Výherkyně Velké letní soutěže, čtenářka, kterou znáte všichni pod přezdívkou ekleinovka, vyhrála v naší soutěži první cenu - poukaz na dovolenou od cestovní kanceláře Fischer. Pro svou dovolenou si vybrala Madeiru. Slíbila nám, že o své cestě napíše. Tímto jí děkujeme, že slib slnila, a vy si můžete přečíst poutavé články o tom, jak se měla.

Kdo miluje přírodní krásy a dobrodružství, ten si tady přijde na své.

Přistání na madeirském letišti už je zážitek. Jediná vzletová i přistávací dráha je vybudována na pilotech a zabíhá do oceánu.

Piloti mají co dělat, aby dosedli lehce na runway.

Ubytováni jsme byli v hotelu v hlavním městě Funchalu. Toto město se rozkládá a nadále rozrůstá po všech okolních svazích a působí jako obrovský amfiteátr. Čítá kolem 132 000 obyvatel.

Doprava je tady možná autem, žlutými taxíky, tříkolkami, busy nebo lanovkami. Cyklisty nebo maminky s kočárky tu vzhledem ke strmým svahům nepotkáte.

Půjčili jsme si auto a okamžitě vyrazili za poznáním hlavního města.

Funchal není klasické ,,město“

Je plné nádherných kvetoucích parků s jezírky, botanických zahrad, krásných zákoutí. Divoce tu rostou banánovníky, strelície, kaly, orchideje a stovky dalších rostlinných druhů. Navštívili jsme několik z nich - Jardim botanico, nádhernou u sídla guvernéra, další na Monte.

Co se staveb týče, zaujalo mne Casino - je postaveno ve tvaru trnové koruny.

Přístav je plný lodí a každý den tu kotvila jiná obrovská zaoceánská loď. Odtud se vyplouvá za velrybami a na výlety kolem ostrovů.

Kousek  na východ se rozkládá městečko Ponta de Garajou. Je plné nádherných útesů strmě padajících do Atlantiku a pohledy z nich jsou úchvatné. Na nejvyšším z nich se tyčí socha Krista s rozpaženou náručí, hledící směrem k oceánu. Zmenšená kopie z Ria. Nádhera!

Po uzounkých prudkých serpentinách jsme pomalu sjeli dolů pod útes a ocitli se na oblázkové pláži. Nad námi se tyčily nádherné útesy plné barev a před námi se tříštily vlny oceánu. Pomalu zapadající slunce ještě podtrho tuto nádhernou atmosféru.

Madeira

Toto souostroví leží v Atlantském oceánu, 580 km západně od Maroka. Je sopečného původu, omýváno teplým Golfským proudem a proto zde teplota v zimě neklesne pod 17 stupňů.

Madeira je největší z nich, její rozloha činí 750,7 m2 a žije zde kolem 250 000 stálých obyvatel.

Spadá pod Portugalsko, má však vlastního prezidenta Alberta Joao Jardima. Je členem EU, která ji dotuje více než štědře. Zdrojem obživy je zde především cestovní ruch, výroba vína, zemědělství, krajkářství a košikářství.

Podívejte se na fotogalerii

Ekleinovka

Na co se můžete těšit příště?

Na výlet na Capo Girao, Údolí Jeptišek a spoustu dalších krásných míst, kterými vás čtenářka ekleinovka provede nejen slovem, ale i obrazem.

Fischer

Reklama