Zdraví

Malé, ale o to nebezpečnější – klíště!

V evropském klimatickém pásmu žijí 3 základní druhy klíšťat: Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus a Dermacentor reticulatus, které jsou zdrojem mnohých nebezpečných infekčních chorob lidí a zvířat.

V ČR představují obecně nejvíce rizikové oblasti povodí vodních toků a lesy, v posledních letech se ale klíšťata vyskytují ve větší míře i v městských parcích. Vlivem klimatických změn se již ale na našem území prakticky nevyskytuje místo, kde by nebylo možné se s klíštětem setkat.  Obdobná situace je i u našich sousedů, na Slovensku, v Rakousku a Bavorsku. Ve všech zmiňovaných zemích jsou nejčastěji přenášenými nemocemi klíšťová encefalitida a lymská borelióza.

Atix

Klíšťová encefalitida
Klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Přenos původců onemocnění se uskutečňuje převážně klíšťaty. Inkubační doba klíšťové encefalitidy bývá 7 až 14 dnů, může být však i měsíc. Přestože nemoc (pokud vůbec propukne) může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty, může mít i těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, ztuhnutím šíje, atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.

Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou chránit očkováním. Vakcinace pro zvířata neexistuje.

Lymská borelióza
Původce boreliózy, bakterie Borrelia, je přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes. Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Absence této skvrny však nic neznamená. Dalším častým příznakem může být silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost. V případě neléčení nemoci zahrnují další symptomy klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Ve většině případů odezní infekce a její příznaky po léčbě antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stádiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.

Borelióze lze předejít u psů a koček očkováním. Účinná vakcína pro lidi neexistuje

Cizopasná klíšťata se nejčastěji vyskytují v listnatých a smíšených lesích, parcích, ale můžete se s nimi setkat i v zahradách. Vyhýbají se otevřeným prostranstvím bez stromů, křoví a trav. Žijí v trávě a nízkých keřích. Visí na stéblech trav a na spodní straně listů, proto nejsou dobře viditelná. Nepovšimnutá se snaží dostat na svoji oběť. Klíšťata díky svým speciálním smyslovým orgánům reagují na teplotu, vůni a pohyb, což jim umožňuje přesně lokalizovat hostitele. Mohou parazitovat na celém těle, avšak obvykle si vybírají místa, kde je kůže tenká a tělesná teplota vyšší (hlava, uši, podpaží, slabiny, ruce a nohy).

Na vhodném místě zavedou pod kůži svoje bodavě-sací ústní ústrojí, místo vpichu znecitliví a poté sají až několik dní. Po proražení kůže zavede klíště do rány výměšek pro lepší přisání a látku ulehčující přijímat krev hostitele. Sání krve probíhá ve dvou fázích – 1.pomalé a 2.prudké. Největší riziko přenosu patogenních mikroorganismů vzniká ve fázi prudkého sání krve. Klíště se v této fázi zbavuje nadbytku tekutin přijímaných s krví hostitele a uvolňuje je zpět do rány. Tyto tekutiny mohou obsahovat mikroorganismy (prvoky, bakterie, viry). V případě klíšťat parazitujících na kůži déle než 24–48 hodin se často stává, že přenos onemocnění je vyprovokován zejména nevhodným způsobem odstraňování klíšťat.

klíště

 

Odstranění klíštěte
Jak už bylo řečeno, často se stává, že přenos infekčních onemocnění, jejichž zdrojem mohou být klíšťata, je vyprovokován nevhodným způsobem odstraňování klíšťat. Všechny tradiční metody odstraňování (např. potírání, vytrhávání) provokují živé klíště vylučovat vnořeným ústním ústrojím patogenní mikroorganismy do organismu lidí a zvířat. Vyvoláním silného kryogenního účinku způsobí přípravek ATIX okamžité a účinné snížení metabolické aktivity klíštěte (zmrazení), čímž omezí a zabrání přenosu tělesných tekutin parazita obsahující patogenní mikroorganismy, do organismu hostitele. ATIX je zdravotnický prostředek, který se s ohledem na svou klasifikaci a vlastnosti může používat u lidí i zvířat. Je jedinečný svou schopností okamžitě po aplikaci klíště zmrazit a umožnit tak jeho bezprostřední odstranění. Toho lze s výhodou využít především při odstraňování klíšťat u domácích mazlíčků, kteří bývají při běžném způsobu odstraňování podráždění, a mnohdy bývá problematické je po delší dobu udržet v klidu.

Více také na www.klisteuledu.cz

   
12.09.2014 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] nikola007 [*]

  Je neuvěřitelné, jak tak malé stvoření může napáchat tolik paseky.. vždycky jsem se chtěla nechat očkovat proti encefalitidě, jen na to stále nebyl čas a pořád jsem to odkládala.. to už teď rozhodně nedělám a očkuju se.. protože se v mém okolí před pár měsíci nakazila mně známá osoba, která dokonce částečně krátkodobě ochnula.. s tímto onemocněním bych si nezahrávala!

  superkarma: 0 21.10.2014, 14:01:35
 2. [7] helča123 [*]

  z klíšťat mám hrozný strachSml15 také mám bohužel osobní zkušenost s nemoci, co přenášejí.. konkrétně s klíšťovkouSml15 dědeček celý život tráví snad každý den v lese. Před pár lety se mu to ale vymstilo, potom, co si našel klíště se nakazil encefalitidou a nebylo to nic příjemnéhoSml15 dost jsme se o něj báli.. prý jí starší lidé snáší hůře.. to bohužel právě mohu potvrditSml15 po tomhle nepříjemném zážitku se nechali očkovat i moje dvě babičky. Zbytek rodiny už očkovaný jeSml22 už s touhle zákeřnou nemocí nechceme mít nic společného!Sml31

  superkarma: 0 17.09.2014, 11:15:23
 3. avatar
  [6] buldok [*]

  Měla jsem párkrát a štítím se jich.

  superkarma: 0 12.09.2014, 16:38:42
 4. avatar
  [5] wich [*]

  kopp16 — #3 Sml22 Když jsem měla boreliozu, měla jsem u toho tachykardie šílené. Asi to sedlo na nerv, který ovlivňoval srdeční činnost. Rok a půl antibiotických protokolů (i při časné nákaze!!!) a dostala jsem se z toho. Klepu.

  superkarma: 0 12.09.2014, 10:16:04
 5. avatar
  [4] wich [*]

  Chválím poměrně dobré informace o LB, to se často nevidí Sml67 Kéž by se to tak vidělo v ordinacích lékařů.

  superkarma: 0 12.09.2014, 10:12:40
 6. [3] kopp16 [*]

  Nesnáším a bojím se jich. dcera z téhle mrchy měla borelku a sedlo jí to na srdce.

  1. na komentář reaguje wich — #5
  superkarma: 0 12.09.2014, 09:32:57
 7. avatar
  [2] ekleinovka [*]

  Nesnáším tenhle hmyzSml68

  superkarma: 0 12.09.2014, 09:28:50
 8. [1] manislava [*]

  jsou to svině-kdyby tak šli zlikvidovatSml31

  superkarma: 0 12.09.2014, 07:26:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme