jsem už nebyla mimino

  superkarma: 0 10.02.2006, 14:41:45
 3. [25] Bodžinda [*]

  Plavání s dětmi nemá chybu!Chodíme s malou plavat od 4 měsíců.Je to super vidět jak nemá ve vodě zábrany a potápění ji nedělá problémy.Začaly jsme koncem září a v polovině prosince nás (teda samozřejmě děti)filmovali na kazetu nebo CD.Bylo krásně vidět,jak reagují pod vodou.Než se dostala pod vodu zavřela oči,pod vodou je otevřela a když se vynořila bylo nádherně vidět jak vyplivla vodu.Při lekcích nemáte možnost to takto vidět.CD jsme rozdaly rodině pod stromeček.Prý to byl nejkrásnější dárek.Dodnes u toho všichni brečí.(Strachem,že ji utopím nebo je to tak dojímá)

  superkarma: 0 09.02.2006, 23:10:24
 4. avatar
  [24] Dedida [*]

  My chodíme s malou plavat od 5 měsíců. Chodili bychom i dříve, od 3 měsíců, ale byly prázdniny, a tak se neplavalo. Strašně ji to baví, cáká ručičkama, výská, prostě paráda. Taky potápění jí šlo hrozně brzy. Ničeho se nebojí.

  superkarma: 0 09.02.2006, 18:17:13
 5. avatar
  [23] zonan [*]

  Náš první den v bazénku (syn měl rok) probíhal tak, že se ode mne neodlepil. Byl pevně přichycený jak medvídek koala a já se jen procházela. Na další lekci už ručičkou zkoušel vodu a natahoval se po těch krásných hračkách a než kurz skončil, byl s vodou kamarád. Byly to krásné dny.

  superkarma: 0 09.02.2006, 06:54:12
 6. avatar
  [21] femme [*]

  Anubis: tos mi připomněla story s naší nejstarší (letos jí bude taky 31) když byla asi ve věku 4 měsíc, tak jsem někde četla, jak naučit dítě plavat a to spočívalo v tom, že se na přízovou čepičku přidělaly dva nafouknuté pytlíky od 1/4l. mléka je fakt, že se dítě chvilku nad vodou udrželo, ale pak se nezadržitelně začalo potápět

  superkarma: 0 08.02.2006, 20:32:43
 7. [12] apina [*]

  Muj syn plave bez rukávků od 5 let. Od kojeneckého věku jsme navštěvovali takový kurz a pak celé léto u vody nebo moře. Dnes je mu 7 let a je velni dobrý plavec potápka

  superkarma: 0 08.02.2006, 11:14:04
 8. avatar
  [10] Malenka [*]

  Taky jsem ráda,že jsem jako těhule zažila jiné plavání než to v dětství.Na brunátnou Martu číhající s bidlem,aby mě odstrčila,kdybych se příliš přiblížila břehu,je těžko zapomenout...

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:37:54
 9. [9] etomaskova [*]

  Misulka: souhlasím, článek je o ničem.. opravdu asi není dobré dítě hned napoprvé potopit, ta příprava tam být má, musí se jít postupně. Plaveme od 3m doma ve vaně s instruktorkou, od 6m na kojeneckém/batolecím plavání, pokroky jsou postupné, tak jak se děti vyvíjejí fyzicky i mentálně.

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:08:36
 10. avatar
  [8] Žábina [*]

  můj se vody dost bojí..při školních lekcích plavání vyloženě trpěl /nechodil do velkého ale jen do malého bazénku/ a teď s ním chodí občas o víkendu plavat manžel, ale není to o moc lepší..bojí se pořád - úplně se třese
  nevím jestli ho máme nutit - nechceme mu vypěstovat odpor k vodě

  superkarma: 0 08.02.2006, 10:06:47
 11. avatar
  [7] Laliari [*]

  My jsem se starším synem chodili od jeho 7 měsíců a bylo to báješné, moc se mu to líbilo. Pak se narodila dcera, a když jí bylo 8 měsíců, začali jsme taky chodit "plavat". Prvních pár lekcí prořvala, pak jsme to vzdali. Teď je jí osm let, chodí na kurs plavání, a chodí tam strašně ráda.

  superkarma: 0 08.02.2006, 09:45:44
 12. avatar
  [4] Mac [*]

  S dcerou chodíme na plavání od 4 měsíců, dnes jí jsou 3 roky. Plavat chodíme pořád, umí skákat šipku, zatím ještě k plavání potřebuje páseček, ale nebude to trvat dlouho a bude plavat bez pomůcek. Jen jsem chtěla ještě poznamenat, že naše instruktorky by nikdy dítě na první lekci plavání nenehcali potopit pod vodu. Děti se na to připravují několik lekcí, postupně se jim nalévala na hlavičku (po určitém povelu: třeba a žbluňk) voda z kelímku.

  superkarma: 0 08.02.2006, 07:56:08
 13. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ...taky jsme s malým chodili plavat od 4 měsíců..nejdřív " vany" a pak do bazénku. Těd už chodíme jen tak soukromě..ale taky dost často. ....Moc se mu ve vodě líbí, no a taky ještě nebyl nemocnej... ...Není to určitě jen kvůli tomu, ale nějakej vliv plavání na nemocnost má....

  superkarma: 0 08.02.2006, 05:43:28
 14. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Se synem jsme začali chodit plavat, když mu bylo 5 měsíců (teď má 9). Mě to baví a malý se zatím nevyjádřil, ale nijak výrazně neprotestuje, takže chodíme pořád. Vody se nebojí, ale mám pocit, že ji tak nějak ani nevnímá - ani doma ve vaně.

  superkarma: 0 08.02.2006, 00:26:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme