Rodina

Mají se děti na konci prázdnin učit?

Představte si, že máte tři týdny dovolené. Část trávíte dejme tomu u moře nebo na horách, část na chalupě. A najednou, někdy počátkem třetího týdne vám nějaká vyšší moc nařídí - vezměte si už do ruky ty pracovní zprávy a jen tak pro formu si pár stránek přečtěte a případně přepočítejte. Že pracujete za bankovní přepážkou? Pak odložte rozečtenou knížku a zkuste si cvičně obsloužit pár zákazníků a zopakujte si, jak se obsluhuje váš počítač. Asi se vám ta představa nelíbí, ale můžete se díky ní snáze vžít do pocitů dítěte, po němž rodiče chtějí, aby si vzhledem k blížícímu se začátku školního roku opakovalo učivo.

"Je lepší, když rodiče děti do opakování školního učiva příliš nenutí, většina dětí to nepotřebuje," říká psycholožka Markéta Veselková. Podle ní má opakování smysl pouze u dětí, které v některém předmětu výrazně zaostávaly, a i tak by nemělo zabrat více než čtvrt hodiny denně a mělo by mít spíše formu hry. Je jasné, že to může zabírat spíše u mladších dětí, s těmi staršími lze případně promluvit a pokud jsou si nedostatků vědomy, domluvit se s nimi na nějaké malé odměně za opakování. "Prázdniny by dítě mělo využít skutečně k odpočinku, učení z donucení v době volna většinou stejně k ničemu není," dodává psycholožka.

Pokud se vám ale nechce děti k opakování nutit, případně na vaše domluvy nedají, není nutné věšet hlavu.  "My počítáme s tím, že se děti po prázdninách musí nejdříve zklidnit, a také s tím, že i kdyby si některé opakovaly, většina z nich se na knížky ani nepodívala," říká učitelka druhého stupně Klára Janíková. Podle ní je vzorných žáků, kteří hned od prvého zářijového dne pracují ve škole naplno a bez chyb, menšina. Naopak, některé z nich jsou do posledních volných dnů někde na prázdninách. Něco jiného je samozřejmě dítě, které se chce něco učit samo od sebe, v tom případě není třeba mu bránit, jen minimum dětí se naučí tak moc látky příštího školního roku, aby se pak ve škole nudilo :-)

Navíc, třeba matematiku lze procvičovat nenápadně a přirozeně při nákupech, psaní zase na pohledech babičce a o poznatcích z biologie, ověřovaných přímo v přírodě, ani nemluvě.

Nejhorší, co mohou rodiče pro dítě udělat, je nucení k učení během dnů volná a vyhrožování blížící se školou. Otrlejší potomstvo pustí podobné vyhrůžky jedním uchem dovnitř a druhým ven, citlivějším jedincům však mohou rodiče zadělat na zbytečné potíže. A nejen rodiče. "Když se  loni vrátila dcera o dva dny před začátkem výuky od babičky, byla podivně zamlklá a s blížící se školou se to jen zhoršovalo," vzpomíná maminka Denisy, která tehdy mířila do třetí třídy. Rodiče si její zamlklost vysvětlovali tím, že dívka měnila školu, nastupovala totiž do jazykovky. Jenže věc se měla složitěji: "Babička dívku školou strašila, nutila ji se každý den učit a snažila se do ní vtlouci nějaké základy angličtiny, což se jí nepodařilo, a dcera získala pocit, že jí to ve škole nepůjde," líčí maminka. Výsledek? Denisa se od prvního září probouzela s pláčem a zvracením a nakonec odmítala do školy chodit, protože s uplakanou a vystresovanou dívenkou se spolužáci moc bavit nechtěli. Už to vypadalo, že se bude muset vrátit do své staré školy, ale nakonec se situaci povedlo díky citlivé třídní učitelce a psycholožce zvládnout.

Denisin příklad je nicméně typickým příkladem toho, že přehnané nároky, které neodpovídají aktuální situaci anebo schopnostem dítěte, k ničemu dobrému nevedou. U dětí, které rodiče budou strašit školou a nutit je k učení násilím v době, kdy jejich kamarádi ještě bezstarostně běhají venku, se místo toužebně očekávaných vynikajících školních výsledků mohou objevit podobné potíže jako u Denisy, nebo třeba koktání, noční pomočování, nespavost, nechutenství a podobně. Ostatně, i  když dítě nenutí k učení do zásoby, odpusťte si před ním rovněž řeči o tom, že "už ti to zase začne" a "počkej, ona tě učitelka už srovná". Děti by se měly do školy těšit, a proto není nejlepší, když před nimi rodiče školu pomlouvají anebo dávají najevo, jak je to stresuje. Na druhou stranu není ideální ani to, když školní povinnosti příliš zlehčují a dávají tak najevo, že jim na vzdělání vlastně nezáleží.

   
22.08.2005 - Učení - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] blami [*]

  To máte dobrý,syn jde do sedmičky,5.ročníků procházel na trojky,letos(6.tř) ho nechala p.uč. rupnout z ČJ tak se celé prázdniny učí to ,co ho za celý rok nenaučila.Na doučování přes prázdniny jsme si sehnali jinou,cizí p.uč.,ta mu dovedla vysvětlit všechny postupy srozumitelně jeho zpomalenému chápání. Takže doufám,že příští (7)rok nebude mít tu stejnou,která pojmy jako dyslektik nebo dysortografik neuznává.A nenadělá s ní nic ani ředitelka.Bohužel to je vesnická škola a tak na výběr moc nemáme. Ale mladší dcerka ještě na učení nesáhla a ani ji do toho nenutím.Přes prázdniny si má odpočinout. Stačí,že kluk se místo odpočinku celé prázdniny učí.

  superkarma: 0 23.08.2005, 13:26:37
 2. avatar
  [26] Juana [*]

  Synek jde do 4. - to to letí, nedávno byl prvňák a obávám se, že zase bude vzpomínat, jak se píšou nějaká písmenka. Jediné, co přes prázdniny psal, byl jeho podpis na pas. Nekecám. Jeho baví matematika, pořád něco počítá z hlavy a jde mu to rychleji než rodičům, my si to musíme kontrolovat na kalkulačce. Ale psaní to je horor.

  superkarma: 0 23.08.2005, 10:25:39
 3. avatar
  [24] Julča [*]

  apina: neboj ho to přejde

  superkarma: 0 22.08.2005, 22:57:49
 4. avatar
  [22] sara.l [*]

  apina: jen počkej za chvíli budeš bulet až půjde k maturitě jako já a taky to bylo nedávno miminko,děti neuvěřitelně stárnou

  superkarma: 0 22.08.2005, 16:12:06
 5. [21] apina [*]

  Můj syn jde v září do první. Lidi já mám doma prvnáka! Nedávno jsem ho porodila a on už jde do školy. Jéé já to asi obulim.
  Vypravuji mu o škole hezky a připravuji ho aby se těšil, ale vždy se najde nějaký pitomec který mu řekne: no počkej ve škole!! tam budeš poslouchat a muset se učit a podobné řeči z kterých se mu škola vybarvuje jako trest a hrůza. Ach joo....
  Ale myslím, že se do školy těší! Koupily jsme tašku a pomůcky do školy a neustále si to vyndavá a prohlíží atd. 1-září je pro nás oba VELKÝ DEN!!

  superkarma: 0 22.08.2005, 15:04:28
 6. avatar
  [20] vlcice [*]

  Naše rodiče nikdy nenapadlo nám na konci roku přopomínat učení, natož aby nás přímo nutili. A teď mám vysokou školu. A co se týká první třídy, tak sice nevím, jestli jsem zapomínala písmenka, ale začala jsem chodit do knihovny a půčovala jsem si dětské kníčky, takže jsem si celé prazdniny písmo procvičovala sama.

  superkarma: 0 22.08.2005, 14:34:28
 7. avatar
  [17] Andula [*]

  Babeta: moje starší dítě jde taky do druhé třídy a fakt mi nepřijde, že by měl náhle makat jako šroub, chudák potomek

  superkarma: 0 22.08.2005, 13:55:48
 8. avatar
  [15] kemy [*]

  mně se do školy tak nechce! už to bude potřináctý!! nikdy po mně naši nechtěli, abych se o prázdninách učila a já to po svých dětech taky nebudu chtít. zbytečný okrádání o prázdniny!

  superkarma: 0 22.08.2005, 11:58:35
 9. avatar
  [14] JanaVi [*]

  Naši uličníci se už asi do školy těší - hlavně na spolužáky, které dlouho neviděli. Dokonce si včera sepsali seznam sešitů, které potřebují nakoupit a si dnes byla koupit batoh. Podařilo se nám ji přesvědčit, že do páté třídy by už nemusela chodit se svou oblíbenou obrázkovou aktovkou

  superkarma: 0 22.08.2005, 11:47:27
 10. avatar
  [12] Trinii [*]

  nás vždycky doma nutili se učit na konci prázdnin, ten poslední týden, ale ne čtvrt hodiny denně, ale skoro celý den

  superkarma: 0 22.08.2005, 09:56:30
 11. avatar
  [10] *modrá [*]

  Hanule: to je normální, oni si to zas na začátku připomenou!
  Já už se zas těším na další prázdniny

  superkarma: 0 22.08.2005, 09:22:27
 12. avatar
  [9] Žábina [*]

  a nejlepší je dětem říkat - počkej ve škole,tam tě srovnají, to budeš koukat

  superkarma: 0 22.08.2005, 09:21:00
 13. [8] Hanule [*]

  Dcera zhruba v půlce prázdnin chtěla napsat kamarádce pohled a my jsme zjistili, že zapomněla psát resp. nevěděla jak se píše velké psací "K" atd.

  superkarma: 0 22.08.2005, 09:12:38
 14. avatar
  [6] nagy [*]

  Nikdy jsem se na konci prázdnin neučila a nikdy jsem nenutila ani svoje dcery. Obě jsou nyní na vysoké škole, takže asi jsem nepochybila...

  superkarma: 0 22.08.2005, 08:58:23
 15. [5] bonito [*]

  NEEEEE!Přece si nebudu zkracovat jejich prázdniny!Pro děti jsou inspirující nákupy do školy, já se z toho hroutím protože to zase začne Mám dva puboše a řekla bych, že je to rok od roku "lepší"... Už se těším zase na prázdniny

  superkarma: 0 22.08.2005, 08:52:14
 16. avatar
  [4] Susina [*]

  ... ne každý má tak "praštěné" dítě jako já, které sotva skončilo první třídu a jelo na dovolenou do Bulharska, si s sebou bralo matematiku pro druhou a třetí třídu a pečlivě si na pláži počítalo příklady... no rozhodně jsme ho do toho nenutili, byla to jeho aktivita, tak to berem...a do školy se už moc těší..

  superkarma: 0 22.08.2005, 08:50:36
 17. avatar
  [3] *modrá [*]

  Moje "puboška" se naopak těší, těší se na kámošky a taky už si přebírá šuflata v pokojíčku, vyhazuje staré písemky a má z toho radost

  superkarma: 0 22.08.2005, 07:59:30
 18. avatar
  [2] Májík [*]

  *modra: zrovna včera si puboš uvědomil, že mu za 10 dní skončí prázdniny, byl z toho teda dost špatnej

  superkarma: 0 22.08.2005, 07:26:33
 19. avatar
  [1] *modrá [*]

  Přesně tak, d+ěti by se měly do školy těšit ! jen ať si užijí prázdniny až do posledního dne

  superkarma: 0 22.08.2005, 07:20:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme