Zdraví

Mají vždy rodiče právo na bezplatný pobyt s dítětem v nemocnici?

Čtyřletý Jakub byl hospitalizován, jelikož musel podstoupit sérii vyšetření, která nemohla být provedena ambulantně. Jeho matka s ním chtěla v nemocnici být, aby podpořila syna svojí přítomností a zajistila tak jeho psychickou pohodu, která pro vyšetření byla velice důležitá. Nejdříve nechtěl poskytovatel zdravotní péče matce pobyt se synem dovolit vůbec, potom nabídl, aby zůstala na rozkládacím křesle za poplatek 390 Kč/noc.

Matka Jakuba později podala k poskytovateli zdravotních služeb stížnost s tím, že má jako jeho zákonný zástupce právo na pobyt v nemocnici se synem, který je hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

Otázku hospitalizace dítěte a s ní spojená práva upravuje zákon o zdravotních službách. Možnost úhrady pobytu tzv. průvodce z veřejného zdravotního pojištění však řídí zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten ale stanovuje dva důvody, kdy mu být pobyt s nezletilým z pojištění zaplacen: jsou to  zdravotní stav pojištěnce nebo zaškolení průvodce v ošetřování doprovázeného dítěte. O tom, zda tyto důvody existují, rozhoduje vždy ošetřující lékař. To však platí jen pro průvodce dětí do šestého roku věku (tj. 5 let a 364 dní).  U starších pojištěnců musí úhradu schválit revizní lékař pojišťovny, u které je doprovázený pojištěn.

nemocnice

Zdroj foto: Shutterstock

Každý případ je tedy třeba posuzovat individuálně vzhledem ke konkrétním okolnostem. V případě Jakuba, který sice splnil požadovanou věkovou hranici, chyběla indikace pobytu průvodce jeho ošetřujícím lékařem. Proto nemohl být pobyt matky hrazený ze zdravotního pojištění. Pobyt jí byl umožněn, ale byl zpoplatněn, což je v souladu se zákonem.

V této souvislosti je ještě třeba zdůraznit, že pokud nemocnice žádá úhradu za pobyt, který není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, není tím zpochybněno právo matky na nepřetržitou přítomnost u hospitalizovaného nezletilého syna podle zákona o zdravotních službách. Toto právo se však řídí zejména vnitřním řádem nemocnice a může být omezeno, pokud by si to vyžadovalo poskytování zdravotních služeb, hygienické normy nebo další předpisy. O tom ale už někdy příště v jiném dílu našeho seriálu.

ombusman logoPotřebujete i vy poradit s vašimi právy u lékaře nebo v nemocnici? Využijte bezplatného právního poradenství.

JUDr. Richard Kops a Tereza Truhličková, Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Čtěta také:

   
17.08.2016 - Ombudsman pro zdraví - autor: Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Komentáře:

 1. avatar
  [16] diblice [*]

  Altamora — #13já byla v nemocnici jako 8letá na 5 týdnů a ty jedný sestřičky jsem se bála ještě několik let, jen jsem ji zahlídla na dálku v areálu nemocnice

  superkarma: 0 17.08.2016, 20:08:48
 2. [15] Rikina [*]

  Nikar — #4 Přece nejde o to, že by dítě muselo být v nemocnici samo. Jde o tu platbu za pobyt. A to skutečně nevidím důvod, proč by měl být rodič ubytován zadarmo. Sml80

  superkarma: 1 17.08.2016, 19:50:29
 3. [14] Boros [*]

  gerda — #6 Moje řeč, lidí je málo a každý rodič, nebo babička, která jde s dítětem, je vítána. Nehledě na to, že s mámou ty injekce přece jen bolí méně. je opravdu trestuhodné, že ještě teď to není samozřejmé, aby děti do těch 6 let nemusely být v nemocnici samy.

  superkarma: 1 17.08.2016, 19:46:40
 4. avatar
  [13] Altamora [*]

  Jako malé dítě jsem několikrát byla v nemocnici. První pobyt si pamatuji ze tří let. Bylo to v padesátých letech. Jediné trauma bylo, že mě, velkou holku, převlékaly na pultu pro mimina, když jsem se vzpouzela. Příště už jsem se raději převlekla sama, abych nebyla vystavena tak ponižujícímu postupu. Na nic jiného špatného si nevzpomínám. Jako čtyřletá jsem byla skoro měsíc na infekčním. Tam se mi vysloveně líbilo. Hráli jsme si sami i se sestřičkami, měli jsme k dispozici spoustu obrázkových knížek. Prostě zábava, až na ty injekce. Další pobyty už byly prostě rutina, navíc jen po týdnu. Myslím, že na nás nikdo nekřičel a nebyl ošklivý. Byla jsem dítě hýčkané širokým příbuzenstvem, to bych si asi pamatovala.

  Syn byl prvně v nemocnici, když mu byly dva roky. V osmdesátých letech. Bylo to těžší pro mě než pro něho. Když jsme si ho vzali domů na reverz a pak šli na kontrolu, vrhl se jedné sestřičce do náruče, jako by to byla jeho nejmilejší teta. Vzhledem k tomu, že tenkrát měl zrovna období vzdoru, asi by to hůř nesl, kdyby tam byl se mnou. Když mě neměl za zády, nevztekal se.

  Závidím dnešním rodičům možnost být s dítětem v nemocnici a mít tu možnost tenkrát, zaplatila bych bez váhání.

  1. na komentář reaguje diblice — #16
  superkarma: 0 17.08.2016, 14:42:26
 5. [12] Goldenhair [*]

  Nikar — #4 gerda — #6 přesně takSml67Sml67

  superkarma: 0 17.08.2016, 14:41:24
 6. avatar
  [11] gerda [*]

  kobližka — #10Přesně. A taky si zdravotníci dávají většího majzla. Přece jenom...malé dítě si stěžovat nebude, ale rodič všecko vidí.Sml57 Dneska je zdravotnictví opravdu mnohem lepší, ale lidi tam to kazí.

  superkarma: 0 17.08.2016, 13:53:15
 7. avatar
  [10] kobližka [*]

  gerda — #6 Navíc jim rodič ušetří spoustu práce,když se víceméně o své dítě postará sám.

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  superkarma: 1 17.08.2016, 13:45:01
 8. [9] mařinka [*]

  "Jestli budeš brečet, tak za tebou maminku nepustíme!"

  "Myslíš, že se k ubulenému děcku maminka vrátí?"

  "Takového ufňukánka nikdo nebude chtít!"

  "Nelži, čůrat se ti určitě nechce, vždyť jsi teď byl!" (teď = před 50 minutami)

  - zuby nečištěné několik dní

  Výše uvedené jsou věty pronesené personálem v nemocnici ilustrující jejich přístup k malým pacientům. Vážně byste tam nechali malé dítě samotné??? Já s tehdy ani ne tříletým dítětem byla celou dobu, stálo nás to několik tisíc, ale s těmi fůriemi bych své dítě samotné nenechala. Na pár dní mi strčili ještě jedno dítě na pokoj, takže jsem se tam starala o dvě děti a snažila se eliminovat ty hnusné výlevy ježibab a dítku udělat pobyt v nemocnici snesitelnějším. Nebýt mne, to druhé dítě by spalo v počůrané posteli, nemělo by vyčištěné zuby, o emočním náporu na křehkou dušičku nemluvě.

  I přesto, že dítě nikdy nebylo v nemocnici samo, odneslo si šrám na duši kvůli řvaní a vyhrožování jedné ježibaby na pozici sestřičky (protože rodič taky musí občas jíst, jít na wc, zaplatit pobyt, ...).

  Chápu, že plat mají mizerný, pracuji v rizikovém a stresujícím prostředí, ale aspoň u těch dětí by nemusely být vyhořelé ježibaby, které dětem vyhrožují, místo aby chápaly, že ta bobátka jsou bolavá, nešťastná, stýská se jim po rodičích, ... Čest světlým výjimkám, na které jsem také narazila.

  superkarma: 3 17.08.2016, 13:18:35
 9. avatar
  [8] diblice [*]

  tak já byla v nemocnici s tříletým dítětem se zlomenou rukou(nutná operace) v roce 2001 a stálo mně to 750,-,pojišťovna mi pak řekla, že se s nima můžu soudit, protože to uhradila taky

  superkarma: 0 17.08.2016, 12:58:46
 10. [7] Andreadornova [*]

  Vždycky se najde důvod, jak z lidí tahat peníze...

  superkarma: 0 17.08.2016, 12:18:47
 11. avatar
  [6] gerda [*]

  Myslím, že i pro personál je daleko výhodnější, když s dítětem zůstane někdo z rodiny, koho má rádo a komu věří. Ušetří si tím dost nervů. Jelikož nejde o dlouhé týdny, mělo by to být zadarmo. V nemocnici se beztak žádný zbytečně dlouho nezdržujeSml30 Já byla kdysi s dcerkou na operaci kýly, 3 dny, a tenkrát nikdo o nějakém placení ani neuvažoval. Tu špinavou vanu, na kterou do smrti nezapomenuSml52 jim ráda odpouštím.

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  2. na komentář reaguje Goldenhair — #12
  3. na komentář reaguje Boros — #14
  superkarma: 0 17.08.2016, 12:18:38
 12. [5] Darmovzalova [*]

  Taky si myslím ,že by pobyt měl být zdarma a rodič by si zaplatil pouze stravu.

  superkarma: 0 17.08.2016, 11:59:54
 13. [4] Nikar [*]

  Rikina — #2To nemyslíte vážně? Srovnávat hotel s nemocnicí? Do hotelu jdeme dobrovolně, sami si ho vybíráme, do nemocnice bohužel nastupujeme, až když musíme. Nedovedu si představit, že by můj čtyřletý syn, který je vývojově níže, zůstal v nemocnici sám. Být vaším dítětem bych opravdu nechtěla Sml15

  1. na komentář reaguje Goldenhair — #12
  2. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 7 17.08.2016, 10:57:17
 14. [3] bobani [*]

  navrhovala bych , aby pobyt s dítětem v nemocnici nemusel být hrazen ; aby si rodič zaplatil pouze stravu

  superkarma: 1 17.08.2016, 09:07:22
 15. [2] Rikina [*]

  To je snad v pořádku, ne? Nemocnice není hotel, aby poskytovala ubytování kdekomu na přání, a pokud to není vysloveně nutné, aby tam ten člověk ve dne i v noci byl, tak je v pořádku, aby si to zaplatil. Sml80

  1. na komentář reaguje Nikar — #4
  superkarma: 2 17.08.2016, 07:37:31
 16. [1] lidicka [*]

  Právě teď je hospitalizovaná dcera s vnoučkem - 4 roky. Byli jsme připraveni dceřin pobyt v nemocnici uhradit, aby tam mohla být s vnoučkem, na naše překvapení však měla pobyt indikovaný lékařem, takže neplatí vůbec nic. Sml22

  superkarma: 0 17.08.2016, 05:56:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme