Staří Řekové věřili, že majoránku stvořila Afrodita jako symbol štěstí. Štěstí má prý stejnou vůni jako tato rostlina. Když jsem o víkendu uklízela zahradu, trs divoké majoránky mi omamně zavoněl do nosu. Pár lístků rozemnutých v prstech - to je nádhera. Jejich vůně je v skutku úžasná.

Podle starých mystiků jsou majoránka a oregano ochranné byliny, které odstraňují vše negativní a přinášejí pocity štěstí. Majoránka se přidává i do kadidel při magických obřadech. Kromě toho se často přidávala i do esencí lásky, které se užívaly při uzavírání manželských slibů či při zásnubách. Ve starém Řecku se pěstovala hojně na hrobech, aby přinesla mír duši zemřelého. Řekové i Římané přidávali majoránku do věnců, kterými korunovali nově sezdané páry. Majoránka bývala v patnáctém století také oblíbenou součástí elixíru lásky. Tato  bylinka si vysloužila všeobecné uznání za své léčebné úspěchy u zvířat i lidí.

majoránka

Majoránkové domácí ochranné kouzlo podle knihy o magických bylinách: 

1 kousek bílého plátna, 1 rudá stužka, sušená majoránka, pár kapek meduňkového oleje 

Položte sušenou majoránku na kousek bílého plátna a pokapejte ji meduňkovým olejem se slovy: 

Při bohyni lásky a štěstí 

toto kouzlo požehná mému  domu         

Ochrání nás před vším zlem

silou těchto drobných kvítků.

Zavažte plátno rudou stužkou a pověste sáček někam ke dveřím, kterými přicházejí lidé k Vám. Pěstování majoránky na zahradě zaručuje jejím vlastníkům štěstí a působí jako ochrana před silami zla. Stejně působí i majoránka rozsypaná kolem obydlí.  

Majoránka je tradiční bylinka, bez které se klasická česká kuchyně obejde jen stěží. Jde o rostlinu z čeledi  hluchavkovitých, blízkými příbuznými jak botanicky, tak využitím jsou jí mateřídouška, oregano, tymián.

Její původ sahá do oblastí Středomoří - Libie, Egypta, Přední Asie - odtud se dostala do ostatních částí světa.

Lidově se jí říkává dobrá mysl, dobromysl voněklas, maděránek, majerán, marjánka, marijánek či voněkras.

majoránka

Mimo ochranná kouzla se používá v kuchyni i jako léčivý prostředek.

Jako koření se používají sušené listy a květní poupata. U nás patří k nejoblíbenějším druhům koření. Je to typické zabijačkové koření. Maso nejen aromatizuje, ale i zjemňuje jeho chuť. Je nezbytná pro přípravu klobás, bramborové a dršťkové polévky, játrových knedlíčků, bramboráků, k sýrům i do omáček.

Jako léčebný prostředek se používá ke zlepšení zažívání, k uvolnění křečí hladkého svalstva zažívacího ústrojí, při menstruačních bolestech, při snížené sekreci žaludeční šťávy spojené s plynatostí. Protizánětlivé a antiseptické vlastnosti majoránkové silice se využívají při zánětech sliznice nosu, ústní dutiny, hltanu a také při kožních chorobách.

Bývá používána i jako součást uklidňujících koupelí, zevně na zanícené rány, otoky, štípance od hmyzu a otoky způsobené sennou rýmou. Majoránka je výborná i jako bylinka k inhalacím, jen v těhotenství se užívat nemá. 

Máte-li ji rádi, vyzkoušejte recept:

Majoránková omáčka

30 g másla, 30 g hladké mouky, 1/2 l hovězího vývaru nebo vody, 1 stroužek česneku, sůl, majoránka.

Z másla a mouky umícháme zlatavou jíšku, zředíme vývarem nebo vodou a povaříme. Přidáme česnek utřený se solí a majoránkou. Podáváme k hovězímu nebo skopovému masu.

Reklama