Cestování

Maják Cape Hatteras: Nejznámější americký maják s černou spirálou

Tenhle maják mě upoutal hned na první pohled. Neviděla jsem ho na vlastní oči, ale fotek, kde na něj narazíte, je mnoho... je to totiž nejfotografovanější maják v Americe. Je velmi nápadný, upoutá svou spirálou. Díky své nápadnosti je dobře vidět, a to je u majáku nejdůležitější.

Mys Hatteras, anglicky Cape Hatteras, je mys na pobřeží Severní Karolíny. Je to místo, kterým Severní Amerika zasahuje nejdále na jihovýchod do Atlantského oceánu. Mys leží v ohybu ostrova Hatteras. Toto místo odjakživa žije velmi divokým a drsným životem.

Cape Hatteras

Nebezpečné místo
Zrada tohoto místa se ukrývá v nebezpečné mělčině. Blízko mysu Hatteras se střetávají dva mořské proudy, od severu k jihu přináší studené vody Labradorský proud, od jihu k severu proudí rychlý a teplý Golfský proud. Tyto dva vodní proudy Cape Hatterasvytváří nebezpečné podmínky pro mořeplavce. Nejen v dávných dobách, ale i dnes je toto místo rizikem pro mnohé lodě. Četné víry a mělké písečné „lavice“ zasahují až 14 mil od pobřeží. Lavicím se říká Diamond Shoals. Aby toho nebylo málo, spojují se zde nebezpečné vody s nebezpečným počasím. Časté bouře a silné vlny spolu s rozlehlou pohyblivou mělčinou staví do pozoru i ty nejzkušenější námořníky.  Neblaze známé jsou na mysu Hatteras také ničivé projevy hurikánů, které se přesunují po svých drahách podél východního pobřeží USA. Okolí mysu bylo hodně poničeno v roce 2003 hurikánem Isabel.

Je to smutné místo -  ve vodách mysu Hatteras ztroskotalo tolik lodí, že má přezdívku „Graveyard of the Atlantic“ (vrakoviště Atlantiku).

Historie majáku Cape Hatteras
Protože je mys Hatteras významný pro námořní plavbu, v roce 1803 zde byl postaven první maják. Měřil 27 metrů a na vrcholu byla třímetrová svítilna na velrybí tuk. Světlo však nebylo dostatečně silné, aby dosvítilo na bezpečnou vzdálenost. V roce 1815 tento systém nahradily silné Argandovy lampy. Ani tyto lampy s modernější technologií však nevyhovovaly potřebám pro bezpečné plavby. Až v roce 1852 byla věž přestavěna, zvýšila se na 45 metrů a svítilna disponovala spolehlivými Fresnelovými čočkami. Další přestavba proběhla v roce 1870, kdy byl maják ještě zvýšen na 60 metrů, což je jeho dnešní výška. Maják je již plně elektrizován a využívá nejmodernější optická zařízení. Dosah jeho světla je 32 km.

Osud majáku byl ale stejně neklidný jako místní moře a počasí. V devadesátých letech musel být maják přemístěn, protože jej ohrožovalo ustupující pobřeží.  I když to byl nesmírně náročný úkon, povedlo se. Maják byl přesunut z původního místa o necelý kilometr směrem na jihozápad. Naštěstí se práce a dokončení stihlo včas. Hned nato totiž přišel ničivý hurikán Denis, který zasáhl území a pobřeží Severní Karolíny.

Cape Hatteras

Cape Hatteras je nevyšším majákem v USA a nejvyšším zděným majákem na světě! Pro maják Cape Hatteras je typická základna z červených cihel a věž s černobílou spirálou. Je to vysoký maják zakončený špičkou, což je typické pro majáky postavené na písčitém pobřeží.

mělčiny

Zajímavost: Jméno Hatteras je šestým nejstarším dochovaným anglickým geografickým názvem v USA. Zátoka severně od mysu byla pojmenována Hatrask v roce 1585 sirem Richardem Grenvillem, admirálem vezoucím kolonizační výpravu na Roanoke Island. Jméno se později přeneslo na ostrov i na mys, přičemž se postupem času změnilo na Hatteras. Zdroj: Wikipedie

Čtěte naše články:

   
04.03.2015 - Tipy - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Dudlajlama [*]

  Sml67

  superkarma: 0 04.03.2015, 16:54:29
 2. avatar
  [6] Violeta28 [*]

  Sml59Krásný článek, krásné fotky.Sml59 Děkuji Sml7

  superkarma: 0 04.03.2015, 15:08:03
 3. [5] Klára Křížová [*]

  Myslím, že to musí být opravdu zvláštní a divné místo... to zrádné moře a časté bouřky.. nedivím se, že tady postavili záchranný maják Sml25

  superkarma: 2 04.03.2015, 08:17:22
 4. avatar
  [4] bezinka [*]

  Sml59krásné fotky

  superkarma: 0 04.03.2015, 08:06:55
 5. [3] manislava [*]

  Sml59Sml67

  superkarma: 0 04.03.2015, 07:28:59
 6. [2] assaly [*]

  majáky mají svoje kouzlo, i když někdy trochu strašidelné Sml67

  superkarma: 0 04.03.2015, 06:46:51
 7. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Zvláštní místo, ale krásné fotky Sml16

  superkarma: 0 04.03.2015, 06:17:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme