Každý obraz má svůj příběh, vychází z reakcí na konkrétní událost. Malíři do svých obrazů vkládali svoje pocity, někdy i svoji duši. Obrazy, zejména ty ve starobylých rámech, jsou přitažlivé, záhadné a magické.

V minulosti věnovali malíři svým obrazům velkou pozornost. Byli si dobře vědomi, že oko „diváka“ je neúprosné.
Neexistovaly fotografie, televizory, biograf, lidé si četli a dívali se na obrazy. Na krajiny, na obrazy Svatých, nechali si kreslit podobizny svoje i svých dětí.

Viděli jste český film pro pamětníky, zpracovaný na námět Nikolaje Vasiljeviče Gogola - Podobizna?
Zde je velmi věrně zachycena důležitost kresby na obraze, jak pro majitele, tak i pro samotného autora. Portrét zlého člověka může osudově ovlivňovat i osudy lidí, kteří se trvale ocitnou v jeho blízkosti:
Malíř Roman se o tom přesvědčil. Jeho život byl ovlivněn negativismem pocházejícím z obrazu.
Ale to se nemusí týkat jenom tohoto „gogolovského malíře“.

Podobizna (1947)

Pozor na osamělou ženu

Obrazy starých mistrů ukrývají příběhy, které se udály v historii anebo také jen v jejich mysli. Na velkém množství obrazů jsou zachyceny biblické náměty, převážně však utrpení svatých. Pokud vám takový obraz doma visí, může mít i historickou hodnotu, ale štěstí vám nepřinese. Tyto obrazy patří do kostelů nebo do galerií.

Pokud máte doma obraz s krajinou či zátiším, dívejte se na něj co nejčastěji. A jestli na něm převažuje zelená barva, tak z něj ani nespouštějte oči, takový obraz vás nabije pozitivní energií.

A co teprve takový obraz moře, majáku, lodí. Ideální. Vůně dálek nikomu neublíží.

Pozor si dejte na obrazy, ať už současné nebo novodobé, na kterých je vyobrazena samotná žena. Znamenají osamění anebo také neúspěch v početí. Rozhodně si takový obraz nedávejte do ložnice. Tam patří květiny.

Celou místnost vám doslova rozzáří obrazy, na kterých se objevuje zářící slunce. Možná mohou tyto obrazy působit poněkud kýčovitě, ale pokud pro ně zvolíte vhodné místo, nic nezkazíte.

Velký pozor si dejte také na obrazy s válečnou tematikou, ať už z válek napoleonských anebo novodobých. Do bytu se rozhodně nehodí, poněvadž vyvolávají hádky a nešvary. Pokud už chcete něco bojovného, zvolte rytíře v brnění a za ním hezké hradní nebo zámecké pozadí. Ale opět budete mít v tomto případě potíže s umístěním takového obrazu.

Staré a nové obrazy

Zatímco někdo upřednostňuje originály nebo repliky starých mistrů, jiný nedá dopustit na modernu. Kruhy, kužele, ovály, nebo také vlaky, automobily, mrakodrapy… co člověk, to jiný vkus. Říká se, že staré obrazy vysávají z lidí energii. Je to pravda jen z části. Záleží, co je obsahem obrazu a kdo byl předtím jeho majitelem. Zda naše milovaná tetička nebo malíř, který spáchal sebevraždu.

Novodobé obrazy prý nic nepřináší, musí dozrát, aby přišel čas na jejich energii. Optimální doba 100–150 let, jenže jak to udělat, když se nám obraz opravdu líbí a „tolik let čekat nemůžeme?“
Jednoduše, nedáme na pověry, ale na vlastní úsudek, a když se nám obraz líbí, tak si ho prostě koupíme. Hlavně ať nepochází z Číny. :)

Použitý zdroj: Riedel, Ingrid, Obrazy v terapii, umění a náboženství, Portál, 2002

Reklama