Domácnost

Magická síla stromů

Objímat kmeny? Nosit po kapsách lesklé kaštany pro štěstí nebo je klást pod polštář jako ochranu proti neduhům? Svěřovat se vrbě? Klepat na dřevo pro potvrzení šťastné okolnosti? Kdo z nás to ještě nikdy nevyzkoušel – měl by! Stromy totiž v sobě ukrývají mnohé překvapivé vlastnosti, které nám mohou být velmi užitečné. Pojďme nyní poodhalit roušku alespoň některých jejich tajemství...

Keltové uctívali stromy a věřili, že v nich sídlí mocní duchové. Pokud bylo třeba nějaký strom pokácet, nejprve ho odprosili.

• Jasan si pro své obřady zvolili už keltští druidové, kteří z jeho dřeva vyřezávali magické hůlky, protože věřili, že je jasan velký léčitel a ochránce. Pokud se potřebujete vzchopit a osvěžit, zajděte do lesa a vyhledejte jasan a vnímejte jeho posilující energii. Uložte čerstvé jasanové listí pod polštář, abyste povzbudili své jasnovidecké sny.

Čeká vás náročný pracovní úkol nebo zkouškové období? Uklidněte se pod korunou habru nebo buku.

• Buk je stromem plodnosti – například Řekové přiváděli k bukům „jalová“ zvířata a neplodné ženy. Slované věřili, že tam, kde rostou buky, nemohou nikomu ublížit žádné čáry a kouzla. Buk je údajně tak „kouzelný“, že do něj neuhodí ani blesk. Pobyt u zdravého buku uleví od stresu, bolestí hlavy a prospívá při léčbě krevního tlaku.

Odpočívejte v modřínovém lese

• Modřín dodává energii a povzbuzuje sebejistotu. Je symbolem obnovy a lepšího života, takže omlazuje jak fyzicky, tak i psychicky. V modřínovém háji možná i potkáte víly, protože modříny jsou jejich domovem. Modřín dodává energii a povzbuzuje sebejistotu. Pobyt v jeho blízkosti přináší dobrou náladu. Povzbuzuje trpělivost, vytrvalost a napomáhá v řešení komplikovaných záležitostí.

• Dub bývá považován za krále všech stromů. Z jeho dřeva se vyřezávaly kouzelnické hůlky. Při magických úkonech byly používány žaludy, kterým se říkalo hadí vejce. Největší oplodňovací schopnost měly žaludy sbírané v noci. Druidové a kněžky naslouchali šustění dubového listí a duchům na stromech, aby zaslechli vzkazy od bohů. Pálení dubového listí pročišťuje vzduch.

Dub nám svojí energií dodává zdraví a sílu, podporuje myšlenkové procesy a především rozhodování. Pobyt pod ním se proto doporučuje těm, kteří mají nějaké neřešitelné problémy, neboť dub jim dodá sílu a napoví to nejlepší řešení.

Některé keltské kmeny dodržovaly prastarý zvyk, kdy zesnulým
před uložením do země vkládali pod jazyk různá semena stromů.
Věřili, že z nebožtíka vyroste strom a on se do něj převtělí.
Nový strom (a celé háje) poté patřičně uctívali.


• Jedle
regeneruje naši vitalitu. Například v Rumunsku bylo zvykem přinášet těžce nemocné pod jedli, tam je opřeli o kmen stromu a postižení se snadněji uzdravovali. Jedlové větvičky se také přidávaly do první koupele novorozeněte, aby dítě bylo silné a aby duch jedle od něho odháněl zlé mocnosti. Jedle bývá považována za vládce lesa, symbolizuje majestát, stálost a také trpělivost.

• Borovice zase pomáhá lidem s dýchacími problémy. Dům vyzdobený borovým chvojím přináší radost smutným lidem bez života. V tomto případě pomáhá i v lese obejmout borovici a naladit se na její vlnu. Borovice byla uctívána už ve starověku. Je symbolem síly, zdraví, dlouhověkosti a plodnosti. Keltové ji považovali za „matku moudrosti“ a strom zdraví.

Když smícháte usušené borové jehličí se stejným dílem jalovce a cedru a směs spálíte, získáte očistu svého domova. Šišky lze použít při rituálním čarování za oplodnění. Abyste vyčistili venkovní plochu, vymeťte zem borovicovou větví.

• Smrk má ochrannou moc a na některých místech je ještě i dnes vysazován tam, kde má chránit dům a rodinu před veškerým zlem, nemocemi a nepřízní osudu. U našich předků ztělesňoval ženský prvek a byl proto stromem života a mateřství. Ve starém Řecku se předpokládalo, že ve smrkových hájích mají své obydlí bohové. Jinde lidé zase věřili, že v korunách smrkových stromů sídlí dobří lesní duchové a skřítkové, a proto pod nimi pořádali magické obřady.

• Kaštan – správně jírovec – uklidňuje, zmírňuje napětí, a tak pomáhá především ve chvílích, kdy prožíváme z něčeho velké obavy a strach. Tento strom léčí nemocnou duši a pomáhá najít ztracené sebevědomí a jistotu.

Přičarujte si lásku

• Bříza je typickým slovanským stromem. Mladé proutky se využívají při saunování, protože jejich svěží míza prý při tom přechází i do vašeho těla. Bříza prý do okolí vyzařuje lásku, a pokud se někomu rozhodnete darovat svoje srdce, udělejte tak přímo pod březovou korunou. Pokud jsou vaše city opravdové – budou opětovány. Bříza zahání chmury. Spánek pod břízou se doporučuje lidem, kteří se cítí vyčerpáni nemocí nebo těžkou prací.

Za novoluní se sbírají úlomky kůry, která se používá v kouzlech na přivolání lásky. Na březovou kůru můžete také napsat svoje milostné přání a pak ji spálit a popel vhodit do vody. Keltové také chránili své děti v kolébkách z březového dřeva.

Národní strom

• Lípa je symbolem rodiny (i českého národa) a lásky. Urovnává mezilidské vztahy. Při narození prvního potomka byste ,proto měli vysadit právě lípu, aby vaše dítě po celý život provázela láska. Lípa je i stromem smíření. Už za dávných časů, jakmile
se dva znesvářené rody či sousedé udobřili, zasadili na hranici svých území lípu, aby hlídala a chránila jejich mír a pokoj. Je to strom lásky, který urovnává mezilidské vztahy.

• Vrba je zas vhodná hlavně pro umělce a kněžky. Dodává klid pro inspiraci a uklidní i zjitřenou duši. Pomáhá vidět do budoucnosti a je spojena s čarovnou mocí měsíce a vody.

Snad každému stromu jsou přikládány magické schopnosti. Spánek pod lískou přináší prorocké sny, nábytek z javoru vyzařuje teplo a jeho větve zas léčí vleklé neduhy. Pokud potřebujete dodat odvahu a naději, postůjte pod ořešákem.

Stromy jsou mohutné živé organismy s velkým množstvím čisté energie. Tato „bioenergie“ tvoří kolem stromu jakýsi obal – auru, ze které je možné načerpávat i energii pro lidské tělo. Na místě, kde neviditelná aura stromu začíná působit, cítíme zřetelné teplo. Zdravou a vhodnou „bioenergii“ nám však mohou poskytnout pouze skutečně zdravé a silné stromy. Množství energie stromů se zvyšuje s nastupujícím jarem, maxima je dosaženo v období kvetení stromů, nejvíce v denní době při východu slunce.

Zajímá vás, ve znamení kterého stromu jste se narodili? Přečtěte si náš dnešní Stromoskop.

   
06.06.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [24] JMM [*]

  Fotky jsou krásný. Fotograf má moji pochvalu.

  superkarma: 0 10.06.2008, 00:44:45
 2. avatar
  [23] Mánička [*]

  gentiana: no pokud si fotografové pohrajou s xichtem kdejaké jakožecelebrity, tak co by nemohli s fotkou stromu, ne?

  superkarma: 0 08.06.2008, 19:50:09
 3. avatar
  [22] cristy.crow [*]

  gentiana: Ellisha: Já bych fotky úplně zakázala. Barvitost barvitější taky. Jen šeď a neurčité barvy. To jitří fantazii. Pokud nějaká je.

  superkarma: 0 06.06.2008, 14:47:11
 4. [19] Ellisha [*]

  gentiana: Díky

  superkarma: 0 06.06.2008, 13:23:26
 5. [18] gentiana [*]

  Ellisha: Že jsou tam barvy nastavené tak aby byly ještě barevnější a hezčejší a roztomilejší a barvovitější.

  Nyotaimori: Hm, o té asi druidové a M. K. neslyšeli - neb nenítak magická.

  superkarma: 0 06.06.2008, 12:56:25
 6. avatar
  [17] verlit [*]

  Stromy miluju, ale třídím si je jinak – na přátelské, víceméně lhostejné a pak ty, které lidi zas tak moc nemusejí. Samozřejmě, najdou se výjimky, ale např. přátelský akát znám jenom jeden, zatímco nepřátelskou jabloň jsem ještě nepotkala (jen pár trochu odtažitějších).
  Lidem nejpřátelštější a nejochotnější si popovídat jsou podle mých zkušeností právě jabloně a také lípy, habry, kaštany a většina starších dubů (mladé duby tak vstřícné nebývají). Lidi mají vysloveně rády lísky a vrby košíkářské.
  Buky, javory, jasany a břízy jsou spíš lhostejné, proti lidem nic nemají, ale taky se o ně nijak zvlášť nezajímají.
  A už zmíněné akáty jsou v drtivé většině nevlídné nebo aspoň úplně lhostejné.

  superkarma: 0 06.06.2008, 11:16:16
 7. avatar
  [16] Madison [*]

  Chodím se dívat na auru stromů, příště se musím podívat pod který stromy to vůbec chodím relaxovat

  superkarma: 0 06.06.2008, 10:11:13
 8. avatar
  [15] shb [*]

  Stromy miluju, les je jediné místo kde se cítím dobře
  jsem lípa ale vím to už dávno

  superkarma: 0 06.06.2008, 09:33:20
 9. [14] Ellisha [*]

  Pavla_b: Díky za info

  superkarma: 0 06.06.2008, 08:52:42
 10. [13] Pavla_b [*]

  Ellisha: fotky jsou příliš barevné a syté a kontrastní..

  superkarma: 0 06.06.2008, 08:50:22
 11. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Oj,oj! Slávy dcera! K dubicku jsme vzhlíželi a přikláněli 40 let a teď se z toho dalších 40 let budeme vzpamatovávat.

  Ale je fajn obejmout strom a cítit spojení Země-Vesmír.

  superkarma: 0 06.06.2008, 08:20:14
 12. [10] Ellisha [*]

  gentiana: Nerozumím..co to znamená?

  superkarma: 0 06.06.2008, 08:08:00
 13. avatar
  [9] Severacka [*]

  tak já jsem Jilm, škoda, že u nás už nejsou pořádně k vidění

  superkarma: 0 06.06.2008, 08:00:43
 14. avatar
  [8] hankku [*]

  nadherny obrazky ... taky rada stromy....

  superkarma: 0 06.06.2008, 07:59:25
 15. [7] gentiana [*]

  Ellisha: hlavně přesaturované.

  superkarma: 0 06.06.2008, 07:58:51
 16. [6] gentiana [*]

  Ví se, který strom objímal Miloš Zeman?

  superkarma: 0 06.06.2008, 07:58:09
 17. [5] Ellisha [*]

  Mým stromem je habr...
  Fotky jsou krásné

  superkarma: 0 06.06.2008, 07:11:42
 18. avatar
  [4] Enya [*]

  Já jsem lípa, nádherný strom Lidé si je ke stavení dřív vysazovali také proto, že nepřitahovaly blesky (kvůli měkkému dřevu)
  Ve svém profilu mám (teda aspoň myslím )o stromech krásnou písničku

  superkarma: 0 06.06.2008, 06:25:22
 19. avatar
  [3] Léthé [*]

  To já jsem modřín

  superkarma: 0 06.06.2008, 01:20:26
 20. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  3 – 12.3.
  vrba

  To je zajimave, protoze mym nejoblibenejsim stromem JE vrba. Smutecni.
  Jinak mam rada podzimne zbarvene listy - a pak nahe krasne a smutne stromy.

  superkarma: 0 06.06.2008, 01:16:25
 21. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Miluju stromy a ty fotky jsou prekasne.

  superkarma: 0 06.06.2008, 01:14:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme