Rodina

Malé porodnice se zavírají, ve velkých není místo

Autorkám petice za zlepšení podmínek v českém porodnictví se nelíbí zavírání menších porodnic. Lépe umožňují osobní a rodinný přístup, velké porodní domy příliš spoléhají na medikaci a jsou přeplněné, říkají na jejich obranu.

porodnice

Peněz je všude málo, a ani naše zdravotnictví není výjimkou. V rámci úspor v posledních letech dochází k rušení porodnic, v nichž se narodí méně než 500 dětí ročně.

Právě tato zařízení se ale těšila oblibě u rodiček vyhledávajících alternativní péči. Podle nich na rozdíl od velkých porodnic lépe umožňují osobní a rodinný přístup. Z pohledu ministerstva zdravotnictví jde o neefektivní pracoviště, která nesplňují požadavky nejmodernější péče o rodičky.

V posledních letech tak zanikly i populární a hojně vyhledávané porodnice (ve Frýdlantě v Čechách, ve Vysokém Mýtě či v Kutné Hoře), a to i přesto, že zdejších služeb zvýšenou měrou využívaly také přespolní ženy se zájmem o přirozený porod, včetně těch z hlavního města. Momentálně v nabídce služeb porodnice jednoznačně hájící právo žen na autonomii při porodu a na současnou ochranu fyzického, psychického a sociálního bezpečí rodiček a novorozenců je pouze jedna -  Horská nemocnice Vrchlabí.

 „Blokování práce malých porodnic vnímám jako rivalitní záležitost porodníků z velkých klinik. Ti nestojí o konkurenci malých oblíbených pracovišť, která tak jasně dávají vyniknout rozdílu mezi porodem a porodem. Současný stav lze také vnímat jako výsledek vlády mužů - věci veřejné v Parlamentu, Senátu i na ministerstvu zdravotnictví a v pojišťovnách jsou převážně v rukou mužských úředníků či lékařů. V případě zavírání malých porodnic jsme zkrátka svědky nehorázné diskriminace žen. Jako psycholožka připomínám, že z hlediska psychologického bezpečí je u porodu důležitý především dobrý pocit matek, jejich vnitřní jistota a možnost rozhodnout, kde chtějí své - zvláště prvorozené - dítě přivést na svět. Jako soudní znalkyně dodávám, že hodně nepovedený a asistovaný porod může žena vnímat jako trauma, srovnatelné se znásilněním,“ řekla v anketě na téma zavírání malých porodnic PhDr. Věra Břicháčková.

„Pro 80-90 % žen, které nemají během těhotenství zdravotní problémy, není porod ve velkých porodnicích o nic bezpečnější než porod v malých porodnicích nebo porodních domech. Ve velkých porodnicích bývá však porod výrazně medikalizován a zkušenost respektovaného porodu s individuálním přístupem, tak důležitá pro ženu a její rodinu, bývá rodičkám odepřena. V zemích jako je Česká republika je nezbytné umožnit ženám a jejich rodinám možnost přivést dítě na svět také v malé porodnici nebo porodním domě v blízkosti jejich domova. Porod patří především rodině, nikoli doktorům, nemocnicím nebo politikům!“ řekl v červnu roku 2008 lékař Marsden Wagner, neonatolog, bývalý ředitel Výboru pro zdraví žen a dětí při WHO (Světové zdravotnické organizaci).

Oproti tomu je situace napjatá i ve velkých porodnicích. Jsou přeplněné a pravidelně vyhlašují stop stavy. Nápor klientek se snaží zvládat mj. pomocí brzkých registrací, leckde již na samém začátku těhotenství. To je stresující, protože ženy v té době mnohdy ještě neví, jak se těhotenství bude vyvíjet, zda se vůbec udrží. Ani včas zaregistrovaná žena nemá ovšem jistotu, že ji porodnice v době porodu přijme. Systém registrací je navíc právně velmi sporný.

Přes tyto problémy se porodnice stále brání dřívějšímu propouštění matek a dětí, tzv. ambulantním porodům. Snad ze strachu, aby si na tuto možnost rodiče příliš nezvykli? Legislativně této možnosti nestojí nic v cestě – pokud jsou žena i dítě zdrávy, mohou opustit porodnici podle přání matky kdykoliv. I tady ale narazíme na systémovou chybu. V zahraničí se o ženu a dítě doma stará porodní asistentka, např. v Německu je porodním asistentkám hrazeno ze systému zdravotního pojištění během osmi týdnů po porodu až 10 návštěv. U nás si žena musí podobnou službu hradit sama, v některých regionech je nadto samostatných porodních asistentek nedostatek.

Protože přibývá těch, kteří se stávající situací v českém porodnictví nesouhlasí, a protože propast v nabídce péče, která nás odlišuje kupříkladu od západní části Evropy, do které  patříme, je výrazná, byla sestavena Petice za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě. Petici iniciovala sdružení, dlouhodobě usilující o prosazení žádoucích „porodnických“ změn (A centrum – Vědomá a aktivní příprava na mateřství, Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství, Česká asociace dul, Hnutí za aktivní mateřství a Unipa - Unie porodních asistentek) za podpory dalších organizací (m.j. Sítě mateřských center ČR).

   
06.01.2011 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Pořadník, velkoporodnice, medikalizace, nápor klientek....  Sml15 uplně cítím, jak se mi scvrkávají vaječníky z těch pojmů

  superkarma: 0 06.01.2011, 12:03:33
 2. [7] Anime Otaku [*]

  macamala — #4 Bohužel právě tyhle lidi porodné budou dostávat dál. Nárok ztrácí pouze ti co jako rodina mají měsíční příjem vyšší než 17 tisíc, bohužel. Ale zase je pravda, že se bude platit jen u 1. děcka.

  superkarma: 0 06.01.2011, 11:50:00
 3. [6] macamala [*]

  maje — #5 Ty si ty cestičky vždycky najdou. Bohužel jsou to ty skupiny, na které stát nikdy nešlápne. Takoví jedinci jsou i mezi těmi, kteří nepatří do menšiny, ale v sociálním systému mají díky své dobrovolné nezaměstnanosti čas studovat.

  superkarma: 0 06.01.2011, 11:17:09
 4. avatar
  [5] maje [*]

  macamala — #4 jestli myslíš ty, co já, tak se moc netěš. Sml24stát jim to bohatě vynahradí na soc. přídavcích. osobně neznám nikoho, kdo by chodil do práce (nebo když je žena na MD) a měl na ty přídavky nárok. ale ona určitá skupina má nárok na všechno a když se to spočítá, tak mají daleko více peněz za měsíc, než já s manželem dohromady. a to pracujeme oba dva.Sml24Sml24

  1. na komentář reaguje macamala — #6
  superkarma: 0 06.01.2011, 11:00:13
 5. [4] macamala [*]

  Altamora — #3 V Německu to jsou často externisté, popř. zaměstnanci jiných velkých nemocnic, která je posílá do těch menších nemocnic.

  S odebráním porodného se počítá s tím, že u některých jedinců už nebude tak velká motivace. Ubude klientek porodnic.  třeba

  1. na komentář reaguje maje — #5
  2. na komentář reaguje Anime Otaku — #7
  superkarma: 0 06.01.2011, 10:52:29
 6. avatar
  [3] Altamora [*]

  Pokud je porodníků málo, pak je lépe, když jsou ve velké porodnici, protože porod (alespoň u těch mých to tak bylo) vedou porodní asistentky, tak je lepší, že lékař může přijít k více ženám. V malé venkovské nemocnici se nejspíš nerodí každý den, takže tam asi moc využitý nebude ani lékař, ani asistentka, ani sál, ale platit se jim musí, ať mají co dělat nebo nemají co dělat.

  1. na komentář reaguje macamala — #4
  superkarma: 0 06.01.2011, 10:34:32
 7. avatar
  [2] Altamora [*]

  Gynekologů je prý nedostatek, takže za pár let odpor proti porodním domům zeslábne. Jsem zvědavá, jestli díky tomu přibude kvalifikovaných porodních asistentek. Příliš tomu nevěřím.

  superkarma: 0 06.01.2011, 10:27:37
 8. avatar
  [1] bokul [*]

  K vážnému tématu si dovolím alespoň trochu odlehčující komentář..

  Vzhledem k množství lékařů, kteří chtějí opustit právě ty velké, podporované nemocnice, zřejmě budou vznikat malé soukromé porodní kliniky, kam všichni Ti, kteří mají málo peněz půjdou. Takže se nemusíme bát, vždyť co by asi Ti lékaři, co dávají výpovědi dělali?

  Budou zakládat soukromé kliniky a kdo bude mít zájem o alternativní péči, půjde za nimi a postará se o to, aby měli trojnásobek průměrného platu.

  superkarma: 0 06.01.2011, 09:10:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme