Pod pojmem kouzlo Vánoc si představuji zimní atmosféru z pohlednic Josefa Lady. Pod pojmem magie si představím vstup do kteréhokoliv kostela či chrámu, kde cítím sílu a energii předků, kteří tam před mnoha lety vstupovali také.

Čas Adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc. Proč tomu tak je?

Možná proto, že oprašujeme staré zvyky a tradice, které musel někdy někdo prvně zavést. A minulost je vždycky záhadná, tajemná, magická.

 lada

zvyky a tradice na kouzelných Ladových pohlednicích

Pravou vánoční atmosféru dokresluje i  nádherná hudba, převážně barokní a převážně autorů, kteří byli sami o sobě záhadní. (Mozart, Bach, Beethoven…) Hudba je hrána na posvátných místech a při jejím poslechu ani nedutáme. Naprosto rozdílný pocit při poslechu doma.

Nevšedním zážitkem jsou i návštěvy betlémů. V tichosti přijdeme, stojíme nad betlémem, rozjímáme... a přemýšlíme, jak to vlastně s tím Ježíškem bylo.  

kostelA co teprve taková půlnoční mše. Kdo na ni chodí, dá mi za pravdu, že v tu chvíli se nám rozlije v těle takový zvláštní, hřejivý pocit, jakoby „odněkud“ seslaný. Najednou dokážeme odpustit i těm, kteří nám v životě nějak ublížili. Sami sobě pak slibujeme, jak budeme dobří. Je zvláštní, že jindy návštěva kostela takovou sílu nemá

A tak bych mohla pokračovat dál. Tajemných věcí se v období Vánoc děje spousta, stačí si zajít na ta správná místa, kde je poznáte ještě silněji.
A pokud zůstáváte doma - pozor, vánoční duch už klepe na dveře, pusťte ho dál.

 Krásné – magické Vánoce

magie

zdroj: Magie Vánoc, Academia,1998

Čtěte také:

Reklama