Hlavní město Španělska, Madrid, je městem ohnivých Španělů, odvážných toreadorů, vynikajících fotbalistů, ale každý rok v srpnu také místem světového setkání mládeže.

Letní Španělsko - to je dovolená u moře, návštěva proslulých býčích zápasů, ale také třeba místo světového setkání mládeže, které probíhá každoročně v měsíci srpnu v hlavním městě Španělska, v Madridu. Pojďme si toto bezesporu zajímavé město krátce přiblížit.

Madrid patří Španělům i turistům

Madrid, hlavní město španělského království, je sídlem královské rodiny. Přímo v centru města se nachází prostorný palácový komplex Palacio Real, největší v západní Evropě.

real

Palacio Real

Dalším významným historickým místem je kastilská Plaza Mayor, čtvercové hlavní náměstí z 16. století, a také katedrála Almudena. Puerta del Sol je duchovní baštou nejen Madridu, ale i celého Španělska.

katedral

interiét katedrály Almudena

Pokud jste v Madridu, určitě neopomeňte návštěvu světoznámého muzea Prado (Museo del Prado) vystavující výtvory nejvýznamnějších evropských umělců. Můžete se obdivovat dílům Goyi, Rembrandta van Rijna, Rubense ad. Další významnou galerií je Muzeum královny Sofie, které uchovává Picassovu „Guernicu“.

muzeum

Muzeum královny Sofie

guern

slavná Picassova Guernica

Pohyb ve městě

Při nákupech ve městě se doporučuje navštívit ulici Gran Vía, jejíž součástí je i rozsáhlé náměstí Plaza de España s ohromnou bránou Puerta de Alcalá.

brana

noční pohled na pýchu města, bránu Puerta de Alcalá

Doprava

K využití v dopravě je jedna z deseti linek metra. Růžová osmička vede na letiště a šedivá šestka jezdí dokola po městském okruhu. Přestupní jízdenka „Billete Combinado Metro“ přijde na 1,90 eur, karnet s 10 lístky stojí 7 EUR. Po Madridu se můžete pohybovat také autobusem, a nebo pak pěšky s mapou v ruce a v pohodlné obuvi.

Zábava

V Madridu se začíná žít až kolem půlnoci. Do většiny barů či hospod je možné jít s dětmi a nikdo se nad tím nebude pozastavovat. Platí zde také nekuřácký zákon. V létě se ve městě koná spousta festivalů a open air koncertů. 16. – 21. srpna 2011 zde probíhal 26. ročník již zmiňovaných Světových dnů mládeže (SDM). Statisíce mladých lidí z celého světa se zde setkalo s papežem Benediktem XVI. 

setkání mládeže s papežem Benediktem XVI

Doprava

Poletíte-li do Madridu z Prahy, vydejte se na druhý terminál pro odlety do Schengenského prostoru. Cesta trvá necelé tři hodiny. Mezinárodní letiště v Madridu se nazývá ve španělštině „Barajas Aeropuerto“ a používá označení MAD. Nachází se 12 km od centra města, kam je možné se dopravit taxíkem nebo metrem. Lístek na MHD stojí 2 eura.

Ubytování

Nejlevnější ubytování v Madridu nabízejí hostely, kde cena za přespání osciluje od 19 eur za noc až po 40 eur. Pokud se rozhodnete pro hotel, cena tříhvězdičkového hotelu v blízkosti centra se pohybuje kolem 100 eur. Častým způsobem ubytování je pronájem bytu nebo apartmánu.

Více informací vám poskytne kterákoliv cestovní kancelář.

Pěkný pobyt v Madridu!

zdroj: Monika Wheler a wikipedia

Čtěte také:

Reklama