Magie

Magické lži a nesmysly

magieVšichni čarováním nadaní mě asi za tenhle článek pěkně vykrákají za vlasy, ale jsem odvážný a nebudu si brát servítky. Vyvraťte mi má tvrzení klidně v diskuzi! A o čem bude tedy řeč?

Popíšu vám zde dvě magické lži z celé plejády dalších. Jsem z vlastní zkušenosti silně přesvědčen o tom, že velká část tak zvaných magických schopností spočívá v placebo efektu a manipulaci s myslí druhých. Nepovažuji se za člověka ovládajícího kouzla a čáry, ale přesto jsem byl schopen naučit se různým optickým klamům, šikovnou rétorikou přesvědčit okolí o naprostém nesmyslu, a dokonce pomocí placeba zbavit člověka bolesti. Stačilo jen obestřít svou osobu trochu mystična a vyvolat ve svých „obětech“ důvěru ve své schopnosti.

Netvrdím ale, že věci magické neexistují, jen tvrdím, že devět z deseti mágů, léčitelů a čarodějek jsou jen šikovní manipulátoři. Což samo o sobě není nic špatného, pokud manipulaci nezneužívají příliš.

Proč to dělají? Magie je byznys

Ano, magie je v dnešní přetechnizované společnosti prostě dobrý kšeft. Stylizovat se do role osoby čarující vás okamžitě vystřelí mezi podivíny, ale zároveň vám to zaručí určitý respekt, protože co kdyby... A v tu chvíli stojí před rozhodnutím, jak moc své magické nadání podojit. Bohužel - obávám se, že tomu tak je - ti skutečně nadaní bývají většinou známí jen svému nejbližšímu okolí, neb své schopnosti příliš na odiv nestaví, pomáhají skrytě a za své služby si řeknou tak maximálně deset vajec, pecen chleba nebo něco podobného. V zisku ze svých schopností jim brání jakýsi vnitřní kodex, který se svou čarovnou schopností získali, totiž že za své služby si nesmí říct o náhradu, natož o peníze, smí přijmout jen to, co jim lidé sami dají. Byznys se povětšinou točí kolem chytrých lhářů a prospěchářů, klidně si mě kamenujte.

Ale teď už pojďme ke slíbeným lžím...

Lež první - oheň

Musel jsem se smát, když paní Pilarová v jednom televizním rozhovoru říkala, jak jí pomohla jistá léčitelka, která jí vytáhla z hlasivek angínu a ona mohla odzpívat koncert. Použila prý oheň a jako důkaz jí ukázala ty zlé a špatné bacily, která z ní vytáhla, jako černé čáry na svých rukách, které po aktu očistila nad plamenem svíčky. I na mě se jednou jakýsi rádoby mág pokusil vytasit s podobným trikem.

Skutečnost: Paní „léčitelka“ velké zpěvačce skutečně pomohla, ale bylo to jen po psychické stránce - nastartovala v ní zkrátka již zmiňovaný placebo efekt, který aktivoval obranné schopnosti jejího organizmu k maximálnímu výkonu. Vyzkoušejte si sami zapálit čajovou svíčku a přejet několikrát dlaněmi po plameni - uvidíte, že černé šmouhy zůstanou i vám, osobám zcela magicky nečinným. Hm, čím to asi bude?

Lež druhá - předávání (či kradení) energie

Jedním z velice oblíbených kousků je předávání energie doteky, například masáží. Od mága se dozvíte, že z jeho dlaní a prstů ucítíte silné teplo (už jenom ta informace tento pocit podpoří). Čarující osoba navodí příjemnou atmosféru, promne si ruce a začne se vás dotýkat na místech, kde například cítíte bolest. Její doteky jsou pomalé a intenzivní a vy po chvíli ucítíte, jak doteky hřejí, až pálí, jak se vám místo prohřívá a jak do vás vstupuje energie.

Skutečnost: Chytrá sugesce, která si pohrává s důvěřivým vědomím a zároveň s prostým faktem, že pomalé tření i déle trvající dotek sám o sobě způsobují zahřátí. Schválně si to vyzkoušejte a dotkněte se dlaní třeba lýtkového svalu - čím víc přitlačíte, tím intenzivnější a hlubší pocit tepla v lýtku ucítíte.

A takhle bych mohl pokračovat dál a dál...

Setkala jste se s nějakou magickou lží, nesmyslem nebo klamem? A co to bylo? Popište to do diskuze i se svým vysvětlením! A souhlasíte s mým názorem, že většina kouzelníků a čarodějek jsou jen chytří manipulátoři?

   
10.05.2010 - Magie - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [12] Dolphi... [*]

  Já jednou navštívila kartářku, o které mi bylo řečeno z mnoha zdrojů, že je neskutečná. Že ví naprosto všechno do děsivých podrobností. Když jsem šla za ní já, už si za své "služby" brala peníze a i lidi jak říkajíc jak na běžícím pásu. Neměla na mě vůbec čas a zeptala se mě rovnou co chci vědět.... tak když jí člověk řekne o co by měl zájem, většinou to začnou hezky obkecávat. U mě se netrefila ani s tím jestli mám sestru nebo bratra... naprosto nic. Ani nic co mi jakože do budoucna (do roka) řekla se nevyplnilo. Když to někomu řeknu, tak se hrozně diví, že vesměs co jim řekla, to se stalo. Tak že by v tomto hrála roli chamtivost?! Nebo opravdu byla šarlatánka? Nevím....

  superkarma: 0 16.05.2010, 11:50:29
 2. [11] xenie [*]

  souhlasim, taky si myslim ze valna vetsina "lecitelu" funguje na principu Ver a vira tva te uzdravi... verim ze existuji i lide s extra schopnostmi, ale odhaduji to na 1 se schopnostmi na 99 "lecitelu" Sml57

  superkarma: 0 10.05.2010, 20:01:21
 3. avatar
  [10] prece ja [*]

  hm, to je zvláštní. léčím dceři , když se jí objeví vyrážka jen přiložením (ne - položením, vůbec se jí nedotýkám) rukou. po chvíli říká, že to začíná hřát, vyrážky se do druhého dne hodně zlepší.

  asi taky sugesceSml58

  superkarma: 0 10.05.2010, 15:19:24
 4. avatar
  [9] OlgaMarie [*]

  maje — #8  Já bych se ani moc nenamáhala a předpověděla jí, že potká lepšího a myslela bych to vážně!

  superkarma: 0 10.05.2010, 14:41:59
 5. avatar
  [8] maje [*]

  anonka — #7 jenže tady se píše, že hodně rádoby léčitelů ve skutečnosti podvádí. pokud půjdu za kartářkou a řeknu,  že jdu kvůli vztahu a jsem utrápená, tak to pozná a podle toho i přizpůsobuje výklad. ale samozřejmě jsou i takoví, kteří mají skutečné schopnosti a nadání. a většinou pomáhají nezištně. a to kuba nerozporuje.Sml24

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #9
  superkarma: 0 10.05.2010, 14:13:26
 6. avatar
  [7] anonka [*]

  Hm, tak sugesce?

  Před dvaceti lety magičnem naprosto nedotčená a nevědomá jsem se zúčastnila cvičení jógy, mimo jiné jsme si mnuli vlastní chodidlo. Udělalo se mi velice zle. Cvičitel přiskočil, pomohl mi lehnout do stabilizované polohy a rukou jel nad mým tělem, vrátil se k boku a tam setrval. Bez doteku. Za chvíli mi bylo fain. Prý žlučník. V těch letech jsem se žlučníkem vážně měla problémy. Cvičitele jsem to odpoledne viděla poprve v životě. On mě taky. Tak a co včil? Jaká sugesce když on slovo nepromluvil teprve až se mi ulevilo a já tehdy neměla tušení co mám čekat?

  1. na komentář reaguje maje — #8
  superkarma: 0 10.05.2010, 14:03:34
 7. avatar
  [6] aviaki [*]

  Můj tatínek měl také poněkud tyto schopnosti - např. uměl proutkem vyhledat vodu a našel zánět v těle jenom přiložením (nikoli dotykem) rukou. Několikrát jsme to vyzkoušeli a fungovalo to. Při boomu léčitelů a "léčitelů" po revoluci mu tehdy můj přítel navrhl, aby se také tím začal zabývat a tatínek tehdy pouze odvětil : "jo a budu muset ošmatávat babám kolena" a bylo po podnikatelském plánu Sml16

  superkarma: 0 10.05.2010, 12:36:31
 8. avatar
  [5] enka1 [*]

  Placebo efekt vidím i u mnohých pilulek.

  Věřím léčitelům - bylinkářům.

  Jestli je někomu líp díky p-e, proč ho odsuzovat?

  Nechodím k léčitelům, protože jsem asi imunní vůči p-e od nich, věřím víc svému.

  Věřím, že někteří opravdu zneužívají lidí ku prospěchu svému.

  Věřím, že mnozí dovedou a pomáhají nezištně.

  superkarma: 0 10.05.2010, 08:29:30
 9. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  maje — #3 Jsem unešená knihou Michaela Crichtona Cesty. Je to nejlepší čtení o setkání s léčiteli, šamany apod. mimo jiného vyprávění (třeba výstup na Kilimandžáro). Jeho víra i pochybování, jeho názor na vstup do minulého života nebo vnímání aury lidí.

  Momentálně mám období, kdy bych potřebovala také načechrat auru. Už je zas zataženo a prší... 

  superkarma: 0 10.05.2010, 07:43:43
 10. avatar
  [3] maje [*]

  OlgaMarie — #2 já bohužel dost a musím souhlasit s kubou. ale na druhou stranu - měla jsem to štěstí, že jsem našla jednu dobrou (z té kolikrát mrazí, když to říká a ještě víc, když se to splní). vlastně dvě- druhá je míšaSml58

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  superkarma: 0 10.05.2010, 07:18:52
 11. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Sml80Ale, aleSml80 Kolipak kouzelníků a čarodějek, Jakube, znáte, že si troufáte o nich tvrdit, že většina z nich jsou jen chytří manipulátoři? 

  1. na komentář reaguje maje — #3
  superkarma: 0 10.05.2010, 07:07:56
 12. [1] Rikina [*]

  Souhlasím. Kromě toho počtu - ne devět z deseti, ale 999 z tisíce, to bych myslela, že je pravdě blíž. Sml57 

  superkarma: 1 10.05.2010, 00:53:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme