Domácnost

Mají devět životů?

Říká se o nich, že mají devět životů. Ale stačí malá nepozornost - a ony jsou často poněkud roztržité, když se kolem mihne moucha nebo ptáček - přecenění vlastních sil nebo hravost na nevhodném místě - a možná už je nedokážeme zachránit. Kočky jsou zkrátka chlupaté královny, ale jejich úrazům musíme předcházet předem.

Pády z výšky
I když jsou kočky obvykle považovány za hbité šplhavce, nejčastěji jim hrozí zranění způsobená pádem z výšky. Pokud má kočka dostatek času, pokusí se sice obrátit tak, aby dopadla na všechny čtyři, padá-li však z přílišné výšky nebo na tvrdou podložku, skončí obvykle s vážnými zlomeninami končetin a někdy i s vnitřními zraněními. Máme-li proto doma kočku, měli bychom dbát na zabezpečení míst, kde by se mohla procházet - obzvláště ohrožující jsou parapety oken a balkony. I obyčejné větrání se pro zvídavou kočku může stát osudným. Často se také stane, že kočka - obzvláště mladá - někam vyleze a sama pak nedokáže slézt.

Upečené a vyprané
Kočky se také velmi rády schovávají. Někdy se jim může stát, že uvíznou a nedokážou vylézt ven, mnohem nebezpečnější je ale jejich tendence ukrývat se v místech jako je pračka, trouba a podobně. Máme-li tedy podezření, že by se kočka mohla na takové místo schovat, musíme je před použitím vždy pečlivě zkontrolovat. Také pokud se kočka už dlouho neukázala, je namístě zjistit, jestli někde neuvízla. Úkrytem se pro kočku může stát i motor auta nebo koš. Některé kočky se také utopily při zkoumání záchoda.

Co všechno vezmou do tlamičky
Kočkám, stejně jako mnoha jiným zvířatům, často hrozí v lidském prostředí otravy - ať už jde o přímé pozření něčeho jedovatého nebo o snězení otráveného živočicha - třeba myši. Varovnými příznaky bývá nejistá chůze, špatné prokrvení pokožky, průjem, někdy dávení a křeče. Stejně nebezpečné mohou být úrazy elektrickým proudem, způsobené při přehryzání kabelů. Více než psům hrozí kočkám pobodání vnitřku tlamičky hmyzem - na rozdíl od psů totiž kočky hmyz většinou chytí.

Kočky venkovní
Mimo byt hrozí kočce také srážky s auty nebo konflikty s jinými zvířaty. Vždy platí, že ošetřujeme jenom krvácející zranění, a pak kočku, pokud možno na pevné podložce, převezeme k veterináři. „Venkovní“ kočky se nám také mohou vrátit postřelené - i pak je na místě okamžité ošetření u veterináře - uvízlý brok totiž může způsobit škodu i po několika dnech a malé ranky si přitom v kožichu vůbec nemusíme všimnout. Pokud potřebujeme kočku sami ošetřit a ona se brání, pomáhá pevné zavinutí do ručníku.

Specialitou koček je také nechat se přivřít mezi dveře, udusit se vdechnutými předměty - obzvláště nebezpečné jsou hry s igelitovými sáčky - či se přiotrávit při snaze sníst nějakou tu trávu a pročistit si žaludek. Zkrátka i když mají kočky devět životů, měli bychom se chovat, jako by jim zbýval ten poslední.

Máte doma kočku? Způsobila si někdy nějaký úraz? Máte zabezpečený balkon a okna? A co elektrické vedení? Schovává se Vaše kočka někam?

 

 

 

soutěž - kúra

 

   
11.06.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] Danka [*]

  Jednou jsem tak sedela v obýváku a cucela na TV a vtom jsem koutkem oka zahlédla na balkóne nejaký pohyb. Ríkám si, zavrela jsem asi omylem Matýska. Otevru balkón, a tam na me koukají 2 cizí ciciny. Podotýkám, ze bydlím v 11. poschodí a mám zábrany z obou stran, aby nám nás kocour neutekl k sousedum, jak se nekolikrát stalo. V nasem dome jsou 3 vchody a práve ze strany, kde mám balkón, je parapet propojený pres vsechny vchody. Chtela jsem ty návstevnice vzít dovnitr, ale ony utekly stejne jak prisly.
  Síte nemám, cekám, kdy nám konecne vymení okna. Slibují uz to rok a porád se nic nedeje. Za ty necelé 4 roky se nastestí nic nestalo, i kdyz nejednou se procházel po parapetu, dokonce se naucil otvírat okno. Byli jsme zvyklí zavírat jen na spodní klicku. Ale nás chytrolín na to prisel. O dverích nemluve, ty otevírá suverénne. Od doby, co ho máme, musíme zamykat venkovní dvere i ve dne.

  superkarma: 0 12.06.2007, 19:49:33
 2. avatar
  [42] Dallea [*]

  Máme doma mimo jiné kocoura Macka. Za svůj zatím šestnáctiletý život toho stihnul celkem dost. Dvakrát se nám procházel po parapetu (bydlíme v 6. patře - ale už dlouho máme síto do okna), jednou (myslím, víckrát snad ne, ale už byl i u souseda na balkoně)po balkonovém zábradlí, dvakrát se na Vánoce vykoupal s kapry, dvakrát (už hodně dávno) zkoumal buben pračky a jinak už asi nic dalšího "strašného" nevyvedl Týden protestoval ve skříni, když jsme před léty dovezli fenku a ulovil nám jedno mládě osmáka

  superkarma: 0 12.06.2007, 17:28:47
 3. avatar
  [41] femme.fatale [*]

  rumcajs.tm: To je mi líto Náš Čočka taky slyší na zavolání Stačí přijít k vrátkům, zavolat do zahrad a za chviličku běží jako o život. A malá Šnek už taky začíná slyšet na zavolání. No a zrovna ve čtvrtek jsem viděla, jak nám málem někdo Čočku zajel Ten človek vůbec nebrzdil, úplně jsem se opotila, ale naštěstí stihl utýct

  superkarma: 0 11.06.2007, 18:35:55
 4. avatar
  [40] rumcajs.tm [*]

  Jsem velmi opatrný, na zvířata.Měl jsem krásného kocoura Mikeše,velikého, vyžraného,a dokonce se dal i zavolat.Stačilo zavolat, a přišel. pokud se nemrouskaly kočky, tak chodil domů, pravidelně.Až ho přejel jeden feťák autem.Já chodil týden po dědině, a volal na mikeše.Já to překousl, ale vnučky, se furt ptají, kde je Mikeš.A skočit si na procházku z balkonu, mu nedělalo problemy, ani při jeho váze.Dva a půl metru, měl natrénováno.

  superkarma: 0 11.06.2007, 18:13:02
 5. avatar
  [38] Meander [*]

  Yvaine: Co je to psoj? To se jí?

  superkarma: 0 11.06.2007, 17:08:13
 6. avatar
  [37] jjandula [*]

  Ahoj kocourka máme jednoho.Při pokusu o koťáťko(jako kamaráda na hraní) jsme neuspěli.Takže máme jen jeho a dává dost najevo,že on je pánem domu:-).
  Zranění mám jen já a to od něj,neboť se mu nelíbí jakékoli ponožky na mých nohou.
  Balkon zabezpečený nemáme.Ale chodí tam jen pod naším dohledem a v oknech máme takové ty dětské pojistky

  superkarma: 0 11.06.2007, 16:23:26
 7. avatar
  [36] femme.fatale [*]

  Kočky máme dvě.
  Jedna je malý kotě a chodí nanejvýš na dvůr. Ale kocourek vypadl 2x z okna (z druhého patra), jednou se narazil a podruhé si nadvakrát zlomil zadní nohu, ale teď běhá krásně. A taky mu praskly stehy po kastraci
  Okna ani balkon zabezpečená nemáme, protože už bydlíme v domečku a mají svoji díru ven.
  S elektrickým vedení si hráli, ale jen chvilku, pak asi pochopili, že to je "nuda" a už si ho nevšímají.
  Neschovává se ani jedna

  superkarma: 0 11.06.2007, 15:04:03
 8. [35] Yvaine [*]

  tomáš: Nekterý lidi jsou hnusný zvířata. Kámošce sousedi otrávili už dva psoje. Jinak já osobně ráda nemám

  superkarma: 0 11.06.2007, 14:56:32
 9. avatar
  [34] sanvean [*]

  1. Máme kočku.
  2. Naštěstí ne. Úraz způsobila ledatak ona mně (škrábnuté očičko).
  3. Naplno otevíráme jen dvě okna, máme v nich síťku proti hmyzu.
  5. Ano, je mistrem úniků, pokud vytuší, že se jde k veterinářovi. Doma se brání jako lev a v ordinaci pak sedí uťáplý tvor, který se naší kočce vůbec nepodobá.

  superkarma: 0 11.06.2007, 14:51:23
 10. avatar
  [33] Amálie [*]

  Nyotaimori: Československý vlčák je krásný pes, leč moje šelma je anglický kokršpaněl, pro které mám slabost. Je hodně aktviní, chytrý na výcvik a skladný na cestování. Jako malému jsme mu říkali ježibaba, protože má v rodokmenu psa jménem Jago. Ale šelma psovitá vlastně ani nevím, proč se mu říká a kdy to vzniklo.

  superkarma: 0 11.06.2007, 12:26:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] Kadla [*]

  tomáš: Náš kocour steskem málem umřel, přestal žrát a jen apaticky ležel. Narychlo jsem jela shánět nové kotě, jinak by to nepřežil.

  superkarma: 0 11.06.2007, 12:12:25
 2. avatar
  [31] tomáš [*]

  ještě jeden důvod nebezpečí pro venkovní kočky - úchylný "člověk". Právě jsme přišli o našeho miláčka.Ričíkovi bylo dopřáno jen asi 10 měsíců krásného života, a pak krutý konec...Dostal se ještě domů, hned jak jsme ho objevili upalovali jsme na kliniku - a po RTG zůstalo jen 10 % naděje. Ta nestačila, a tak máme na zahradě hrobeček a smutného parťáka. Je to teprve pár dnů, a Mňouk čeká, málo jí, hledá, volá - - -
  Kdo jste toto zažil, poraďte, jak dlouho ten jeho splín může trvat?

  superkarma: 0 11.06.2007, 12:07:59
 3. avatar
  [29] Amálie [*]

  Ťapina: Já nemůžu, mám namožený nohy.

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:56:42
 4. avatar
  [28] Kadla [*]

  Meander: Taky jsem to tak četla To je divný, jak ten mozek funguje divně

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:50:42
 5. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Si trhněte

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:50:37
 6. avatar
  [26] Meander [*]

  Amálie: Já to taky četla "Kde k tomu přišel" Je to nějaká divná věta

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:48:49
 7. avatar
  [25] Amálie [*]

  Ťapina: Tvou první větu jsem četla jako: Kde k tomu přišel. Proto odpovídám: Já ti nevim. Bože a to je teprve pondělí.

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:30:49
 8. avatar
  [24] Juana [*]

  Zrovna v tyto dny máme doma koucoura, kočku a tři malá koťata. I když - kocour je spíš divoký, domů se chodí jen nažrat a v zimě, aby se zahřál a od té doby, co doma našel koťata, tak se urazil a skoro ho nevidíme. Kočka k nám přišla vloni v létě, bylo to zmoklý hladový kotě, které jsme nalákali na kus salámu a už u nás zůstalo.

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:21:37
 9. avatar
  [23] Amálie [*]

  Ťapina: Já ti nevim, ostatní kočky tohle nedělají. Mikeš je nalezenec a když byl ještě kotě, pořídila si tetka vlčáka z útulku. Celou dobu, co byl vlčák v bytě, než ho vykulírovali a mohl jít na dvůr k babče, strávil Mikeš víceméně na horní části palandy a odmítal slézt. Bral ho jako vetřelce v jeho výsostném prostředí. Proto jsem psala, že je to asi pozůstatek soužití s vlčákem. Teď je Mikešovi 8 let a po přestěhování famílie vyměnil byt za volnost vesnickou a ještě ho to nepřešlo. Je fakt zákeřnej. Moje šelma leží spokojeně uprostřed dvora nebo zahrady a žužlá si větev a najednou se přiřítí Mikeš, 2x sekne drápem a zježen úskokem bočmo odskáče zpět do úkrytu. Šelma jen zvedne zrak, ironicky si to divadýlko přeměří pohledem, ale z úmyslu rozebírat klacek ho to sebemně nevychýlí.

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:21:29
 10. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Amálie: No ale kdo ke komu přišel? To by byla první kočka, o které slyším, že nesnáší psy a přesto k nim leze. Spíš je psí přirozeností přijít ke kočce, strčit k ní čumák, nechat si ho dodrápat a odkráčet

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:07:50
 11. avatar
  [21] april [*]

  My sice nepodřizujeme všechno kočkám, nicméně pokud jsem si k sobě toho živého tvora připoutala, tak za něj nesu zodpovědnost. A pro mě je holt samozřejmost, že se postarám, aby nešťastnou náhodou, třeba při lovu mouchy, nežuchnul z 11. patra. Ono většinou tyhle věci, vč. kabelů, jedovatých kytek, sítí, má člověk tendence podceňovat, dokud si sám nenaběhne na to, že se mu kočka otráví, nebo že vypadne z okna ... otázkou je, jestli lidem stojí ta kočka za záchranu, nebo jen za tu uspávací injekci ...

  superkarma: 0 11.06.2007, 11:03:11
 12. avatar
  [20] Amálie [*]

  Ťapina: Přesně tak, šelma psí ani nezavrčí. Jen stojí a čeká, až to toho magora kočičího přejde. On je Mikeš bojovník a nesnáší jakékoli psy. Asi je to pozůstatek soužití s vlčákem. Kdežto když k mojí šelmě položim kotě, v klidu leží a nic.

  V sobotu u grilování byla kamarádka s hadem. Vzala jsem ho do ruky a dala očmuchat šelmě. Had ho zajímal přesně 3 vteřiny, než si vzpomněl, že mu kdosi jiný hází aport a odpelášil.

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:59:15
 13. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Amálie: A šelma psí samozřejmě poklidně ležela v pelíšku, když ten kočičí parchant zákeřně přiletěl a napadl ho, že?

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:24:14
 14. avatar
  [18] Amálie [*]

  Tety kocour se běžně procházel po parapetech v osmém patře. Ona se tomu smála a byla v klidu, já se na to nemohla koukat, měla jsem strach, že slítne. Byť ho nesnášim, je to skřet kříženej s parchantem, mé šelmě psí mnohokráte rozsekal čumák.

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:22:59
 15. avatar
  [17] Kadla [*]

  Ťapina: Teď jsi mi připomněla, jak je každá naše kočka jiná, pokud jde o to, že chce domů. Mouratej kocour vyskočí na okno u obýváku a ťuká packou na sklo, abychom ho pustili domů. Bývalý tulák, černý kocour Mikeš (stejně jako tvoje Máša) trpělivě sedí před francouzskými dveřmi na terase a čeká, až si ho někdo všimne. Tříbarevka Jenny (ta, co dneska uvízla na balkóně) začne šplhat po francouzských dveřích do výše dvou metrů, resp. dokud jí to nesjede zpátky a tak to opakuje - nahoru dolů - než si toho všimneme. Dělá to značný rámus, tak si toho všimneme rychle. Bílošedá Casey si v pohodě lehne na stůl na verandě a když někdo zrovna vychází ven, seskočí a ladně se protáhne domů. A náš nejnovější přírůstek Charlie nám v sobotu navečer zdrhnul a vůbec se nehodlal vrátit. Našli jsem ho až za hodinu půl kilometru od baráku. Byl v pohodě a štrádoval si to do lesa

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:19:24
 16. [16] Rikina [*]

  Mám dvě kočky a fůru kabelů, které kočky vůbec nezajímají. Do trouby ani do pračky kočky nelezou, anžto trouba je pořád zavřená, a pračka má vrchní plnění, takže není kočkám na očích, ani když je náhodou chvíli otevřená, ostatně přítomnost kočky v pračce se dá dost těžko přehlédnout. Kytky neokusují, ani jedovaté ne. Okna zasíťovat nehodlám, jelikož je potřebuji otevírat, a balkón mám sice zasklený, ale od jara do podzimu je stejně otevřený, neb by tam byla jinak sauna a tvořily by se plísně na stropě i zdech. Obecně zastávám názor, že ten, kdo se musí přizpůsobit pravidlům v domácnosti, je kočka, ne já.

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:19:18
 17. [15] a.... [*]

  Ťapina: To můj macek, když zůstal na balkoně, tak chtěl prolézt do bytu ventilačkou. No zapasoval se tam na pár hodin, řval jak tur a pak tahal zadek za sebou jak ochrnutý, měla jsem o něj vážně starost. No doktor řekl, že si nic vážnýho neudělal a měl pravdu. Za dva dny byl kocour zas v plné formě.

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:17:56
 18. avatar
  [14] Kadla [*]

  Ťapina: Nojo, ale my se všichni vracíme domů až v pět :-) Ona to chuděra ví a proto tak ječela

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:14:34
 19. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Kadla: Naše Máša když zkysne zavřená na balkóně, tak se neozve. Sedne si před dveře a trpělivě čeká, až se otevřou. Má obrovskou trpělivost, jak je tam tak potichu, tak si jí kolikrát všimnu až když mi uvnitř začne chybět

  superkarma: 0 11.06.2007, 10:13:35
 20. avatar
  [12] Meander [*]

  Ťapina: Přesně o tom mluvím.

  superkarma: 0 11.06.2007, 09:56:46
 21. avatar
  [11] Kadla [*]

  Dnes ráno jsem si šla na balkón pro tríčo a jedna naše číčura se mi protáhla mezi dveřma. Já jsem si jí nevšimla a zavřela jsem ji na balkóně. Když jsem odcházela z domu směrem k autu, slyším divoké mňoukání "Seš úplně blbá, poď mě z toho balkónu vyndat!" Tak jsem šla, no. A řekla jsem jí "Seš úplně blbák, co lezeš na balkón!"

  superkarma: 0 11.06.2007, 09:52:52
 22. avatar
  [10] Ťapina [*]

  gerda: Uff, to jsou teda rady. Chovatelům, kteří kombinujou denně maso s granulema nakopat. A výsledkem krmení masem, granulema a Calopetem nemůže být za pár let nic jiného, než koule, která nedosáhne nožičkama na zem Calopet je vysoce energetická potrava pro zvířata v rekonvalescenci, která nemůžou přijímat normální jídlo, nebo ho nedokážou přijmou dost.

  superkarma: 0 11.06.2007, 09:52:47
 23. avatar
  [9] april [*]

  Jenže ono některé rady zase nejsou až tak od věci, nedá se samozřejmě všechno slepě následovat a každý v tom svém "chovu" preferuje něco jiného, ale zrovna to s těma sítěma není od věci, kočka nemá prostě 9 životů a pád z výšky jí může při nejlepším ošklivě zranit a léčba se šplhá i do tisíců, a nebo se může zabít.
  Pokud do ventilačky neskáčou fajn, nicméně mohla by to být rada pro ostatní, aby si na tohle dávali pozor.

  superkarma: 0 11.06.2007, 09:10:13
 24. avatar
  [8] Meander [*]

  gerda: Rady z toho webu bych brala s rezervou. Viz to o té stravě.

  superkarma: 0 11.06.2007, 09:01:05
 25. avatar
  [7] gerda [*]

  Já nevím, proč chovatelé koček zbytečně riskují pády z výšek, když stačí jednoduše okno zasíťovat - sítě posílají na dobírku - my máme zasíťovanou celou lodžii. Tady jsou různé možnosti, jak okna a balkony zabezpečit - http://www.volny.cz/sibornal/rady.htm

  superkarma: 0 11.06.2007, 08:57:54
 26. [6] pucinka [*]

  Mám dvě kočičky tu starší mam z utulku a ta je známá tím že jakmile otevřu dveře do ložnice tak se schová pod peřinu.ta mladší se zase schovává do skříněk ty při zemi si sama odvírá tak nedělam nic jiného než zavírám skřínky

  superkarma: 0 11.06.2007, 08:53:05
 27. avatar
  [5] Meander [*]

  april: Moje kočky do ventilačky neskáčou. Nevešly by se tam ani u toho horního okraje.

  superkarma: 0 11.06.2007, 08:33:10
 28. avatar
  [4] femme [*]

  ano, dvě
  jedna z nich hrozně milovala chůzi po parapetu ve 4.patře až se jí stala osudnou, odnesla to tlapka, ale za pár týdnů byla zase v poho ale na parapet už nemůže, dali jsme si sítě do oken

  superkarma: 0 11.06.2007, 08:13:21
 29. avatar
  [3] april [*]

  Jen k té ventilačce - pokud se otvírá klasicky do "V", tak tam může být problém v tom, že kočka skočí na horní okraj, podjede jí to a uvízne v tom "V" a když se snaží vyprostit, zapadá vlastně stále níž do zúžení, až se nakonec udusí nebo si poškodí vnitřnosti. Proto je lepší klasické otvírání s dětskou pojistkou než přes větračku.
  Máme kočku i kocoura, viz ikonka.
  Na balkoně je síť, u balkonových dveří ještě jedny zasíťované, aby se dalo větrat, v kuchyňském okně také natažená síť.
  Úrazy se nám, bohudík, vyhýbají. Elektrické kabely naštěstí kocoura nezajímají, ale zato ho zajímají kabílky od repráků, myší, sluchátek, ...

  superkarma: 0 11.06.2007, 08:06:03
 30. avatar
  [2] Meander [*]

  Mám doma kočku a kocoura. Kocour je vemeno. Nejhůř dopadl, když šel po barpultu, šlápl na časák a pod ním nic nebylo. Kocour odevzdaně žuchnul, ani náznak snahy o dopadnutí na všechny čtyři Vyhodil si rameno.
  Zabezpečená okna mám tak, že otevírám bez dozoru jenom ventilačku.
  Elektrické vedení? Eh, domácnost, kde jsou dva compy, je prostě plná kabelů. S tím se musí kočka naučit žít. Pokud je blbá, tak zemřít.
  Moje kočky se schovávají jenom tehdy, když zuřím a házím po nich pantofle. Stejně se nikam nevejdou.

  superkarma: 0 11.06.2007, 02:14:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme