Malárie je závažné onemocnění (může skončit i smrtí) způsobené parazitickými prvoky zimničkami. Na člověka ji přenášejí komáři rodu Anopheles.
Malárií ročně onemocní asi 500 milionů lidí, přičemž až 2 milióny z nich nemoci podlehnou. Většina obětí žije v tropické a subsaharské Africe, ale nebezpečí číhá i na cestovatele z Evropy.

Kde se malárie vyskytuje? Jak je rozšířená?
Malárie se vyskytuje ve více než 100 zemích světa. Více než 40% obyvatel světa je vystaveno riziku nákazy touto nemocí. Velké oblasti latinské Ameriky, Afriky, jižní Asie, Středního východu i Oceánie jsou považovány za rizikové oblasti i pro cestovatele.
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se ročně vyskytuje 500 miliónů případů malárie a skoro dva miliony jí podlehnou. Například ve Spojených státech je každoročně zaznamenáváno asi 1200 případů malárie.
Nejvíce případů onemocnění ve USA a v Evropě bývá importováno přistěhovalci nebo právě cestovateli z rizikových oblastí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaké jsou příznaky malárie?
Základní symptomy jsou tyto:

  • horečka
  • zimnice
  • bolesti hlavy
  • bolesti svalů
  • únava

Tyto příznaky v zásadě připomínají chřipku. Dále se mohou objevit krvácení, nevolnost, zvracení a průjmy.
Malárie může zapříčinit chudokrevnost a žloutenku (nikoli hepatitidu, ale zežloutnutí kůže a očního bělma), protože nemocný ztrácí rychle mnoho červených krvinek.Není-li včas zahájena léčba, může dojít i k vážnému selhání ledvin, k neurologickému postižení, nemocný může upadnout do bezvědomí a také zemřít.

Samotný průběh choroby charakterizují několik hodin trvající záchvaty, které mají tři fáze: zimnici, horečku a fázi poklesu horečky s pocením.
První fáze začíná pocitem silného chladu, mrazením a třesavkou. Kůže pacienta je suchá a bledá, rty a prsty promodrávají. Nemocný je malátný, má bolesti hlavy a hučí mu v uších, má bolesti v zádech a končetinách, zvrací a jektá zuby. Za 15 až 120 minut mu teplota stoupne na 39-41,5°C. Nemocnému je horko, jeho kůže je teplá a suchá, krevní tlak mu klesá, naopak puls a dýchání se zrychlují. Nemocný je neklidný, dezorientovaný. Tato horečnatá fáze trvá podle druhu malárie dva až šest hodin, výjimečně i více.
Poté nastává pokles teploty, který provází silné pocení, pocit úlevy a velké vyčerpání pacienta. Nemocný usíná, mezi záchvaty se cítí relativně lépe. S každým záchvatem je ale jeho organismus vyčerpanější, u některých druhů malárie je pro pacienta zpravidla smrtelný již třetí záchvat.

Jak se člověk malárií nakazí?
Bohužel snadno. Člověk se nakazí z bodnutí moskyta či komára, který je infikovaný parazitem-pachatelem. Když komár saje krev infikované osoby, přijme mikroskopické částice parazita malárie, tím se sám infikuje a stává se přenašečem.
Parazit malárie se v těle komára zhruba po dobu jednoho týdne množí, když pak takový komár někoho štípne, parazit se z komára přenese krví do nového hostitele (člověka). Putuje pak krví do jater, kde napadá jaterní buňky, roste a množí se. Během tohoto období infikovaná osoba nepociťuje žádné klinické příznaky.

Následně parazit opouští jaterní buňky a napadá červené krvinky. K tomu dochází v průběhu osmi dní až několika měsíců. Jakmile se parazit nachází v červených krvinkách, zahájí nové kolo rozmnožování. Zvětšené červené krvinky praskají a paraziti napadají další. Přitom se do krve uvolňuje toxin, který způsobuje klinické projevy malarického onemocnění.

Jak brzy člověk pozná, že ho bodnul infikovaný moskyt?
 U většiny lidí se první příznaky objeví po 10 až 28 dnech od nákazy. (Jsou ovšem známy i případy, kdy pacient první příznaky pozoroval již 8. den a nebo také až po roce.)
Dva druhy malárie (Plasmodium vivax a Plasmodium ovale) mohou dokonce recidivovat: tento druh parazita se umí ukrýt do jaterních buněk, kde po dobu několika měsíců až 4 let přebývá v neaktivní fázi, aby se při vhodné příležitosti (například oslabení těla jinou nemocí) aktivoval. 

Co dělat, když máte podezření, že vás bodnul infikovaný komár?
Ten, kdo cestoval do oblastí, kde hrozí riziko nakažení se malárií, by se měl hlídat. Objeví-li se u něj horečka do jednoho roku od cesty, měl vyhledat lékařskou pomoc a vždy upozornit na to, že navštívil malarickou oblast.

Jak se malárie léčí?
Malárii lze léčit přípravky na předpis. Volba léku a způsobu léčby je závislá na druhu malárie a oblasti, kde se pacient mohl nakazit, dále na věku pacienta a na závažnosti onemocnění. Včasná léčba zaručuje vyléčení bez trvalých následků pro játra, ledviny či nervovou soustavu pacienta.

Riziková je nákaza malárií u těhotných žen, kde může způsobit potrat či deformaci plodu. 

Jak se lze bránit před nákazou?
Cestovatel by měl 4-6 týdnů před cestou navštívit svého lékaře, který mu předepíše odpovídající antimalarické léky. Je důležité je užívat pečlivě. Obvykle se užívají před cestou, během cesty a ještě po návratu domů. Dalším ochranným prostředkem jsou přípravky zabraňující pokousání komárem - repelenty, postřiky proti komárům, sítě apod., vhodné oblečení (dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem, boty). Protože antimalarika mají nežádoucí vedlejší účinky, při dlouhodobých pobytech není možné je užívat stále. Pokud takový cestovatel pocítí příznaky horečky, doporučuje se zahájit léčbu okamžitě, i bez konzultace s lékařem. Toho je ale třeba výhledově navštívit v každém případě, už kvůli riziku recidivy. Očkování proti malárii neexistuje.

Zdroj obrázku a dalších informací: vakciny.net

Otázka, která mi vrtá hlavou: Je podle vás větší zátěž pro tělo samotná malárie nebo několikatýdenní užívání antimalarik?

Reklama