Napadlo vás někdy, z jakého důvodu zapalujeme o Vánocích františky, nebo proč se hází střevíce? Některé vánoční rituály, ostatně jak už to tak u rituálů bývá, mají svůj magický podtext...

Co všechno děláte o Vánocích za rituály? Zapalujete františky? Lijete vosk nebo olovo? Pouštíte skořápkové lodičky se svíčkou? Věšíte jmelí? A proč to vůbec děláte? Všechny tyto rituály mají magický náboj, u některých ho známe, jiné děláme, protože je to tradice. Co tedy jednotlivé rituály přináší...

vánoce

Rituály o budoucnosti

Lití vosku či olova
Význam tohoto rituálu znají všichni, kdo ho dělají. Ze záhadných tvarů, které při lití vzniknou, věštíme budoucnost. Mnohdy jsou tvary tak roztodivné, že cokoli z nich vyčíst vyžaduje skutečně bujnou fantazii.

Házení střevíce
Další z věštebných rituálů je házení střevíce. Stoupneme si zády ke dveřím a přes hlavu hodíme svoji botu. Pokud skončí špičkou ke dveřím, v následujícím roce se vydáme do světa.

Pouštění svíček po vodě
Tento rituál hovoří o mnoha věcech. Když svíčka brzy zhasne a loďka se potopí, čeká člověka v následujícím roce nevyplnění přání. Pokud se dvě loďky k sobě přimknou, znamená to lásku. Pakliže svíčka ve skořápce odpluje od ostatních, ten, kdo ji pustil, bude v příštím roce často mimo rodinu.

Rybí šupiny pod talířem
Pod talíř se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Někteří si je následně dávají do peněženky.

Krájení jablka
O štědrém večeru se rozkrajuje jablko - pozor, jde o rituál pro skutečně otrlé, protože vám může vyvěstit smrt! Když se na půlce jablíčka objeví hvězda, znamená to zdraví a štěstí po celý příští rok, když ale má rozkrojený jádřinec tvar kříže, pak těžce onemocníte nebo dokonce zemřete.

Barborka
Máte-li nějaké vroucí přání, jsou Vánoce ten pravý čas k jejich posílení. Dejte týden před Štědrým dnem do vázy třešňovou větvičku (barborku) a napište si své přání. Pokud větvička na Štědrý den vykvete, přání se splní.

Rituály ochranné

Věšení jmelí
Kdokoli pod pověšeným jmelím projde, sedne na něj štěstí. Jmelí je magická rostlina, která vyhání z domu zlé duchy a čarodějnice. Ze jmelí byl údajně také (když bylo ještě stromem) vyroben Kristův kříž.

Pálení františka
Zde není o čem diskutovat, františka pálíme, protože chceme vykouřit z domácnosti všechno zlé. Kouř je odedávna vnímán jako hlavní činitel při odstraňování zlých duchů.

Mléko či kroupy v misce za dveřmi
Takto se obdarovávají potměšilí skřítkové, aby se vaší domácnosti vyhnuli, stejně tak jako Velký stařec Severu, který vládne mrazem.

Kam dál?

Reklama