A víc a víc si také čtenářka Magic11 váží rozhodnutí svého syna, stát se navzdory různým překážkám tesařem. Více se dozvíte, když kliknete na její příspěvek.

Dobrý den všem,
přemýšlela jsem, jestli mám přispět svou troškou do mlýna a nakonec jdu do toho. Máme za sebou celkem slušné diskuze, kdy jsme trávili večery v rodinném kruhy rozebíráním pro a proti řemeslu. Synek s průměrem známek 1,5 se rozhodl nastoupit na učiliště a vyučit se tesařem. Pravda, nejdřív chtěl vyrazit studovat nábytkářskou výrobu, ale protože při návštěvě školy zjistil, že praxi bude mít 1 den v měsíci, zapřel se a řekl, že toto dělat nebude, takže řešením je „učňák“, kde si na to dřevo i sáhne, ne jen uvidí v učebnicích. Tříletý, bez maturity. Nejdřív jsem mlčela, přemýšlela a potom s ním začala diskutovat. Pravda, řemeslo má zlaté dno, chceš pracovat se dřevem, ale tesař? V pozdějším věku je to velká dřina… Neuživíš se… Budeš celý život jen dřít … Najdeš práci?

Ne každý řemeslník musí být i nevzdělatelný blbec. Když budeš chytrý a šikovný, třeba to půjde a hlavně – ty budeš spokojený. Horší to bylo s tatínkem, ten se s touto variantou studia těžko smiřovat, oba rodiče VŠ, starší bratr na ČVUT a mladší v učňáku? I přidal synek slib maturitního nástavbového studia, aby tatínka zklidnil :)

Ze zprávy o přijetí jsme se radovali, jako kdyby šlo o prestižní školu, i když brali žáky s průměrem do 3,4, ale už jsme byli smíření a dokonce se těšili. Bohužel, školní lékařka dala obrovský vykřičník – syn je alergik a spolu s alergií má diagnostikované astma, což povolání tesaře může velice zhoršit. Co teď? Řediteli školy jsem psala už na podzim, jestli tato choroba nebude mít vliv na povolání a dokud je čas, začít hledat alternativní školu a obor. Ujistil mě, že vše je ok. Každý potenciální žák na učilišti se přece počítá. Lékařka si to nemyslí, na alergologii na nás koukají jako na blázny, proč se svými známkami jde sem, jestli je lenivý se učit a co ho k tomu vede. A já najednou bojuji za syna jako lev, aby na to vytoužené učiliště mohl jít. Naštěstí nemá astmatické potíže, již 2 roky žádné léky na astma nebere, jen na alergie. Uvidíme. Snad to půjde.

Těším se, až mi synek postaví na chalupě pergolu, něco hezkého vyrobí na stůl a hlavně – bude spokojený, že se živí tím, po čem toužil a bude se mu snad dařit. Kdyby nějaké to vzdělání navíc potřeboval, věřím, že si ho doplní. Hlavní je chtít. Když se něco dělá s radostí a chutí, je jedno, jestli k tomu má hromadu titulů, ke štěstí nevedou. A pořádné práce si dnes lidé začínají vážit víc a víc.

Zdraví vás Magic11

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_____________________

Možná tou krásnou prací, kterou Váš syn dělá s chutí a radostí, i to astma překoná, prostě na něj sugestivně zapomene.
Je skvělé mít doma tesaře, obzvlášť když je dům nebo chalupa ))

Děkuji, že jste napsala a ať pak pošle alespoň plánek té pergoly, také se na ní chystáme, že bychom se nechali inspirovat ))
Pěkný den
Saša

Tématem dne 30. 7. 2012: řemesla a řemeslníci

  • Máte doma řemeslníka?
  • Jaké jsou vaše zkušenosti s řemeslníky?
  • Myslíte, že jich ubývá? Zejména mezi mladými lidmi.
  • A proč?
  • Věříte, že řemeslo má i dnes zlaté dno?
  • Jsou dnešní řemeslníci placeni dobře nebo špatně?
  • A jaký je váš názor na nabírání nekvalifikovaných pracovních sil?
  • Je to nevyhnutelné?
  • A co říkáte na rušení učilišť?

Téma je to závažnější, než se zdá. Doufám, že mě v tom nenecháte samotnou a třeba jen krátce se vyjádříte. Těším se na vaše příspěvky.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním pěkným dárkem (vhodným i pro řemeslníka)), tělovou kosmetikou Avon / planet spa

foto

Reklama